## 16 Aug 2016

### IBPS PO/Upcoming Exams 2016-Aptitude Questions (Mixed)

IBPS PO/Upcoming Exams 2016-Aptitude Questions (Mixed Quiz) Set-17:
Dear Readers, Important Practice Aptitude Questions for IBPS PO and Upcoming Exams was given here with Solutions. Aspirants those who are preparing for the examination can use this.

Directions (Q. 1–5): Study the table carefully and answer the questions that follow.
The table represents the percentage expenditure of the income of P, Q, R, S, T and U on different items.

1). If the annual incomes of Q and R are `216000 and `264000 respectively, what is the difference between the amount spent by them on transport?
a)   `9248
b)   `9414
c)   `9518
d)   `9608
e)   `9744

2). If the amounts of money spent on food by R and S are `72000 and `86400 respectively, then the annual income of R is what percentage of the annual income of S?
a)   47.5%
b)   60%
c)   62.5%
d)   120%
e)   160%

3). The percentage of amount of money spent by T on entertainment is what percentage of the amount of money spent by U on transport?
a)   53.75%
b)   72.5%
c)   87.25%
d)   112.5%
e)   186%

4). If the annual income of R and S together is `420000, what is the sum of the amount spent by R on rent and that by S on miscellaneous items?
a)   `144410
b)   `145260
c)   `146580
d)   `147850
e)   None of these

5). If the monthly incomes of P and S are `40000 and `36000 respectively, then the amount of money spent by P on rent is what percentage more than the amount spent by S on clothes?
a)   32.62%
b)   34.24%
c)   36.54%
d)   38.88%
e)   40%

Directions (Q. 6-10): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and give answer
a)   if x < y
b)   if x > y
c)   if x = y
d)   if x ≥ y
e)   if x ≤ y or no relationship can be established between x and y.
6). I. 6x2 + 77x + 121 = 0
II. y2 + 9y – 22 = 0

7). I. x2 – 24x + 144 = 0
II. y2 – 26y + 169 = 0

8). I. x2 – 6x = 7
II. 2y2 + 13y + 15 = 0

9). I. 2x2 + 3x – 20 = 0
II. 2y2 +19y + 44 = 0

10). I. 10x2 – 7x + 1 = 0
II. 35y2 – 12y + 1 = 0

1)e   2)c   3)a   4)c   5)d   6)e   7)a   8)b   9)d   10)d

Solution:
1). TQ = 216000 × 22.6 / 100 = 48816
TR = 264000 × 14.8 / 100 = 39072
Difference = 48816 – 39072 = 9744

2). Income R = 72000 / 24 × 100 = 300000
Income S = 86400 / 18 × 100 = 480000
Required % = 300000 / 480000 × 100 = 62.5%

3). T Ent = 8.6%, U trn = 16%
Required % = 8.6 / 16 × 100 = 53.75%

4). Required amount = (16.3 + 18.6) % of 420000 = 146580

5). P Rent = 40000 × 15 / 100 = 6000
S Clothes = 36000 × 12 / 100 = 4320
Required % = (6000 – 4320) / 4320 × 100 = 168000 / 4320
= 38.88%

6). I. 6x2 + 77x + 121 = 0
or, 6x + 66x + 11x + 121 = 0
or, 6x(x + 11) + 11(x + 11) = 0
or, (6x + 11) (x + 11) = 0
or, x = – 11/6

II. y2 + 9y – 22 = 0
or, y + 11y – 2y – 22 = 0
or, y(y + 11) – 2(y + 11)
or, (y – 2) (y + 11) = 0
or, y = 2, –11
Hence, no relationship can be established between x and y.

7). I. x2 – 24x + 144 = 0
or, x2 – 12x – 12x + 144 = 0
or, x(x – 12) – 12(x – 12) = 0
or, (x – 12)2 = 0
x = 12

II. y2 – 26y + 169 = 0
or, y2 – 13y – 13y + 169 = 0
or, y(y – 13) – 13(y – 13) = 0
or, (y – 13)2 = 0
y = 13
Hence, x < y

8). I. x2 – 6x = 7
or, x2 – 6x – 7 = 0
or, x2 – 7x + x – 7 = 0
or, x(x – 7) + 1(x – 7) = 0
or, (x + 1) (x – 7) = 0
or, x = –1, 7

II. 2y2 + 13y + 15 = 0
or, 2y2 + 10y + 3y + 15 = 0
or, 2y(y + 5) + 3(y + 5) = 0
or, (2y + 3) (y + 5) = 0
or, y = – 3/2, –5
Hence, x > y

9). I. 2y2 + 3x – 20 = 0
or, 2x2 + 8x – 5x – 20 = 0
or, 2x(x + 4) – 5(x + 4) = 0
or, (2x – 5) (x + 4) = 0
or, x = 5/2, –4

II. 2y2 + 19y + 44 = 0
or, 2y2 + 11y + 8y + 44 = 0
or, 2y(2y + 11) + 4(2y + 11) = 0
or, (y + 4) (2y + 11) = 0
y = –4, – 11/2
Hence, x ≥ y

10). I. 10x2 – 7x + 1 = 0
or, 10x2 – 5x – 2x + 1 = 0
or, 5x(2x – 1) – 1(2x – 1) = 0
or, (5x – 1) (2x – 1) = 0
or, x = 1/5, ½

II. 35y2 – 12y + 1 = 0
or, 35y2 – 7y + 5y + 1 = 0
or, 7y(5y – 1) – 1(5y – 1) = 0
or, (7y – 1) (5y – 1) = 0
or, y = 1/7, 1/5
Hence, x ≥ y