27 Sep 2016

Mission IBPS PO 2016 - Practice Quantitative Aptitude Questions with Detailed Solutions

Mission IBPS PO 2016 - Practice Quantitative Aptitude Questions:
Dear Readers, Important Practice Aptitude Questions for IBPS PO and Upcoming Exams was given here with Solutions. Aspirants those who are preparing for the examination can use this.
Direction [1 - 5]: Number of employees in 5 Banks over a 5 year period.
 2009 2010 2011 2012 2013 KBI 300 180 250 400 500 MCI 450 600 700 700 600 RVI 350 250 300 350 400 BIO 300 400 350 300 200 GFO 300 200 150 250 300
1). Which bank showed the largest percentage increase in number of bank employees from 2009 to 2013?
a)   GFO
b)   MCI
c)   RVI
d)   BIO
e)   KBI
2). The percentage of employees working in KBI compared to total number of employees across all 5 banks in 2011 was:
a)   12.6%
b)   13.8%
c)   14.9%
d)   15.4%
e)   14.3%
3). The sum total number of employees in MCI over the 5 year period is what percentage of total number of employees of RVI and BIO together for the same period?
a)   5%
b)   65%
c)   90%
d)   95%
e)   58%
4). If 2014 compared to 2013 saw 10% rise in MCI employees, 15% rise in BIO and RVI employees and 15% decrease in KBI and GFO, what is the total number of bank employees across all 5 banks 2014?
a)   2030
b)   2130
c)   1940
d)   1690
e)   1960
5). The average salary per employee in 2012 at BIO was 25000 RS per month, at RVI was 32000 Rs per month and 39000 Rs per month at KBI. What was the total salary earned by all employees of BIO, RVI and KBI put together in the year of 2012 in 1000’s of Rs?
a)   411600
b)   26900
c)   34300
d)   33400
e)   43100
Direction(6-10): The pie chart below shows the percentage breakup of expenditure in manufacturing 6 of its products.
Total expenditure = 1260 Lakhs

Note: all expenditure in lakhs are divisible by 10.
The table below shows the percentage breakup of each product as raw material, Processing and delivery.
 Product Raw material processing Delivery Nails 50 30 20 Knobs 25 40 35 Rivets 20 70 10 Hammers 35 35 30 Glass 10 10 80 miscellaneous 40 40 20

6). Which item has the largest cost in lakhs for delivery?
a)   Nails
b)   Knobs
c)   Glass
d)   Hammers
e)   None of this
7). What is the combined cost of raw materials for nails and delivery for miscellaneous?
a)   210 lakhs
b)   153 lakhs
c)   144 lakhs
d)   175 lakhs
e)   None of this
8). What is ratio of processing costs of Hammers : Knobs : Rivets?
a)   2:3:1
b)   3:1:2
c)   4:2:1
d)   1:2:4
e)   None of this
9). What is the average processing cost for all 6 products put together?
a)   92.5 lakhs
b)   83.2 lakhs
c)   95.2 lakhs
d)   87.6 lakhs
e)   None of this
10). What is the difference between total cost of delivery of all 6 products to the total delivery cost of all 6 product?
a)   15 lakhs
b)   13 lakhs
c)   10 lakhs
d)   7 lakhs
e)   None of this

1)e  2)e  3)d  4)a  5)a  6)c  7)c  8)d  9)d  10)c

Solutions:
1). KBI Showed the largest increase:
 2009 2013 Increase KBI 300 500 66.67% MCI 450 600 33.33% RVI 350 400 14.29% BIO 300 200 -33.33% GFO 300 300 0.00%

2). Total in 2011 = 1750
KBI = 250
Percentage = 14.3%

3). MCI all 5 five years = 3050
RVI and BIO all 5 years = 3200
Percentage = 3050 × 100/3200≈95%

4). 2014 MCI = 1.1 × 600 = 660
2014 BIO, RVI = 1.15 × 600 = 690
2014 KBI, GFO = 0.85 × 800 = 680
Total = 660 + 690 + 680 = 2030

5). Total salary per month = 300 × 25 + 350 × 32 + 400 × 39 = 34300 (in 1000’s of Rs)
Per year = 34300 × 12 = 411600

6).

From the table above, the largest cost for delivery is for glass at 112 lakhs.

7). Combined cost = 120 + 24 = 144 lakhs

8). Ratio 56 : 112 : 224 = 1 : 2 :4

9). Total processing cost = 72 + 112 + 224 + 56 + 14 + 48 = 526
Average = 526/6 = 87.67 lakhs

10). Raw materials = 120 + 70 + 64 + 56 + 14 + 48 = 372
Delivery = 48 + 98 + 32 + 48 + 112 + 24 = 362
Difference = 372 – 362 = 10 lakhs