22 May 2017

Practice Quantitative Aptitude Questions For NICL AO Prelims 2017

Practice Quantitative Aptitude Questions For NICL AO Prelims 2017
[Dated: 22nd May] Practice Quantitative Aptitude Questions For NICL AO Prelims 2017 (Number Series):
Dear Readers, Important Practice Aptitude Questions for  Upcoming Exams was given here with Solutions. Aspirants those who are preparing for the Bank Examination and other Competitive Examination can use this.

https://www.youtube.com/channel/UC-2Ga6vFz3l4Q-O0jFVnIIg
Directions (Q. 1-10): What will come in place of question mark (?) in the given number series?
1). 3,   72,   129,   173,   203,   ?
a)   248
b)   227
c)   254
d)   252
e)   218

2). 4,   3,   5,   14,   55,   ?
a)   285
b)   274
c)   319
d)   315
e)   265

3). 3,   3,   12,   108,   ?,   43200
a)   2700
b)   1728
c)   972
d)   432
e)   650

4). 24,   12,   12,   18,   36,   ?
a)   92
b)   90
c)   94.5
d)   81.5
e)   108

5).   126,   64,   34,   20,   ?,   12
a)   18
b)   12
c)   14
d)   16
e)   15

6). 455,   212,   131,   104,   95,   ?
a)   84
b)   92
c)   45
d)   61
e)   49

7). 2,   3,   8,   27,   112,   ?
a)   565
b)   650
c)   316
d)   290
e)   430

8). 45,   57,   67,   75,   81,   ?
a)   89
b)   85
c)   105
d)   91
e)   78

9). 36,   37,   33,   42,   26,   ?
a)   51
b)   41
c)   61
d)   45
e)   49

10). 5,   7.5,   15,   37.5,   ?,   393.75
a)   80
b)   112.5
c)   160
d)   48
e)   72

Answers:
1)e   2)b   3)b   4)b   5)c   6)b   7)a   8)b   9)a   10)b

Solution:
1). E)
The series is
3 + 69=72 ; 72+57=129; 129+44=173; 173+30=203; 203+15=218
69 – 57 = 12; 57 – 44 = 13; 44-30 = 14; 30-15 = 15

2). B)
The series is
4 × 1 – 1 = 3
3 × 2 – 1 = 5
5 × 3 – 1 = 14
14 × 4 – 1 = 55
55 × 5 – 1 = 274

3). B)
The series is
3 × (1)2 = 3;  3×(2)2 = 12;   12×(3)2 = 108;   108×(4)2 = 1728;   1728×(5)2 = 43200

4). B)
The series is
24 ×0.5 = 12;   12×1 = 12;  12×1.5 = 18,  18×2=36;   36×2.5=90

5). C)
The series is
126 × (1/2)+1 =64
64 × (1/2) + 2 = 34
34 × (1/2) + 3 = 20
20 × (1/2) + 4 = 14
14 × (1/2) + 5 = 12

6). B)
The series is
455 – 212 = 243;  212 – 131 = 81;   131 – 104 = 9;   95 – 92 = 3
243 ÷ 3 = 81;   81 ÷ 3 = 27;   27÷3 = 9;   9÷3 = 3

7). A)
The series is
2 × 1 + 1 = 3
3 × 2 + 2 = 8
8 × 3 + 3 = 27
27 × 4 + 4 = 112
112 × 5 + 5 = 565

8). B)
The series is
45 + 12 = 57;   57 + 10 = 67;   67 + 8 = 75;   75 + 6 = 81;   81 + 4 = 85

9). A)
The Series
36 + (1)2 = 37
37 - (2)2 = 33
33 + (3)2 = 42
42 – (4)2 = 26
26 + (5)2 = 51

10). B)
The series is

5 × 1.5 = 7.5;   7.5 × 2 = 15;   15 × 2.5 = 37.5;  37.5 × 3 = 112.5;   112.5×3.5 = 393.75




More Practice Aptitude Questions for Upcoming Exams 2017 -Click Here