## 13 Jun 2017

### Practice Quantitative Aptitude Questions For SBI Clerk 2017 & IBPS 2017 Exams (Number Series & Data Sufficiency)

Practice Quantitative Aptitude Questions For SBI Clerk 2017 & IBPS 2017 Exams (Number Series & Data Sufficiency):
Dear Readers, Important Practice Aptitude Questions for SBI Clerk & IBPS Exams 2017 was given here with Solutions. Aspirants those who are preparing for the Bank Examination and other Competitive Examination can use this material.

00:00:00

Direction (Q. 1-5): What will come in place of the question mark (?) in the following number series?

1.23, ?,53, 163, 657, 3291

32

52

26
25

37

1). The pattern of the number series is ×1+2, ×2+3, ×3 +4, × 4+5, ×5+6
23×1+2 = 25
25×2+3 = 53
53×3 +4 = 163
163×4+5 = 657
821×5+6 = 3291
2.187, 17, 119, 23.8, ?, 35.7
61.2
71.4
54.3
68.6
None of these
2). The pattern of the number series is ÷ 11, ×7, ÷ 5, ×3, ÷ 2
187÷ 11= 17
17× 7 = 119
119÷ 5 = 23.8
23.8× 3 =71.4
71.4÷ 2 = 35.7

3.117, 174, 254, 361, 499, ?
652
784
672
562
799
3).

4.7, 4.5, 7.5, 16.25, 39.5, ?, 334.25
80.75
120.25
120.75
107.75
108
4). The pattern of the number series is ×0.5+1, ×1+3, ×1.5+5, ×2+7, ×2.5+9
7× 0.5 +1 = 4.5
4.5×1 +3 = 7.5
7.5×1.5 +5 = 16.25
16.25×2 +7 = 39.50
39.50×2.5+9 = 107.75
107.75×3 +11 = 334.25
5.42, 45, 57, 87, 143, ? , 369
233
243
235
195
283
5). The pattern of the number series is 12 + 2, 32 + 3, 52 + 5, 72 + 7, 92 + 11, 112 + 13.
The square and the addition of numbers are odd numbers and prime numbers respectively.
42+ (12 + 2) = 45
45+ (32 + 3) = 57
57+ (52 + 5) = 87
87+ (72 + 7) = 143
143+(92 + 11) = 235
235+(112 + 13) = 369

Direction (Q.6-10):Each of the questions below consists of a question and two statements numbered I and II given below it. You have to decide whether the data given in the statements are sufficient to answer the question. Read both statement and choose the most appropriate option.
(a). The data in both statements I and II together are sufficient to answer the question.
(b) The data in both statements I and II together are not sufficient to answer the question.
(c) The data in statement II alone are sufficient to answer the question, while the data in statement I alone are not sufficient to answer the question.
(d) The data either in statement I alone or in statement II alone are sufficient to the answer the question.
(e) The data in statement I alone are sufficient to answer the question while the data in statement II alone are not sufficient to answer the question.

6.What is the perimeter of a semi-circle?
I. The radius of the semi- circle is equal to the 1/4th of the perimeter of the square.
II. The area of the square is 49 sq cm.
Only (a)
Only (b)
Only (c)
Only (d)
Only (e)
6). From statement II, the area of the square a2 is49 sq. cm
Hence, a = 7.
From statement I, the radius (r) of the semi- circle is equal to the 1/4th of the perimeter of the square
Hence, perimeter of the square is, 4a = 4×7 = 28
r = (1/4) × 28
∴ Perimeter of the semi-circle is, = ￗr + 2r = (22/7) × 7 + (2 × 7) 36cm
Hence, both statement I and II are necessary to answer the question.

7.What is the product of two numbers?
I. The sum of two numbers is 18.
II. The reciprocal sum of two numbers is 0.1
Only (a)
Both (e)&(c)
Only (c)
Only (b)
Only (d)
7). Let the numbers be X and Y,
From statement I, X + Y = 18
From statement II, 1/X + 1/Y = 0.1
(1/x) + (1//y) = (x + y) / xy = 0.1 = 18/xy
XY = 18/0.1 = 180
Hence, both statement I and II are necessary to answer the question
8.What is the number of girls in the class?
I. The ratio of boys and girls are 3:4
II. The ratio of the boys and the total number of students in the class is 3:7
Only (d)
Only (b)
Both (a)&(b)
Only (c)
Only (e)
Hence neither statement I nor II is sufficient to answer the question
9. What is the product of first and last number of five consecutive even numbers?
I. The mean value of the five numbers are 330.
II. The average of next set of five consecutive numbers is 76.
Only (a)
Only (c)
Only (e)
Only (d)
Only (b)
9). From statement I, the mean value= 330
∴ The average is 330/5 = 66
[Note: the average of consecutive even numbers is always middle number]
∴ The numbers are 62, 64, 66, 68, 70
∴ the required product is 62× 70 = 4340
From statement II, the average = 76
∴ The next set of numbers are 72, 74, 76, 78, 80
Hence the required numbers are, 62, 64, 66, 68, 70
∴ The product is 4340.
Hence either statement I or II is sufficient to answer the question

10.What is the age of B five years ago?
I. The ratio of present ages of A and B are 4:5
II. B is 6 years older than A. 4 years hence, the ratio of their ages are 14:17
Only (e)
Only (b)
Only (c)
Only (a)
Only (d)
10). Let A=x, B=x+6,
From statement II, = (x+4) / (x + 6 +4) = 14/17
=(x+4) / (x + 10) = 14/17
17x+68 = 14x + 140
∴ x=24
∴ the present age of B is 24+6 = 30 years
Hence 5 years ago, the age of B is 30-5 = 25 years
Hence, only statement II is sufficient to answer the question