7 Jul 2017

Practice Quantitative Aptitude Questions For IBPS 2017 Exams (Data Interpretation)


Practice Quantitative Aptitude Questions For IBPS 2017 Exams (Data Interpretation):
Dear Readers, Important Practice Aptitude Questions for IBPS Exams 2017 was given here with Solutions. Aspirants those who are preparing for the Bank Examination and other Competitive Examination can use this material.






00:00:00

Directions (Q. 1-5): Study the following Radargraph carefully and answer the questions given below:
Investments (in lakh rs.) of two business citiesBangalore&Hyderabad over the years


1). What was the percent rise in Bangalore’s investment in the year 2014 from the previous year?
25%
20%
40%
33 2/3 %
33 1/3 %

1). % rise in Bangalore's investment in 2014 from previous year
=(50 – 70) × 100 / 50
= 40%
Answer is: C)
2). What was the percent rise/fall in the total investment of Bangalore&Hyderabad together from the year 2012 to 2015? (Rounded off to two digits after decimal)
8.33%fall
9.09% rise
8.33% rise
9.09%fall
None of these
2).. Total investment of Bangalore&Hyderabad in 2012 = 40+70 = 110
Total investment of Bangalore&Hyderabad in 2015 = 50+70 = 120
= (120 – 110) × 100 / 110
= 10/110 × 100
= 9.09% increase
Answer is: B)

3). What was the percent rise in investment of Hyderabad in the year 2014 from 2011?
45.6
37.5
30
60
None of this
3).% rise investment of Hyderabad in 2014 from 2011
= (80 – 50) × 100 / 50
= 30/50 × 100 = 60%
Answer is: D)

4). Investment of Hyderabad in the year 2013 is approximately what percent of his total investment for all the years together?
12
18
20
17
14
4).Investment of Hyderabad in 2013 = 60
Total investment of Hyderabad for all the years together
= 50+70+60+80+50+50+60
= 420
= 60 × 100 / 420
= 14% (approx.)
Answer is: E)

5). What is the ratio between total investment of Bangalore in the year 2011, 2012 and 2013 together and the total investment of Hyderabad in these three years together respectively?
5:6
6:5
15:17
17:15
None of these
5).Total investment of Bangalore in 2011, 2012&2013
= 60+40+50 = 150
Total investment of Hyderabad in 2011, 2012&2013
= 50+70+60 = 180
Ratio = 150 : 180
= 15 : 18
= 5 : 6
Answer is: A)

Directions (Q. 6-10): Study the following diagrams carefully and answer the questions that follow

6). In 2017, the population of Canara Bank and Andra Bank is increased by 10% from the year 2016. If the population of Canara Bank in 2016 was 5000 and the percentage of population having computer knowledge in 2017 remains same as in 2016, find approximately the population of Andra Bank having computer knowledge in 2017?
4500
3060
5080
2040
3520
6). Population of Andra Bank in 2016
= 5000 × 16/13
≈ 6154
Population of Andra Bank in 2017
= 6154 × 110/100
≈ 6769
Population having computer knowledge
= 52 × 6769/100
≈ 3520
Answer is: E)

7). The population of Vijaya Bank was 2000 in 2016. What will be the ratio of population of Vijaya Bankhaving computer knowledge to that of the Allahabad Bankhaving computer knowledge in that year?
187 : 56
76 : 207
147 : 76
207 : 76
76 : 147
7). Population of Vijaya Bankhaving computer knowledge
= 2000 × (38/100) = 760
Population of Allahabad Bankhaving computer knowledge
= 2000/8 × 18 × 46/100
= 2070
The required ratio
= 760/2070
= 76 : 207
Answer is: B)

8.If the population of Vijaya Bank having computer knowledge in 2016 was 1520, what was the population of UCO Bank in 2016?
7000
5500
6500
4000
5300
8). Population of UCO Bank in 2016
= 1520 × (100/38) × (13/8)
= 6500
Answer is: C)

9). If in 2016 the total population of the seven Banks together was 55‚000 approximately, what will be population of UCO Bank in that year having computer knowledge?
1500
2750
1250
3500
4700
9).Population of UCO Bankhaving computer knowledge
= 55000 × (13/100) × (49/100)
≈ 3500
Answer is: D)

10.If in 2017 the population of Bank of India is increased by 10% and the population of Syndicate Bank is reduced by 5% from 2016 and the population of Syndicate Bank in 2016 was 9000, what is the total population of Bank of Indiaand Syndicate Bank in 2017?
19770
20770
17580
25980
21560
10).Population of Bank of India in 2016
= 9000 × 17/15 = 10‚200
Population of Bank of India in 2017
= 10200 × 110/100 = 11220
Population of Syndicate Bank in 2017
= 9000 × 95/100 = 8550
Total population
= 11220 + 8550
= 19770
Answer is: A)




Do you feel that you are weak in English Section?
Here we are creating a pathway to win the English Section in upcoming IBPS Exams 2017

English Learning Session :– (Day-1)
English Learning Session :– (Day-2)
English Learning Session :– (Day-3)
English Learning Session :– (Day-4)
English Learning Session :– (Day-5)
English Learning Session :– (Day-6)
English Learning Session :– (Day-7)

More Practice Aptitude Questions for Upcoming Exams 2017 -Click Here