Crack IBPS Exam 2017 – Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-10)

    Crack IBPS Exam 2017 - Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-1)
    Crack IBPS Exam 2017 – Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-10):

    Dear Readers, Nowadays most of the aspirants are facing huge trouble to increase the overall marks. To score high you need to practice more and more standard questions daily. “Practice does not make perfect, Only Perfect Practice makes perfect”.


    Here in Scoring Part we are providing 10 Questions in simplification, 10 Questions in Approximation, 5 Questions in number Series and 5 Questions in Quadratic Equations, total 30 questions in 20 Minutes. By practicing these questions regularly you can increase your calculation speed and it will help you to increase your score.




    00:00:00


    Direction (1-10): What value should come in place of question mark (?) in the following questions?
    1). 47376 ÷ ? = 47 × 56

    12
    14
    16
    18
    20

    1). Answer: d)
    ? = 47376 / (47 × 56) = 18

    2. 207.301 - 171.092 + 781.88 - 11.35 - 0.729 = ?

    812.01
    818.01
    801.01
    806.01
    810.01
    2). Answer: d)
    207.301 - 171.092 + 781.88 - 11.35 - 0.729 = ?
    ? = 989.181 – 183.171
    ? = 806.01

    3. 13.5% of 184 - 4.75% of 48 = ?% of 141

    20
    16
    12
    8
    None of these
    3). Answer: b)
    ? × 141 / 100 = 24.84 - 2.28 = 22.56
    ? = 22.56 × 100 / 141 = 16


    4. [7569 ÷ 29 × 48] ÷ 18 = 12 × ?

    56
    58
    62
    64
    68
    4). Answer: b)
    12 × ? = [7569 / 29 × 48] ÷ 18
    12 × ? = 261 × 48 /18 = 696
    ? = 696 / 12
    ? = 58


    5). (0.2)^(3/2) × 0.008 ÷ 1/√0.2 = (0.2)^?

    1
    2
    3
    4
    5
    5). Answer: e)
    (0.2)^? = (0.2)^(3/2) × (0.2)^3 ÷ (0.2)^(-1/2)
    (0.2)^? = (0.2)^(3/2 + 3 + 1/ 2) = (0.2)^5
    ? = 5


    6. 34.2 × 17.4 × 1.5 = 2 × ?

    432.12
    440.62
    446.31
    448.32
    452.4
    6). Answer: c)
    ? = 34.2 × 17.4 × 1.5 / 2
    ? = 892.62 / 2 = 446.31


    7. (7776)^1.3 × (36)^1.25 ÷ (216)^2 ÷ (1296)^-1 = 6^?

    3
    4
    5
    6
    7
    7). Answer: e)
    (6)^? = (65)^1.3 × (6^2)^1.25 ÷ (6^3)^2 ÷ (6)4)^-1
    (6)^? = (6)^6.5 × (6)^2.5 ÷ (6)^6 ÷ (6)^-4
    (6)^? = (6)^(6.5+2.5-6+4) = (6)^7
    ? = 7


    8. √1.8225 × √70.56 = ?

    11.34
    9.72
    12.46
    8.84
    None of these
    8). Answer: a)
    ? = √1.8225 × √70.56 = 1.35 × 8.4
    ? = 11.34

    9. 30% of 5/7 of 3/13 of 16/15 of 10920 = ?

    448
    480
    524
    576
    590
    9). Answer: d)
    ? = (30 × 5 × 3 × 16 × 10920) / (7 × 13 × 15 × 100)
    ? = 576

    10.3 5/7 × 11 2/3 ÷ 4 5/42 ÷ 13/5 × 259.5 = ?

    920
    1050
    1130
    1280
    1520
    10). Answer: b)
    ? = 26 / 7 × 35 / 3 × 42 / 173 × 5 /13 × 2595 / 10
    ? = 1050

    Direction (11-20): What approximate value should come in place of question mark (?) in the following questions?
    11.(√7220 ÷ 16.96) × 14.04 = ?

    55
    60
    65
    70
    75
    11). Answer: d)
    ? ≈ (85 ÷ 17) × 14
    ? = 5 × 14 = 70

    12. 13.79 × 44.94 + (13.1)^2 = ?

    650
    760
    790
    840
    880
    12). Answer: c)
    ? ≈ (13.8 × 45) + 170
    ? ≈ 620 + 170 = 790

    13. ³√54870 = ?

    35
    36
    37
    38
    39
    13). Answer: d)
    ? = ³√54870
    ? ≈ 38

    14. 1.35% of 5720 + 12.8% of 45 = ?

    81
    83
    85
    87
    89
    14). Answer: b)
    ? = 1.35 × 5720 /100 + 12.8 × 45 / 100
    ? = 77.22 + 5.76 = 82.98 ≈ 83

    15. (1679.8 ÷12.98) + (2020)^1/2 = ?

    155
    165
    175
    185
    195
    15). Answer: c)
    ? ≈ 1680 / 13 + √2020
    ? ≈ 130 + 45 = 175

    16. 172% of 1155 + 2.75% of 275 = ?

    1990
    1994
    1998
    2040
    1986

    16). Answer: b)
    ? = 172 × 1155 / 100 + 2.75 × 275 / 100
    ? = 1986.6 + 7.5625
    ? = 1994.1625 ≈ 1994

    17. 7130 × 19.87 + 13.06 × 1921 = ?

    167560
    169120
    187340
    207940
    268100
    17). Answer: a)
    ? ≈ 7130 × 20 + 13 × 1920
    ? = 142600 + 24960 = 167560

    18. 18940 ÷ 45 + 2.39 × 75 = ?

    580
    600
    640
    680
    720
    18). Answer: b)
    ? ≈ 18940 + 45 + 2.4 × 75
    ? ≈ 420 +180 = 600


    19. √65441 = (8 × 2)^?

    4
    6
    8
    2
    5
    19). Answer: d)
    √65441 = (8 × 2)^?
    √65441 ≈ 256
    256 = (8 × 2)^?
    16^2 = 16^?
    ? = 2


    20. √2300 ÷ 6.06 / 11.11 = ?

    72
    78
    82
    88
    94
    20). Answer: d)
    √2300 ≈ 48
    ? = 48 × 11 / 6
    ? = 88

    Direction (21 – 25): What value should come in place of the question mark (?) in the following number series?21. 1, 7, 49, 343, ?

    16807
    1227
    2058
    2401
    None of these
    21). Answer: d)
    The series is,
    1 x 7 = 7;
    7 x 7 = 49;
    49 x 7 = 343;
    343 x 7 = 2401


    22. 13, 20, 39, 78, 145, ?

    234
    244
    236
    248
    None of these
    22). Answer: d)
    The sequence in the series is 13 + 2^2 + 3, 20 + 4^2 + 3, 39 + 6^2 + 3, 78 + 8^2 + 3, 145 + 10^2 +3, ….


    23. 12, 35 , 81 , 173 , 357 , ?

    725
    715
    726
    736
    None of these
    23). Answer: a)
    The series is,
    12 + 23 × 1 = 35
    35 + 23 × 2 = 81
    81 + 23 × 4 = 173
    173 + 23 × 8 = 357
    357 + 23 × 16 = 725

    24. 3, 100, 297, 594, 991, ?

    1489
    1479
    1478
    1498
    None of these
    24). Answer: e)
    The sequence in the series is +97, +197, +297, +397, +497
    991 + 497 = 1488

    25. 112, 119, 140, 175, 224, ?

    277
    276
    287
    266
    None of these
    25). Answer: c)
    The series is, + 7 x 1, +7 x 3, +7 x 5, +7 x 7, +7 x 9

    Direction (26-30): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and given answer:
    a) x> y
    b) x ≥ y
    c) x< y
    d) x ≤ y
    e) x = y or relationship cannot be established

    26. Ⅰ. 4x + 7y = 42
    Ⅱ. 3x – 11y = -1

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    26). Answer: a)
    By subtracting Eq Ⅰ × 3 and Ⅱ × 4
    65 y = 130
    y = 2
    Substituting value y in Eq. I,
    4x + 14 = 42
    4x = 28
    x = 7
    x> y

    27.Ⅰ. y^2 + 14x + 49 = 0
    Ⅱ.y^2 + 9y = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    27). Answer: e)
    Ⅰ. x^2 + 7x + 7x + 49 = 0
    x (x + 7) + 7 (x + 7) = 0
    x = -7, -7
    Ⅱ. y ( y + 9) = 0
    y = 0, -9
    Relation can’t be established

    28. Ⅰ. 3x^2 - 4x - 32 = 0
    Ⅱ. 2y^2 + 5y – 3 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    28). Answer: e)
    Ⅰ. 3x^2 - 12x + 8x - 32 = 0
    3x (x - 4) + 8 (x – 4) = 0
    x = 4, - (8 / 3)
    Ⅱ. 2y^2 +6y - y - 3 = 0
    2y (y + 3) - 1 (y + 3) = 0
    y = -3, (1 / 2)
    Relation can’t be established

    29. Ⅰ. 9x^2 - 29x + 22 = 0
    Ⅱ. 7y^2 - 8y – 12 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    29). Answer: b)
    Ⅰ. 9x^2 – 18 - 11x + 22 = 0
    9x (x - 2) - 11 (x – 2) = 0
    x = 2, (11 / 9)
    Ⅱ. 7y^2 – 14y + 6y – 12 = 0
    7y (y - 2) + 6 (y - 2) = 0
    y = 2, - (6 / 7)
    x ≥ y

    30. Ⅰ. x^2 + 14x + 49 = 0
    Ⅱ. 2y^2 - 17y + 36 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    30). Answer: c)
    Ⅰ. x^2 + 7x + 7x + 49 = 0
    x (x + y) + 7 ( x + 7) = 0
    x = -7, -7
    Ⅱ. 2y^2 - 8y – 9y + 36 = 0
    2y (y – 4) – 9 (y – 4) = 0
    y = 4, (9 / 2)
    x< y



    Do you feel that you are weak in English Section?
    Here we are creating a pathway to win the English Section in upcoming IBPS Exams 2017
    English Learning Session :– (Day-1)
    English Learning Session :– (Day-2)
    English Learning Session :– (Day-3)
    English Learning Session :– (Day-4)
    English Learning Session :– (Day-5)
    English Learning Session :– (Day-6)
    English Learning Session :– (Day-7)