Crack IBPS Exam 2017 – Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-11)

    Crack IBPS Exam 2017 - Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-1)
    Crack IBPS Exam 2017 – Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-11):

    Dear Readers, Nowadays most of the aspirants are facing huge trouble to increase the overall marks. To score high you need to practice more and more standard questions daily. “Practice does not make perfect, Only Perfect Practice makes perfect”.


    Here in Scoring Part we are providing 10 Questions in simplification, 10 Questions in Approximation, 5 Questions in number Series and 5 Questions in Quadratic Equations, total 30 questions in 20 Minutes. By practicing these questions regularly you can increase your calculation speed and it will help you to increase your score.




    00:00:00


    Direction (1-10): What value should come in place of question mark (?) in the following questions?
    1). [(23.65)^2 - (48.35)^2 ] / 0.9 = ?

    -1976
    -1864
    -1724
    -1684
    None of these

    1). Answer: a)
    ? = [(23.65 + 48.35)(23.65 – 48.35)] / 0.9
    ? = 72 × (– 24.7) / 0.9
    or, ? = - 1976

    2. 76% of 960 - 45% of 148 = ?% of 5525

    15
    20
    24
    30
    None of these
    2). Answer: e)
    ? / 100 × 5525 = 76 × 960 /100 – 45 × 148 /100
    ? / 100 × 5525 = 729.6 - 66.6 = 663
    ? = 663 × 100 / 5525 = 12

    3. (4096)^3.7 ÷ (256)^4.3 × (64)^5 ÷ (16)^-4 = (4)?

    22
    24
    26
    28
    None of these
    3). Answer: d)
    (4^6)^3.7 ÷ (4^4)^4.3 × (4^3)^5 ÷ (4^2)^-4 = (4)^?
    (4)^? = (4)^22.2 ÷ (4)^17.2 × (4)^15 ÷ (4)^-8
    (4)^? = (4)^(22.2 -17.2 + 15 + 8) = (4)^28
    ? = 28


    4. 3 2/7 of 4 5/11 of 3/35 of 3080 = ?

    3864
    3948
    4014
    4124
    None of these
    4). Answer: a)
    ? = 3 2/7 of 4 5/11 of 3/35 of 3080
    ? = 23/7 × 49/11 × 3/35 × 3080
    ? = 3864


    5). [5√(2√38416)]^(5/2) = ?

    14
    196
    2744
    38416
    None of these
    5). Answer: a)
    [5√(2√38416)]^(5/2) = ?
    ? = [5√196]^(5/2)
    ? = 196^(1/2) = 14


    6. 4/7 of 3/11 of 24/13 of 15015 = ?

    4280
    4320
    4480
    4550
    None of these
    6). Answer: b)
    ? = 4/7 × 3/11 × 24/13 × 15015
    ? = 4320


    7. 984 + 3.75 × 440 - 1.25 × 248 = ?

    2148
    2264
    2324
    2420
    None of these
    7). Answer: c)
    ? = 984 + 1650 - 310
    = 2634 - 310 = 2324


    8. [3√(2√20736)]^(3/2) = ?

    18
    16
    14
    12
    8
    8). Answer: d)
    ? = [3√(2√20736)]^(3/2)
    ? = [3√(144)]^(3/2)
    ? = 144^(1/2) = 12

    9. (?% of 664) ÷ 0.8 = 332

    80
    75
    60
    50
    40
    9). Answer: e)
    ? / 100 × 664 = 332 × 0.8 = 265.6
    ? = 265.6 × 100 / 664 = 40

    10.18.5 % of 7200 + 27.8% of 1800 + 16.6 = (?)^2

    37
    39
    43
    47
    None of these
    10). Answer: c)
    (?)^2 = 18.5 × 7200 /100 + 27.8 × 1800 /100 + 16.6
    (?)^2 = 1332 + 500.4 + 16.6 = 1849 = (43)2
    ? = 43

    Direction (11-20): What approximate value should come in place of question mark (?) in the following questions?
    11.379.87 × 44.12 - 78.89 × 84.15 + 373 = ?

    10240
    10460
    10450
    10580
    10720
    11). Answer: b)
    ? ≈ (380 × 44) - (79 × 84) + 373
    ? = 16720 - 6636 + 373 = 10457 ≈ 10460

    12. (2.38% of 743) × (1.84% of 588) = ?

    190
    290
    390
    490
    590
    12). Answer: a)
    ? ≈ 2.4 × 740 /100 × 1.8 × 590 / 100
    ? = 17.76 × 10.62 = 188.6112 ≈ 190

    13. 182.06 × 17.987 + 172% of 785 = ?

    4175
    4225
    4450
    4505
    4625
    13). Answer: e)
    ? ≈ 182 × 18 + 172 × 785 /100
    ? = 3276 + 1350.2 = 4626.2 ≈ 4625

    14. 17.99 × 155.05 + 1245 ÷ 32 = ?

    2230
    2430
    2630
    2830
    3030
    14).Answer: d)
    ? = 18 × 155 + 1245 / 32
    ? = 2790 + 38.9 = 2828.9 ≈ 2830

    15. 77.003 × 13.998 + 18.04 × 14.996 = ?

    1150
    1250
    1350
    1450
    1550
    15). Answer: c)
    ? ≈ 77 × 14 + 18 × 15
    ? = 1078 + 270 = 1348 ≈ 1350

    16. 22% of 164.4 + 13.89 % of 65 = ?

    40
    45
    49
    54
    58

    16). Answer: b)
    ? ≈ 22 × 164.4/100 + 14 × 65 / 100
    ? ≈ 36 + 9 = 45

    17. [(1.29)^2 + (3.05)^2] / 0.198 = ?

    25
    6
    66
    54
    42
    17). Answer: d)
    ? ≈ [(1.3)^2 + (3)^2 ] / 0.2
    ? = (1.69 + 9) / 0.2
    ? = 10.7 / 0.2 = 53.5 ≈ 54

    18. (48.84)^2 × 7.079 = ?

    16200
    16400
    16600
    16800
    16990
    18). Answer: d)
    ? ≈ 7 × 49^2
    ? = 16807 ≈ 16800


    19. √ 2020 + √320 + √1330 = ?

    80
    100
    120
    140
    160
    19). Answer: b)
    √2020 ≈ 45, √320 ≈ 18, √1330 ≈ 36.5
    ? = 45 + 18 + 36.5 = 99.5 ≈ 100


    20. (8/3 × 13/5) + (7/2 × 5/3) + (18/7 × 28/16) = ?

    11.5
    14.5
    17.5
    21.5
    27.5
    20). Answer: c)
    ? = 104 / 15 + 35 / 6 + 9 / 2
    ? ≈ 7 + 6 + 4.5 = 17.5

    Direction (21 – 25): In the following number series only one number is wrong. Find out the wrong number.21. 18.3, 20.6 , 16, 22.9 , 13.7, 22.2, 11.4

    22.2
    18.3
    13.7
    22.9
    20.6
    21). Answer: a)
    The series is,
    18.3 + 2.3 = 20.6
    20.6 - 4.6 = 16
    16 + 6.9 = 22.9
    22.9 - 9.2 = 13.7
    13.7 +11.5 = 25.2 ≠ 22.2
    25.2 - 13.8 = 11.4


    22. 9 , 5 , 6 , 10.5 , 23 , 61, 183

    183
    10.5
    61
    5
    9
    22). Answer: c)
    The sequence in the series is,
    9 x 0.5 + 0.5 = 5
    5 x 1 + 1 = 6
    6 x 1.5 + 1.5 = 10.5
    10.5 x 2 + 2 = 23
    23 x 2.5 + 2.5 = 60 ≠ 61
    60 x 3 + 3 = 183


    23. 188, 154, 140, 132 ,128, 126 , 125

    125
    188
    132
    126
    154
    23). Answer: e)
    The series is,
    188 - 32 = 156 ≠ 154
    156 - 16 = 140
    140 - 8 = 132
    132 - 4 = 128
    128 - 2 = 126
    126 - 1 = 125

    24. 2, 4 , 11 , 37 , 151 , 771 , 4633

    11
    4633
    771
    151
    2
    24). Answer: d)
    The sequence in the series is,
    2 x 1 + 2 = 4
    4 x 2 + 3 = 11
    11 x 3 + 4 = 37
    37 x 4 + 5 = 153 ≠ 151
    153 x 5 + 6 = 771
    771 x 6 + 7 = 4633

    25. 391 , 394 , 399 , 411 , 431 , 461, 503

    503
    394
    399
    431
    391
    25). Answer: b)
    The series is,
    391 + 2 = 393 ≠ 394
    393 + 6 = 399
    399 + 12 = 411
    411+ 20 = 431
    431 + 30 = 461
    461 +42 = 503

    Direction (26-30): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and given answer:
    a) if x> y
    b) if x< y
    c) if x ≥ y
    d) if x ≤ y
    e) if x =y, or no relation can be established between x and y.

    26. I. 5x^2 – 87x + 378 = 0
    II. 3y^2 – 49y + 200 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    26). Answer: a)
    I. 5x^2 - 45x - 42x + 378 = 0
    or,5x(x - 9) - 42(x- 9) = 0
    or. (5x - 42)(x -9) = 0
    x = 9, 42/5
    II. 3y^2 - 24y - 25y + 200=0
    or, 3y(y - 8) -25(y - 8) = 0 or, (y - 8)(3y-25)=0
    y = 8, 25/3
    Hence, x>y

    27.I. 10x^2 – x – 24 = 0
    II. y^2 – 2y = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    27). Answer: e)
    I. 10x^2 -16x + 15x – 24 = 0
    or, 2x(5x -8) + 3(5x - 8)=0
    or,(2x + 3)(5x -8) = 0
    x = -3/2, 8/5
    II. y^2 – 2y = 0
    or, y(y -2) = 0
    y = 0, 2
    i.e. no relationship between x and y.

    28. I. x^2 – 5x + 6 = 0
    II. 2y^2 – 15y + 27 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    28). Answer: d)
    I. x^2 - 2x - 3x + 6 =0
    or, x(x -2) - 3(x -2) = 0
    or, (x -2) (x -3) = 0
    x =2, 3
    II. 2y^2 - 6y - 9y + 27 = 0
    or, 2y(y - 3)-9(y -3) = 0
    or, (y- 3) (2y -9) = 0
    y = 3, 9/2
    hence, x ≤ y

    29. I. 3x + 2y = 301
    II. 7x – 5y = 74

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    29). Answer: b)
    I. eqn (I) × 5 + eqn (II) × 2
    [15x + 10y = 1505] + [14x – 10y = 148] = 29x = 1653
    x = (1653/29) = 57
    and y = 65
    hence, x< y

    30. I. 14x^2 – 37x + 24 = 0
    II. 28y^2 – 53y + 24 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    30). Answer: c)
    14x^2 - 37x + 24 = 0
    or, 14x^2 - 21x- 16x + 24 = 0
    or, 7x(2x -3) -8(2x -3) = 0
    or, (2x - 3)(7x - 8) = 0
    x = (3/2), (8/7)
    II. 28y^2 - 53y + 24 = 0
    or, 28y^2 -21y - 32y + 24 =0
    or, 7y(4y - 3) -8(4y - 3) = 0
    or, (7y - 8) (4y - 3) = 0
    y = 8/7, 3/4
    x ≥ y



    Do you feel that you are weak in English Section?
    Here we are creating a pathway to win the English Section in upcoming IBPS Exams 2017
    English Learning Session :– (Day-1)
    English Learning Session :– (Day-2)
    English Learning Session :– (Day-3)
    English Learning Session :– (Day-4)
    English Learning Session :– (Day-5)
    English Learning Session :– (Day-6)
    English Learning Session :– (Day-7)