Crack IBPS Exam 2017 – Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-12)

    Crack IBPS Exam 2017 - Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-1)
    Crack IBPS Exam 2017 – Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-12):

    Dear Readers, Nowadays most of the aspirants are facing huge trouble to increase the overall marks. To score high you need to practice more and more standard questions daily. “Practice does not make perfect, Only Perfect Practice makes perfect”.


    Here in Scoring Part we are providing 10 Questions in simplification, 10 Questions in Approximation, 5 Questions in number Series and 5 Questions in Quadratic Equations, total 30 questions in 20 Minutes. By practicing these questions regularly you can increase your calculation speed and it will help you to increase your score.




    00:00:00


    Direction (1-10): What value should come in place of question mark (?) in the following questions?
    1). 924 × 0.75 + 848 × 1.25 = ? × 0.25

    7004
    7008
    7012
    7016
    7020

    1). Answer: c)
    0.25 × ? = 693 + 1060 = 1753
    ? = 1753 / 0.25 = 7012

    2. 17/7 of 3/8 × 5/4 of ? = 4590

    3612
    4032
    4448
    4804
    None of these
    2). Answer: b)
    ? = 4590 × 7 × 8 × 4 / (17 × 3 × 5)
    ? = 4032

    3. [(342)^3 ÷ (57)^2] ÷ 216 = ?

    57
    64
    72
    78
    81
    3). Answer: a)
    ? = [(342)^3 / (57)^2] ÷ 216
    ? = 36 × 342 / 216 = 57


    4. 26.8% of 480 - 13.4% of 180 = ? × 0.06

    1640
    1742
    1844
    1948
    2050
    4). Answer: b)
    0.06 × ? = 26.8 × 480 / 100 – 13.4 × 180 / 100
    0.06 × ? = 128.64 - 24.12
    ? = 104.52 / 0.06 = 1742


    5). [(3.673)^3 + (7.327)^3] ÷ [(3.673)^2 + (7.327) ^2 - (3.673 × 7.327)] = ?

    10
    11
    12
    9
    13
    5). Answer: b)
    Wkt, (a + b) = (a^3 + b^3) / (a^2 + b^2 – ab)
    ? = (3.673 + 7.327) = 11


    6. √53.29 ÷ (30)^-2 = ?

    7240
    6570
    5670
    4540
    None of these
    6). Answer: b)
    √53.29 ÷ (30)^-2 = 7.30 × 900 = 6570


    7. 13% of 1335 + ?% of 1135 = 366.5

    11
    13
    15
    17
    19
    7). Answer: d)
    ? = [366.5 - (1335 × 0.13)] / 1135 × 100
    ? = 192.95 × 100 / 1135 = 17


    8. 11/113 of 7/85 of 115260 = ?

    832
    848
    886
    904
    None of these
    8). Answer: e)
    ? = 115260 × 11 × 7 / (113 × 85)
    ? = 924

    9. 2786 + 105 × ? = 304 × 14

    12
    14
    16
    18
    22
    9). Answer: b)
    105 × ? = (304 × 14) - 2786
    105 × ? = 4256 - 2786
    ? = 1470 / 105 = 14

    10.³√1061208 = ?

    108
    106
    102
    92
    104
    10). Answer: c)
    ³√1061208 = 102

    Direction (11-20): What approximate value should come in place of question mark (?) in the following questions?
    11.872 × 7 × ? = 336633

    51
    55
    60
    64
    68
    11). Answer: b)
    ? = 336633 / (872 × 7)
    ? = 55.1495 ≈ 55

    12. (442 . 22 + 788.08) ÷ 6.06 = ?

    205
    235
    275
    255
    175
    12). Answer: a)
    ? ≈ (442 + 788)/6
    ? = 1230/6 = 205

    13. 113.03 × 14.969 - 12.08 × 8.98 = ?

    1600
    1650
    1590
    1680
    1800
    13). Answer: c)
    ? ≈ (113 × 15) - (12 × 9)
    ? = 1695 - 108
    ? = 1587 ≈ 1590

    14. ³√389000 = ?

    71
    73
    75
    77
    67
    14). Answer: b)
    (73)^3 = 389017
    Therefore, ? = ³√389000 ≈ 73

    15. 7640.16 / 120.08 × √1220 = ?

    2014
    2056
    2226
    2486
    2894
    15). Answer: c)
    ? ≈ 7640 / 120 × 35
    ? = 63.6 × 35 = 2226

    16. √730 + √3365 = ? × 4.936

    13
    15
    17
    19
    21

    16). Answer: c)
    ? ≈ (27 + 58) / 5
    ? = 85 / 5 = 17

    17. 7824 ÷ 47.87 + 3236 ÷ 57.011 = ?

    200
    220
    240
    260
    280
    17). Answer: b)
    ? ≈ 7824 ÷ 48 + 3236 ÷ 57
    ? = 163 + 56.77
    ? = 219.77 ≈ 220

    18. 2.8% of 312 + 1.2% of 416 = ?

    22
    18
    14
    10
    6
    18). Answer: c)
    ? = 2.8 × 3.12 + 1.2 × 4.16
    ? = 8.736 + 4.992
    ? = 13.728 ≈ 14


    19. 189.089 × 3.27 + 4.004 × 111.819 = ?

    1015
    1035
    1065
    1085
    2005
    19). Answer: c)
    ? ≈ 190 × 3.25 + 4 × 112
    ? = 617.5 + 448
    ? = 1065.5 ≈ 1065


    20.(324% of 5842) ÷ 194.79 = ?

    57
    79
    85
    97
    102
    20). Answer: d)
    ? ≈ (324 × 58.42) ÷ 195
    ? ≈ 18928 ÷ 195 = 97

    Direction (21 – 25): In the following number series only one number is wrong. Find out the wrong number.21. 150, 102, 70 , 46 , 26 , ?

    16
    8
    10
    2
    4
    21). Answer: b)
    The difference of difference of the series is -16, -8, -4, -2


    22. 10 , 14 , 28 , 52 , 134 , ?

    302
    268
    300
    304
    208
    22). Answer: d)
    The first series is, 10, 28, 134
    10 x 3 - 2= 28
    28 x 5 - 6= 134
    The second series is 14, 52, ?
    14 x 4 - 4= 52
    52 x 6 - 8= 304
    i.e, The sequence of the series is x 3 – 2, x 4 – 4, x 5 – 6, x 6 - 8


    23. 4500 , 900 , 90 , 6 , ? , 0.012

    0.3
    3
    3.33
    0.33
    3.3
    23). Answer: a)
    The series is,
    4500/5 = 900
    900/10 = 90
    90/15 = 6
    6/20 = 0.3
    0.3/25 = 0.012

    24. 24 , 11 , 10 , 14 , 27 , ?

    66
    70.5
    68
    66.5
    68.5
    24). Answer: d)
    The sequence in the series is,
    24 x (1/2) – 1 = 11
    11 x (2/2) – 1 = 10
    10 x (3/2) – 1 = 14
    14 x (4/2) – 1 = 27
    27 x (5/2) – 1 = 66.5

    25. 8 , 7 , 12 , 33 , 128 , ?

    528
    365
    653
    825
    635
    25). Answer: e)
    The series is,
    8 x 1 – 1 = 7
    7 x 2 – 2 = 12
    12 x 3 – 3 = 33
    33 x 4 – 4 = 128
    128 x 5 – 5 = 635

    Direction (26-30): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and given answer:
    a) x = y or No relation
    b) x> y
    c) x< y
    d) x ≥ y
    e) x ≤ y

    26. I. x - 7 = 0
    II. 3y^2 - 10y + 7 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    26). Answer: b)
    From I, x - 7 = 0
    x = 7 …..(1)
    From II, 3y^2 - 10y + 7 = 0
    3y^2 - 3y - 7y + 7 = 0
    (3y - 7)(y - 1) = 0
    y = 1, 7/3 ....(2)
    From (1) and (2), we have x> y.

    27.I. 4y^2 + 8y = 4y + 8
    II. x^2 + 9x = 2x - 12

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    27). Answer: c)
    From I, 4y^2 + 8y = 4y + 8
    Y^2 + 2y = y + 2
    y^2 + 2y – y – 2 = 0
    (y- 1) (y + 2) = 0
    y= 1, - 2 ...(1)
    From II, x^2 + 9x = 2x - 12
    X^2 + 7x +12 = 0
    (x + 4) (x + 3) = 0
    x = - 4, - 3 ....(2)
    From (1) and (2), we have y> x.

    28. I. 2x^2 + 40 =18x
    II. y^2 = 13y - 42

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    28). Answer: c)
    From I, 2x^2 + 40 = 18x
    2x^2 + 40 - 18x = 0
    X^2 - 9x + 20 = 0
    (x - 4)(x - 5) = 0
    x= 4, 5 ...(1)
    From II, y^2 = 13y - 42
    Y^2 - 13y + 42 = 0
    (y - 7)(y - 6) = 0
    y = 7, 6 ...(2)
    From (1) and (2), we have y> x.

    29. I. 2x^2 = 128
    II. y^2 – 10y + 25 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    29). Answer: a)
    From I, 2x^2 =128
    X^2 = 64
    x = √64 = 8 or -8 …..(1)
    From II, y^2 - 10y + 25 = 0
    Y^2 - 5y - 5y + 25 = 0
    (y – 5) (y - 5) = 0
    y = 5, 5 ….(2)
    From 1 and 2 there is no relation between x and y.

    30. I. x^2 – 5x + 6 = 0
    II. y^2 + 24 = 10y

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    30). Answer: c)
    I. x^2 - 3x – 2x + 6 = 0
    x (x - 3) - 2(x - 3) = 0
    (x - 3)(x - 2) = 0
    x = 3, 2
    y^2 -10y + 24 = 0
    y^2 - 6y – 4y + 24 = 0
    y (y - 6) - 4(y - 6) = 0
    (y - 6) (y - 4) = 0
    y = 6, 4
    Therefore, x< y.



    Do you feel that you are weak in English Section?
    Here we are creating a pathway to win the English Section in upcoming IBPS Exams 2017
    English Learning Session :– (Day-1)
    English Learning Session :– (Day-2)
    English Learning Session :– (Day-3)
    English Learning Session :– (Day-4)
    English Learning Session :– (Day-5)
    English Learning Session :– (Day-6)
    English Learning Session :– (Day-7)