Crack IBPS Exam 2017 – Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-19)

    Crack IBPS Exam 2017 - Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-1)



    00:00:00


    Direction (1-10): What value should come in place of question mark (?) in the following questions?
    1). 7.8% of 275 + 3.2% of 155 = 1% of?

    2640
    2641
    2642
    2643
    2644

    1). Answer: b)
    1 × ? / 100 = 21.45 + 4.96 = 26.41
    ? = 2641

    2. 12/19 of 7/5 of 45% of 8075 = ?

    3194
    3199
    3207
    3213
    3228
    2). Answer: d)
    ? = 12/19 × 7/5 × 45/100 × 8075 = 3213

    3. 4/13 of 2379 + 2/15 of 2265 = 20% of ?

    5150
    5160
    5170
    5180
    5190
    3). Answer: c)
    20 × ?/100 = 732 + 302 = 1034
    ? = 5 × 1034 = 5170


    4. (4913)^(2/3) × (2197)^(2/3) = 221 × ?

    1
    221
    (221)^2
    (221)^3
    None of these
    4). Answer: b)
    4913 = 17 × 17 × 17 and
    2197 = 13 × 13 × 13
    ? = (17^3)^(2/3) × (13^3)^(2/3) / 221
    ? = (17)^2 × (13)^2 / 221
    ? = 221


    5). 65% of 132 + 12.5% of 57.6 = ? × 3

    30
    31
    32
    33
    34
    5). Answer: b)
    3 × ? = 65 × 132/100 + 12.5 × 57.6/100
    3 × ? = 85.8 + 7.2 = 93
    ? = 93/3 = 31


    6. (√5 - √10)^2 + (√2 + 5)^2 = (?)^3 – 22

    2
    12
    16
    8
    None of these
    6). Answer: e)
    (?)^3 -22= (√5 - √10)2 + (√2 + 5)^2
    (?)^3 -22 = 5 - 2√50 + 10 + 2 + 10 √2 + 25
    (?)^3 -22 = 5 -10√2 +10 + 2 +10 √2 + 25
    (?)^3 -22 = 42
    or, (?)^3 = 42 + 22 = 64
    ? = ³√64 = 4


    7. 55% of √2116 ÷ 0.01 = ? × 20

    126.5
    126.6
    124.6
    125.4
    None of these
    7). Answer: a)
    55 ×√2116 /100 ÷ 0.01 = ? × 20
    Wkt, √2116 = √(46 × 46) = 46
    or, ? × 20 = 55 × 46 / (100 × 0.01) = 55 × 46 / 1 = 2530
    ? = 2530 / 20 = 126.5


    8. √(12^2 × 16 ÷ 24 +193 + 7 × 5) = (?)^2

    3 √2
    4 √2
    5 √2
    18
    32
    8). Answer: a)
    ?2 = √(12^2 × 16 ÷ 24 +193 + 7 × 5)
    ?2 = √(144 × 16 / 24 + 193 + 35)
    =√(96 + 193 + 35) = √324
    or, (?)^2 = √324 =18
    ? = √18 = √(3 × 3 × 2)
    ? = 3 √2

    9. √31.36 ÷ √0.64 × 252 = (?)^2 × 36

    81
    64
    -8
    -7
    9
    9). Answer: d)
    (?)2 = √31.36 ÷√0.64 ×252 / 36
    = 5.6 / 0.8 × 252 / 36
    = 7 × 252 / 36 = 49
    ? = √49 = ±7
    Hence, - 7

    10. (1.69)^4 ÷ (2197 ÷ 1000)^3 × (0.13 × 10)^3 = (1.3)^(?-2)

    6
    2
    4
    0
    None of these
    10). Answer: c)
    (1.69)^4 ÷ (2197/1000)^3 × 1.3^3 = 1.3^(? – 2)
    or, (1.3)^8 ÷ (1.3)^(3×3) × 1.3^3 = 1.3^(?–2)
    or, 1.3^(8-9+3) = 1.3^(?-2)
    or, 1.32 = 1.3?-2
    or, ? - 2 = 2
    ? = 2 + 2 = 4

    Direction (11-20): What approximate value should come in place of question mark (?) in the following questions?
    11. √164 × ³√ 615 = ?

    70
    90
    110
    130
    150
    11). Answer: c)
    ? ≈ 12.8 × 8.5 = 108.8 ≈ 110

    12. (√485 × 3.48) × 12.08 = ?

    900
    925
    950
    975
    1000
    12). Answer: b)
    ? ≈ (22 × 3.5) × 12 = 924 ≈ 925

    13. 29.03 × 24.96 – 7.98 × ³√3370 = ?

    450
    500
    550
    600
    650
    13). Answer: d)
    ? ≈ 29 × 25 - 8 × 15 = 725 - 120 = 605 ≈ 600

    14. 245% of 49.962 – 115.03% of 41.89 = ?

    75
    125
    175
    225
    275
    14). Answer: a)
    ? ≈ 245 × 50 /100 – 115 × 42/100
    ? = 122.5 - 48.3 = 74.2 ≈ 75

    15. √5930 × ³√43 = ?

    250
    260
    270
    280
    290
    15). Answer: c)
    ? = √5930 × ³√43 ≈ 77 × 3.5
    = 269.5 ≈ 270

    16. { √2300 ÷11.98 / 8.51} × 7.48 = ?

    225
    235
    245
    255
    265

    16). Answer: d)
    ? ≈ {48 ÷ 12/8.5} × 7.5 = 34 × 7.5 = 255

    17.{10.71% of 1984.96 + 3.89% of 1451} ÷ ( 12.49)^(–1) = ?

    3120
    3360
    3540
    3780
    3900
    17). Answer: b)
    ? ≈ (212.395 + 56.55) × 12.5
    = 268.945 × 12.5
    ? = 3361.8 ≈ 3360

    18.{ √33850 × ³√91100} ÷ 8.98 = ?

    720
    820
    920
    1020
    1120
    18). Answer: c)
    ? ≈ (184 × 45) ÷ 9 = 184 × 5 = 920


    19. {(219.06 × 24.98) - (23.84 × 55.05)} × 8.49 = ?

    31500
    32500
    33500
    34500
    35500
    19). Answer: e)
    ? ≈ {(220 × 25) - (24 × 55)} × 8.5
    = (5500 - 1320) × 8.5 = 4180 × 8.5
    ? = 35530 ≈ 35500


    20.(√1120 × 183.98) + 465.02% of 171.95 = ?

    6960
    6760
    6560
    6360
    6160
    20). Answer: a)
    ? ≈ (33.5 × 184) + 465 × 172 / 100
    ≈ 6164 + 800
    ? = 6964 ≈ 6960

    Direction (21 – 25): In the following number series only one number is wrong. Find out the wrong number.21. 8, 125, 1331, 4913, ?

    14847
    13427
    12167
    11067
    None of these
    21). Answer: c)
    The series is, alternate prime number cube
    i.e., 2^3 , 5^3 , 11^3 , 17^3 , 23^3


    22. 5, 25, 7, ?, 9, 19

    23
    22
    25
    32
    None of these
    22). Answer: b)
    The first series is, 5, 7, 9
    The difference between the numbers is +2, +2, ..
    The second series is 25, ?, 19
    The difference between the numbers is -3, -3, ..


    23. 980, 392, 156.8, ?, 25.088, 10.0352

    62.72
    63.85
    65.04
    60.28
    None of these
    23). Answer: a)
    The sequence of the series is ×2/5, ×2/5, ×2/5, ….

    24. 5, 9, 21, 37, 81, ?

    163
    153
    181
    203
    None of these
    24). Answer: b)
    The sequence of the series is, ×2 -1, × 2 +3, × 2 – 5, × 2 + 7, × 2 – 9

    25. 45, 46, 70, 141, ?, 1061.5

    353
    353.5
    352.5
    352
    None of these
    25). Answer: b)
    The sequence of the series is, ×1 +1, × 1.5 + 1, × 2 + 1, × 2.5 + 1, × 3 + 1

    Direction (26-30): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and given answer:
    a) If x< y
    b) If x ≥ y
    c) If x ≤ y
    d) If x = y or no relationship can be established
    e) If x> y

    26. I. 3x^2 + 11x + 6 = 0
    II. 3y^2 + 10y + 8 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    26). Answer: d)
    I. 3x^2 + 11x + 6 = 0
    or, 3x^2 + 9x + 2x + 6 = 0
    or, 3x (x +3 ) + 2 (x + 3) = 0
    or, (3x + 2) (x + 3) = 0
    x = -2/3, - 3
    II. 3y^2 + 10y + 8 = 0
    or, 3y^2 + 6y + 4y + 8 = 0
    or, 3y (y +2) + 4 (y + 2) = 0
    or, (3y + 4) (y + 2) = 0
    y = -4/3, - 2
    Hence, no relationship can be established.

    27.I. 3x^2 - 7x + 2 = 0
    II. 2y^2 - 9y + 10 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    27). Answer: c)
    I. 3x^2 - 7x + 2 = 0
    or, 3x^2 - 6x - x + 2 = 0
    or, 3x (x -2) - 1 (x - 2) = 0
    or, (3x - 1) (x - 2) = 0
    x = 1/3, 2
    II. 2y^2 - 9y + 10 = 0
    or, 2y^2 – 5y - 4y + 10 = 0
    or, y (2y - 5) -2 (2y - 5) = 0
    or, (2y - 5) (y - 2) = 0
    y = 5/2, 2
    Hence x ≤ y

    28. I. x^2 = 9
    II. 2y^2 - 19y + 44 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    28). Answer: a)
    I. x^2 = 9
    x = ±3
    II. 2y^2 - 19y + 44 = 0
    or, 2y^2 – 11y - 8y + 44 = 0
    or, y (2y - 11) -4 (2y - 11) = 0
    or, (2y - 11) (y - 4) = 0
    y = 11/2, 4
    Hence x< y

    29. I. 2x^2 - 15x + 28 = 0
    II. 4y^2 - 23y + 30 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    29). Answer: d)
    I. 2x^2 - 15x + 28 = 0
    or, 2x^2 - 7x - 8x + 28 = 0
    or, x (2x -7) - 4 (2x - 7) = 0
    or, (2x - 7) (x - 4) = 0
    x = 7/2, 4
    II. 4y^2 - 23y + 30 = 0
    or, 4y^2 – 15y - 8y + 30 = 0
    or, y (4y - 15) -2 (4y - 15) = 0
    or, (4y - 15) (y - 2) = 0
    y = 15/4, 2
    Hence no relationship can be established.

    30. I. 2x^2 - 15x + 27 = 0
    II. 5y^2 - 26y + 33 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    30). Answer: b)
    I. 2x^2 - 15x + 27 = 0
    or, 2x^2 - 9x - 6x + 27 = 0
    or, x (2x -9) - 3 (2x - 9) = 0
    or, (2x - 9) (x - 3) = 0
    x = 9/2, 3
    II. 5y^2 - 26y + 33 = 0
    or, 5y^2 – 15y - 11y + 33 = 0
    or, 5y (y - 3) -11 (y - 3) = 0
    or, (5y - 11) (y - 3) = 0
    y = 11/5, 3
    Hence x ≥ y



    Do you feel that you are weak in English Section?
    Here we are creating a pathway to win the English Section in upcoming IBPS Exams 2017
    English Learning Session :– (Day-1)
    English Learning Session :– (Day-2)
    English Learning Session :– (Day-3)
    English Learning Session :– (Day-4)
    English Learning Session :– (Day-5)
    English Learning Session :– (Day-6)
    English Learning Session :– (Day-7)