Crack IBPS Exam 2017 – Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-20)

    Crack IBPS Exam 2017 - Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-1)



    00:00:00


    Direction (1-10): What value should come in place of question mark (?) in the following questions?
    1). (12.96 + 17.28 + (2.4)2) / (0.49 + 0.42 + (0.3)2) = ?

    5.2
    5.6
    6.0
    6.2
    6.4

    1). Answer: c)
    (a + b)2 = a^2 + 2ab + b^2
    Now, (3.6 + 2.4)^2 / (0.7 + 0.3)^2 = ?^2
    or, ?^2 = 36/1 = 36
    ? = √36 = 6

    2. (1.2)^1.7 × (1.44)^0.7 ÷ (1.44)^(-1.45) ÷ (1.728)^2 = ?

    1.2
    1.44
    1.728
    2.0736
    None of these
    2). Answer: e)
    ? = (1.2)^(1.7) × {(1.2)^2}^(0.7) ÷ {(1.2)^2}^(-1.45) ÷ {(1.2)^3}^2
    = 1.2^(1.7) × 1.2^(1.4) ÷ 1.2^(-2.9) ÷ 1.2^6
    = (1.2)^(1.7 + 1.4 - (-2.9) – 6) = (1.2)^(6-6)
    ? = (1.2)^0 = 1

    3. (10019)^2 = ?

    100380361
    100023249
    100372281
    100192190
    None of these
    3). Answer: a)
    ? = (10019)^2 = (10000 + 19)^2
    = 100000000 + 380000 + 361 = 100380361


    4. 3/7 of 11/5 of 5 /13 of 20475 = 275 ×?

    24
    27
    35
    30
    36
    4). Answer: b)
    ? = 3 × 11 × 5 × 20475 / (7 × 5 × 13 × 275) = 27


    5).340% of 745 = 2000 + ?% of 1/10

    53.30
    5330
    53300
    533000
    None of these
    5). Answer: d)
    340 × 745/100 – 2000 = ? / 100 × 1 / 10
    or, ? = 533 × 1000 = 533000


    6. (14)^0.2 × (196)^1.3 × (2744)^1.4 ÷ 38416 = (14)^?

    5
    4
    3
    2
    1
    6). Answer: c)
    (14)^? = (14)^0.2 × (14^2)^1.3 × (14^3)^1.4 ÷ (14)^4
    or, (14)^? = 14^0.2 × 14^2.6 × 14^4.2 ÷ (14)^4
    (14)^? = 14^((0.2 + 2.6 + 4.2) – 4)
    (14)^? = 14^(7 – 4) = (14)^3
    ? = 3


    7. 35 × 85 = 83300 ÷ ?

    25
    26
    27
    28
    30
    7). Answer: d)
    ? = 83300 / (35 × 85) = 28


    8. √((10648)^(1/3) - (7776)^(1/5)) = ^6√?

    46656
    4096
    16384
    1296
    1024
    8). Answer: b)
    √((10648)^(1/3) - (7776)^(1/5)) = 6√?
    or, √((22^3)^(1/3) - (6^5)^(1/5)) = 6√?
    6√? = √(22 – 6) = √16 = 4
    ? = (4)^6 = 4096

    9. 1224 / ? = ? / 306

    524
    612
    728
    772
    848
    9). Answer: b)
    (?)^2 = 1224 × 306 = (18 × 17 × 4) × (18 × 17)
    (?)^2 = (18 × 17 × 2)^2
    ? = 18 × 17 × 2 = 612

    10. (8/15 + 4/25) × ? = 780

    1125
    1250
    1280
    1375
    1420
    10). Answer: a)
    8/15 + 4 / 25 = (40 + 12)/75 = 52 / 75
    Now, ? = 780 × 75 / 52 = 1125

    Direction (11-20): What approximate value should come in place of question mark (?) in the following questions?
    11. 131.01% of 457.87 + 341.005% of 129.95 = 259.99% of ?

    412
    402
    509
    392
    None of these
    11). Answer: b)
    260 × ? /100 ≈ 131 × 458 /100 + 341 × 130 /100
    or, 260 × ?/100 = 599.98 + 443.3 = 1043.28
    or, 260 × ? = 104328
    ? = 104328 / 260 = 401.26 ≈ 402

    12. ³√5830 + √10600 = 4√(?)^2

    14641
    15740
    13998
    13540
    None of these
    12). Answer: a)
    4√(?)^2 = ³√5830 + √10600 ≈ √5832 + √10609
    4√(?)^2 = ³√(18 × 18 × 18) + √(103 × 103)
    4√(?)^2 = 18 + 103 = 121
    or, (?)^(2/4) = 121
    or, (?)^(1/2) = 121
    ? = 121 × 121 = 14641

    13.√(144.98% of 2163.05) = 23 1/3% of ?

    260
    240
    250
    252
    None of these
    13). Answer: b)
    23 1/3% of ?= √(144.98%of 2163.05)
    70 × ? / (3 × 100) ≈ √(145 × 2163 / 100)
    or, 70 × ? / (300) = √(1.45 × 2163) = √3136.35 ≈ 56
    ? = 56 × 300 / 70 = 240

    14. 26096 / 9790 ÷ 7410 / 1640 × 4656 / 392.05 = √?

    49
    64
    81
    36
    None of these
    14). Answer: a)
    √? ≈ 26100/9800 × 1640/7400 × 4660 /390
    √? = 26/98 × 16.40/74 × 4660/390
    = 1987024 / 2828280 ≈ 7.03
    ? = 7 × 7 = 49

    15. 46.79% of 438.987 + 445.88% of 370.198 = ?

    2550
    1560
    1860
    1925
    None of these
    15). Answer: c)
    ? = 47% of 440 + 446% of 370
    ? = 0.47 × 440 + 4.46 × 370
    = 206.8 + 1650.2 = 1857 ≈ 1860

    16. 29.099 × 8.807 × 17.901 = ?

    4588
    4688
    4605
    24412
    4433

    16). Answer: c)
    29.099 ≈ 29.10 and 8.807 ≈ 8.80 and 17.901 ≈ 18
    So, ? = 29.10 × 8.80 × 18 = 256.08 × 18
    ? = 4609.44 ≈ 4605

    17.4 7/8 × 7 4/5 × 3 4/5 = ?

    118
    33192
    144
    180
    130
    17). Answer: c)
    ? = 4 7/8 × 7 4/5 × 3 4/5 = 39/8 × 39/5 × 19/5
    ? = 1521 × 19 / 200
    ? = 28899 = 144.495 ≈ 144

    18.(50243408)^(1/3) - (48627124)^(1/3) = ? - (7529535)^(1/3)

    190
    200
    118
    178
    214
    18). Answer: b)
    (50243408)^(1/3) ≈ (50243409)^(1/3) = 369
    and, (48627124)^(1/3) ≈ (48627125)^(1/3) = 365
    Again, (7529535)^(1/3) ≈ (7529536)^(1/3) =196
    So, ? = 369 - 365 + 196
    ? = 200


    19.14.7% of 841 +23.7% of 631 = ? + 14.039% of 781

    184
    175
    160
    199
    214
    19). Answer: c)
    14.7 × 8.41 + 23.7 × 6.31 = ? + 14.039 × 7.81
    14.7 × 8.4 + 23.7 × 6.3 ≈ ? + 14 × 7.8
    or 123.48 + 149.31 = ? + 109.2
    123 + 149 ≈ ? + 109
    or, ? = 272 - 109 = 163 ≈ 160


    20. (862.415)^2 - (798.315)^2 = (37.375)^2 - (191.499)^2 + ?

    141750
    141730
    151832
    435614
    178265
    20). Answer: b)
    ? = (862.415)^2 - (798.315)^2 - (37.375)^2 + (191.499)^2
    ≈ 743760 - 637307 - 1397 + 36672
    = 141728 ≈ 141730

    Direction (21 – 25): In the following number series only one number is wrong. Find out the wrong number.21. 19, 42, 88, 180, 364, ?, 1468

    1046
    732
    472
    630
    595
    21). Answer: b)
    The series is +23, +46, +92, +184, +368, +736, …


    22. 51, 57, 102 , 324 , ?, 6390, 38304

    1590
    1296
    1680
    1250
    1272
    22). Answer: e)
    The series is ×1 +6, ×2 -12, ×3 +18, ×4 -24, ×5 + 30, ×6 -36, ….
    51 × 1 + 6 = 57,
    57×2-12 = 102,
    102×3+18 = 324,
    324×4-24 = 1272,
    1272×5+30 = 6390,
    6390×6-36 = 38304, …..


    23. 1953.125, 781.25, 312.5, 125, ?, 20

    50
    25
    45
    75
    30
    23). Answer: a)
    The series is ÷2.5, ÷2.5 (repeated)

    24. 4 , 11, 32, 74 , 144, ? , 396

    289
    236
    205
    249
    196
    24). Answer: d)
    The series is +7 ×1, +7 ×3, +7 ×6, +7 ×10, +7 ×15, +7 ×21,
    ie 4+7×1 = 11, 11+7×3 = 32
    32+7×6 = 74, 74+7×10 =144,
    144+7×15 = 249, 249+7× 21= 396, ….

    25. 8, 28, 116, 544, ?, 13300

    3589
    5482
    2672
    7864
    9378
    25). Answer: c)
    The series is
    8×5 – 12 = 28,
    28 × 5 -24 = 116,
    116 × 5 - 36 = 544,
    544 × 5 - 48 = 2672,
    2672 × 5 – 60 = 13300

    Direction (26-30): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and given answer:
    a) x< y
    b) x ≥ y
    c) x> y
    d) x ≤ y
    e) Relationship between x and y cannot be established

    26. I. 6x^2 + 5x + 1 = 0
    II. 15y2 + 8y + 1 =0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    26). Answer: d)

    Step II: +(2/6) , +(3/6)
    Step III: x = -(1/3), -(1/2)

    Step II. +(5/15) , +(3/15)
    Step III. y = -(1/3), -(1/5)
    Hence x ≤ y

    27.I. x^2 + 5x + 6 = 0
    II. 4y^2 + 24y + 35 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    27). Answer: e)
    Step II. +(3/1) , +(2/1)
    Step III. x = -3, -2
    Step II. +(14/4) , +(10/4)
    Step III. y = -(7/2), -(5/2)
    Hence no relation can be established.

    28. I. 2x^2 + 5x + 3 =0
    II. y^2 + 9y + 14=0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    28). Answer: c)
    Step II. +(3/2) , +(2/2)
    Step III. x = -(3/2), -1
    Step II. +(7/1) , +(2/1)
    Step III. y = -7, -2
    Hence x> y

    29. I. 88x^2 -19x + 1= 0
    II. 132y^2 - 23y + 1= 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    29). Answer: b)
    Step II. -(11/8) , -(8/88)
    Step III. x = (1/8), (1/11)
    Step II. -(12/132) , -(11/132)
    Step III. y = (1/11), (1/12)
    Hence x ≥ y

    30. I. 6x^2 - 7x + 2 = 0
    II. 20y^2 - 31y + 12 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    30). Answer: a)
    Step II. -(4/6) , -(3/6)
    Step III. x = (2/3), (1/2)
    Step II. -(16/20) , -(15/20)
    Step III. y = (4/5), (3/4)
    Hence x< y



    Do you feel that you are weak in English Section?
    Here we are creating a pathway to win the English Section in upcoming IBPS Exams 2017
    English Learning Session :– (Day-1)
    English Learning Session :– (Day-2)
    English Learning Session :– (Day-3)
    English Learning Session :– (Day-4)
    English Learning Session :– (Day-5)
    English Learning Session :– (Day-6)
    English Learning Session :– (Day-7)