Crack IBPS Exam 2017 – Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-6)

    Crack IBPS Exam 2017 - Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-1)
    Crack IBPS Exam 2017 – Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-6):

    Dear Readers, Nowadays most of the aspirants are facing huge trouble to increase the overall marks. To score high you need to practice more and more standard questions daily. “Practice does not make perfect, Only Perfect Practice makes perfect”.


    Here in Scoring Part we are providing 10 Questions in simplification, 10 Questions in Approximation, 5 Questions in number Series and 5 Questions in Quadratic Equations, total 30 questions in 20 Minutes. By practicing these questions regularly you can increase your calculation speed and it will help you to increase your score.



    00:00:00


    Direction (1-10): What value should come in place of question mark (?) in the following questions?1). 144.8% of 1339 + 42.02 × 18.484 = ?

    2410
    2570
    2650
    2720
    2840

    1). Answer: d)
    ? = 145 × 1340 / 100 + 42 × 18.5
    = 1943 + 777
    = 2720

    2. (3740 ÷ 20.99) × 4.49 = ?

    700
    800
    900
    1000
    600
    2). Answer: b)
    ? ≈ 3740 / 21 × 4.5
    ? ≈ 178 × 4.5 = 801.42 ≈ 800

    3. (2259.6 / 38.96 × √2020) × 1.24 = ?

    3030
    3120
    3260
    3340
    3480
    3). Answer: c)
    ? ≈ (2260 / 39 × √2020) × 1.25
    ≈ (57.948 × 44.94) × 1.25
    = (58 × 45) × 1.25
    = 3262.5 ≈ 3260


    4. 184.9% of 749.998 - 114.98% of 839.8 = ?

    420
    550
    590
    630
    660
    4). Answer: a)
    ? = 185 × 750 / 100 – 115 × 840 / 100
    = 1387.5 - 966 = 421.5 ≈ 420


    5. √24333 - 11.99 × 2.987 = ?

    40
    80
    120
    160
    200
    5). Answer: c)
    ? ≈ 156 - 12 × 3 = 156 - 36 = 120


    6. (139.93 × 24.102) - (27.89 × 7.53) = ?

    2750
    2920
    3040
    3150
    3210
    6). Answer: d)
    ? = (140 × 24) - (28 × 7.5)
    = 3360 - 210 = 3150


    7. (3248% of 55.055) ÷ 27.98 = ?

    42
    56
    64
    78
    86
    7). Answer: c)
    (3248× 55/100) ÷ 28 = 3248×55/ 2800
    = 63.8 ≈ 64


    8. √10600 × 3√19680 = ?

    2780
    2850
    2940
    3020
    3150
    8). Answer: a)
    (103)^2 = 10609
    √10600 = 103
    (27)^3 = 19683
    ∛19680 = 27
    ? = 103 × 27 = 2781 ≈2780

    9. 6844 ÷ √3360 + 255.65 ÷ 7.98 = ?

    110
    130
    150
    170
    190
    9). Answer: c)
    (58)^2 = 3364
    √3360≈ 58
    6844/58 + 256/8 = 118 + 32 = 150

    10. (248% of 17855) ÷ 23.98 = ?

    1805
    1815
    1825
    1835
    1845
    10). Answer: e)
    (248 × 17855 /100) ÷ 24 = 44280.4 / 24 ≈ 1845

    Direction (11-20): What approximate value should come in place of question mark (?) in the following questions?
    11. 3 2/5 × 7 5/8 ÷ 2 1/3 × 3 1/2 × 3 1/5 = ?

    121.32
    122.82
    123.74
    124.44
    125.5
    11). Answer: d)
    (17× 61× 3 × 7 ×16) / (5× 8 × 7 × 2 × 5) = 3111/25
    =124.44

    12. 77.8 × 0.8 × ? = 964.72

    13.5
    14.5
    15.5
    16.5
    17.5
    12). Answer: c)
    ? = 964.72/ (77.8 × 0.8)
    ? = 15.5

    13. √17.64 ×√14.0625 = √0.0225 × ?

    105
    115
    125
    135
    145
    13). Answer: a)
    ? × 0.15 = 4.2 × 3.75
    ? = 15.75 / 0.15 = 105

    14. 7/15 of 5/27 of 45% of 1593 = 2.1× ?

    29.5
    28.5
    27.5
    26.5
    25.5
    14). Answer: a)
    7× 5 ×45 ×1593/ (15 ×27 ×100× 2.1) = 29.5

    15.– (357.911)^(2/3) × (50.41)^(3/2) = (7.1)^?

    5
    4
    3
    2
    1
    15). Answer: a)
    (7.1)^? = (7.1)^2 × (7.1)^3
    (7.1)^? = (7.1)^5
    ? = 5

    16. √? =(153 × 46) ÷ 18

    149769
    151321
    152881
    154449
    None of these

    16). Answer: c)
    √? = 153 × 46 / 18 = 391
    ? = (391)^2 = 152881

    17. (3834 ÷ 27) × (3920 ÷ 112) = ?

    4210
    4430
    4560
    4750
    4970
    17).Answer: e)
    ? = (3834/27) * (3920/112) = 142*35
    ? = 4970

    18. 2.8% of 1220 + 7.4% of 780 = ?

    87.72
    91.88
    93.42
    94.56
    None of these
    18). Answer: b)
    ? = (2.8 × 1220/100) + (7.4 ×780/100)
    ? = 34.16 + 57.72 = 91.88


    19. 0.6 × 2.8 × 3.5 ÷ 0.0049 = ?

    840
    900
    1080
    1200
    1250
    19). Answer: d)
    ? = 0.6 ×2.8× 3.5 / 0.0049
    ? = 5.88 / 0.0049 = 1200


    20. 30% of √15625 + 70% of 3√3375 = ?

    48
    55
    64
    72
    75
    20). Answer: a)
    ? = 30/100 * 125 + 70/100 × 15
    ? = 37.5 + 10.5 = 48

    Direction (21 – 25): What value should come in place of the question mark (?) in the following number series?21. 11, 20, 38, 74, ?

    85
    96
    100
    136
    146
    21). Answer: e)
    The series is,
    11 + 9 = 20;
    20 + 18 = 38;
    38 + 36 = 74;
    74 + 72 = 146


    22. 11, 13 , 20 , 48 , 111 , ?

    237
    125
    273
    255
    555
    22). Answer: a)
    The series is,
    11 + (1^3 + 1) = 11 + 3 = 13;
    13 + (2^3 - 1) = 13 + 7 = 20;
    20 + (3^3 + 1) = 20 + 28 = 48;
    48 + (4^3 - 1) = 48 + 63 = 111;
    111 + (5^3 + 1) = 111 + 126 = 237


    23. 13 , 17 , 33 , 97 , ? , 1377

    259
    563
    535
    455
    353
    23). Answer: e)
    The difference between the numbers is +4, +16, +64, +256, …

    24. 15, 21 , 38 , 65 , 101 , ?

    150
    120
    125
    145
    154
    24). Answer: d)
    The difference of difference of the series is, +11, +10, +9, +8, ….

    25. 7, 16, 45 ,184 , 915 , ?

    5056
    5496
    5006
    5060
    6050
    25).Answer: b)
    The series is,
    7 x 2 + 2 = 16;
    16 x 3 - 3 = 45;
    45 x 4 + 4 = 184;
    184 x 5 - 5 = 915;
    915 x 6 + 6 = 5496

    Direction (26-30): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and given answer:
    a) x< y
    b) x> y
    c) x ≥ y
    d) x ≤ y
    e) x = y or the relationship cannot be established.

    26. I. 20x^2 - 31x + 12 = 0
    II. 20y^2 + y - 12 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    26). Answer: c)
    I. 20 x^2 – 31 x + 12 = 0
    (4 x - 3) (5x – 4) = 0
    x = (3/4), (4/5)
    II. 20y^2 + y – 12 = 0
    or, (4y – 3) (5y + 4) = 0
    y = (3/4), (-4/5)
    Hence x ≥ y

    27. I. 2x^2 - 27x + 91 = 0
    II. 2y^2 + y - 136 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    27). Answer: e)
    I. 2x^2 –27x + 91 = 0
    or, (x– 7) (2x – 13) = 0
    x = 7, (13/2)
    II. 2y^2 + y –136 = 0
    or, (y – 8) (2y + 17)= 0
    y = 8, (-17/2)

    28. I. 2x -13 √x + 21 = 0
    II. 2y -15 √y + 28 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    28). Answer: d)
    I. 2x – 13√x + 21 =0
    (√x – 3) ( 2√x –7) = 0
    √x = 3, 7/2
    x = 9, 49/4
    II. 2y – 15√y + 28 =0
    or, (2 √y –7) ( √y – 4) = 0
    √y = 4, 7/2
    y = 49/4, 16, Hence, x ≤ y

    29. I. x^2 = 3136
    II. y^2 = 1764

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    29). Answer: e)
    I. x^2 = 3136
    x = ±56
    II. y^2 = 1764
    y = ±42

    30.I. x^2 - 20x + 91 = 0
    II. y^2 - 6y - 91 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    30). Answer: e)
    I. x^2 – 20 x + 91 = 0
    (x –7) (x – 13)= 0
    x = 7, 13
    II. y^2 – 6 y – 91 = 0
    (y –13) (y + 7) = 0
    y = 13, –7




    Do you feel that you are weak in English Section?
    Here we are creating a pathway to win the English Section in upcoming IBPS Exams 2017
    English Learning Session :– (Day-1)
    English Learning Session :– (Day-2)
    English Learning Session :– (Day-3)
    English Learning Session :– (Day-4)
    English Learning Session :– (Day-5)
    English Learning Session :– (Day-6)
    English Learning Session :– (Day-7)