Crack IBPS Exam 2017 – Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-7)

    Crack IBPS Exam 2017 - Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-1)
    Crack IBPS Exam 2017 – Quantitative Aptitude Scoring Part (Day-7):

    Dear Readers, Nowadays most of the aspirants are facing huge trouble to increase the overall marks. To score high you need to practice more and more standard questions daily. “Practice does not make perfect, Only Perfect Practice makes perfect”.


    Here in Scoring Part we are providing 10 Questions in simplification, 10 Questions in Approximation, 5 Questions in number Series and 5 Questions in Quadratic Equations, total 30 questions in 20 Minutes. By practicing these questions regularly you can increase your calculation speed and it will help you to increase your score.



    00:00:00


    Direction (1-10): What value should come in place of question mark (?) in the following questions?
    1). (139.93 × 24.102) - (27.89 × 7.53) = ?

    2750
    2920
    3040
    3150
    3210

    1). Answer: d)
    ? ≈ (140 × 24) - (28 × 7.5)
    = 3360 - 210 = 3150

    2. (3248% of 55.055) ÷ 27.98 = ?

    42
    56
    64
    78
    86
    2). Answer: c)
    ? ≈ (3248 × 55 / 100) ÷ 28
    ? = 3248 × 55 / 2800
    ? = 63.8 ≈ 64

    3. √10600 × ³√19680 = ?

    2780
    2850
    2940
    3020
    3150
    3). Answer: a)
    (103)^2 = 10609
    √10600 ≈103
    (27)^3 = 19683
    Since, ³√19680 ≈ 27
    ? ≈ 103 × 27 = 2781 ≈ 2780


    4. 6844 ÷ √3360 + 255.65 ÷ 7.98 = ?

    110
    130
    150
    170
    190
    4). Answer: c)
    (58)^2 = 3364
    Therefore, √3360 ≈ 58
    ? = 6844 / 58 + 256 / 8
    ? = 118 + 32 = 150


    5. (248% of 17855) ÷ 23.98 = ?

    1805
    1815
    1825
    1835
    1845
    5). Answer: e)
    ? ≈ (248 × 17855/100) ÷ 24
    ? = 44280.4 / 24 ≈ 1845


    6. (48.048 ÷ 11.911) × √? = 112.012

    676
    784
    900
    1024
    576
    6). Answer: b)
    √? ≈ 112 / (48 ÷ 12)
    √? = 112/4 = 28
    ? = 28^2 = 784


    7. 4140.04 ÷ 36.06 + 55 × (8.998)^2 = ?

    4570
    4680
    4750
    4880
    4960
    7). Answer: a)
    ? ≈ 4140/36 + 55 × (9)^2
    ? = 115 + 4455 = 4570


    8. 32.48% of 1808 + 22.94% of 1508 = ?

    710
    820
    930
    1040
    1150
    8). Answer: c)
    ? ≈ 32.5 × 1800 / 100 + 23 × 1500 / 100
    = 585 + 345 = 930

    9. 3√10650 = ?

    28
    26
    24
    22
    18
    9). Answer: d)
    (22)^3 = 10648
    Therefore, 3√10650 ≈ 22

    10. (10)^7.3 ÷ (100)^4.15 × (1000)^2 + 99999 = ? × 10^5

    1
    2
    3
    4
    5
    10). Answer: b)
    ? × 10^5 = (10)^7.3 ÷ (10^2)^4.15 × (10^3)^2 + 99999
    ? × 10^5= (10)^7.3 ÷ (10)^8.3 × (10)^6 + 99999
    ? × 10^5= (10)^(7.3 – 8.3 + 6) + 99999
    ? × 10^5 = (10)5 + 99999 ≈ (10)^5 + (10)^5
    ? × 10^5 = 2 × 10^5
    ? = 2

    Direction (11-20): What approximate value should come in place of question mark (?) in the following questions?
    11.(2197)^-2 ÷ (28561)^-3 = 169 × (13)^?

    2
    3
    4
    5
    1
    11). Answer: c)
    (13^3)^-2 ÷ (13^4)^-3 = 169 × (13)^?
    (13)^-6 ÷ (13)-12 = 169 × (13)^?
    (13)^-6+12 = 169 × (13)^?
    (13)^6 = 169 × (13)^?
    169 × (13)^4 = 169 × (13)^?
    ? = 4

    12. 7/12 of 5/21 of 1/23 of 48% of 28980 = ?

    84
    96
    102
    112
    116
    12). Answer: a)
    ? = (7 × 5 × 48 × 28980) / (12 × 21 × 23 × 100)
    ? = 84

    13. {14641 ÷ 11} × 3.5 = ?

    4325.5
    4472.5
    4578.5
    4658.5
    4755.5
    13). Answer: d)
    ? = (14641 / 11) × 3.5
    ? = 1331 × 3.5
    ? = 4658.5

    14. (28)^4.9 × (7)^0.1 × (2)^0.2 ÷ {(7)^-2.5 × (2)^-5} = (28)^?

    3.1
    7.1
    4.1
    6.1
    2.1
    14). Answer: b)
    28^? = (28)^4.9 × (7)^0.1 × (4)^0.1 ÷ (7^-2.5 × 4^-2.5)
    28)? = (28))4.9 × (28))0.1 ÷ (28))-2.5
    28)? = (28)^(4.5+0.1+2.5)
    ? = 7.1

    15.(28.5% of 144) × 25 = ? × 6

    171
    172
    173
    174
    175
    15). Answer: a)
    6 × ? = (28.5 × 144 / 100) × 25
    6 × ? = 41.04 × 25 = 1026
    ? = 1026 / 6 = 171

    16. (8)^7.2 ÷ (512)^1.6 × (4096)^-1.2 ÷ (32768)^-1 = (8)^?

    2.4
    2.6
    2.8
    3
    3.2

    16). Answer: b)
    8^? = (8)^7.2 ÷ (8^3)^1.6 × (8^4)^-1.2 ÷ (8^5)^-1
    8^? = (8)^7.2 ÷ 8^4.8 × 8^-4.8 ÷ 8^- 5
    8^? = (8)^(7.2-4.8-4.8+5) = (8)^2.6
    ? = 2.6

    17. 45.5% of 960 + 13.5% of 320 = ?% of 3000

    8
    12
    16
    20
    24
    17). Answer: c)
    3000 ×? / 100 = 45.5 × 9.6 + 13.5 × 3.2
    3000 ×? / 100 = 436.8 + 43.2 = 480
    ? = 480 × 100 / 3000 = 16

    18. {(13824)2/3 ÷ 16} × 7.5 = ?

    220
    250
    270
    300
    320
    18). Answer: c)
    ? = {(24^3)^2/3 ÷ 16) × 7.5
    ? = {(24)^2 ÷ 16} × 7.5
    ? = 36 × 7.5 = 270


    19. {6^3.6 ÷ (36)^- 4.2 }^1/4 = √?

    41616
    43264
    44944
    46656
    47524
    19). Answer: d)
    √? = {6^3.6 ÷ (6^2)^-4.2}^1/4
    √? = {6^3.6 ÷ 6^-8.4)^1/4 = (6^(3.6 + 8.4)}^1/4
    √? = {6^12}^1/4 = 6^3 = 216
    or ? = (216)^2 = 46656


    20. ³√12167 × √24025 = ?

    3255
    3297
    3565
    3611
    3875
    20). Answer: c)
    ? = ³√12167 × √24025
    ? = 23 × 155 = 3565

    Direction (21 – 25): What value should come in place of the question mark (?) in the following number series?
    21). 24, 28 , 19 , 35 , 10 , ?

    45
    44
    46
    42
    47
    21). Answer: c)
    The series is,
    24 + 2^2 = 24 + 4 = 28;
    28 – 3^2 = 28 - 9 = 19;
    19 + 4^2 = 19 + 16 = 35;
    35 – 5^2 = 35 - 25 = 10;
    10 + 6^2 = 10 + 36 = 46


    22. 14 , 6 , 4 , 4, 8 , ?

    32
    8
    4
    16
    14
    22). Answer: a)
    The series is,
    14 x 1 - 8 = 6;
    6 x 2 - 8 = 4;
    4 x 3 - 8 = 4;
    4 x 4 - 8 = 8;
    8 x 5 - 8 = 32


    23. 14, 25, 47, 91, ?, 355

    100
    197
    179
    335
    155
    23). Answer: c)
    The series is,
    14 x 2 - 3 = 25;
    25 x 2 - 3 = 47;
    47 x 2 - 3 = 91;
    91 x 2 - 3 = 179;

    24. 11, 24, 44, 70, 101, ?

    136
    102
    80
    102
    163
    24). Answer: a)
    The difference of difference of the series is, +7, +6, +5, +4, ….

    25. 18, 8, 6, 8, 24, ?

    6
    48
    24
    176
    167
    25). Answer: d)
    The series is,
    18 x 0.5 - 1 = 8;
    8 x 1- 2 = 6;
    6 x 2 - 4 = 8;
    8 x 4 - 8 = 24;
    24 x 8 - 16 = 176

    Direction (26-30): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and given answer:
    a) if x>y
    b) if x≥y
    c) if x< y
    d) if x≤y
    e) if x = y or no relation can be established between x and y.

    26. I. 9x^2 - 41x+46=0
    II. 12y^2 + 43y+ 38 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    26). Answer: a)
    I 9x^2 - 41x + 46 = 0
    or, 9x^2 - 18x - 23x + 46 = 0
    or, 9x(x - 2) - 23(x - 2) = 0
    or, (9x - 23) (x - 2) =0
    x = 23/9, 2
    II. 12y^2 + 43y + 38 =0
    or, 12y^2 + 24y + 19y + 38 = 0
    or, 12y(y + 2) + 19(y + 2) = 0
    or, (12y + 19) (y+ 2) = 0
    y = - 19/12, - 2
    Therefore x> y

    27.I. 6x^2 + 13x - 169 =0
    II. y^2 + 8y - 65 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    27). Answer: e)
    I.6x^2 + I3x - 169 = 0
    or, 6x^2 - 26x + 39x - 169 =0
    or, 2x(3x - 13) + 13(3x - 13) = 0
    or, (2x + 13) (3x - 13) = 0
    x = -13/2, 13/3
    II. y^2 + 8y - 65 = 0
    or, y^2 + 13y - 5y - 65 = 0
    or, y(y + 13) - 5(y + 13) = 0
    or, (y - 5) (y + 13) = 0.
    y = 5, -13
    Therefore relation can't be established between x and y

    28. I. 3x + 5y = 4
    II. 6x - 7y= 25

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    28). Answer: a)
    I. 3x + 5y = 4
    II. 6x – 7y = 25
    Solving equation (I) and (II), we get
    (I) × 2 ---- 6x + 10y = 8
    (II) ----- 6x – 7y = 25
    By subtracting (I) × 2 – (II),
    17y = -17
    y = -1 and x =3,
    Therefore x> y

    29. I. x^2 - 5x + 4 = 0
    II. y^2 + 11y – 12 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    29). Answer: b)
    I. x^2 - 5x + 4 = 0
    or, x^2 – 4x – x + 4 = 0
    or, x(x - 4) – 1(x -4) = 0
    or, (x -1) (x - 4) = 0
    x = 1, 4
    Il.y^2 + 11y - 12= 0
    or, y^2 + 12y – y -12 = 0
    or, y(y + 12) – 1(y + 12) = 0 or, (y - 1) (y + 12) = 0
    y = 1, -12
    Therefore, x ≥ y

    30.I. 8x^2 + 50x + 57 = 0
    II. 6y^2 – y – 57 = 0

    a)
    b)
    c)
    d)
    e)
    30). Answer: e)
    I. 8x^2 + 50x + 57 = 0
    or, 8x^2 + 12x + 38x +57=0
    or, 4x(2x + 3) + 19(2x + 3) = 0
    or, (4x + 19) (2x + 3) = 0
    x = -19/4, -3/2
    II.6y^2 – y - 57=0
    or, 6y^2 + 18y - 19y - 57 = 0
    or, 6y(y + 3) - 19(y + 3) = 0
    or, (6y - 19) (y + 3) = 0
    y= 19/6, -3
    Therefore relation can't be established.


    Do you feel that you are weak in English Section?
    Here we are creating a pathway to win the English Section in upcoming IBPS Exams 2017
    English Learning Session :– (Day-1)
    English Learning Session :– (Day-2)
    English Learning Session :– (Day-3)
    English Learning Session :– (Day-4)
    English Learning Session :– (Day-5)
    English Learning Session :– (Day-6)
    English Learning Session :– (Day-7)