Practice Aptitude Questions For NICL AO& RBI Grade B 2017 (Data Interpretation – Caselets)

Practice Aptitude Questions For NICL AO& RBI Grade B 2017 (Data Interpretation – Caselets):

Dear Readers, Important Practice Aptitude Questions for NICL AO& RBI Grade B 2017 Exams was given here with Solutions. Aspirants those who are preparing for Bank exams& all other Competitive examination can use this material.



00:00:00

Directions (Q. 1-5): Study the following information carefully to answer the questions In a schoolhas 3000 students, out of which 600 students like only Footballsports.
450 students like only Cricketsports and 400 students like only Hockeysports.
The number of students liking all the 3 sports is 150.Students likingFootball as well
as Cricketsports are 200. 300 students likeFootball as well as Hockeysports and 400students likeCricket as well as Hockeysports.

1. Find the number of students liking Hockey sports?

1550
1250
1400
1050
1750

1).

Number of students liking Hockey sports
= 400 + 150 + 300 + 400
= 1250
Answer is: B

2.Find the number of Students notliking anysports?

400
350
500
250
600
2).

Number of students notliking anysports
= 3000 – (450 + 200 + 400 + 150 + 300 + 400 + 600)
= 3000 – 2500
= 500
Answer is: C


3. How many students like only one sports?

1650
1500
2000
950
1450
3).

Number of students like only one sport
= 450 + 600 + 400
= 1450
Answer is: E


4.How many students like at least 2 sports?

1050
950
1200
1150
1000
4).

Required number of students
= 200 + 300 + 400 + 150
= 1050
Answer is: A


5.Find the difference between number of students likingCricket as well as Footballsports and the number of studentslikingFootball as well as Hockeysports?

125
150
200
100
75
5).

Required difference
= 300 – 200
= 100
Answer is: D


Directions (Q. 6-10): Study the following information carefully and answer the question given below
There are a certain number of candidate appeared for the bank examination
conducted by three different organisations IBPS, SBI and RBI. All of the candidates
have cleared at least one bank examination. 32.5 % students cleared IBPS's
examination, 42.5 % students cleared SBI examination and 54.5 % students cleared RBI examination.
9 % students cleared only IBPS and SBI examination, 6 % students cleared only SBI and RBI examination and
7.5 % students cleared only IBPS and RBI examination.
If total number of students in the group is 800 then answer the following questions.

6. How many students are there who have cleared at most one exam conducted by these three organisations?

560
605
579
632
592
6).

X + K = 260 – (72 + 60) = 128 –––––– (I)
Y + K = 340 – (72 + 48) = 220 ––––––– (II)
Z + K = 436 – (48 + 60) = 328 –––––––(III)
X + Y + Z + K = 800 – (72 + 60 + 48) = 800 – 180 = 620
Now, equation (I) + (II) + (III) – equation (IV) gives
K = 28
2K = 56,
X = 100
Y = 192
Z = 300
Required number of students
= 100+ 192 + 300
= 592
Answer is: E


7. How many students cleared all three banks examination?

23
28
30
20
40
7).

X + K = 260 – (72 + 60) = 128 –––––– (I)
Y + K = 340 – (72 + 48) = 220 ––––––– (II)
Z + K = 436 – (48 + 60) = 328 –––––––(III)
X + Y + Z + K = 800 – (72 + 60 + 48) = 800 – 180 = 620
Now, equation (I) + (II) + (III) – equation (IV) gives
K = 28
2K = 56,
X = 100
Y = 192
Z = 300
Number of students who cleared all the three bank exams
= 28
Answer is: B


8. What is the percentage of students who cleared the exam conducted by SBI but couldn't clear the exam conducted by RBI?

28 %
30 %
37.5 %
33 %
22.5 %
8).

X + K = 260 – (72 + 60) = 128 –––––– (I)
Y + K = 340 – (72 + 48) = 220 ––––––– (II)
Z + K = 436 – (48 + 60) = 328 –––––––(III)
X + Y + Z + K = 800 – (72 + 60 + 48) = 800 – 180 = 620
Now, equation (I) + (II) + (III) – equation (IV) gives
K = 28
2K = 56,
X = 100
Y = 192
Z = 300
Required %
= 264/800 × 100
= 33%
Answer is: D


9. What is the percentage of students who cleared the only examination conducted by IBPS?

10 %
17.5 %
12.5 %
7.5 %
14.5 %
9).

X + K = 260 – (72 + 60) = 128 –––––– (I)
Y + K = 340 – (72 + 48) = 220 ––––––– (II)
Z + K = 436 – (48 + 60) = 328 –––––––(III)
X + Y + Z + K = 800 – (72 + 60 + 48) = 800 – 180 = 620
Now, equation (I) + (II) + (III) – equation (IV) gives
K = 28
2K = 56,
X = 100
Y = 192
Z = 300
Required %
= 100/800 × 100
= 12.5%
Answer is: C

10.How many students are there who cleared examinations conducted by at least two organisations?

208
193
222
201
217
10).

X + K = 260 – (72 + 60) = 128 –––––– (I)
Y + K = 340 – (72 + 48) = 220 ––––––– (II)
Z + K = 436 – (48 + 60) = 328 –––––––(III)
X + Y + Z + K = 800 – (72 + 60 + 48) = 800 – 180 = 620
Now, equation (I) + (II) + (III) – equation (IV) gives
K = 28
2K = 56,
X = 100
Y = 192
Z = 300
Required number of students
= 72 + 48 + 60 + 28
= 208
Answer is: A

Do you feel that you are weak in English Section?
Here we are creating a pathway to win the English Section in upcoming IBPS PO 2017


More Practice Aptitude Questions for Upcoming Exams - Click Here