Dear Readers, Find the aptitude test questions to crack latest bank exams. We regularly provide 20 aptitude test questions daily for students. Aspirants practice these questions on a regular basis to improve your score in aptitude section. Aspirants preparing for the exams can make use of this “20-20” Quantitative Aptitude Questions. SBI Clerk Prelims 2018 Notification has been released we hope you all have started your preparation. Here we have started New Series of Practice Materials specially for SBI Clerk Prelims 2018. Aspirants those who are preparing for the exams can use this “20-20” Quantitative Aptitude Questions.
Are You preparing for Bank exams 2019? Start your preparation with Free Mock test Series.
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 20 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score
Your score
Categories
Not categorized0%
maximum of 20 points
Pos.
Name
Entered on
Points
Result
Table is loading
No data available
Your result has been entered into leaderboard
Loading
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Answered
Review
Question 1 of 20
1. Question
Directions (Q. 1 – 5): What value should come in the place of question mark (?) in the following number series?
2, 4, 12, 48, 240, ?
Correct
Answer d
The pattern is, *2, *3, *4, *5, *6
The answer is, 1440
Incorrect
Answer d
The pattern is, *2, *3, *4, *5, *6
The answer is, 1440
Question 2 of 20
2. Question
Directions (Q. 1 – 5): What value should come in the place of question mark (?) in the following number series?
19, 22, 28, ? , 49, 64
Correct
Answer a
The difference is, 3, 6, 9, 12, 15….
The answer is, 37
Incorrect
Answer a
The difference is, 3, 6, 9, 12, 15….
The answer is, 37
Question 3 of 20
3. Question
Directions (Q. 1 – 5): What value should come in the place of question mark (?) in the following number series?
64, 25, 216, 49, 512, ?
Correct
Answer b
The pattern is, 4^{3}, 5^{2}, 6^{3}, 7^{2}, 8^{3}, 9^{2},..
The answer is, 81
Incorrect
Answer b
The pattern is, 4^{3}, 5^{2}, 6^{3}, 7^{2}, 8^{3}, 9^{2},..
The answer is, 81
Question 4 of 20
4. Question
Directions (Q. 1 – 5): What value should come in the place of question mark (?) in the following number series?
139968, 23328, 3888, 648, ? , 18
Correct
Answer c
The pattern is, ÷ 6
The answer is, 108
Incorrect
Answer c
The pattern is, ÷ 6
The answer is, 108
Question 5 of 20
5. Question
Directions (Q. 1 – 5): What value should come in the place of question mark (?) in the following number series?
210, 156, 110, 72, ? , 20
Correct
Answer b
The pattern is, 15^{2} – 15, 13^{2} – 13, 11^{2} – 11, 9^{2} – 9, 7^{2} -7, 5^{2} – 5,..
The answer is, 42
Incorrect
Answer b
The pattern is, 15^{2} – 15, 13^{2} – 13, 11^{2} – 11, 9^{2} – 9, 7^{2} -7, 5^{2} – 5,..
The answer is, 42
Question 6 of 20
6. Question
Directions (Q. 6 – 10): What value should come in the place of question mark (?) in the following questions?
1035÷[(3/4) of (71+65)-15 3/4]=?
Correct
Answer a
1035 ÷ [(3/4)*136 – 63/4] = x
X = 1035 ÷ [102 – (63/4)]
X = 1035 ÷ [(408 – 63)/4]
X = 1035 ÷ (345/4)
X = 1035 *4/345
X = 12
Incorrect
Answer a
1035 ÷ [(3/4)*136 – 63/4] = x
X = 1035 ÷ [102 – (63/4)]
X = 1035 ÷ [(408 – 63)/4]
X = 1035 ÷ (345/4)
X = 1035 *4/345
X = 12
Question 7 of 20
7. Question
Directions (Q. 6 – 10): What value should come in the place of question mark (?) in the following questions?
7 ¾ – 3 ½ + 4 ¼ – 3 3/8 = ?
Correct
Answer c
(7-3+4-3)(3/4-1/2+1/4-3/8) = x
5 (1/8) = x
X = 5 (1/8)
Incorrect
Answer c
(7-3+4-3)(3/4-1/2+1/4-3/8) = x
5 (1/8) = x
X = 5 (1/8)
Question 8 of 20
8. Question
Directions (Q. 6 – 10): What value should come in the place of question mark (?) in the following questions?
(1080 ÷ 15) + (925 ÷ 25) + (1944 ÷ 27) =?
Correct
Answer d
X = (1080/15) + (925/25) + (1944/27)
X = 72 + 37 + 72
X = 181
Incorrect
Answer d
X = (1080/15) + (925/25) + (1944/27)
X = 72 + 37 + 72
X = 181
Question 9 of 20
9. Question
Directions (Q. 6 – 10): What value should come in the place of question mark (?) in the following questions?
(7 × 7)^{3} ÷ (49 × 7)^{3} × (2401)^{2} = 7^{?}
Correct
Answer b
(7 × 7)^{3} ÷ (49 × 7)^{3} × (2401)^{2} = 7^{x}
7^{6} ÷ 7^{9} × 7^{8} = 7^{x}
7^{6 – 9 + 8 }= 7^{x}
7^{5} = 7^{x}
X = 5
Incorrect
Answer b
(7 × 7)^{3} ÷ (49 × 7)^{3} × (2401)^{2} = 7^{x}
7^{6} ÷ 7^{9} × 7^{8} = 7^{x}
7^{6 – 9 + 8 }= 7^{x}
7^{5} = 7^{x}
X = 5
Question 10 of 20
10. Question
Directions (Q. 6 – 10): What value should come in the place of question mark (?) in the following questions?
172 × (853 – 340) ÷ 19 = ? – 720
Correct
Answer c
172*(513/19) = x – 720
4644 + 720 = x
X = 5364
Incorrect
Answer c
172*(513/19) = x – 720
4644 + 720 = x
X = 5364
Question 11 of 20
11. Question
The average salary of A, B and C is Rs. 33000 per month and that of B, C and D is Rs. 28000 per month. If the salary of A is twice that of D, then find the total salary of B and C?
Correct
Answer b
The average monthly salary of A, B, C = 33000
Total monthly salary of A, B and C = 33000*3 = 99000
The average monthly salary of B, C, D = 28000
Total monthly salary of B, C and D = 28000*3 = 84000
A – D = 99000 – 84000
A – D = 15000
A = 2D
2D – D = 15000
D = Rs. 15000
The monthly salary of A = 2*15000 = Rs. 30000
Total salary of B and C = 99000 – 30000 = Rs. 69000
Incorrect
Answer b
The average monthly salary of A, B, C = 33000
Total monthly salary of A, B and C = 33000*3 = 99000
The average monthly salary of B, C, D = 28000
Total monthly salary of B, C and D = 28000*3 = 84000
A – D = 99000 – 84000
A – D = 15000
A = 2D
2D – D = 15000
D = Rs. 15000
The monthly salary of A = 2*15000 = Rs. 30000
Total salary of B and C = 99000 – 30000 = Rs. 69000
Question 12 of 20
12. Question
A boat covers a distance of 150 km downstream 5 hours while it takes 10 hours to cover the same distance upstream. What is the speed of the boat in km per hour?
Correct
Answer a
Speed of the downstream= 150/5 = 30 km/hr
Speed of the upstream= 150/10 = 15 km/hr
Speed of boat in still water = (1/2) [Speed of downstream + Speed of upstream]
= > ½ [30 + 15] = 45/2
= > 22.5 km/hr
Incorrect
Answer a
Speed of the downstream= 150/5 = 30 km/hr
Speed of the upstream= 150/10 = 15 km/hr
Speed of boat in still water = (1/2) [Speed of downstream + Speed of upstream]
= > ½ [30 + 15] = 45/2
= > 22.5 km/hr
Question 13 of 20
13. Question
In a school, there are 1500 students in which 30% are girls while the percentage of students who passed the final examination is 75% and among the passed students 40% are girls then find the boys students who did not pass the examination?
Correct
Answer d
Number of students who passed the examination from the school
= 75*1500/100
= 1125
Number of boys in the school
= 1500*70/100
= 1050
Number of boys who passed the examination
= 1125*60/100
=675
Number of boys who did not pass the examination
= 1050 – 675
= 375
Incorrect
Answer d
Number of students who passed the examination from the school
= 75*1500/100
= 1125
Number of boys in the school
= 1500*70/100
= 1050
Number of boys who passed the examination
= 1125*60/100
=675
Number of boys who did not pass the examination
= 1050 – 675
= 375
Question 14 of 20
14. Question
Prathyekshan invested 40 % more than Praveen. Praveen invested 25% less than Ram. If the total sum of their investment is Rs. 67200. How much amount did Ram invest?
Correct
Answer c
The investment of Prathyekshan and Praveen = 140: 100 = 7: 5
The investment of Praveen and Ram = 75: 100 = 3: 4
The investment of Prathyekshan, Praveen and Ram
= > 21: 15: 20
56’s = 67200
1’s = 1200
Ram’s investment = 20’s = Rs. 24000
Incorrect
Answer c
The investment of Prathyekshan and Praveen = 140: 100 = 7: 5
The investment of Praveen and Ram = 75: 100 = 3: 4
The investment of Prathyekshan, Praveen and Ram
= > 21: 15: 20
56’s = 67200
1’s = 1200
Ram’s investment = 20’s = Rs. 24000
Question 15 of 20
15. Question
Abirami got married 5 years ago. Today her age is 1(1/5) times of that at the time of her marriage. At present, her daughter’s age is one eighth of her age, after 2 years. What will be her daughter’s age after 3 years?
Correct
Answer b
Today her age = (6/5)* Age, at the time of her marriage
Today her age : Age, at the time of her marriage = 6 : 5
5 years ago, she got married.
1’s = 5
Present age of Abirami = 30 years
Daughter’s present age = (32/8) = 4 years
Daughter’s age after 3 years = 7 years
Incorrect
Answer b
Today her age = (6/5)* Age, at the time of her marriage
Today her age : Age, at the time of her marriage = 6 : 5
5 years ago, she got married.
1’s = 5
Present age of Abirami = 30 years
Daughter’s present age = (32/8) = 4 years
Daughter’s age after 3 years = 7 years
Question 16 of 20
16. Question
Directions (Q. 16 – 20) Study the following information carefully and answer the given questions:
Following table shows the total number of wood door manufactured and sold of different companies in different years.
Total number of wood door manufactured by the company A, C and E together in the year 2015 is approximately what percentage of total number of wood door manufactured by the company B, D and F together in the year 2016?
Correct
Answer a
Total number of wood door manufactured by the company A, C and E together in the year 2015
= > 3500 + 4100 + 3800 = 11400
Total number of wood door manufactured by the company B, D and F together in the year 2016
= > 4600 + 3700 + 4800 = 13100
Required % = (11400/13100)*100 = 87 %
Incorrect
Answer a
Total number of wood door manufactured by the company A, C and E together in the year 2015
= > 3500 + 4100 + 3800 = 11400
Total number of wood door manufactured by the company B, D and F together in the year 2016
= > 4600 + 3700 + 4800 = 13100
Required % = (11400/13100)*100 = 87 %
Question 17 of 20
17. Question
Directions (Q. 16 – 20) Study the following information carefully and answer the given questions:
Following table shows the total number of wood door manufactured and sold of different companies in different years.
Find the average number of wood door sold in the year 2017 of all the given companies together?
Correct
Answer d
The total number of wood door sold in the year 2017 of all the given companies together
Directions (Q. 16 – 20) Study the following information carefully and answer the given questions:
Following table shows the total number of wood door manufactured and sold of different companies in different years.
Find the difference between the total number of wood door sold by the company A, B and C together in the year 2015 to that of the total number of wood door sold by the company D, E and F together in the year 2016?
Correct
Answer c
The total number of wood door sold by the company A, B and C together in the year 2015
= > 2700 +3050 + 3800 = 9550
The total number of wood door sold by the company D, E and F together in the year 2016
= > 3500 + 3100 + 4200 = 10800
Required difference = 10800 – 9550 = 1250
Incorrect
Answer c
The total number of wood door sold by the company A, B and C together in the year 2015
= > 2700 +3050 + 3800 = 9550
The total number of wood door sold by the company D, E and F together in the year 2016
= > 3500 + 3100 + 4200 = 10800
Required difference = 10800 – 9550 = 1250
Question 19 of 20
19. Question
Directions (Q. 16 – 20) Study the following information carefully and answer the given questions:
Following table shows the total number of wood door manufactured and sold of different companies in different years.
Find the ratio between the total number of wood door manufactured in the year 2016 to that of the year 2017 of all the given companies together?
Correct
Answer b
The total number of wood door manufactured in the year 2016 of all the given companies together
Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Solutions
Directions (Q. 1 – 5): What value should come in the place of question mark (?) in the following number series?
2, 4, 12, 48, 240, ?
820
960
1052
1440
1278
19, 22, 28, ? , 49, 64
37
33
35
39
41
64, 25, 216, 49, 512, ?
729
81
100
1331
144
139968, 23328, 3888, 648, ? , 18
158
178
108
148
138
210, 156, 110, 72, ? , 20
56
42
38
64
36
Directions (Q. 6 – 10): What value should come in the place of question mark (?) in the following questions?
1035÷[(3/4) of (71+65)-15 3/4]=?
12
26
24
18
None of these
7 ¾ – 3 ½ + 4 ¼ – 3 3/8 = ?
5 ½
6 3/8
5 1/8
5 ¾
None of these
(1080 ÷ 15) + (925 ÷ 25) + (1944 ÷ 27) =?
156
143
215
181
None of these
(7 × 7)^{3} ÷ (49 × 7)^{3} × (2401)^{2} = 7^{?}
7
5
6
8
None of these
172 × (853 – 340) ÷ 19 = ? – 720
4576
6128
5364
3780
None of these
The average salary of A, B and C is Rs. 33000 per month and that of B, C and D is Rs. 28000 per month. If the salary of A is twice that of D, then find the total salary of B and C?
Rs. 57000
Rs. 69000
Rs. 64000
Rs. 53000
None of these
A boat covers a distance of 150 km downstream 5 hours while it takes 10 hours to cover the same distance upstream. What is the speed of the boat in km per hour?
22.5 km/hr
18.5 km/hr
20 km/hr
24 km/hr
None of these
In a school, there are 1500 students in which 30% are girls while the percentage of students who passed the final examination is 75% and among the passed students 40% are girls then find the boys students who did not pass the examination?
240
315
270
375
None of these
Prathyekshan invested 40 % more than Praveen. Praveen invested 25% less than Ram. If the total sum of their investment is Rs. 67200. How much amount did Ram invest?
Rs. 28000
Rs. 32000
Rs. 24000
Rs. 30000
None of these
Abirami got married 5 years ago. Today her age is 1(1/5) times of that at the time of her marriage. At present, her daughter’s age is one eighth of her age, after 2 years. What will be her daughter’s age after 3 years?
8 years
7 years
10 years
9 years
None of these
Directions (Q. 16 – 20) Study the following information carefully and answer the given questions:
Following table shows the total number of wood door manufactured and sold of different companies in different years.
2015
2016
2017
Manufactured
sold
Manufactured
sold
Manufactured
sold
A
3500
2700
4200
3800
2800
2500
B
3300
3050
4600
4350
3200
3000
C
4100
3800
4900
4650
3500
3250
D
4500
4200
3700
3500
3900
3650
E
3800
3600
3500
3100
4300
4100
F
4300
4150
4800
4200
4500
4350
Total number of wood door manufactured by the company A, C and E together in the year 2015 is approximately what percentage of total number of wood door manufactured by the company B, D and F together in the year 2016?
87 %
75 %
105 %
80 %
115 %
Find the average number of wood door sold in the year 2017 of all the given companies together?
2840
3125
2560
3475
None of these
Find the difference between the total number of wood door sold by the company A, B and C together in the year 2015 to that of the total number of wood door sold by the company D, E and F together in the year 2016?
1850
1600
1250
1400
None of these
Find the ratio between the total number of wood door manufactured in the year 2016 to that of the year 2017 of all the given companies together?
156 : 185
257 : 222
312 : 271
448 : 419
None of these
Find the percentage of wood door sold by the company F in the year 2016?
78 %
93 %
87.5 %
73.5 %
None of these
Answers:
1). Answer d
The pattern is, *2, *3, *4, *5, *6
The answer is, 1440
2). Answer a
The difference is, 3, 6, 9, 12, 15….
The answer is, 37
3). Answer b
The pattern is, 4^{3}, 5^{2}, 6^{3}, 7^{2}, 8^{3}, 9^{2},..
The answer is, 81
4). Answer c
The pattern is, ÷ 6
The answer is, 108
5). Answer b
The pattern is, 15^{2} – 15, 13^{2} – 13, 11^{2} – 11, 9^{2} – 9, 7^{2} -7, 5^{2} – 5,..
The answer is, 42
Direction (6-10)
6). Answer a
1035 ÷ [(3/4)*136 – 63/4] = x
X = 1035 ÷ [102 – (63/4)]
X = 1035 ÷ [(408 – 63)/4]
X = 1035 ÷ (345/4)
X = 1035 *4/345
X = 12
7). Answer c
(7-3+4-3)(3/4-1/2+1/4-3/8) = x
5 (1/8) = x
X = 5 (1/8)
8). Answer d
X = (1080/15) + (925/25) + (1944/27)
X = 72 + 37 + 72
X = 181
9). Answer b
(7 × 7)^{3} ÷ (49 × 7)^{3} × (2401)^{2} = 7^{x}
7^{6} ÷ 7^{9} × 7^{8} = 7^{x}
7^{6 – 9 + 8 }= 7^{x}
7^{5} = 7^{x}
X = 5
10). Answer c
172*(513/19) = x – 720
4644 + 720 = x
X = 5364
11). Answer b
The average monthly salary of A, B, C = 33000
Total monthly salary of A, B and C = 33000*3 = 99000
The average monthly salary of B, C, D = 28000
Total monthly salary of B, C and D = 28000*3 = 84000
A – D = 99000 – 84000
A – D = 15000
A = 2D
2D – D = 15000
D = Rs. 15000
The monthly salary of A = 2*15000 = Rs. 30000
Total salary of B and C = 99000 – 30000 = Rs. 69000
12). Answer a
Speed of the downstream= 150/5 = 30 km/hr
Speed of the upstream= 150/10 = 15 km/hr
Speed of boat in still water = (1/2) [Speed of downstream + Speed of upstream]
= > ½ [30 + 15] = 45/2
= > 22.5 km/hr
13). Answer d
Number of students who passed the examination from the school
= 75*1500/100
= 1125
Number of boys in the school
= 1500*70/100
= 1050
Number of boys who passed the examination
= 1125*60/100
=675
Number of boys who did not pass the examination
= 1050 – 675
= 375
14). Answer c
The investment of Prathyekshan and Praveen = 140: 100 = 7: 5
The investment of Praveen and Ram = 75: 100 = 3: 4
The investment of Prathyekshan, Praveen and Ram
= > 21: 15: 20
56’s = 67200
1’s = 1200
Ram’s investment = 20’s = Rs. 24000
15). Answer b
Today her age = (6/5)* Age, at the time of her marriage
Today her age : Age, at the time of her marriage = 6 : 5
5 years ago, she got married.
1’s = 5
Present age of Abirami = 30 years
Daughter’s present age = (32/8) = 4 years
Daughter’s age after 3 years = 7 years
Direction (16-20)
16). Answer a
Total number of wood door manufactured by the company A, C and E together in the year 2015
= > 3500 + 4100 + 3800 = 11400
Total number of wood door manufactured by the company B, D and F together in the year 2016
= > 4600 + 3700 + 4800 = 13100
Required % = (11400/13100)*100 = 87 %
17). Answer d
The total number of wood door sold in the year 2017 of all the given companies together