“20-20” Quantitative Aptitude | Crack SBI PO Prelims 2018 Day-128
Dear Readers, Find the aptitude test questions to crack latest bank exams. We regularly provide 20 aptitude test questions daily for students. Aspirants practice these questions on a regular basis to improve your score in aptitude section. Aspirants preparing for the exams can make use of this “20-20” Quantitative Aptitude Questions. SBI PO Prelims 2018 Notification has been released we hope you all have started your preparation. Here we have started New Series of Practice Materials specially for SBI PO Prelims 2018. Aspirants those who are preparing for the exams can use this “20-20” Quantitative Aptitude Questions.
Are You preparing for Bank exams 2019? Start your preparation with Free Mock test Series.
“20-20” Aptitude Questions | Crack SBI PO Prelims 2018 Day-128
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 20 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score
Your score
Categories
Not categorized0%
maximum of 20 points
Pos.
Name
Entered on
Points
Result
Table is loading
No data available
Your result has been entered into leaderboard
Loading
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Answered
Review
Question 1 of 20
1. Question
Directions (Q. 1 – 5): What value should come in the place of question mark (?) in the following number series?
9036, 4518, 1506, 376.5, ?
Correct
Directions (Q. 1 – 5):
Answer e
The pattern is, ÷ 2, ÷ 3, ÷ 4, ÷ 5,..
The answer is, 75.3
Incorrect
Directions (Q. 1 – 5):
Answer e
The pattern is, ÷ 2, ÷ 3, ÷ 4, ÷ 5,..
The answer is, 75.3
Question 2 of 20
2. Question
Directions (Q. 1 – 5): What value should come in the place of question mark (?) in the following number series?
7392, 3704, 1860, 938, ? , 246.5
Correct
Answer c
The pattern is, ÷ 2 + 8
The answer is, 477
Incorrect
Answer c
The pattern is, ÷ 2 + 8
The answer is, 477
Question 3 of 20
3. Question
Directions (Q. 1 – 5): What value should come in the place of question mark (?) in the following number series?
2156, 2240, 2388, 2585, 2818, ?
Correct
Answer a
The difference of difference is, 8^{2}, 7^{2}, 6^{2}, 5^{2},..
The answer is, 3076
Incorrect
Answer a
The difference of difference is, 8^{2}, 7^{2}, 6^{2}, 5^{2},..
The answer is, 3076
Question 4 of 20
4. Question
Directions (Q. 1 – 5): What value should come in the place of question mark (?) in the following number series?
11, 23, 95, 575, ?
Correct
Answer d
The pattern is, *2 +1, *4 +3, *6 +5, *8 + 7,..
The answer is, 4607
Incorrect
Answer d
The pattern is, *2 +1, *4 +3, *6 +5, *8 + 7,..
The answer is, 4607
Question 5 of 20
5. Question
Directions (Q. 1 – 5): What value should come in the place of question mark (?) in the following number series?
12, 20, 69, 260, 1325, ?
Correct
Answer b
The pattern is, *2 -2^{2}, *3 +3^{2}, *4 – 4^{2}, *5 + 5^{2}, *6 – 6^{2},..
The answer is, 7914
Incorrect
Answer b
The pattern is, *2 -2^{2}, *3 +3^{2}, *4 – 4^{2}, *5 + 5^{2}, *6 – 6^{2},..
The answer is, 7914
Question 6 of 20
6. Question
Directions (Q. 6 – 10): What approximate value should come in the place of question mark (?) in the following questions?
1186 + 524 = 52 % of 1299 + (5/7) of (?)
Correct
Directions (Q. 6 – 10):
Answer a
1186 + 524 = (52/100)* 1300 + (5/7)*x
1710 = 676 + (5/7)*x
1034 = (5/7)*x
X = (1034*7)/5 = 1447.6
X = 1448 = 1450
Incorrect
Directions (Q. 6 – 10):
Answer a
1186 + 524 = (52/100)* 1300 + (5/7)*x
1710 = 676 + (5/7)*x
1034 = (5/7)*x
X = (1034*7)/5 = 1447.6
X = 1448 = 1450
Question 7 of 20
7. Question
Directions (Q. 6 – 10): What approximate value should come in the place of question mark (?) in the following questions?
1254 = ? + 312 – (216 ÷ 3 × 14.10)
Correct
Answer d
1254 = x + 312 – [(216/3)*14]
1254 – 312 + 1008 = x
X = 1950
Incorrect
Answer d
1254 = x + 312 – [(216/3)*14]
1254 – 312 + 1008 = x
X = 1950
Question 8 of 20
8. Question
Directions (Q. 6 – 10): What approximate value should come in the place of question mark (?) in the following questions?
19.85 × 6.15 + (39.01)^{2} ÷ 12.91 =?
Correct
Answer b
(20*6) + (39*39)/13 = x
X = 120 + 117
X = 237 = 240
Incorrect
Answer b
(20*6) + (39*39)/13 = x
X = 120 + 117
X = 237 = 240
Question 9 of 20
9. Question
Directions (Q. 6 – 10): What approximate value should come in the place of question mark (?) in the following questions?
625.92 – 210.21 ÷ (13.78 % of 101) =?
Correct
Answer e
626 – 210 ÷ [(14/100)*100] = x
X = 626 – (210/14)
X = 626 – 15
X = 611 = 610
Incorrect
Answer e
626 – 210 ÷ [(14/100)*100] = x
X = 626 – (210/14)
X = 626 – 15
X = 611 = 610
Question 10 of 20
10. Question
Directions (Q. 6 – 10): What approximate value should come in the place of question mark (?) in the following questions?
2157 =? – (4/9) of (45/14) of 2939
Correct
Answer c
2157 = x – (4/9) * (45/14) * 2939
2157 = x – 4200
X = 2157 + 4200
X = 6357 = 6360
Incorrect
Answer c
2157 = x – (4/9) * (45/14) * 2939
2157 = x – 4200
X = 2157 + 4200
X = 6357 = 6360
Question 11 of 20
11. Question
If the difference between the simple interest and compound interest on certain sum for 3 years at 5 % is 228.75, then find the sum?
Correct
Answer b
The difference between the simple interest and compound interest for 3 years is,
Diff = [sum*r^{2} * (r + 300)]/(100)^{3}
228.75 = [Sum*25*305]/(100*100*100)
Sum = (228.75*100*100*100)/(25*105)
Sum = Rs. 30000
Incorrect
Answer b
The difference between the simple interest and compound interest for 3 years is,
Diff = [sum*r^{2} * (r + 300)]/(100)^{3}
228.75 = [Sum*25*305]/(100*100*100)
Sum = (228.75*100*100*100)/(25*105)
Sum = Rs. 30000
Question 12 of 20
12. Question
City A has a population of 136000 which is decreasing at a rate of 2400 per year. City B has a population of 84000 which is increasing at the rate 1600 per year. In how many years, will the population of two cities become equal?
Correct
Answer a
Let the population of cities A and B become equal after x years,
136000 – 2400x = 84000 + 1600x
4000x = 52000
x= 52000/4000
x = 13 years
Incorrect
Answer a
Let the population of cities A and B become equal after x years,
136000 – 2400x = 84000 + 1600x
4000x = 52000
x= 52000/4000
x = 13 years
Question 13 of 20
13. Question
Incomes of Raji and Moni are in the ratio 5: 6 and their expenditures are in the ratio 10: 13. If Raji saves Rs.5000 and Moni saves Rs. 4000, then find the expenditure of Raji?
Correct
Answer d
The ratio of income of Raji and Moni = 5: 6
According to the question,
(5x – 5000)/(6x – 4000) = 10/13
=> 65x – 65000 = 60x – 40000
= > 5x = 25000
=> x = 5000
Income of Raji = 5x = 5 * 5000 = Rs. 25000
Expenditure of Raji = 25000 – 5000 = Rs. 20000
Incorrect
Answer d
The ratio of income of Raji and Moni = 5: 6
According to the question,
(5x – 5000)/(6x – 4000) = 10/13
=> 65x – 65000 = 60x – 40000
= > 5x = 25000
=> x = 5000
Income of Raji = 5x = 5 * 5000 = Rs. 25000
Expenditure of Raji = 25000 – 5000 = Rs. 20000
Question 14 of 20
14. Question
The present age of Ravi’s father is four times Ravi’s present age. Five years back, Ravi’s father was seven times as old as Ravi was at that time. What is the present age of Ravi’s father?
Correct
Answer c
The ratio of present age of Ravi’s father and Ravi = 4: 1 (4x, x)
5 years ago, the ratio of Ravi’s father and Ravi = 7: 1
According to the question,
(4x – 5)/(x – 5) = (7/1)
4x – 5 = 7x – 35
3x = 30
x= 10
Ravi’s Father’s present age = 4*10= 40 years
Incorrect
Answer c
The ratio of present age of Ravi’s father and Ravi = 4: 1 (4x, x)
5 years ago, the ratio of Ravi’s father and Ravi = 7: 1
According to the question,
(4x – 5)/(x – 5) = (7/1)
4x – 5 = 7x – 35
3x = 30
x= 10
Ravi’s Father’s present age = 4*10= 40 years
Question 15 of 20
15. Question
A train whose speed is 30 m/s crosses a bridge in 15 seconds. Another train which is 70 m shorter than the first train crosses the same bridge at the speed of 54 km/hr. Find the time taken by the second train to cross the bridge?
Correct
Answer a
Distance covered by the first train= 30*15= 450m
Distance covered by the second train = 450-70 = 380m
Time taken by the second train to cross the bridge
Directions (Q. 16 – 20) Study the following information carefully and answer the given questions:
Following table shows the total number of car spare parts (In lakhs) manufactured by five different companies in a certain year and total number of rejected and sold items are given.
Total car spare parts (In lakhs)
Rejected
Sold
P
12.5
32500
876600
Q
10.6
21200
779100
R
8.4
33600
524160
S
6.8
6800
552024
T
7.2
14400
592704
Total number of Rejected car spare parts of company P, R and T together is approximately what percentage of total number of Rejected car spare parts of company Q, S and T together?
Correct
Directions (Q. 16 – 20)
Answer c
Total number of Rejected car spare parts of company P, R and T together
= > 32500 + 33600 + 14400 = 80500
Total number of Rejected car spare parts of company Q, S and T together
= > 21200 + 6800 + 14400 = 42400
Required % = (80500/42400)*100 = 190 %
Incorrect
Directions (Q. 16 – 20)
Answer c
Total number of Rejected car spare parts of company P, R and T together
= > 32500 + 33600 + 14400 = 80500
Total number of Rejected car spare parts of company Q, S and T together
= > 21200 + 6800 + 14400 = 42400
Required % = (80500/42400)*100 = 190 %
Question 17 of 20
17. Question
Directions (Q. 16 – 20) Study the following information carefully and answer the given questions:
Following table shows the total number of car spare parts (In lakhs) manufactured by five different companies in a certain year and total number of rejected and sold items are given.
Total car spare parts (In lakhs)
Rejected
Sold
P
12.5
32500
876600
Q
10.6
21200
779100
R
8.4
33600
524160
S
6.8
6800
552024
T
7.2
14400
592704
Find the ratio of total number of unsold spare parts in company Q to that of company R? (Exclude rejected items)
Correct
Answer b
Total number of unsold car spare parts in company Q
= > 1060000 – (21200 + 779100) = 259700
Total number of unsold car spare parts in company R
= > 840000 – (33600 + 524160) = 282240
Required ratio = 259700: 282240 = 265: 288
Incorrect
Answer b
Total number of unsold car spare parts in company Q
= > 1060000 – (21200 + 779100) = 259700
Total number of unsold car spare parts in company R
= > 840000 – (33600 + 524160) = 282240
Required ratio = 259700: 282240 = 265: 288
Question 18 of 20
18. Question
Directions (Q. 16 – 20) Study the following information carefully and answer the given questions:
Following table shows the total number of car spare parts (In lakhs) manufactured by five different companies in a certain year and total number of rejected and sold items are given.
Total car spare parts (In lakhs)
Rejected
Sold
P
12.5
32500
876600
Q
10.6
21200
779100
R
8.4
33600
524160
S
6.8
6800
552024
T
7.2
14400
592704
Find the difference between the total number of sold spare parts in Company P and R together to that Company Q and T together?
Correct
Answer d
The total number of sold car spare parts in Company P and R together
= > 876600 + 524160 = 1400760
The total number of sold car spare parts in Company Q and T together
= > 779100 + 592704 = 1371804
Required difference = 1400760 – 1371804 = 28956
Incorrect
Answer d
The total number of sold car spare parts in Company P and R together
= > 876600 + 524160 = 1400760
The total number of sold car spare parts in Company Q and T together
= > 779100 + 592704 = 1371804
Required difference = 1400760 – 1371804 = 28956
Question 19 of 20
19. Question
Directions (Q. 16 – 20) Study the following information carefully and answer the given questions:
Following table shows the total number of car spare parts (In lakhs) manufactured by five different companies in a certain year and total number of rejected and sold items are given.
Total car spare parts (In lakhs)
Rejected
Sold
P
12.5
32500
876600
Q
10.6
21200
779100
R
8.4
33600
524160
S
6.8
6800
552024
T
7.2
14400
592704
How much percentage of sold car spare parts in Company Q?
Correct
Answer a
Required % = (779100/1060000)*100 = 73.5 %
Incorrect
Answer a
Required % = (779100/1060000)*100 = 73.5 %
Question 20 of 20
20. Question
Directions (Q. 16 – 20) Study the following information carefully and answer the given questions:
Following table shows the total number of car spare parts (In lakhs) manufactured by five different companies in a certain year and total number of rejected and sold items are given.
Total car spare parts (In lakhs)
Rejected
Sold
P
12.5
32500
876600
Q
10.6
21200
779100
R
8.4
33600
524160
S
6.8
6800
552024
T
7.2
14400
592704
Find the average of total car spare parts manufactured by all the given companies together?
Correct
Answer c
The total of total car spare parts manufactured by all the given companies together
= > 12.5 + 10.6 + 8.4 + 6.8 + 7.2 = 45.5 lakhs
Required average = (45.5/5) = 9.1 lakhs
Incorrect
Answer c
The total of total car spare parts manufactured by all the given companies together
= > 12.5 + 10.6 + 8.4 + 6.8 + 7.2 = 45.5 lakhs
Required average = (45.5/5) = 9.1 lakhs
Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Solutions
Directions (Q. 1 – 5): What value should come in the place of question mark (?) in the following number series?
9036, 4518, 1506, 376.5, ?
88.5
83.5
71.3
91.7
75.3
7392, 3704, 1860, 938, ? , 246.5
561
623
477
685
709
2156, 2240, 2388, 2585, 2818, ?
3076
3258
3462
3144
3370
11, 23, 95, 575, ?
2136
3568
2695
4607
3943
12, 20, 69, 260, 1325, ?
7568
7914
7534
7872
7890
Directions (Q. 6 – 10): What approximate value should come in the place of question mark (?) in the following questions?
1186 + 524 = 52 % of 1299 + (5/7) of (?)
1450
1950
2120
2870
2540
1254 = ? + 312 – (216 ÷ 3 × 14.10)
2130
2560
2890
1950
3480
19.85 × 6.15 + (39.01)^{2} ÷ 12.91 =?
160
240
180
290
310
625.92 – 210.21 ÷ (13.78 % of 101) =?
550
420
490
640
610
2157 =? – (4/9) of (45/14) of 2939
5480
5940
6360
6750
4870
If the difference between the simple interest and compound interest on certain sum for 3 years at 5 % is 228.75, then find the sum?
36000
30000
38000
26000
None of these
City A has a population of 136000 which is decreasing at a rate of 2400 per year. City B has a population of 84000 which is increasing at the rate 1600 per year. In how many years, will the population of two cities become equal?
13 years
8 years
5 years
10 years
None of these
Incomes of Raji and Moni are in the ratio 5: 6 and their expenditures are in the ratio 10: 13. If Raji saves Rs.5000 and Moni saves Rs. 4000, then find the expenditure of Raji?
16000
18000
24000
20000
None of these
The present age of Ravi’s father is four times Ravi’s present age. Five years back, Ravi’s father was seven times as old as Ravi was at that time. What is the present age of Ravi’s father?
32 years
34 years
40 years
42 years
None of these
A train whose speed is 30 m/s crosses a bridge in 15 seconds. Another train which is 70 m shorter than the first train crosses the same bridge at the speed of 54 km/hr. Find the time taken by the second train to cross the bridge?
25 1/3 sec
20 4/5 sec
23 5/6 sec
28 7/9 sec
None of these
Directions (Q. 16 – 20) Study the following information carefully and answer the given questions:
Following table shows the total number of car spare parts (In lakhs) manufactured by five different companies in a certain year and total number of rejected and sold items are given.
Total car spare parts (In lakhs)
Rejected
Sold
P
12.5
32500
876600
Q
10.6
21200
779100
R
8.4
33600
524160
S
6.8
6800
552024
T
7.2
14400
592704
Total number of Rejected car spare parts of company P, R and T together is approximately what percentage of total number of Rejected car spare parts of company Q, S and T together?
150 %
170 %
190 %
210 %
230 %
Find the ratio of total number of unsold spare parts in company Q to that of company R? (Exclude rejected items)
312 : 409
265 : 288
124 : 133
156 : 141
None of these
Find the difference between the total number of sold spare parts in Company P and R together to that Company Q and T together?
25420
25564
29128
28956
None of these
How much percentage of sold car spare parts in Company Q?
5 %
81 %
84 %
5 %
None of these
Find the average of total car spare parts manufactured by all the given companies together?
8.6 lakhs
7.7 lakhs
9.1 lakhs
7.3 lakhs
None of these
Answers:
Directions (Q. 1 – 5):
1.Answer e
The pattern is, ÷ 2, ÷ 3, ÷ 4, ÷ 5,..
The answer is, 75.3
2.Answer c
The pattern is, ÷ 2 + 8
The answer is, 477
3.Answer a
2156, 2240, 2388, 2585, 2818, 3076
84 148 197 233 258
64 49 36 25
(8^{2}) (7^{2}) (6^{2}) (5^{2})
The difference of difference is, 8^{2}, 7^{2}, 6^{2}, 5^{2},..
The answer is, 3076
4.Answer d
The pattern is, *2 +1, *4 +3, *6 +5, *8 + 7,..
The answer is, 4607
5.Answer b
The pattern is, *2 -2^{2}, *3 +3^{2}, *4 – 4^{2}, *5 + 5^{2}, *6 – 6^{2},..
The answer is, 7914
Directions (Q. 6 – 10):
6.Answer a
1186 + 524 = (52/100)* 1300 + (5/7)*x
1710 = 676 + (5/7)*x
1034 = (5/7)*x
X = (1034*7)/5 = 1447.6
X = 1448 = 1450
7.Answer d
1254 = x + 312 – [(216/3)*14]
1254 – 312 + 1008 = x
X = 1950
8.Answer b
(20*6) + (39*39)/13 = x
X = 120 + 117
X = 237 = 240
9.Answer e
626 – 210 ÷ [(14/100)*100] = x
X = 626 – (210/14)
X = 626 – 15
X = 611 = 610
10.Answer c
2157 = x – (4/9) * (45/14) * 2939
2157 = x – 4200
X = 2157 + 4200
X = 6357 = 6360
11.Answer b
The difference between the simple interest and compound interest for 3 years is,
Diff = [sum*r^{2} * (r + 300)]/(100)^{3}
228.75 = [Sum*25*305]/(100*100*100)
Sum = (228.75*100*100*100)/(25*105)
Sum = Rs. 30000
12.Answer a
Let the population of cities A and B become equal after x years,
136000 – 2400x = 84000 + 1600x
4000x = 52000
x= 52000/4000
x = 13 years
13.Answer d
The ratio of income of Raji and Moni = 5: 6
According to the question,
(5x – 5000)/(6x – 4000) = 10/13
=> 65x – 65000 = 60x – 40000
= > 5x = 25000
=> x = 5000
Income of Raji = 5x = 5 * 5000 = Rs. 25000
Expenditure of Raji = 25000 – 5000 = Rs. 20000
14.Answer c
The ratio of present age of Ravi’s father and Ravi = 4: 1 (4x, x)
5 years ago, the ratio of Ravi’s father and Ravi = 7: 1
According to the question,
(4x – 5)/(x – 5) = (7/1)
4x – 5 = 7x – 35
3x = 30
x= 10
Ravi’s Father’s present age = 4*10= 40 years
15.Answer a
Distance covered by the first train= 30*15= 450m
Distance covered by the second train = 450-70 = 380m
Time taken by the second train to cross the bridge