Dear Readers, Find the aptitude test questions to crack latest bank exams. We regularly provide 20 aptitude test questions daily for students. Aspirants practice these questions on a regular basis to improve your score in aptitude section. Aspirants preparing for the exams can make use of this “20-20” Quantitative Aptitude Questions. Here we have started New Series of Practice Materials specially for IBPS RRB Assistant Prelims 2018. Aspirants those who are preparing for the exams can use this “20-20” Quantitative Aptitude Questions.
Are You preparing for Bank exams 2019? Start your preparation with Free Mock test Series.
Directions (Q. 6 – 10): What value should come in the place of question mark (?) in the following number series?
17, 49, 145, 433, ? , 3889
Correct
Answer: b)
The pattern is, *3 – 2
The answer is, 1297
Incorrect
Answer: b)
The pattern is, *3 – 2
The answer is, 1297
Question 10 of 20
10. Question
Directions (Q. 6 – 10): What value should come in the place of question mark (?) in the following number series?
17, 21, 51, 169, ? , 3541
Correct
Answer: e)
The pattern is, *1 + 22, *2+32, *3+ 42, *4 + 52, *5 + 62,..
The answer is, 701
Incorrect
Answer: e)
The pattern is, *1 + 22, *2+32, *3+ 42, *4 + 52, *5 + 62,..
The answer is, 701
Question 11 of 20
11. Question
A, B, C started a business with an investment of Rs. 30000, Rs. 40000 and Rs. 50000 respectively. After 3 months from the start of the business A withdraw Rs. 10000 and at the same time C invested Rs. 15000 more. At the end of 12 months total profit is Rs. 198000. Find A’s share?
A bag contains 4 vivo mobiles, 6 Lenovo mobiles and 5 oppo mobiles. 3 mobiles are drawn at random. What is the probability of choosing at least one is oppo mobile?
Correct
Answer: d)
Total probability = 15C3
Required probability = 1- none is oppo mobile
The probability of choosing none is oppo mobile,
= > 10C3/15C3 = (10*9*8)/(15*14*13)
= > 24/91
Probability of choosing at least one is oppo mobile,
= > 1 – (24/91) = 67/91
Incorrect
Answer: d)
Total probability = 15C3
Required probability = 1- none is oppo mobile
The probability of choosing none is oppo mobile,
= > 10C3/15C3 = (10*9*8)/(15*14*13)
= > 24/91
Probability of choosing at least one is oppo mobile,
= > 1 – (24/91) = 67/91
Question 13 of 20
13. Question
A man purchases 2 watches for Rs. 665. He sells one of them at 20% profit and another at 15% loss. Thus, he neither gains nor loses. Find the selling price?
Correct
Answer: a)
CP1 + CP2 = 665
=> 3 : 4
7’s =665 = > 1’s = 95
CP1 = 95*3 = 285
CP2 = 95*4 = 380
SP1 = 285*(120/100) = Rs. 342
SP2 = 380*(85/100) = Rs. 323
Incorrect
Answer: a)
CP1 + CP2 = 665
=> 3 : 4
7’s =665 = > 1’s = 95
CP1 = 95*3 = 285
CP2 = 95*4 = 380
SP1 = 285*(120/100) = Rs. 342
SP2 = 380*(85/100) = Rs. 323
Question 14 of 20
14. Question
If 4 men or 5 women or 6 boys can finish a work in 75 days working 8 hours a day. The number of days taken by 12 men, 10 women and 18 boys working 10 hours a day will be?
Correct
Answer: d)
4 men = 5 women
5 women = 6 boys
12 men and 10 women and 18 boys
= > 15 women + 10 women + 15 women = 40 women
Women days hours
5 75 8
40 ? 10
(5*75*8) = (40* x days *10)
X = 7 ½ days
Incorrect
Answer: d)
4 men = 5 women
5 women = 6 boys
12 men and 10 women and 18 boys
= > 15 women + 10 women + 15 women = 40 women
Women days hours
5 75 8
40 ? 10
(5*75*8) = (40* x days *10)
X = 7 ½ days
Question 15 of 20
15. Question
A boat can cover 15 km downstream in 45 minutes. If the speed of the current is ¼ of the boat in still water, then how much distance can the boat cover upstream in 66 minutes?
Correct
Answer: a)
The speed of downstream= D/T = 15/(45/60) = 20 km/hr
The speed of the current = ¼ of the boat in still water
Speed of boat : Speed of Current = 4 : 1 = (4x: x)
Speed of downstream = Speed of boat + Speed of Current = 5x
20 = 5x
X= 4
Speed of boat = 16 km/hr, Speed of Current = 4 km/hr
Speed of upstream= Speed of boat – Speed of Current = 3x
Speed of upstream = 12 km/hr
Time = 66 min= (66/60) hr
Distance= S*T = 12*(66/60) = 13.2 km
Incorrect
Answer: a)
The speed of downstream= D/T = 15/(45/60) = 20 km/hr
The speed of the current = ¼ of the boat in still water
Speed of boat : Speed of Current = 4 : 1 = (4x: x)
Speed of downstream = Speed of boat + Speed of Current = 5x
20 = 5x
X= 4
Speed of boat = 16 km/hr, Speed of Current = 4 km/hr
Speed of upstream= Speed of boat – Speed of Current = 3x
Speed of upstream = 12 km/hr
Time = 66 min= (66/60) hr
Distance= S*T = 12*(66/60) = 13.2 km
Question 16 of 20
16. Question
Directions (Q. 16 – 20): Study the following information carefully and answer the given questions.
Following bar graph shows the number of employees working in 5 different companies in 3 different years.
Total number of employees working in the company P and R in the year 2015 is approximately what percentage of total number of employees working in the company Q and S in the year 2017?
Correct
Answer: a)
Total number of employees working in the company P and R in the year 2015
= > 8000 + 11200 = 19200
Total number of employees working in the company Q and S in the year 2017
= > 12750 + 12250 = 25000
Required % = (19200/25000)*100 = 76.8 % = 77 %
Incorrect
Answer: a)
Total number of employees working in the company P and R in the year 2015
= > 8000 + 11200 = 19200
Total number of employees working in the company Q and S in the year 2017
= > 12750 + 12250 = 25000
Required % = (19200/25000)*100 = 76.8 % = 77 %
Question 17 of 20
17. Question
Directions (Q. 16 – 20): Study the following information carefully and answer the given questions.
Following bar graph shows the number of employees working in 5 different companies in 3 different years.
Find the average number of employees working in all the companies together in the year 2016?
Correct
Answer: b)
The total number of employees working in all the companies together in the year 2016
= > 10000 + 11250 + 12800 + 9500 + 11700 = 55250
Required average = 55250/5 = 11050
Incorrect
Answer: b)
The total number of employees working in all the companies together in the year 2016
= > 10000 + 11250 + 12800 + 9500 + 11700 = 55250
Required average = 55250/5 = 11050
Question 18 of 20
18. Question
Directions (Q. 16 – 20): Study the following information carefully and answer the given questions.
Following bar graph shows the number of employees working in 5 different companies in 3 different years.
Find the ratio between the total number of employees working in the company R to that of T in all the given years together?
Correct
Answer: c)
The total number of employees working in the company R in all the given years together
= > 11200 + 12800 + 13900 = 37900
The total number of employees working in the company T in all the given years together
= > 9000 + 11700 + 14500 = 35200
Required ratio = 37900 : 35200 = 379 : 352
Incorrect
Answer: c)
The total number of employees working in the company R in all the given years together
= > 11200 + 12800 + 13900 = 37900
The total number of employees working in the company T in all the given years together
= > 9000 + 11700 + 14500 = 35200
Required ratio = 37900 : 35200 = 379 : 352
Question 19 of 20
19. Question
Directions (Q. 16 – 20): Study the following information carefully and answer the given questions.
Following bar graph shows the number of employees working in 5 different companies in 3 different years.
Find the difference between total number of employees working in the company P to that of company S in all the given years together?
Correct
Answer: a)
Total number of employees working in the company P in all the given years together
= > 8000 + 10000 + 13000 = 31000
Total number of employees working in the company S in all the given years together
= > 7500 + 9500 + 12250 = 29250
Required difference = 31000 – 29250 = 1750
Incorrect
Answer: a)
Total number of employees working in the company P in all the given years together
= > 8000 + 10000 + 13000 = 31000
Total number of employees working in the company S in all the given years together
= > 7500 + 9500 + 12250 = 29250
Required difference = 31000 – 29250 = 1750
Question 20 of 20
20. Question
Directions (Q. 16 – 20): Study the following information carefully and answer the given questions.
Following bar graph shows the number of employees working in 5 different companies in 3 different years.
In which of the following company has highest number of employees in all the given years together?
Correct
Answer: d)
Company P = > 8000 + 10000 + 13000 = 31000
Company Q = > 9500 + 11250 + 12750 = 33500
Company R = > 11200 + 12800 + 13900 = 37900
Company S = > 7500 + 9500 + 12250 = 29250
Company T = > 9000 + 11700 + 14500 = 35200
Company R has highest number of employees in all the given years together.
Incorrect
Answer: d)
Company P = > 8000 + 10000 + 13000 = 31000
Company Q = > 9500 + 11250 + 12750 = 33500
Company R = > 11200 + 12800 + 13900 = 37900
Company S = > 7500 + 9500 + 12250 = 29250
Company T = > 9000 + 11700 + 14500 = 35200
Company R has highest number of employees in all the given years together.
Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Solutions
Directions (Q. 1 – 5): What value should come in the place of question mark (?) in the following questions?
1) (2/5) of (40/23) of 3588 = 34 % of 2500 + (4/7) of (?)
a) 3136
b) 2560.25
c) 2345.75
d) 2880.5
e) None of these
2) ? = (8756 + 919) ÷ 45 + 572 + (1/8) of 1680
a) 3674
b) 3256
c) 3078
d) 3890
e) None of these
3) 21 ½ % of 6800 + 12 1/3 % of 7800 = (7/9) of 1080 + ?
a) 1362
b) 1780
c) 1584
d) 2136
e) None of these
4) 2145 of (28/5) of (275/11) ÷ (11232/72) = ?
a) 2135
b) 1925
c) 2345
d) 2560
e) None of these
5) (2744)2/3 ÷ (38416)3/4 × ? = (√14)5
a) (√14)11
b) (√14)7
c) (√14)5
d) (√14)9
e) None of these
Directions (Q. 6 – 10): What value should come in the place of question mark (?) in the following number series?
6) 73, 76, 158, 483, 1944, ?
a) 4576
b) 5178
c) 9735
d) 6780
e) 7845
7) 172, 187, 205, 228, 258, 299, ?
a) 353
b) 378
c) 342
d) 394
e) 412
8) 527, 534, 547, 574, 631, ?
a) 675
b) 815
c) 925
d) 750
e) 880
9) 17, 49, 145, 433, ? , 3889
a) 1569
b) 1297
c) 2153
d) 2471
e) 1854
10) 17, 21, 51, 169, ? , 3541
a) 923
b) 1056
c) 1345
d) 1789
e) 701
11) A, B, C started a business with an investment of Rs. 30000, Rs. 40000 and Rs. 50000 respectively. After 3 months from the start of the business A withdraw Rs. 10000 and at the same time C invested Rs. 15000 more. At the end of 12 months total profit is Rs. 198000. Find A’s share?
a) Rs. 54000
b) Rs. 36000
c) Rs. 42000
d) Rs. 48000
e) None of these
12) A bag contains 4 vivo mobiles, 6 Lenovo mobiles and 5 oppo mobiles. 3 mobiles are drawn at random. What is the probability of choosing at least one is oppo mobile?
a) 24/91
b) 43/91
c) 57/91
d) 67/91
e) None of these
13) A man purchases 2 watches for Rs. 665. He sells one of them at 20% profit and another at 15% loss. Thus, he neither gains nor loses. Find the selling price?
a) Rs. 342, Rs. 323
b) Rs. 285, Rs. 380
c) Rs. 410, Rs. 353
d) Rs. 267, Rs. 323
e) None of these
14) If 4 men or 5 women or 6 boys can finish a work in 75 days working 8 hours a day. The number of days taken by 12 men, 10 women and 18 boys working 10 hours a day will be?
a) 12 days
b) 14 days
c) 10 days
d) 7 ½ days
e) None of these
15) A boat can cover 15 km downstream in 45 minutes. If the speed of the current is ¼ of the boat in still water, then how much distance can the boat cover upstream in 66 minutes?
a) 13.2 km
b) 16 km
c) 18 km
d) 10.8 km
e) None of these
Directions (Q. 16 – 20): Study the following information carefully and answer the given questions.
Following bar graph shows the number of employees working in 5 different companies in 3 different years.
16) Total number of employees working in the company P and R in the year 2015 is approximately what percentage of total number of employees working in the company Q and S in the year 2017?
a) 77 %
b) 85 %
c) 66 %
d) 94 %
e) 52 %
17) Find the average number of employees working in all the companies together in the year 2016?
a) 12620
b) 11050
c) 13560
d) 10870
e) None of these
18) Find the ratio between the total number of employees working in the company R to that of T in all the given years together?
a) 157 : 132
b) 54 : 29
c) 379 : 352
d) 217 : 124
e) None of these
19) Find the difference between total number of employees working in the company P to that of company S in all the given years together?
a) 1750
b) 2100
c) 1550
d) 1800
e) None of these
20) In which of the following company has highest number of employees in all the given years together?
a) Company P
b) Company Q
c) Company T
d) Company R
e) None of these
Answers:
Direction (1-5):
1) Answer: d)
(2/5)*(40/23)*3588 = (34/100)*2500 + (4/7)*x
2496 – 850 = (4x/7)
1646*(7/4) = x
x = 2880.5
2) Answer: a)
X = 9675 ÷ 45 + 572 + (1/8)* 1680
X = 215 + 3249 + 210
X = 3674
3) Answer: c)
(43/200)*6800 + (37/300)*7800 = (7/9)* 1080 + x
1462 + 962 – 840 = x
X = 1584
4) Answer: b)
2145*(28/5)*(275/11)*(72/11232) = x
X = 1925
5) Answer: b)
(∛2744)2 ÷ (∜38416)3 × x = (√14)5
142 ÷ 143 × x = (√14)5
(√14)4 ÷ (√14)6 × x = (√14)5
X = (√14)5 × (√14)6 ÷ (√14)4
X = (√14)5 + 6 – 4
X = (√14)7
Direction (6-10):
6) Answer: c)
The pattern is, *1 + 3, *2 + 6, *3 + 9, *4 + 12, *5 + 15,..
The answer is, 9735
7) Answer: a)
The difference of difference is, 3, 5, 7, 11, 13,.. (Prime no’s)