Dear Readers, Find the aptitude test questions to crack latest bank exams. We regularly provide 20 aptitude test questions daily for students. Aspirants practice these questions on a regular basis to improve your score in aptitude section. Aspirants preparing for the exams can make use of this “20-20” Quantitative Aptitude Questions. **SBI Clerk 2018** Notification has been released we hope you all have started your preparation. Here we have started New Series of Practice Materials specially for SBI Clerk / IDBI Executive 2018. Aspirants those who are preparing for the exams can use this **“20-20” Quantitative Aptitude Questions.**

**Are You preparing for Bank exams 2019? Start your preparation with Free Mock test Series.**

One Time Offer @ Rs.345 Yearly Platinum Pack with 1 Year Validity

- Free IBPS Clerk Mains Mock Test 2019 – Take Test Now
- Free LIC Assistant Mains Mock Test 2019 – Take Test Now
- Free IBPS SO Mock Test 2019 – Take Test Now

**“20-20” Aptitude Questions | Crack SBI Clerk / IDBI Executive 2018 Day-68**

**Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Solutions**

**Click Here for SBI Clerk Prelims and Mains 2018 – Full Length Mock Test**

**Directions (Q. 1 – 5): What value should come in place of question mark (?) in the following questions?**

**[(4725 ÷ 189)**^{1/2}+ (722 ÷ 19)^{2}] = (?)^{2}+ 360

- 45
- 28
- 33
- 41
- 52

**75 % of 640 ÷ 24 + 4 % of 225 =?**^{2}+ 20 % of 20

- 5
- 7
- 9
- 8
- 4

**3√x ÷ (12 × 7) + 28 = 31**

- 5184
- 4624
- 4096
- 7056
- None of these

**3 1/3 – 1 1/9 =? – 2 3/7 – 1 ½**

- 4 58/139
- 6 19/126
- 6 72/135
- 5 67/135
- None of these

**27 % of 500 + 28**^{2}÷ 14 + 324 = x % of 250

- 453
- 378
- 206
- 512
- None of these

** **

**The average of three persons A, B and C six years ago was 35 years while the average ages of A, B, C and D at present is 40 years then find the age of person D after 10 years?**

- 42
- 40
- 16
- 18
- 47

**P, Q and R can complete a whole work in 20 days. P starts the work and works for ‘x’ days while Q and R complete the remaining work 2/5 of the work in 14 days then find the value of x?**

- 42
- 40
- 16
- 28
- 16

**P takes 8 days to complete 2/3 of a work, Q takes 3 days to complete 1/7 of the same work and R takes 8 days to complete 4/5 of the same work. If they work for 3 days together then Q and R leaves the work. Find the number of days P will take to complete the remaining work?**

- 19/56
- 14/157
- 176/35
- 18/167
- 129/35

**20 men can complete a piece of work in 16 days. After 5 days from the start of the work, some men left. If the remaining work was completed by the remaining men 18(1/3) days, how many men left after 5 days from the start of the work?**

- 10
- 3
- 6
- 4
- 8

**A and B started a business by investing Rs 18000 and Rs 24000 respectively. At the end of the 4th month from the start of the business, C joins with Rs 15000. At the end of the 8th month B quits at that time C invests Rs 3000 more. At the end of the 10th month B rejoins with same investment. If the profit at the end of the year is Rs 12005, what is B’s share of profit?**

- 2400
- 3000
- 3600
- 4900
- 4800

**Directions (Q. 11 – 15): What value should come in place of question mark (?) in the following number series?**

**22, 44, 220, 440, ?**

- 1050
- 2200
- 1750
- 2500
- 1550

**972, 248, 66, 19.5, ?**

- 6.875
- 8.75
- 9.5
- 7.275
- 6.25

**172, 1013, 1974, 3063, ?**

- 5126
- 4754
- 5892
- 4288
- 3976

**188, 206, 242, 296, ?**

- 368
- 412
- 348
- 390
- 426

**56, 113, 449, 2699, ?**

- 9754
- 11562
- 21585
- 19748
- 23653

** **

**Directions (Q. 16 – 20) Study the following table carefully and answer the given questions:**

**Following table shows the number of tourist who came to different cities by different modes of transport.**

City | Bus | Train | Car | Flight |

Delhi | 1320 | 480 | 350 | 700 |

Mumbai | 780 | 370 | 420 | 530 |

Goa | 940 | 560 | 580 | 420 |

Kerala | 820 | 370 | 450 | 390 |

Uttar Pradesh | 1560 | 500 | 420 | 310 |

** **

**Some tourist planed to go to Mumbai. Due to fault in the car, 35 % of passengers go by bus and 50 % of passengers go by train and remaining passengers drop the plan to go to Mumbai. Find the total no of passengers go by bus and train?**

- 1507
- 2156
- 3489
- 2894
- None of these

**Total no of tourist go by bus is approximately what percentage more/less than total no of tourist go by flight to all the cities?**

- 114 %
- 107 %
- 128 %
- 131 %
- None of these

**Find the ratio between the total no of tourist who came to Goa and Kerala?**

- 315 : 278
- 250 : 203
- 274 : 215
- 345 : 286
- None of these

**Tourist who came to Uttar Pradesh planed to go to different places in that city. 30 % of tourist goes to Taj mahal and 20 % goes to Agra Fort and remaining tourist goes to Dudhwa national park. Find the average no of tourist go to Taj mahal and Dudhwa national park?**

- 1274
- 1315
- 1116
- 1582
- None of these

**What is the difference between the total no of tourist who went to Mumbai and Delhi by all the vehicles together?**

- 815
- 750
- 625
- 845
- None of these

** Answers:**

**Directions (Q. 1 – 5): **

**Answer c**

^{1/2}+ (722/19)

^{2}] = (x)

^{2}+ 360

25^{1/2} + 38^{2} = x^{2} + 360

5 + 1444 – 360 = x^{2}

X^{2} = 1089

X = 33

**Answer a**

^{2}+ (20/100)*20

480/24 + 9 = x^{2} + 4

20 + 9 = x^{2} + 4

25 = x^{2}

X = 5

**Answer d**

3√x / (12 × 7) + 28 = 31

√x/ 28 = 3

√x = 84

X = 84^{2} = 7056

**Answer b**

3 1/3 – 1 1/9 + 2 3/7 + 1 ½ = x

(3 – 1 + 2 + 1) (1/3 – 1/9 + 3/7 + ½) = x

5 [(42 – 14 + 54 + 63)/126] = x

5 (145/126) = x

X = 6 19/126

**Answer c**

(27/100)*500 + (28*28)/14 + 324 = (x/100)*250

135 +56 + 324 = 5x/2

515*2/5 = x

X = 206

** **

**Answer e**

Total ages of A, B and C six years ago

= 35*3

= 105 years

Total ages of A, B and C now= 105 + 18= 123 years

Total ages of A, B, C and D= 40*4= 160 years

Age of D= 160-123= 37 years

Age of D after 10 years= 37+10= 47 years.

**Answer d**

Time required by Q and R to complete the whole work

= 5*14/2== 35 days

Time taken by P, Q and R= 20 days

Total units of work= 140 units

Q and R one day work= 4 units

P, Q and R one day work= 7 units

P’s one day work= 7-4= 3 units

Units of work done by P=3*140/5= 84 units

Required value of x= 84/3= 28 days

**Answer e**

Time taken by P= 8*3/2= 12 days

Q= 7*3= 21 days

R= 8*5/4= 10 days

Total units of work = 420 units

P’s one day work= 35 units

Q’s one day work= 20 units

R’s one day work= 42 units

Work done in 4 days= 97*3= 291 units

Time required by P to complete the remaining work= 420-291/35= 129/35 days

**Answer e**

Total units of work= 20*16= 320 units

Work done in 5 days= 20*5= 100units

Remaining work= 320 -100= 220 units

Let the number of men left after 5 days be x

So,

20-x men completed the remaining 220 units in 55/3 days

So,

(20-x)*55/3= 220

1100- 55x= 660

55x= 440

X= 8 men

**Answer d**

Investment by A= 18000*12= 216000

Investment by B= 24000*8 + 24000*2= 240000

Investment by C= 4*15000+ 4*18000= 132000

Ratio of investment= 216:240:132= 18:20:11

Share of profit by = 20*12005/49= Rs 4900

**Directions (Q. 11 – 15): **

**Answer b**

The pattern is, *2, *5(alternatively)

The answer is, 2200

**Answer a**

The pattern is, ÷ 4 + 5, ÷ 4 + 4, ÷ 4 + 3, ÷ 4 + 2,..

The answer is, 6.875

**Answer d**

The pattern is, +29^{2}, +31^{2}, +33^{2}, +35^{2},..

The answer is, 4288

**Answer a**

The pattern is, +(1*18), +(2*18), +(3*18), +(4*18),..

The answer is, 368

**Answer c**

The pattern is, *2 + 1, *4 – 3, *6 +5, *8 -7,..

The answer is, 21585

** **

**Directions (Q. 16 – 20) **

**Answer a**

Total no of passengers go by car = 420

Due to fault in the car, 35 % of passengers go by bus and 50 % of passengers go by train.

So,

Total no of passengers go by bus is,

= > 780 + 420*(35/100)

= > 780 + 147 = 927

Total no of passengers go by train is,

= > 370 + 420*(50/100)

= > 370 + 210 = 580

Required answer = 927 + 580 = 1507

**Answer d**

Total no of tourist go by bus is,

= > 1320 + 780 + 940 + 820 + 1560

= > 5420

Total no of tourist go by flight is,

= > 700 + 530 + 420 + 390 + 310

= > 2350

Required % = [(5420 – 2350)/2350]*100 = 130.64 % = 131 %

**Answer b**

Total no of tourist, who came to Goa,

= > 940 + 560 + 580 + 420 = 2500

Total no of tourist, who came to Kerala,

= > 820 + 370 + 450 + 390 = 2030

Required ratio = 2500: 2030 = 250: 203

**Answer c**

Total no of tourist in Uttar Pradesh,

= > 1560 + 500 + 420 + 310

= > 2790

Total no of tourist who went to Taj mahal and Dudhwa national park is,

= > 2790*(80/100) = 2232

Average = 2232/2 = 1116

**Answer b**

Total no of tourist, who went to Mumbai,

= > 780 + 370 + 420 + 530 = 2100

Total no of tourist, who went to Delhi,

= > 1320 + 480 + 350 + 700 = 2850

Required difference = 2850 – 2100 = 750

** **

**Daily Practice Test Schedule | Good Luck**

Topic | Daily Publishing Time |

Daily News Papers & Editorials | 8.00 AM |

Current Affairs Quiz | 9.00 AM |

Logical Reasoning | 10.00 AM |

Quantitative Aptitude “20-20” | 11.00 AM |

Vocabulary (Based on The Hindu) | 12.00 PM |

Static GK Quiz | 1.00 PM |

English Language “20-20” | 2.00 PM |

Banking Awareness Quiz | 3.00 PM |

Reasoning Puzzles & Seating | 4.00 PM |

Daily Current Affairs Updates | 5.00 PM |

Data Interpretation / Application Sums (Topic Wise) | 6.00 PM |

Reasoning Ability “20-20” | 7.00 PM |

English Language (New Pattern Questions) | 8.00 PM |

General / Financial Awareness Quiz | 9.00 PM |