“20-20” Quantitative Aptitude | Crack SBI Clerk / IDBI Executive 2018 Day-70

Dear Readers, Find the aptitude test questions to crack latest bank exams. We regularly provide 20 aptitude test questions daily for students. Aspirants practice these questions on a regular basis to improve your score in aptitude section. Aspirants preparing for the exams can make use of this “20-20” Quantitative Aptitude Questions. SBI Clerk 2018 Notification has been released we hope you all have started your preparation. Here we have started New Series of Practice Materials specially for SBI Clerk / IDBI Executive 2018. Aspirants those who are preparing for the exams can use this “20-20” Quantitative Aptitude Questions.

“20-20” Aptitude Questions | Crack SBI Clerk / IDBI Executive 2018 Day-70

Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Solutions

Click Here for SBI Clerk Prelims and Mains 2018 – Full Length Mock Test

Directions (Q. 1 – 5): What value should come in place of question mark (?) in the following number series?

  1. 1944, 488, 124, 33, ?
  1. 15
  2. 10.25
  3. 8.75
  4. 13
  5. 12.5
  1. 108, 120, 133, 155, 202, ?
  1. 312
  2. 356
  3. 248
  4. 298
  5. 394
  1. 32, 198, 995, 3984, ?
  1. 11955
  2. 8543
  3. 9126
  4. 12458
  5. 7541
  1. 11, 101, 911, 8201, ?
  1. 65783
  2. 56117
  3. 73811
  4. 45875
  5. 68531
  1. 26, 538, 794, 922, ? , 1018
  1. 978
  2. 986
  3. 964
  4. 952
  5. 1006

 

  1. A boat covers 32 km in 4 hours along the stream and 20 km in 5 hours against the stream. Find the speed of stream and speed of boat in still water?
  1. 6 km/hr and 2 km/hr
  2. 4 km/hr and 2 km/hr
  3. 6 km/hr and 3 km/hr
  4. 7 km/hr and 3.5 km/hr
  5. None of these
  1. The angles of quadrilateral are in the ratio of 2 : 4 : 5 : 7. The highest angle of quadrilateral is half of the smallest angle of parallelogram. Find the adjacent angle of parallelogram?
  1. 1200
  2. 900
  3. 800
  4. 1100
  5. None of these
  1. The difference between the length and breadth of the rectangle is 8. The perimeter of the rectangle is 64 m. Find the area of the rectangle?
  1. 360 Sq m
  2. 320 Sq m
  3. 240 Sq m
  4. 420 Sq m
  5. None of these 
  1. 20 men can complete a piece of work in 25 days. They started the work and after 5 days, 5 more men joined them. In how many days will the work be completed?
  1. 21 days
  2. 18 days
  3. 16 days
  4. 24 days
  5. None of these
  1. A, B and C’s profit ratio will be 3: 4: 6 and the period of investment in the ratio of 2: 2: 3. Find the investment ratio?
  1. 4 : 5 : 7
  2. 3 : 4 : 4
  3. 5 : 6 : 8
  4. 2 : 4 : 5
  5. None of these

 

Directions (Q. 11 – 15): What value should come in place of question mark (?) in the following questions?

  1. [((156 ÷ 4) ÷ 13)2 + (32 × 8)1/2] = (?)2
  1. 12
  2. 9
  3. 6
  4. 5
  5. None of these
  1. 58 % of 4875 + 322 ÷ 8 × 4 + 182 =? × 5
  1. 896.3
  2. 645.8
  3. 732.7
  4. 598.5
  5. None of these
  1. x + 127 = (3/7) of 1190 + 322
  1. 1407
  2. 2189
  3. 1856
  4. 1273
  5. None of these
  1. ? × 115 = (3564 + 781) ÷ 55 + 862 + (3/7) of 840 – 15
  1. 72
  2. 68
  3. 56
  4. 42
  5. None of these
  1. 1680 ÷ ? + 182 × 11 = 3524 + 5198
  1. 2/3
  2. ¾
  3. ¼
  4. 5/6
  5. None of these

 

Directions (Q. 16 – 20) Study the following information carefully and answer the given questions.

Following pie chart shows total no of employees in different MNC companies and the table shows the percentage of females in the companies.

  1. Total no of female employees in Infosys and IBM is approximately what percentage more/less than the total male employees in Accenture and Wipro?
  1. 52 %
  2. 44 %
  3. 38 %
  4. 60 %
  5. 58 %
  1. Find the ratio between the total no of male employees in CTS to the total no of female employees in Accenture?
  1. 35 : 18
  2. 27 : 14
  3. 32 : 17
  4. 28 : 19
  5. None of these 
  1. Find the average no of male employees in TCS, CTS and IBM?
  1. 1875
  2. 1687
  3. 1729
  4. 1574
  5. None of these 
  1. Which company has highest no of female employees?
  1. TCS
  2. Accenture
  3. IBM
  4. Infosys
  5. None of these
  1. Total no of employees of Infosys is approximately what percentage of total no of employees of Accenture?
  1. 128 %
  2. 144 %
  3. 136 %
  4. 112 %
  5. 125 %

Answers:

Directions (Q. 1 – 5):

  1. Answer b

The pattern is, ÷ 4 + 2

The answer is, 10.25

  1. Answer d

The difference of difference is, 12, 32, 52, 72,..

The answer is, 298

  1. Answer a

The pattern is, *6 + 6, *5 + 5, *4 + 4, *3 + 3,..

The answer is, 11955

  1. Answer c

The pattern is, *9 + 2

The answer is, 73811

  1. Answer b

The pattern is, the difference of two numbers ÷ 2

The answer is, 986

  1. Answer a

Speed of downstream = 32/4 = 8 km/hr

Speed of upstream = 20/5 = 4 km/hr

Speed of boat = (1/2) (Speed of downstream + Speed of upstream)

= > (1/2) (8 + 4) = 12/2 = 6 km/hr

Speed of stream = (1/2) (Speed of downstream – Speed of upstream)

= > (1/2) (8-4) = 4/2 = 2 km/hr

  1. Answer d

Total angles of quadrilateral = 3600

18’s = 3600

1’s = 200

Highest angle of quadrilateral = 7’s = 1400

Smallest angle of parallelogram = 1400/2 = 700

Sum of the adjacent angles of parallelogram = 1800

Adjacent angle of parallelogram = 1800 – 700 = 1100

  1. Answer c

Length – Breadth = 8

Perimeter = 2(l + b) = 64

(l + b) = 32—à (1)

(l – b) = 8 —à (2)

Solving (1) and (2), We get,

2l = 40 = > l = 20

b = 32 – 20 = 12

Area of rectangle = lb = 20*12 = 240 Sq m.

  1. Answer a

Total work = 20*25 = 500 work

5 days work = 20*5 = 100 work

Remaining work = 500 – 100 = 400

According to the question,

= > 400/25 = 16 days

The total no of days = 16 + 5 = 21 days

The work gets completed in 21 days.

  1. Answer b

Investment * Period = Ratio of profit

A, B and C’s profit ratio = 3: 4: 6

Period = 2: 2: 3

Investment ratio = Ratio of profit / Period

= > (3/2): (4/2): (6/3)

= > 3: 4: 4

Directions (Q. 11 – 15):

  1. Answer d

 [((156 ÷ 4) ÷ 13)2 + (32 × 8)1/2] = (x)2

32 + 2561/2 = x2

x2 = 9 + 16 = 25

x = 5

  1. Answer c

(58/100)*4875 + (32*32/8)*4 + 324 = 5x

2827.5 + 512 + 324 = 5x

5x = 3663.5

X = 732.7

  1. Answer a

x + 127 = (3/7) * 1190 + 32*32

x + 127 = 510 + 1024

x = 1407

  1. Answer b

115x = (3564 + 781) ÷ 55 + 862 + (3/7) of 840 – 15

115x = (4345/55) + (86*86) + (3/7)*840 – 15

115x = 79 + 7396 + 360 – 15

115x = 7820

X = 7820/115 = 68

  1. Answer c

(1680/x) + 182 × 11 = 3524 + 5198

(1680/x) = 3524 + 5198 – 2002

(1680/x) = 6720

X = 1680/6720 = (1/4)

 

Directions (Q. 16 – 20)

  1. Answer b

Total no of female employees in Infosys

= > 26000*(26/100)*(40/100) = 2704

Total no of female employees in IBM

= > 26000*(8/100)*(55/100) = 1144

Total no of female employees in Infosys and IBM = 2704 + 1144 = 3848

Total male employees in Accenture

= > 26000*(18/100)*(70/100) = 3276

Total male employees in Wipro

= > 26000*(21/100)*(65/100) = 3549

Total male employees in Accenture and Wipro = 3276 + 3549 = 6825

Required % = [(6825 – 3848)/6825]*100 = 297700/6825= 43.61 % = 44 %

  1. Answer a

Total no of male employees in CTS

= > 26000*(14/100)*(75/100) = 2730

Total no of female employees in Accenture

= > 26000*(18/100)*(30/100) = 1404

Required ratio = 2730: 1404 = 35: 18

  1. Answer c

Total no of male employees of TCS, CTS and IBM

= > 26000*(13/100)*(45/100) + 26000*(14/100)*(75/100) + 26000*(8/100)*(45/100)

= > 1521 + 2730 + 936

= > 5187

Average no of male employees = 5187/3 = 1729

  1. Answer d

Total no of female employees of Infosys

= > 26000*(26/100)*(40/100) = 2704

Total no of female employees of Wipro

= > 26000*(21/100)*(35/100) = 1911

Total no of female employees of CTS

= > 26000*(14/100)*(25/100) = 910

Total no of female employees of IBM

= > 26000*(8/100)*(55/100) = 1144

Total no of female employees of Accenture

= > 26000*(18/100)*(30/100) = 1404

Total no of female employees of TCS

= > 26000*(13/100)*(55/100) = 1859

Infosys has highest no of female employees.

  1. Answer b

Total no of employees of Infosys

= > 26000*(26/100) = 6760

Total no of employees of Accenture

= > 26000*(18/100) = 4680

Required % = (6760/4680)*100 = 144.44 % = 144 %

 

Daily Practice Test Schedule | Good Luck

Topic Daily Publishing Time
Daily News Papers & Editorials 8.00 AM
Current Affairs Quiz 9.00 AM
Logical Reasoning 10.00 AM
Quantitative Aptitude “20-20” 11.00 AM
Vocabulary (Based on The Hindu) 12.00 PM
Static GK Quiz 1.00 PM
English Language “20-20” 2.00 PM
Banking Awareness Quiz 3.00 PM
Reasoning Puzzles & Seating 4.00 PM
Daily Current Affairs Updates 5.00 PM
Data Interpretation / Application Sums (Topic Wise) 6.00 PM
Reasoning Ability “20-20” 7.00 PM
English Language (New Pattern Questions) 8.00 PM
General / Financial Awareness Quiz 9.00 PM 

Click Here for 20-20 Aptitude Questions for SBI Clerk 2018

IBPSGuide Recommends Affairs Cloud Current affairs PDF

Free Online Mock Tests