# Canara Bank PO Mains 2018 – Quantitative Aptitude Questions Day-39

Dear Readers, Bank Exam Race for theย Year 2018 is already started, Toย enrichย your preparation here we have providing new series of Practice Questions onย Quantitative Aptitude – Section. Candidates those who are preparing for Canara Bankย PO Mains 2018 Exams can practice these questions daily and make your preparation effective.

Are You preparing for IBPS PO 2019? Start your preparation with Free IBPS PO Mock Test 2019 – Take Test Now

Canara Bank PO Mains 2018- Quantitative Aptitude Questions Day โ 39

maximum of 10 points

Directions (1-5): Read the following information carefully and answer the given questions.

Ram travels (A) km distance at the speed of x km/hr and reaches his office in 2 hours. If he increases his speed by 20%, he reached (B) hours less than the previous. Shyam travels twice the distance travelled by Ram and reached his office in 6 hours at the speed of 40 km/hr.

Ram carries a bag which contains (x) green ball, 5 black ball and 10 pink balls. He takes one ball randomly and the probability of getting a pink ball is 1/2. Shyam also carries a bag which contains (x+1) red caps, (x-1) orange caps and 5 brown caps. He also takes one cap and the probability of getting a brown cap is (C).

Ramโs mother bought a scooter with a discount of 20% on labeled price and he again marks up 25%. She offers at 15% discount and sold it to Ramโs friend and gained (D) %, if the labeled price of the scooter is Rs. 40000.

1) Find the value of (A)

a) 240

b) 180

c) 120

d) 160

e) 150

2) Find the value of (B)

a) 24 mins

b) 20 mins

c) 12 mins

d) 36 mins

e) 40 mins

3) Find the value of (x)

a) 3

b) 4

c) 2

d) 5

e) 6

4) Find the value of (C)

a) 1/2

b) 1/3

c) 1/5

d) 1/4

e) 1/6

5) Find the value of (D)

a) 8.75%

b) 13.5%

c) 15%

d) 12.5%

e) 6.25%

Directions (Q. 6- 10): The questions below are based on the given Series-I. The series-I satisfy a certain pattern, follow the same pattern in Series-II and answer the questions given below.

6)

a) 1225

b) 3066

c) 4116

d) 2090

e) 545

7)

a) 591

b) 118

c) 39

d) 4138

e) 138

8)

a) 656

b) 492

c) 328

d) 282

e) 306

9)

a) 285

b) 142

c) 95

d) 94

e) 129

10)

a) 726

b) 13068

c) 2178

d) 156816

e) 3248

Directions (1-5):

Total distance travelled by Shyam = 6 * 40 = 240 km

Total distance travelled by Shyam = 2 * Total distance travelled by Ram

240 = 2* Total distance travelled by Ram

240/2 = > 120 = Total distance travelled by Ram (A)

Speed of Ram = 120/2 = 60 km/hr

New speed of Ram = 60 * 120/100 = 72 km/hr

New time taken by Ram to cover the same distance = 120/72 =1 hr 40 minutes

Required time = 2 hrs โ 1 hr 40 minutes = 20 minutes = (1/3) hour (B)

Total number of balls in Ramโs bag is (15+x)

Given probability = > 1/2 = 10C1/(15+x)C1

1/2 = 10/(15+x)

20 = 15 +x = > x =5 green balls

Number of red, orange and brown caps in Shyamโs bag is 6, 4 and 5 respectively.

Required probability = 5C1/15C1 = 5/15 = 1/3 (C)

Labeled price of a scooter = 40000

CP of the scooter = 40000 * 80/100 = 32000

Marked price of the scooter = 32000 * 125/100 = 40000

Selling price of the scooter = 40000 * 85/100 = 34000

Profit percentage = (34000 – 32000)/32000 * 100

= 2000/32000 * 100

= 6.25% (D)

120 (A) = Total distance travelled by Ram

ย Required time = 2 hrsโ 1 hr 20 minutes = 20 minutes (B)

x =5 green balls

Required probability = 5C1/15C1 = 5/15 = 1/3 (C)

Profit percentage = [(34000 – 32000)/32000] * 100

= (2000/32000) * 100

= 6.25% (D)

Series I pattern:

Series II pattern:

The difference of difference is, + (37*7), + (37*5), + (37*3), + (37*2),โฆ

Series I pattern:

31659 โ 1 รท 11 = 2878

2878 โ 1 รท 7 = 411

411 โ 1 รท 5 = 82

82 โ 1 รท 3 = 27

27 โ 1 รท 2 = 13

Series II pattern:

45519 โ 1 รท 11 = 4138

4138 โ 1 รท 7 = 591

591 โ 1 รท 5 = 118

118 โ 1 รท 3 = 39

39 โ 1 รท 2 = 19

Series I pattern:

824 * 0.5 = 412

412 * 1.5 = 618

618 * 2.5 = 1545

1545 * 3.5 = 5407.5

ย Series II pattern:

656 * 0.5 = 328

328 * 1.5 = 492

492 * 2.5 = 1230

1230 * 3.5 = 4305

Series I pattern:

164 * 0.5 + 1 = 83

83 * 1 + 1 = 84

84 * 1.5 + 1 = 127

127 * 2 + 1 = 255

Series II pattern:

184 * 0.5 + 1 = 93

93 * 1 + 1 = 94

94 * 1.5 + 1 = 142

142 * 2 + 1 = 285

Series I pattern:

324 * 1.5 = 486

486 * 3 = 1458

1458 * 6 = 8748

8748 * 12 = 104976

Series II pattern:

484 * 1.5 = 726

726 * 3 = 2178

2178 * 6 = 13068

8748 * 12 = 156816