Practice Quantitative Aptitude Questions For SBI PO Prelims 2017 (Number Series& Simplification)

Practice Quantitative Aptitude Questions For SBI PO Prelims 2017 (Data Interpretation )

[Dated: 2nd May] Practice Quantitative Aptitude Questions For SBI PO Prelims 2017 (Number Series& Simplification):

Dear Readers, Important Practice Aptitude Questions for Upcoming Exams was given here with Solutions. Aspirants those who are preparing for the Bank Examination and other Competitive Examination can use this.


https://www.youtube.com/channel/UC-2Ga6vFz3l4Q-O0jFVnIIg
Directions (Q. 1-5): what should come in place of question mark in the following number series?
1). 3,   14,   50,   ?,   1534,   10747
a)  260
b)  458
c)  257
d)  267
e)  268

2). 543,   668,   704,   1047,   ?,   1840
a)  1110
b)  1111
c)  1115
d)  1121
e)  1112

3). 71,   78,   149,   227,   376,   603,   ?
a)  779
b)  879
c)  980
d)  979
e)  880

4). 88,   44,   ?,   165,   577.5,   2598.75
a)  60
b)  62
c)  64
d)  68
e)  66

5) . 3,   9,   31,   129,   ?,   3913
a)  651
b)  650
c)  550
d)  551
e)  457

Directions (Q. 6-10): What approximate value should come in place of question mark in the following questions? (you are not expected to calculate the exact value)
6). [ (√530 × 36.003) ÷ 47.987] × ? = 5863.10376
a)  640
b)  750
c)  340
d)  360
e)  680

7). (77.987 % of 358) + (68.55% of 729) = ?
a)  780
b)  705
c)  840
d)  825
e)  695

8). √624.995 + (4.9989)2 = ? ÷ (1 / 4.9900865)
a)  18
b)  34
c)  44
d)  10
e)  25

9). 989.001 + 1.00982 × 76.792 = ?
a)  1150
b)  1070
c)  1240
d)  1188
e)  1044

10). 63.9872 × 9449.8780 ÷ 243.003 = (?)2
a)  60
b)  75
c)  90
d)  40
e)  50

Explanation With Answers Key:
1). C)The series is 3 x3 + 5 = 14, 14 x 4 – 6 = 50,
50 x 5 + 7 =257, 257 x 6 — 8 = 1534, 1534 x 7 + 9 = 10747,

2). B)The series is
543 + (5)3 = 668, 668 + (6)2 = 704, 704 + (7)3 = 1047, 1047 + (8)2 =1111
1111 + (9)3 = 1840

3). D)Add the previous number to get the next number.
ie 71 + 78 = 149, 149 + 78 = 227, 227 + 149 = 376, 376 + 227 = 603, 603 + 376 =979, …

4). E)The series is
88×0.5 = 44, 44×1.5 =66, 66×2.5 = 165, 165×3.5 = 577.5, 577.5×4.5 = 2598.75

5). A)The series is
3 x 2 + 3 =9, 9 x 3 + 4 = 31, 31 x 4 + 5 = 129, 129 x 5 +6 = 651, 651 x 6+ 7 = 3913, …

6). C) 
[( √530 x 36.003) ÷ 47.987] x ? = 5863.10376
? = 5863 / [( √529 x 36) ÷ 48] = 5863 / [(23 × 36) ÷ 48] = 340

7). A)
? = (77.987% of 358) + (68.55% of 729)
? = [(78/100) × 358] + [(69/100) × 725]
= 280 + 500 = 780

8). D)
√624.995 + (4.9989)2 
= ? ÷ (1 / 4.9900865)
or, √625 + (5)2= ? ÷ (1/5) 
? = 1/5 (25 + 25) = 10

9). B)
 ? = 989.001 + 1.00982 × 76.792
= 990 + 1 x 76.8 = 1066.8 = 1070

10). B)
(?)2= 63.9872 x 9449.8780 ÷ 243.0034
= 64 x 9450 ÷ 243 = 64 x 39 = 2496
Now, (?)2 = 2496

? = 50 

More Practice Aptitude Questions for Upcoming Exams 2017 –Click Here    

/ 5. Reviews

Online Mock Tests 2019: