Practice Quantitative Aptitude Questions For SBI PO Prelims& NIACL 2017 (Number Series)

Practice Quantitative Aptitude Questions For SBI PO Prelims& NIACL 2017

Practice Quantitative Aptitude Questions For SBI PO Prelims& NIACL 2017 (Number Series):

Dear Readers, Important Practice Aptitude Questions for Upcoming Exams was given here with Solutions. Aspirants those who are preparing for the Bank Examination and other Competitive Examination can use this.


Directions (Q. 1-10): In the following number series only one number is wrong. Find out the wrong number.

1). 1527,    1185,    985,    865,    823,    817
a)  985
b)  865
c)  823
d)  817
e)  1185

2). 110,    106,    204,    608,    2384,    11900
a)  2384
b)  106
c)  11900
d)  608
e)  204

3). 71,    90,    128,    185,    261,    365
a)  365
b)  128
c)  185
d)  90
e)  261

4). 8,    17.5,    64.75,    157.375,    561.3125,    1400.78125
a)  17.5
b)  64.75
c)  157.375
d)  561.3125
e)  1400.78125

5). 18,    36,    144,    864,    6912,    691020
a)  691020
b)  144
c)  864
d)  6912
e)  36

6). 76,    75,    142,    399,    1530,    7535
a)  399
b)  142
c)  75
d)  1530
e)  7535

7). 84,    138,    192,    270,    348,    434
a)  192
b)  138
c)  84
d)  348
e)  434

8). 88,    88,    176,    530,    2112,    10560
a)  88
b)  176
c)  2112
d)  105602
e)  530

9). 2400,    1295,    625,    255,    80,    15
a)  2400
b)  1295
c)  625
d)  80
e)  15

10). 45,    62,    81,    102,    123,    150
a)  45
b)  62
c)  102
d)  81
e)  123


Solution With Answer Key:

1). A)The series is
1527 — (192 -19) = 1185,
1185 — (152 — 15) =975,
975— (112— 11) = 865,
865 — (72— 7) = 823,
823 — (32 — 3) = 817
There should be 975 in place of 985.

2). D)The series is 110 x 1 — 4 = 106,
106 x 2 — 8 = 204, 204 x 3 — 12 = 600, 600 x 4 — 16 = 2384, 2384 x 5 — 20 = 11900
 There should be 600 in place of 608.

3). A)The series is
71 + 19 = 90, 90 + 38 = .128, 128 + 57 = 185, 185 + 76 = 261, 261 + 95 = 356 Hence there should be 356 in place of 365.

4). C)The series is
8 x 2.5 — 2.5 = 17.5,
17.5 x 3.5 + 3.5 = 64.75,
64.75 x 2.5 — 2.5 = 159.375,
159.375 x 3.5 + 3.5 = 561.3125,
561.3125 x 2.5 — 2.5 = 1400.78125, …
Hence there should be 159.375 in place of 157.375.

5). A)The series is .

Hence there should be 69120 in place of 691020.

6). D)The series is
76 x 1 — 13= 75,
75 x 2 — 23 = 142,
142 x 3 — 33 = 399,
399 x 4 — 43 = 1532,
1532 x 5 — 53 = 7535, …
Hence there should be 1532 in place of 1530.

7). A)The series is
21 x 4 = 84,
23 x 6 = 138,
25 x 8= 200,
27 x 10 = 270,
29 x 12 = 348,
31 x 14 = 434, …
Hence there should be 200 in place, of 192.
Therefore the wrong number is 192.

8). E)The series is

Hence there should be 528 in .place of 530.
Therefore the wrong number is 530.

9). C)The series is 74 — 1 = 2400,
64— 1 = 1295, 54— 1 = 624, 44 – 1 = 255, 34— 1 = 80, 24 — 1 = 15, …
Hence there should be 624 in place of 625.
Therefore, the wrong number is 625.

10). E)The series is

 Hence there should be 125 in place of 123.

Therefore the wrong number is 123.



More Practice Aptitude Questions for Upcoming Exams 2017 –Click Here   
Online Mock Tests 2019: