High Level New Pattern Quantitative Aptitude Questions For IBPS Clerk Mains (Day-02) | With Video Explanation
Dear Aspirants, Quantitative AptitudeÂ plays a crucial role in Banking and all other competitive exams. To enrich your preparation, here we have provided New Pattern Aptitude QuestionsÂ for IBPS Clerk Mains. Candidates those who are going to appear in IBPS Clerk Mains can practice these questions daily and make your preparation effective.
Are You preparing for Bank exams 2019? Start your preparation with Free Mock test Series.
Note: Dear IG ‘ians, Once Again IBPS Guide Team has brought you here with a New Innovative, to make you understand the questions more easier we have started providing Video Solutions for the questions. Practice here & click the link given below to check the video solutions of the same questions. Make use of it & thanks for your love.
Time limit: 0
Quiz-summary
0 of 10 questions completed
Questions:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Information
New Pattern Quantitative Aptitude Questions For IBPS Clerk MainsÂ (Day-02)
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score
Your score
Categories
Not categorized0%
maximum of 10 points
Pos.
Name
Entered on
Points
Result
Table is loading
No data available
Your result has been entered into leaderboard
Loading
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Answered
Review
Question 1 of 10
1. Question
Directions (1 – 5): Study the following information carefully and answer the given questions:
The number of students who appears the exam of two different institutes (XYZ and ABCD) over the years,
2014: The number of students who appear in the exam from XYZ institute is 300 and the 60% of the students pass the examination. 30% of the students passed in the exam from ABCD institute.
2015: The number of students who appear in the exam from XYZ institute is 400 and 45% of the students pass the exam. 45% of the students pass the exam from ABCD institute.
2016: The number of students who appear in the exam from ABCD institute is 280 and 60% of the students pass the exam. 50% of the students pass the exam from XYZ institute.
2017: The number of students who appear the exam from XYZ institute and ABCD institute is 380 and 400 respectively.
What is the average number of passed students over the years from XYZ institute?
Statement I: If in the year 2017 the total number of students who passed from XYZ institute is 40% and the total number of students who passed from XYZ institute in 2016 is 150.
Statement II: If the ratio of the number of students passed from XYZ institute in 2017 and 2016 is 4:5.
Correct
Answer: a)
From Statement I,
Number of students passed from XYZ in 2017=40/100*380=152
Number of students passed from XYZ in 2016=150
Number of students passed from XYZ in 2014=300*60/100=180
Number of students passed from XYZ in 2015=400*45/100=180
Average= (152+150+180+180)/4 = 662/4
So, Statement I alone is sufficient to the answer the question.
From Statement II,
If the ratio of the number of students passed from XYZ institute in 2017 and 2016 is 4:5.
So, Statement II alone is not sufficient to the answer the question.
Incorrect
Answer: a)
From Statement I,
Number of students passed from XYZ in 2017=40/100*380=152
Number of students passed from XYZ in 2016=150
Number of students passed from XYZ in 2014=300*60/100=180
Number of students passed from XYZ in 2015=400*45/100=180
Average= (152+150+180+180)/4 = 662/4
So, Statement I alone is sufficient to the answer the question.
From Statement II,
If the ratio of the number of students passed from XYZ institute in 2017 and 2016 is 4:5.
So, Statement II alone is not sufficient to the answer the question.
Question 2 of 10
2. Question
Directions (1 – 5): Study the following information carefully and answer the given questions:
The number of students who appears the exam of two different institutes (XYZ and ABCD) over the years,
2014: The number of students who appear in the exam from XYZ institute is 300 and the 60% of the students pass the examination. 30% of the students passed in the exam from ABCD institute.
2015: The number of students who appear in the exam from XYZ institute is 400 and 45% of the students pass the exam. 45% of the students pass the exam from ABCD institute.
2016: The number of students who appear in the exam from ABCD institute is 280 and 60% of the students pass the exam. 50% of the students pass the exam from XYZ institute.
2017: The number of students who appear the exam from XYZ institute and ABCD institute is 380 and 400 respectively.
Quantity I: If the number of students who appear the exam from ABCD in 2014 is 20% less than that of the number of students who appear the exam from XYZÂ institute in 2015, then what is the average number of passed students from ABCD institute in the year 2014 and 2016 together?
Quantity II: What is the difference between the total number of students who failed in the year 2015 from XYZ and the total number of students failed in the year 2016 from ABCD institute?
Correct
Answer: a)
From quantity I,
Number of students appeared from ABCD in 2014=400*80/100=320
Number of students passed from ABCD in 2014=320*30/100=96
Number of students passed from ABCD 2016=280*60/100=168
Average= (96+168)/2=132
From quantity II,
Number of students failed from XYZ 2015=400*55/100=220
Number of students failed from ABCD 2016=280*40/100=112
Difference=220-112=108
Quantity I > Quantity II
Incorrect
Answer: a)
From quantity I,
Number of students appeared from ABCD in 2014=400*80/100=320
Number of students passed from ABCD in 2014=320*30/100=96
Number of students passed from ABCD 2016=280*60/100=168
Average= (96+168)/2=132
From quantity II,
Number of students failed from XYZ 2015=400*55/100=220
Number of students failed from ABCD 2016=280*40/100=112
Difference=220-112=108
Quantity I > Quantity II
Question 3 of 10
3. Question
Directions (1 – 5): Study the following information carefully and answer the given questions:
The number of students who appears the exam of two different institutes (XYZ and ABCD) over the years,
2014: The number of students who appear in the exam from XYZ institute is 300 and the 60% of the students pass the examination. 30% of the students passed in the exam from ABCD institute.
2015: The number of students who appear in the exam from XYZ institute is 400 and 45% of the students pass the exam. 45% of the students pass the exam from ABCD institute.
2016: The number of students who appear in the exam from ABCD institute is 280 and 60% of the students pass the exam. 50% of the students pass the exam from XYZ institute.
2017: The number of students who appear the exam from XYZ institute and ABCD institute is 380 and 400 respectively.
If the number of students who appeared in the exam from XYZÂ institute in the year 2018 decreased by 20% from that of students appeared in the year 2015 and 30% students failed, then what is the number of passed students from XYZÂ institute in 2018 is approximately what percent more than that of the number of students passed from ABCD institute in 2016?
Correct
Answer: a)
Number of students appeared from XYZ institute in 2018=400*80/100=320
Number of students passed from XYZ in 2018=320*70/100=224
Number of students passed from ABCD in 2016=280*60/100=168
Directions (1 – 5): Study the following information carefully and answer the given questions:
The number of students who appears the exam of two different institutes (XYZ and ABCD) over the years,
2014: The number of students who appear in the exam from XYZ institute is 300 and the 60% of the students pass the examination. 30% of the students passed in the exam from ABCD institute.
2015: The number of students who appear in the exam from XYZ institute is 400 and 45% of the students pass the exam. 45% of the students pass the exam from ABCD institute.
2016: The number of students who appear in the exam from ABCD institute is 280 and 60% of the students pass the exam. 50% of the students pass the exam from XYZ institute.
2017: The number of students who appear the exam from XYZ institute and ABCD institute is 380 and 400 respectively.
If the number of students who appears the exam from ABCD institute in the year 2014 is 20% more than that of the number of students who appears the exam from ABCD institute in 2017 and the number of students who appears the exam from ABCD institute in 2015 is 360. 30% of the number of students failed from ABCD institute in 2017, then find the total number of students who failed from ABCD institute in the given year?
Correct
Answer: a)
ABCD in 2014=400*120/100=480
ABCD in 2015=360
Number of students failed from ABCD in 2014=480*70/100=336
Number of students failed from ABCD in 2015=360*55/100=198
Number of students failed from ABCD in 2016=280*40/100=112
Number of students failed from ABCD in 2017=400*30/100=120
Required total= (336+198+112+120) = 766
Incorrect
Answer: a)
ABCD in 2014=400*120/100=480
ABCD in 2015=360
Number of students failed from ABCD in 2014=480*70/100=336
Number of students failed from ABCD in 2015=360*55/100=198
Number of students failed from ABCD in 2016=280*40/100=112
Number of students failed from ABCD in 2017=400*30/100=120
Required total= (336+198+112+120) = 766
Question 5 of 10
5. Question
Directions (1 – 5): Study the following information carefully and answer the given questions:
The number of students who appears the exam of two different institutes (XYZ and ABCD) over the years,
2014: The number of students who appear in the exam from XYZ institute is 300 and the 60% of the students pass the examination. 30% of the students passed in the exam from ABCD institute.
2015: The number of students who appear in the exam from XYZ institute is 400 and 45% of the students pass the exam. 45% of the students pass the exam from ABCD institute.
2016: The number of students who appear in the exam from ABCD institute is 280 and 60% of the students pass the exam. 50% of the students pass the exam from XYZ institute.
2017: The number of students who appear the exam from XYZ institute and ABCD institute is 380 and 400 respectively.
If the number of students passed the exam from XYZ institute in 2016 is 180, the number of students who appears the exam from XYZ institute in 2016 is approximately what percent of the number of students who appears the exam from ABCD institute from 2017?
Correct
Answer: a)
Number of students passed the exam from XYZ institute in 2016=180*100/50=360
Number of students passed the exam from ABCD institute in 2017=400
Required percentage = 360*(100/400) = 90%
Incorrect
Answer: a)
Number of students passed the exam from XYZ institute in 2016=180*100/50=360
Number of students passed the exam from ABCD institute in 2017=400
Required percentage = 360*(100/400) = 90%
Question 6 of 10
6. Question
Directions (6 – 10): A number is given in each question with three series I, II and III. Find the series which exactly replaces the question mark with the number and choose the options accordingly.
96
I. 152, 148, 132, (?), 32
II. 16, 32, (?), 384
III. 18.5, 17.5, 33, (?), 380
Correct
Answer: e)
I – series pattern:
II – series pattern:
16 * 2 = 32
32 * 3 = 96
96* 4 = 384
III – series pattern:
18.5 * 1 – 1 = 17.5
17.5 * 2 – 2 = 33
33 * 3 – 3 = 96
96*4 â€“ 4 = 380
All the three given series exactly replaces the same number in the question mark.
Incorrect
Answer: e)
I – series pattern:
II – series pattern:
16 * 2 = 32
32 * 3 = 96
96* 4 = 384
III – series pattern:
18.5 * 1 – 1 = 17.5
17.5 * 2 – 2 = 33
33 * 3 – 3 = 96
96*4 â€“ 4 = 380
All the three given series exactly replaces the same number in the question mark.
Question 7 of 10
7. Question
Directions (6 – 10): A number is given in each question with three series I, II and III. Find the series which exactly replaces the question mark with the number and choose the options accordingly.
52
I. 18, 25, (?), 128, 386
II. 16, 20, 26, 36, (?), 76
III. 6, 14, 24, 36, (?), 66
Correct
Answer: c)
I – series pattern:
18 * 1.5 â€“ 2 = 25
25 * 2 + 2 = 52
52 * 2.5 â€“ 2 = 128
128 * 3 + 2 = 386
II – series pattern:
III – series pattern:
In all the given series, only I and II exactly replaces the same number in the question mark.
Incorrect
Answer: c)
I – series pattern:
18 * 1.5 â€“ 2 = 25
25 * 2 + 2 = 52
52 * 2.5 â€“ 2 = 128
128 * 3 + 2 = 386
II – series pattern:
III – series pattern:
In all the given series, only I and II exactly replaces the same number in the question mark.
Question 8 of 10
8. Question
Directions (6 – 10): A number is given in each question with three series I, II and III. Find the series which exactly replaces the question mark with the number and choose the options accordingly.
139
I. 11178, 3726, 1242, 414, (?), 46
II. 15.5, 33, 68, (?), 278
III. 39, 41, 47, 59, 79, (?), 151
Correct
Answer: b)
I â€“ series pattern:
11178/3 = 3726
3726/3 = 1242
1242/3 = 414
414/3 = 138
138/3 = 46
II â€“ series pattern:
15.5 * 2 + 2 = 33
33 * 2 + 2 = 68
68 * 2 + 2 = 138
138 * 2 + 2 = 278
III â€“ series pattern:
39 + (1*2) = 41
41 + (2*3) = 47
47 + (3*4) = 59
59 + (4*5) = 79
79 + (5*6) = 109
109 + (6*7) = 151
(Or)
In all the given series, no one exactly replaces the same number in the question mark.
Incorrect
Answer: b)
I â€“ series pattern:
11178/3 = 3726
3726/3 = 1242
1242/3 = 414
414/3 = 138
138/3 = 46
II â€“ series pattern:
15.5 * 2 + 2 = 33
33 * 2 + 2 = 68
68 * 2 + 2 = 138
138 * 2 + 2 = 278
III â€“ series pattern:
39 + (1*2) = 41
41 + (2*3) = 47
47 + (3*4) = 59
59 + (4*5) = 79
79 + (5*6) = 109
109 + (6*7) = 151
(Or)
In all the given series, no one exactly replaces the same number in the question mark.
Question 9 of 10
9. Question
Directions (6 – 10): A number is given in each question with three series I, II and III. Find the series which exactly replaces the question mark with the number and choose the options accordingly.
1369
I. 1319, 1329, 1344, (?), 1404, 1459
II. 1194, 1315, 1171, 1340, 1144, (?)
III. 593, 780, 968, 1160, (?), 1640
Correct
Answer: a)
I â€“ series pattern:
1319 + (5*2) = 1329
1329 + (5*3) = 1344
1344 + (5*5) = 1369
1369 + (5*7) = 1404
1404 + (5*11) = 1459
II â€“ series pattern:
1194 + 121 = 1315
1315 â€“ 144 = 1171
1171 + 169 = 1340
1340 â€“ 196 = 1144
1144 + 225 = 1369
III â€“ series pattern:
Incorrect
Answer: a)
I â€“ series pattern:
1319 + (5*2) = 1329
1329 + (5*3) = 1344
1344 + (5*5) = 1369
1369 + (5*7) = 1404
1404 + (5*11) = 1459
II â€“ series pattern:
1194 + 121 = 1315
1315 â€“ 144 = 1171
1171 + 169 = 1340
1340 â€“ 196 = 1144
1144 + 225 = 1369
III â€“ series pattern:
Question 10 of 10
10. Question
Directions (6 – 10): A number is given in each question with three series I, II and III. Find the series which exactly replaces the question mark with the number and choose the options accordingly.
64
I. 1, 8, 27, (?), 125, 216
II. 30, 31, (?), 195, 784
III. 32, (?), 256, 1536, 12288
Correct
Answer: d)
I â€“ series pattern:
1^{3} = 1
2^{3} = 8
3^{3} = 27
4^{3} = 64
5^{3 }= 125
6^{3} = 216
II â€“ series pattern:
(30 + 1)* 1 = 31
(31+1)*2 = 64
(64+1)*3 = 195
(195+1)*4 = 784
III â€“ series pattern:
32 * 2 = 64
64 * 4 = 256
256 * 6 = 1536
1536 * 8 = 12288
All the three given series exactly replaces the same number in the question mark.
Incorrect
Answer: d)
I â€“ series pattern:
1^{3} = 1
2^{3} = 8
3^{3} = 27
4^{3} = 64
5^{3 }= 125
6^{3} = 216
II â€“ series pattern:
(30 + 1)* 1 = 31
(31+1)*2 = 64
(64+1)*3 = 195
(195+1)*4 = 784
III â€“ series pattern:
32 * 2 = 64
64 * 4 = 256
256 * 6 = 1536
1536 * 8 = 12288
All the three given series exactly replaces the same number in the question mark.
Click Below for Video Solutions for these Questions
Directions (1 – 5): Study the following information carefully and answer the given questions:
The number of students who appears the exam of two different institutes (XYZ and ABCD) over the years,
2014: The number of students who appear in the exam from XYZ institute is 300 and the 60% of the students pass the examination. 30% of the students passed in the exam from ABCD institute.
2015: The number of students who appear in the exam from XYZ institute is 400 and 45% of the students pass the exam. 45% of the students pass the exam from ABCD institute.
2016: The number of students who appear in the exam from ABCD institute is 280 and 60% of the students pass the exam. 50% of the students pass the exam from XYZ institute.
2017: The number of students who appear the exam from XYZ institute and ABCD institute is 380 and 400 respectively.
1) What is the average number of passed students over the years from XYZ institute?
Statement I: If in the year 2017 the total number of students who passed from XYZ institute is 40% and the total number of students who passed from XYZ institute in 2016 is 150.
Statement II: If the ratio of the number of students passed from XYZ institute in 2017 and 2016 is 4:5.
a) Only I
b) Only II
c) Either I or II sufficient
d) All I and II necessary to the answer the question
e) The question canâ€™t be answered even with all I and II
2) Quantity I: If the number of students who appear the exam from ABCD in 2014 is 20% less than that of the number of students who appear the exam from XYZÂ institute in 2015, then what is the average number of passed students from ABCD institute in the year 2014 and 2016 together?
Quantity II: What is the difference between the total number of students who failed in the year 2015 from XYZ and the total number of students failed in the year 2016 from ABCD institute?
a) Quantity I > Quantity II
b) Quantity I â‰¥ Quantity II
c) Quantity II > Quantity I
d) Quantity II â‰¥ Quantity I
e) Quantity I = Quantity II or Relation cannot be established
3) If the number of students who appeared in the exam from XYZÂ institute in the year 2018 decreased by 20% from that of students appeared in the year 2015 and 30% students failed, then what is the number of passed students from XYZÂ institute in 2018 is approximately what percent more than that of the number of students passed from ABCD institute in 2016?
a) 33%
b) 37%
c) 39%
d) 31%
e) 36%
4) If the number of students who appears the exam from ABCD institute in the year 2014 is 20% more than that of the number of students who appears the exam from ABCD institute in 2017 and the number of students who appears the exam from ABCD institute in 2015 is 360. 30% of the number of students failed from ABCD institute in 2017, then find the total number of students who failed from ABCD institute in the given year?
a) 766
b) 824
c) 785
d) 815
e) None of these
5) If the number of students passed the exam from XYZ institute in 2016 is 180, the number of students who appears the exam from XYZ institute in 2016 is approximately what percent of the number of students who appears the exam from ABCD institute from 2017?
a) 90%
b) 80%
c) 92%
d) 88%
e) None of these
Directions (6 – 10): A number is given in each question with three series I, II and III. Find the series which exactly replaces the question mark with the number and choose the options accordingly.
6) 96
I. 152, 148, 132, (?), 32
II. 16, 32, (?), 384
III. 18.5, 17.5, 33, (?), 380
a) Only I
b) Only II
c) Only III
d) Both I and II
e) All I, II and III
7) 52
18, 25, (?), 128, 386
16, 20, 26, 36, (?), 76
III. 6, 14, 24, 36, (?), 66
a) Only III
b) None
c) Both I and II
d) Only II
e) All I, II and III
8) 139
I. 11178, 3726, 1242, 414, (?), 46
II. 15.5, 33, 68, (?), 278
III. 39, 41, 47, 59, 79, (?), 151
a) Only I
b) None
c) Both II and III
d) Both I and III
e) Both I and II
9) 1369
I. 1319, 1329, 1344, (?), 1404, 1459
II. 1194, 1315, 1171, 1340, 1144, (?)
III. 593, 780, 968, 1160, (?), 1640
a) Both I and II
b) Only I
c) Only III
d) None
e) All I, II and III
10) 64
I. 1, 8, 27, (?), 125, 216
II. 30, 31, (?), 195, 784
III. 32, (?), 256, 1536, 12288
a) None
b) Both I and II
c) Both II and III
d) All I, II and III
e) Neither I nor II
Click Below for Video Solutions for these Questions
Answers:
Directions(1-5):
1) Answer: a)
From Statement I,
Number of students passed from XYZ in 2017=40/100*380=152
Number of students passed from XYZ in 2016=150
Number of students passed from XYZ in 2014=300*60/100=180
Number of students passed from XYZ in 2015=400*45/100=180
Average= (152+150+180+180)/4 = 662/4
So, Statement I alone is sufficient to the answer the question.
From Statement II,
If the ratio of the number of students passed from XYZ institute in 2017 and 2016 is 4:5.
So, Statement II alone is not sufficient to the answer the question.
2) Answer: a)
From quantity I,
Number of students appeared from ABCD in 2014=400*80/100=320
Number of students passed from ABCD in 2014=320*30/100=96
Number of students passed from ABCD 2016=280*60/100=168
Average= (96+168)/2=132
From quantity II,
Number of students failed from XYZ 2015=400*55/100=220
Number of students failed from ABCD 2016=280*40/100=112
Difference=220-112=108
Quantity I > Quantity II
3) Answer: a)
Number of students appeared from XYZ institute in 2018=400*80/100=320
Number of students passed from XYZ in 2018=320*70/100=224
Number of students passed from ABCD in 2016=280*60/100=168