IBPS Clerk Mains Quantitative Aptitude Questions 2019 (Day-16) High Level New Pattern

Dear Aspirants, Quantitative Aptitude plays a crucial role in Banking and all other competitive exams. To enrich your preparation, here we have provided New Pattern Aptitude Questions for IBPS Clerk Mains. Candidates those who are going to appear in IBPS Clerk Mains can practice these questions daily and make your preparation effective.

New Pattern Quantitative Aptitude Questions For IBPS Clerk Mains (Day-16)

maximum of 10 points
Table is loading

Click Here for IBPS Clerk Mains Online Mock Test

Directions (1 – 5): The questions below are based on the given Series-I. The series-I satisfy a certain pattern, follow the same pattern in Series-II and answer the questions given below.

1) I) 3, 18, 136, 945, 5664, 28315

II) 9 ……… 3969. If 3969 is the nth term, then find the value of n?

a) 3rd term

b) 4th term

c) 5th term

d) 6th term

e) None of these

2) I) 4.5, 18, 63, 189, 472.5, 945, 1417.5

II) 2 ………… 420. If 420 is the nth term, then find the value of n?

a) 5th term

b) 4th term

c) 6th term

d) 7th term

e) None of these

3) I) 928, 232, 116, 29, 14.5, 3.625

II) 224………7. If 7 is the nth term, then find the value of n?

a) 5th term

b) 4th term

c) 6th term

d) 7th term

e) None of these

4) I) 25, 26, 54, 165, 664, 3325

II) 267………… 538. If 538 is the nth term, then find the value of n?

a) 4th term

b) 6th term

c) 5th term

d) 3rd term

e) None of these

5) I) 12, 19, 33, 54, 82, 117

II) 37 ……………… 184. If 184 is the nth term, then find the value of n?

a) 5th term

b) 7th term

c) 9th term

d) 4th term

e) None of these

Direction (6 – 10): Read the following information carefully and answer the given questions:

There are two companies A and B. Both the companies produce all the four different products, ie., Laptops, Pen drive, Mobile and Watch. The ratio of the total product of company A and B is 5 : 4. One – fourth of the total product produced by company B is Laptops and 20% of Pen drives. Total number of Watch produced by both the companies together is 608. 35% of the total product produced by company A is Mobiles. 20% of the total product produced by company A is Laptops. The number of Pen drives produces by company A is equal to the number of Pen drives produced by company B. The total number of product produced by company A is 1200.

6) The difference between the number of laptops and watch produced by company A is approximately what percent of the total number of mobiles produced by company A and B together?

a) 25 %

b) 15 %

c) 5 %

d) 30 %

e) 40 %

7) What is the ratio of defective watch in company A to non defective watch in company B?

Statement I: The number of defective watches in company A is equal to the number of laptops sold in company B.

Statement II: 80% of the watch is non defective in company B.

Statement III: Number of watches sold by company B is 20 %.

a) Only I and II are sufficient

b) Only II and III are sufficient

c) Either I or III and II are sufficient

d) All I, II and III necessary to the answer the question

e) The question can’t be answered even with all I, II and III

8) Quantity I: 120 laptops of company A is defective. Remaining laptops are sold at Rs.15000 per laptops and the company earned Rs. 120000 profit. What is CP of laptops?

Quantity II: Mobiles of company B is sold at Rs. 1200 per mobiles and Pen drives sold at Rs. 800 per pen drive. Find the difference between the SP of Pen drive and Mobiles in company B?

a) Quantity I > Quantity II

b) Quantity I ≥ Quantity II

c) Quantity II > Quantity I

d) Quantity II ≥ Quantity I

e) Quantity I = Quantity II or Relation cannot be established

9) What is the ratio of CP per watch in company B to the CP of per mobile in company A?

Statement I: Total production cost of product Mobile in company A is Rs. 2100000.

Statement II: SP per mobile in company A is 120% of the cost price of watch in company B.

Statement III: Total production cost of product Watch in company B is Rs. 650000

a) Only II and III are sufficient

b) Only I and III are sufficient

c) Either I or III and II are sufficient

d) All I, II and III necessary to the answer the question

e) The question can’t be answered even with all I, II and III

10) Find the difference between the total production of Pen drive in both companies together and the total production of mobile in both companies together?

a) 304

b) 308

c) 310

d) 312

e) None of these

Answers :

Direction (1-5) :

1) Answer: b)

Series I,

3*9 – 9 = 18

18*8 – 8 = 136

136*7 – 7 = 945

945*6 – 6 = 5664

5664*5 – 5 = 28315

Series II,

9 is the 1st term.

9*9 – 9 = 72

72*8 – 8 = 568

568*7 – 7 = 3969

3969 is the 4th term.

2) Answer: c)

Series I,

4.5*4=18

18*3.5= 63

63*3=189

189*2.5= 472.5

472.5*2 = 945

945*1.5 = 1417.5

Series II,

2 is the 1st term

2*4 = 8

8*3.5 = 28

28*3 = 84

84*2.5 = 210

210*2 = 420

420 is the 6th term

3) Answer: b)

Series I,

928/4 = 232

232/2 = 116

116/4 = 29

29/2 = 14.5

14.5/4 = 3.625

Series II,

224 is the 1st term

224/4 = 56

56/2 = 28

28/4 = 7

7 is the 4th term.

4) Answer: d)

Series I,

25*1 + 1 = 26

26*2 + 2 = 54

54*3 + 3 = 165

165*4 + 4 = 664

664*5 + 5 = 3325

Series II,

267 is the 1st term

267*1 + 1 = 268

268*2 + 2 = 538

538 is the third term.

5) Answer: b)

Series I:

12 + 7 = 19

19 + 14 = 33

33 + 21 = 54

54 + 28 = 82

82 + 35 = 117

Series II,

37 is the 1st term.

37 + 7 = 44

44 + 14 = 58

58 + 21 = 79

79 + 28 = 107

107 + 35 = 142

142 + 42 = 184

184 is the 7th term.

Direction (6-10) :

6) Answer: b)

Company A:

Total product = 1200

Mobile = (35/100)*1200 = 420

Laptops = (20/100)*1200 = 240

Company B:

Total product = (4/5)*1200 = 960

Laptops = (1/4)*960 = 240

Pen drives = (20/100)*960 = 192

Company A:

Pen drive = 192

Watch = 1200 – (420 + 240 + 192) = 348

Company B:

Watch = 608 – 348 = 260

Mobile = 960 – (240 + 192 + 260) = 268

Required percentage = 100*(108/688) =15 %

7) Answer: e)

From Statement I,

The number of defective watches in company A is equal to the number of laptops sells in company B.

So, Statement I alone is not sufficient to the answer the question.

From Statement II,

Non defective watch in B = 260*80/100 = 208

So, Statement II alone is not sufficient to the answer the question.

From Statement III,

Watch sold by company B = 260*20/100 = 52

So, Statement III alone is not sufficient to the answer the question.

8) Answer: c)

From quantity I,

Non defective laptops in A = 240 – 120 = 120

SP = 15000*120 = 1800000

Without profit SP = 1800000 – 120000 = 1680000

CP of one laptop = 1680000/120 = 14000

From quantity II,

Mobiles in B = 268*1200 = 321600

Pen drive in B = 192*800 = 153600

Difference = 168000

Quantity II > Quantity I

9) Answer: b)

From Statement I,

CP of mobile in A= 2100000/420 = 5000

So, Statement I alone is not sufficient to the answer the question.

From Statement II,

SP of per mobile in company A is 120% of the cost price of watch in company B.

So, Statement II alone is not sufficient to the answer the question.

From Statement III,

CP of Watch in B = 650000/260 = 2500

So, Statement III alone is not sufficient to the answer the question.

From I and III,

Required ratio = 2500 : 5000 = 1 : 2

10) Answer: a)

Required difference = 688 – 384 = 304

Click Here for IBPS Clerk Mains Online Mock Test

Daily Practice Test Schedule | Good Luck

Topic Daily Publishing Time
Daily News Papers & Editorials 8.00 AM
Current Affairs Quiz 9.00 AM
Current Affairs Quiz (Hindi) 9.30 AM
NIACL AO Prelims – Reasoning 10.00 AM
NIACL AO Prelims – Quantitative Aptitude 11.00 AM
Vocabulary (Based on The Hindu) 12.00 PM
NIACL AO Prelims – English Language 1.00 PM
SSC Practice Questions (Reasoning/Quantitative aptitude) 2.00 PM
IBPS Clerk – GK Questions 3.00 PM
SSC Practice Questions (English/General Knowledge) 4.00 PM
Daily Current Affairs Updates 5.00 PM
SBI PO/IBPS Clerk Mains – Reasoning 6.00 PM
SBI PO/IBPS Clerk Mains – Quantitative Aptitude 7.00 PM
SBI PO/IBPS Clerk Mains – English Language 8.00 PM

 

 

Online Mock Tests 2019: