Dear Aspirants, Our IBPS Guide team is providing new series of Quantitative Aptitude Questions for IBPS RRB PO Prelims 2019 so the aspirants can practice it on a daily basis. These questions are framed by our skilled experts after understanding your needs thoroughly. Aspirants can practice these new series questions daily to familiarize with the exact exam pattern and make your preparation effective.
- IBPS Clerk Previous Year Question Paper PDF
- Free IBPS Clerk Mock Test 2019 – Take Test Now
- Free IBPS PO Mains Mock Test 2019 – Take Test Now
- Free LIC Assistant Mains Mock Test 2019 – Take Test Now
Check here for IBPS RRB Prelims Mock Test 2019
IBPS RRB PO Prelims Quantitative Aptitude Questions 2019 (Day-11)
Directions (01 – 05): Find out the wrong number in the following number series.
1) 19, 235, 260, 324, 335, 341
a) 341
b) 235
c) 260
d) 335
e) 324
2) 69, 86, 65, 88, 61, 90, 56
a) 86
b) 61
c) 56
d) 88
e) 90
3) 13, 94, 45, 70, 60, 62
a) 94
b) 60
c) 70
d) 62
e) 45
4) 23, 46, 92, 161, 252, 268
a) 46
b) 161
c) 252
d) 92
e) 268
5) 27, 54, 162, 448, 3240, 19440
a) 54
b) 3240
c) 162
d) 448
e) 19440
Directions (6 – 10): Study the following information carefully and answer the questions given below.
The given bar graph shows the number of computers and laptops sold in five different months.
6) What is the average number of laptops sold in all the months together?
a) 364
b) 384
c) 374
d) 368
e) 352
7) What is the ratio of the number of computer sold in July and May together to the number of laptop sold in April and June together?
a) 13: 10
b) 15: 11
c) 17: 13
d) 18: 13
e) None of these
8) What is the difference between the number of computer sold in March and June?
a) 120
b) 150
c) 180
d) 200
e) None of these
9) The number of computer sold in April is approximately what percent of the average number of computer sold in all the months together?
a) 71%
b) 75%
c) 79%
d) 82%
e) None of these
10) What is the sum of the computer and laptops sold in May and July together?
a) 1100
b) 1200
c) 1400
d) 1600
e) 1300
Answers:
1) Answer: d)
19 + 6^{3} = 235
235 + 5^{2} = 260
260 + 4^{3} = 324
324 + 3^{2} = 333
333 + 2^{3} = 341
The wrong number is 335.
2) Answer: c)
69Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 86Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 65Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 88Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 61Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 90Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 57
Â Â Â Â Â Â Â 17Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â -21Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 23Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â -27Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 29Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â -33
Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 4Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 2Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 4Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 2Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 4
Or,
The wrong term is 56.
3) Answer: b)
13 + 9^{2} = 94
94 â€“ 7^{2} = 45
45 + 5^{2} = 70
70 â€“ 3^{2} = 61
61 + 1^{2} = 62
The wrong term is 60
4) Answer: c)
23 + 23 * 1 = 46
46 + 23 * 2 = 92
92 + 23 * 3 = 161
161 + 23 * 4 = 253
253 + (23 * 5) = 368
The wrong term is 252.
5) Answer: d)
27 * 1 = 27
27 * 2 = 54
54 * 3 = 162
162 * 4 = 648
648 * 5 = 3240
3240 * 6 = 19440
The wrong term is 448
6) Answer: b)
Average = (480 + 120 +560 + 320 + 440) /5
= 384
7) Answer: b)
Â Required ratio = (180 + 420):(120 + 320)
= 600: 440
= 15: 11
8) Answer: c)
Difference = 540 â€“ 360 = 180
9) Answer: c)
Average number of computer = (360 + 280 + 420 + 540 + 180)/5
= 356
Required percentage = (280/356) * 100 = 79%
10) Answer: d)
Required sum = 420 + 560 + 180 + 440 = 1600