Practice Quantitative Aptitude – Application Sums (Day-1)
Practice Quantitative Aptitude – Application Sums (Day-1):
Dear Readers, Important Practice Quantitative Aptitude – Application Sums for IBPS Exams 2017 was given here with Solutions. Aspirants those who are preparing for the Bank Examination and other Competitive Examination can use this material.
0
Quiz-summary
0 of 10 questions completed
Questions :
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Information
Quantitative Aptitude – Application Sum Day-1
Please Fill the details Properly.
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Answered
Review
Question 1 of 10
1. A train whose speed is 40m per second crosses a bridge in 18 seconds. Another train which is 90m shorter than the first train crosses the same bridge at the speed of 84 km per hour. Find the time taken by the second train to cross the bridge.
Explanation:
Distance covered by the first train
= 18 x 40 = 720m
Total distance covered by the second train
=720 – 90 = 630m
Time taken by the second train to cross
The bridge = 630/(84 x (5/ 18)) = (630×18)/(84 x 5) =27 seconds
Explanation:
Distance covered by the first train
= 18 x 40 = 720m
Total distance covered by the second train
=720 – 90 = 630m
Time taken by the second train to cross
The bridge = 630/(84 x (5/ 18)) = (630×18)/(84 x 5) =27 seconds
Question 2 of 10
2. The average profit earned by a trader in the first three days of a week is Rs.6750. The average loss for the next two days is Rs.3850. What should he the average loss/ gain per day for the last two days so that there is no loss or gain in the whole week?
Explanation:
Profit for 3 days = 6750 x 3 = 20250
Loss for 2 days = 3850 x 2= 7700
Profit in first 5 days = 20250 – 7700 = 12550
Average loss in last 2 days = 12550/2
= Rs.6275
Explanation:
Profit for 3 days = 6750 x 3 = 20250
Loss for 2 days = 3850 x 2= 7700
Profit in first 5 days = 20250 – 7700 = 12550
Average loss in last 2 days = 12550/2
= Rs.6275
Question 3 of 10
3. A sum of money lent at compound interest at the rate of 10% per annum is paid back in three equal annual installments of Rs.2662. Find the sum of money.
Explanation:
Sum = Installment [(10/11)+(10/11)2+(10/11)3]
= 2662 [(10/11) + (100/121) + (1000/1331)]
Total sum = 2420 + 2200 + 2000 = 6620
Explanation:
Sum = Installment [(10/11)+(10/11)2+(10/11)3]
= 2662 [(10/11) + (100/121) + (1000/1331)]
Total sum = 2420 + 2200 + 2000 = 6620
Question 4 of 10
4. A man buys a share for Rs.75 in a company which pays 10% dividend. If the man gets 15% on his investment, at what price did he buy the share?
Explanation:
Dividend on 1 share = (10/100) ×75 =7.5
Rs.15 is the income on the investment of Rs.100
Rs. 7.5 is the income on the investment of = (100/15) x 7.5 = Rs.50
Cost of one share = Rs.50
Explanation:
Dividend on 1 share = (10/100) ×75 =7.5
Rs.15 is the income on the investment of Rs.100
Rs. 7.5 is the income on the investment of = (100/15) x 7.5 = Rs.50
Cost of one share = Rs.50
Question 5 of 10
5. The marked price of a watch is Rs.2475. The shopkeeper allows a discount of 12.5% and gains 12.5%. If no discount is allowed, what would his gain percentage be?
Explanation:
CP= 2475 x (87.5/100) x (100/112.5) = 1925
Total profit without discount
= 2475 – 1925 = Rs.550
% gain = (550/1925) x100 = 200/7
= 28(4/7) %
Explanation:
CP= 2475 x (87.5/100) x (100/112.5) = 1925
Total profit without discount
= 2475 – 1925 = Rs.550
% gain = (550/1925) x100 = 200/7
= 28(4/7) %
Question 6 of 10
6. A farmer wants to divide Rs.135400 between his sons, who are 18 and 20 years old respectively, in such a way that the sum divided at the rate of 8% per annum, compounded annually, will give the same amount to each of them when they attain the age of 22 years. How should he divide the sum?
Explanation:
Let the farmer give Rs.x to the 18 – years-old son and the remaining Rs.(135400 -x) to his 20-year-old son.
7. There is a rectangular room whose length, breadth and height are 12m, 10m and 4m respectively. What will be the cost of painting the four walls of the room if the rate of painting is Rs.12.60 per square metre?
Explanation:
Area of 4 walls of a room
= 2(Length + Breadth) * Height
= 2(12 + 10)4 = 176m2
Reqd cost = 176 x 12.6 = Rs.2217.6
Explanation:
Area of 4 walls of a room
= 2(Length + Breadth) * Height
= 2(12 + 10)4 = 176m2
Reqd cost = 176 x 12.6 = Rs.2217.6
Question 8 of 10
8. Amrendra, Birendra and Devendra together can finish a work in 12 days. Amrendra can do it in 24 days while Birendra can do it in 30 days. Amrendra and Birendra work together for 12 days and leave the rest of the work to be completed by Devendra. How many days will he take to do the rest of the work?
Amerendra and Birendra’s 12 days’ work = 12 x 9 = 108 units
Remaining work = 120 – 108 = 12 units
Devendra will do this work in (12 /1 =12 days)
Question 9 of 10
9. In a bag there are 6 blue ball pens and 7 red ball pens. Four ball pens are picked at random. What is the probability that two ball pens are blue and two ball pens are red?
Explanation:
Total number of ball pens = n(S)
= 6 + 7 = 13
Reqd probability (6C2 x7C2)/ 13C4= (15x 21)/715 = 63/143
Explanation:
Total number of ball pens = n(S)
= 6 + 7 = 13
Reqd probability (6C2 x7C2)/ 13C4= (15x 21)/715 = 63/143
Question 10 of 10
10. 15 men can finish a piece of work in 60 days. 12 men started working and in 45 days they finished a certain part of the work. If it is required to finish the remaining work in 8 days, how many men must be added to the existing workforce?
Explanation:
Total work = 15 x 60 = 900 units
Remaining work = 900 – 12 x 45 = 360 units
Let x men be added to finish the remaining work in 8 days
Then, (12 + x)8 = 360
or, 8x = 360 – 96
x= 264/8 =33
Explanation:
Total work = 15 x 60 = 900 units
Remaining work = 900 – 12 x 45 = 360 units
Let x men be added to finish the remaining work in 8 days