**Quantitative Aptitude Questions (Average) for SBI Clerk /ย IDBI Executive 2018 Day-43:**

Dear Readers, SBI is conducting Online preliminary Examination for the recruitment of Clerical Cadre. preliminary Examination of**ย ****SBI Clerkย **was scheduled fromย **June/July 2018**. Toย **enrich**ย your preparation here we have providing new series of Average –ย **Quantitative Aptitude Questions**. Candidates those who are appearing in SBI Clerk Prelims Exam can practice these Quantitative Aptitude average questions daily and make your preparation effective.

**Are You preparing for IBPS PO 2019? Start your preparation with Free IBPS PO Mock Test 2019 – Take Test Now**

**Practice Aptitude Questions (Average) Day-43**

**Click โStart Quizโ to attend these Questions and view Solutions**

**1) 30%ย of the staff in a company is workers. All the remaining staffs are executives. The annual income of each worker is Rs. 190. The annual income of each executive is Rs. 210. What is the average annual income of all the staffs in the company together?**

- 204
- 356
- 408
- 512
- None of these

**2) The average monthly wages of 8 workers and 4 managers in a company was Rs. 300. When one of the manager whose wages was Rs. 360, was replaced with a new manager, then the average wages of the team went down to 290. What is the wages of the new manager?**

- 120
- 240
- 360
- 180
- None of these

**3) In 2016, the average annual salary of Rithick and Gowtham was Rs. 1900. The arithmetic mean of the annual incomes of Gowtham and Pradeep was Rs. 2400, and the arithmetic mean of the annual incomes of Pradeep and Rithick was Rs. 2900. What is the arithmetic mean of the incomes of the three?**

- 4200
- 1800
- 3600
- 2400
- None of these

**4) The average salary of an employee during a fortnight comprising 9 consecutive working days was Rs.70 per day. During the first 4days, his average salary was Rs.62/day and the average salary during the last 4 days was Rs.74 /day. What was his salary on theย 5thย day?**

- Rs.86
- Rs.92
- Rs.88
- Rs.96
- None of these

**5) When a candidate weighing 90 kgs left a batch, the average weight of the remaining 119 candidates increased by 400 g. What is the average weight of the remaining 119 candidates?**

- 124
- 132
- 126
- 138
- None of these

**6) Average cost of 10 oranges and 8 jackfruits is Rs. 72. The average cost of 14 oranges and 16 jackfruits is Rs. 96.ย Find the total cost of 48 oranges and 48 jackfruitsย ย ย ย ย ย ย ย ย **

- Rs 7296
- Rs 6880
- Rs 4176
- Rs 8352
- None of these

**7) The average salary of all the persons in a certain company is Rs. 32000. The average salary of 28 persons is Rs.48000 and the average salary of the rest is Rs. 24000. The total number of workers in the company is:**

- 84
- 76
- 62
- 48
- None of these

**8) There are two coaching classes Pย andย Qย of an institute, consisting of 46 and 54 candidates respectively. If the average weight of class P is 50kg and that of class Q is 45 kg, find the average weight of the whole institute.**

- 25.3kg
- 32.6kg
- 47.3kg
- 54.8kg
- None of these

**9) The distance between two villages P and Q is 842 km. A bus covers the journey from P to Q at 92 km per hour and returns back to P with a uniform speed of 64 km per hour. Find the average speed of bus during the whole journey.**

- 82.24 km/hr
- 75.48 km/hr
- 63.56 km/hr
- 54.32 km/hr
- None of these

**10) There are 18 male and 22 female working in a company. The average weight of male is 200kg and female is 170kg. Then what will be the average weight of the whole persons in a company?**

- 164.2 kg.
- 183.5 kg.
- 175.7 kg.
- 153.4 kg.
- None of these

**Answers:**

**1) Answer: A**

Letย xย be the number of staffs.

We are given that 30%ย of the staffs are workers. Now 30%ย ofย xย is

30/100รx=0.3x

Hence, the number of workers isย 3/10x

All the remaining staffs are executives, so the number of executives equals

(The number of staffs) โ (The number of Workers)

=x-3x/10

=7x/10

The annual income of each worker is Rs. 190.

Hence, the total annual income of all the workers together is:

=3x/10*190

=57x

Also, the annual income of each executive is Rs. 210.

Hence, the total income of all the executives together is

=7x/10*210

=147x

Hence, the total income of the staffs is :

=57x+147x=204x

The average income of all the staffs together equals

The total income of all the staffs /The number of staffs

=204x/x =204

**2) Answer: B**

The total wages amount =ย 12*300=3600

The wages of the exiting manager = 360

Therefore, the wages of 8 workers and the remaining 3 managers:

=3600-360=3240

When a new manager joins, the new average wage drops to Rs.290 for the total team of 12 of them.

The total wages for the 12 people i.e., 8 workers, 3 old managers and 1 new managerย =ย 290*12=3480

Therefore, the wage of the new manager isย 3600-3480=120ย less than that of the old manager who left the company, which is equal toย 360-120=240

**3) Answer: D**

Letย a, b andย cย be the annual incomes of Rithick, Gowtham and Pradeep respectively.

Now, we are given that

Theย arithmeticย meanย ofย theย annualย incomesย ofย Rithickย and Gowtham wasย Rs. 1900.

Hence,ย a+b/2=1900

Multiplying by 2 yieldsย a+b=2ร1900=3800

Theย arithmeticย meanย ofย theย annualย incomesย ofย Gowtham andย Pradeepย wasย Rs. 2400.

Hence,ย b+c/2 = 2400

Multiplying by 2 yieldsย b+c = 2ร2400=4800

Theย arithmeticย meanย ofย theย annualย incomesย ofย Pradeepย andย Rithickย wasย Rs. 2900.

Hence,ย c+a/2=2900

Multiplying by 2 yieldsย c+a=2ร2900=5800

Summing these three equations yields:

(a+b)+(b+c)+(c+a)=3800+4800+5800

2a+2b+2c=14400

a+b+c=14,400/2=7200

The average of the incomes of the three equals the sum of the incomes divided by 3:

=a+b+c/3

=7200/3

=2400

**4) Answer: A**

The total wages earned during the 9 days that the worker worked:

=9*70=630

The total wages earned during the first 4 days =4*62ย = Rs. 248

The total wages earned during the last 4days =ย 4*74ย = Rs. 296

Total wages earned during the 9 days = wages during first 4 days + wage onย 5thย day + wages during the last 4 days.

630=248+ย wage onย 5thย dayย +296

Wage onย 5thย day =ย 630-248-296

=Rs. 86

**5) Answer: D**

Let the average weight of 120 candidates be x,

The average weight of 119 candidates is x+0.4

According to the question,

120x โ 90 = 119(x+0.4)

120x โ 90 = 119 x + 47.6

X = 137.6

The average weight of 119 candidates = 137.6 + 0.4 = 138

**6) Answer: D**

Average cost of 10 oranges and 8 jackfruits = Rs. 72

Total cost =ย 72*18

= Rs 1296

Average cost of 14 oranges and 16 jackfruits = 96

Total cost =ย 96*30

= Rs 2880

Total cost of 24 oranges and 24 jackfruits

=ย 1296+2880

=Rs 4176

Therefore, cost of 48 oranges and 48 jackfruits =ย 4176*2

=Rs 8352

**7) Answer: A**

Let the total number of persons in the company =ย x

Given Average of all workers

=32000โ32000x

Average of 28 members =ย 48000โ28ร48000=1344000

Average of remaining workers =ย 24000โ24000ร(xโ28)

=24000x-672000

Find out the total number of workers

32000x=1344000+24000x-672000

32000x-24000x=672000

8000x=672000

X=672000/8000

X=84

Therefore the total number of workers in the company is 84

**8) Answer: C**

Total number of candidates = 46+54=100

Weight of 46 candidates= 46*50=2300 kg

Weight of 54 candidates=54*45=2430 kg

Total weight of 100 candidates= 2300 kg+2430 kg=4730kg

Therefore average weight of the whole instituteย =4730/100

Therefore average weight=47.3 kg

**9) Answer: B**

Average Speed = (2xy/x+y)km/hr

= (2*92*64)/92+64

=11776/156

=75.48 km/hr

The average speed of bus during the whole journey is 75.48 km/hr

**10) Answer: B**

Average weight of 18 male = 200kg

Total weight of 18 male = 18 x 200 = 3600

Average weight of 22 female = 170 kg

Total weight of 22 female = 22 x 170 = 3740

Total weight of (18+22)40 persons= 3600+ 3740 = 7340 kg

Average weight of the whole class = (7340 / 40) = 183.5

Hence the required answer is 183.5 kg.

**Daily Practice Test Schedule | Good Luck**

Topic |
Daily Publishing Time |

Daily News Papers & Editorials |
8.00 AM |

Current Affairs Quiz |
9.00 AM |

Logical Reasoning |
10.00 AM |

Quantitative Aptitude โ20-20โ |
11.00 AM |

Vocabulary (Based on The Hindu) |
12.00 PM |

Static GK Quiz |
1.00 PM |

English Language โ20-20โ |
2.00 PM |

Banking Awareness Quiz |
3.00 PM |

Reasoning Puzzles & Seating |
4.00 PM |

Daily Current Affairs Updates |
5.00 PM |

Data Interpretation / Application Sums (Topic Wise) |
6.00 PM |

Reasoning Ability โ20-20โ |
7.00 PM |

English Language (New Pattern Questions) |
8.00 PM |

General / Financial Awareness Quiz |
9.00 PM |

**Click Here for More Quantitative Aptitude Questions**

/ 5. Reviews