Quantitative Aptitude Questions (Data Interpretation) for SBI Clerk / IDBI Executive 2018 Day-50

Dear Readers, SBI is conducting Online preliminary Examination for the recruitment of Clerical Cadre. preliminary Examination of SBI Clerk was scheduled from June/July 2018. To enrich your preparation here we have providing new series of Data Interpretation – Quantitative Aptitude Questions. Candidates those who are appearing in SBI Clerk Prelims and IDBI Executive Exams can practice these Quantitative Aptitude average questions daily and make your preparation effective.

Practice Aptitude Questions (Data Interpretation) Day-50

maximum of 10 points
Table is loading

Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Solutions

Directions (Q. 1 – 5): Study the following information carefully and answer the question given below.

The following table represents the number of students enrolled in six different colleges, percentage of students left the college and percentage of students who passed out the college among those who continued their study in the college.

  1. Find the sum of total number of students from all the colleges, who continued their study.
  1. 7432
  2. 7223
  3. 7199
  4. 7351
  5. None of these
  1. Number of students passed from college B is approximately what percent of the number of students passed from college D?
  1. 152
  2. 180
  3. 187
  4. 125
  5. None of these
  1. Total number of students enrolled in A and B together is what percent more than the number of students enrolled in C and D together?
  1. 6.134%
  2. 8.163%
  3. 9.156%
  4. 4.146%
  5. 7.178%

4. Find the ratio of number of failed students of college C and college F respectively.

  1. 1137 : 450
  2. 960 : 1457
  3. 341 : 144
  4. 450 : 137
  5. None of these
  1. Passed students of college A is approximately what percent of failed students of college C?
  1. 121 %
  2. 184 %
  3. 211 %
  4. 312 %
  5. None of these

Directions (Q. 6 – 10):  The Given below is the table showing the cost price, selling price, marked price, profit and loss % and discount % for the different products. 

 

PRODUCT

 

 

COST PRICE IN RS

 

SELLING PRICE IN RS

 

MARKED PRICE IN RS

 

PROFIT %

 

 

LOSS %

 

 

DISCOUNT%

 

A 6000 9600 10%
B 9000 20% 25%
C 8000 10000 20%
D 13750 10% 4%
E 7000 10% 25%
  1. If the cost price of product I is 20% more than the cost price of product D. The cost price, selling price, and marked price of product I is in the ratio of 12:13:15 respectively. Then find the difference between the selling price of product I and the selling price of product C?
  1. 5900
  2. 5600
  3. 6900
  4. 6000
  5. none of these
  1. Cost price of product F is 10% more than the selling price of product A. Then find the difference between the cost price product F and selling price of product E in rupees?
  1. 960
  2. 980
  3. 990
  4. 1000
  5. 800
  1. Average cost price of product A, B & D is Rs 8000. Then find the ratio between selling prices of product D to the marked price of product E?
  1. 33 : 28
  2. 19 : 33
  3. 21 : 28
  4. 14 : 25
  5. None of these
  1. Cost price of product X is 4/5th of the selling price of product D. The cost price of product Y is 7/8th of marked price of product A. Then cost price of product X is approximately how much percentage more/less than by the cost price of product Y?
  1. 35% more
  2. 25% more
  3. 25% less
  4. 50% more
  5. 35% less
  1. Find the difference between the average cost price and average marked price in Rs of all the products?
  1. 5560
  2. 4530
  3. 5430
  4. 6520
  5. 2370

Answers:

Directions (Q. 1 – 5):

  1. Answer: c

A = (100 – 5)/100 x 1400 = 1330

B = (100 – 8)/100 x 1250 = 1150

C = (100 – 12)/100 x 1550 = 1364

D = (100 – 10)/100 x 900 = 810

E = (100 – 15)/100 x 1300 = 1105

F = (100 – 4)/100 x 1500 = 1440

Required No of students = 1330 + 1150 + 1364 + 810 + 1105 + 1440 = 7199

  1. Answer: b

Number of students who continued study in B = (100 – 8)/100 x 1250 = 1150

Passed Students = 76/100 x 1150 = 874

Number of students who continued study in D = (100 – 10)/100 x 900 = 810

Passed Students = 60/100 x 810 = 486

Required percentage = (874/486) x 100 = 179.83% = 180 %

  1. Answer: b

Total number of students enrolled in A and B together = 1400 + 1250 = 2650

Total number of students enrolled in C and D together = 1550 + 900 = 2450

Required percentage = (2650 – 2450)/2450 x 100 = 8.163%

  1. Answer: c

Number of students who continued study in C = (100 – 12)/100 x 1550 = 1364

Failed = (100-75)/100 x 1364 = 341

Number of students who continued study in F = (100 – 4)/100 x 1500 = 1440

Failed = (100 – 90)/100 x 1440 = 144

Required ratio = 341 : 144

  1. Answer: d

Number of students who continued their study from college A = (100 – 5)/100 x 1400 = 1330

Passed = 80/100 x 1330 = 1064

Number of students who continued their study from college C

= (100 – 12)/100 x 1550 = 1364

Failed = (100 – 75)/100 x 1364 = 341

Required percentage = (1064/341) x 100 = 312.023% = 312 %

 

Directions (Q. 6 – 10): 

 

  1. Answer (b)

C.P of product D,

= > 13750*(96/100) = CP*(110/100)

= > CP = 12000

C.P of product I=12000+2400=14400

SP of product I=13*14400/12=15600

So difference=15600-10000=5600

  1. Answer (a)

S.P of A=6600

C.P of F=6600+660=7260

Difference=7260-6300=960

  1. Answer (a)

Cost price of A, B, D = 8000*3 = 24000

Cost price of D = 24000 -15000=9000

Selling price of D = 9000*(110/100) = 9900

Marked price of E = 7000*(90/100)*(100/75) = 8400

Ratio = 9900 : 8400 = 33 : 28

  1. Answer (b)

CP of X=4/5*13200=10,560

C.P of Y=7/8*9600=8400

100-(10560*100/8400) = 25% more

  1. Answer (e)

Average CP = (6000+9000+8000+12000+7000)/5=8400

Average MP = (9600+9600+12500+13750+8400)/5=10770

So difference = 2370

Daily Practice Test Schedule | Good Luck

Topic Daily Publishing Time
Daily News Papers & Editorials 8.00 AM
Current Affairs Quiz 9.00 AM
Logical Reasoning 10.00 AM
Quantitative Aptitude “20-20” 11.00 AM
Vocabulary (Based on The Hindu) 12.00 PM
Static GK Quiz 1.00 PM
English Language “20-20” 2.00 PM
Banking Awareness Quiz 3.00 PM
Reasoning Puzzles & Seating 4.00 PM
Daily Current Affairs Updates 5.00 PM
Data Interpretation / Application Sums (Topic Wise) 6.00 PM
Reasoning Ability “20-20” 7.00 PM
English Language (New Pattern Questions) 8.00 PM
General / Financial Awareness Quiz 9.00 PM

Click Here for More Quantitative Aptitude Questions

Online Mock Tests 2019: