Dear Friends, **SBI Clerk 2018** Notification has been released we hope you all have started your preparation. Here we have started New Series of Practice Materials specially for SBI Clerk 2018. Aspirants those who are preparing for the exams can use this **“20-20” Quantitative Aptitude Questions.**

**Are You preparing for Bank exams 2019? Start your preparation with Free Mock test Series.**

One Time Offer @ Rs.345 Yearly Platinum Pack with 1 Year Validity

- Free IBPS Clerk Mains Mock Test 2019 – Take Test Now
- Free LIC Assistant Mains Mock Test 2019 – Take Test Now
- Free IBPS SO Mock Test 2019 – Take Test Now

**Daily Practice Test Schedule | Good Luck**

Topic |
Daily Publishing Time |

Daily News Papers & Editorials |
8.00 AM |

Current Affairs Quiz |
9.00 AM |

Logical Reasoning |
10.00 AM |

Quantitative Aptitude “20-20” |
11.00 AM |

Vocabulary (Based on The Hindu) |
12.00 PM |

Static GK Quiz |
1.00 PM |

English Language “20-20” |
2.00 PM |

Banking Awareness Quiz |
3.00 PM |

Reasoning Puzzles & Seating |
4.00 PM |

Daily Current Affairs Updates |
5.00 PM |

Data Interpretation / Application Sums (Topic Wise) |
6.00 PM |

Reasoning Ability “20-20” |
7.00 PM |

English Language (New Pattern Questions) |
8.00 PM |

General / Financial Awareness Quiz |
9.00 PM |

**“20-20” Aptitude Questions | Crack SBI Clerk 2018 Day-23**

**Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Explanation**

**Click Here for SBI Clerk Prelims and Mains 2018 – Full Length Mock Test**

**Directions (Q. 1-5): What will come in place of the question mark (?) in the following questions?**

**1). (12 / 17) of 25% of 1020 = 120 + ?**

a) 60

b) 40

c) 80

d) 120

e) None of these

**2). 25 × 26 ÷ √169 – 3 ^{2} = ? – 4^{2}**

a) 65

b) 57

c) 55

d) 67

e) None of these

**3). 36% of 420 – 56% of 350 = ? – 94**

a) 2

b) 2

c) -138.8

d) -158.8

e) None of these

**4). (2/3) of 1(2/5) of 75% of 540 = ?**

a) 378

b) 756

c) 252

d) 332

e) None of these

**5). (√9) ^{3} × (√81)^{5} ÷ (27)^{2} = (3)^{(?)}**

a) 5

b) 4

c) 7

d) 6

e) None of these

**Directions (Q. 6-10): What will come in place of question mark (?) in the given number series?**

**3, ?, 14, 55, 274, 1643**

- 5
- 11
- 6
- 8
- 7

**37, ?, 103, 169, 257, 367**

- 61
- 59
- 67
- 55
- 71

**2, 16, 112, 672, 3360, 13440, ?**

- 34300
- 33400
- 40320
- 26880
- 28960

**4, 6, 34, ?, 504, 1234**

- 194
- 186
- 160
- 156
- 172

**960, 839, 758, 709, ? , 675**

- 696
- 700
- 688
- 678
- 684

**Direction (Q. 11-15): In the following graph, the number of selected candidates for 6 different banks in three different years 2015, 2016 and 2017 has been shown. **

Read the graph carefully and answer the questions.

**What is the respective ratio between the average number of candidates selected in all banks in 2015 and 2017?**

- 113 : 105
- 102 : 111
- 113 : 115
- 115 : 103
- 103 : 115

**The number of candidates recruited for Syndicate Bank in 2016 is approximately what percent of total candidates recruited in that year?**

- 30%
- 24%
- 20%
- 27%
- 17%

**The total number of candidates recruited for Andra Bank in all the years is approximately what percent of the total candidates recruited in 2015 in all banks?**

- 17%
- 10%
- 20%
- 14%
- 19%

**What is the ratio between the number of all candidates selected in 2015 and selected candidates of Canara Bank and UCO Bank in all three years?**

- 103 : 107
- 101 : 103
- 103 : 112
- 107 : 103
- 104 : 109

**The number of candidates recruited for Canara Bank and Indian Bank in 2017 is approximately what percent of the candidates recruited for UCO Bank and Andra Bank by the 2017?**

- 125%
- 110%
- 135%
- 140%
- 145%

**There are two circles of different radii. The area of a square is 196 sq cm, whose side is half the radius of the larger circle. The radius of the smaller circle is three sevenths that of the larger circle. What is the circumference of the smaller circle?**

- 32π cm
- 12π cm
- 16 π c
- 24 π cm
- 18 π cm

**The ratio of the angles of a quadrilateral is 3 : 4 : 6 : 7. Half the second largest angle of the quadrilateral is equal to the smaller angle of a parallelogram. What is the value of the adjacent angle of the parallelogram?**

- 126°
- 94°
- 196°
- 96°
- None of these

**What is the value of twenty four per cent of four-ninths of five times the square of twenty seven?**

- 8
- 8
- 6
- 6
- None of these

**A boat runs at 25 km per hour along the stream and 10 km per hour against the stream. Find the ratio of the speed of the boat in still water to that of the speed of the stream.**

- 2:3
- 8:3
- 5:3
- 7:3
- 9:4

**Manisha and Naina invest in a business in the ratio of 5 : 4. If 15% of the total profit goes to charity and Manisha’s share is Rs. 3570, what is the total profit?**

- 7580
- 7560
- 8560
- 7850
- 7650

**Answers: **

**Directions (Q. 1-5): **

**1). Answer a**

(12/17) × (25/100) × 1020 = 120 + ?

=> 180 = 120 + ?

=> ? = 180 – 120 = 60

**2). Answer b**

=> 41 = ? – 16

=> ? = 41 + 16 = 57

**3). Answer b**

= ? – 94

=> 151.2 – 196 = ? – 94

=> ? = 151.2 + 94 – 196 = 49.2

**4). Answer a**

? = 540 × (75/100) × (7/5) × (2/3) = 378

**5). Answer c**

3^{3} × (9)^{5} ÷ (3^{3})^{2}= 3^{?}

=> 3^{3} × 3^{2 * 5} ÷ 3^{6 }= 3^{?}

=> 3^{3+10-6} = 3^{?}

=> 3^{7} = 3^{?}

=> ? = 7

**Directions (Q. 6-10): **

**Answer a**

The series is × 2 – 1, × 3 – 1, ×4 – 1, ×5 -1, ×6 – 1.

**Answer b**

The series is difference of difference +22, +44, +66, +88, +110.

**Answer c**

The series is ×8, ×7, ×6, ×5, ×4, ×3, ×2

**Answer c**

The series is +1^3 + 1, +3^3 + 1, +5^3 + 1, +7^3 + 1, +9^3 + 1.

**Answer e**

The series is -11^2, -9^2, -7^2, -5^2, -3^2.

**Direction (Q. 11-15): **

**Answer e**

Total candidates selected:

2015 = 1030

2017 = 1150

Required ratio = 1030 : 1150

= 103 : 115

**Answer b**

Total candidates selected in 2016

= 10 + 30 + 160 + 360 + 250 + 220 = 1030

Required percentage = 250/1030 × 100

= 24%

**Answer d**

Total number of candidates selected in Andra Bank

= 80 + 10 + 50 = 140

Required percentage

= 140/1030 × 100

= 14%

**Answer a**

Total number of candidates selected in 2015

= 80 + 40 + 100 + 330 + 280 + 200 = 1030

Canara Bank + UCO Bank

= (100 + 130 + 160) + (200 + 220 + 260)

= 390 + 680

= 1070

Required ratio = 1030 : 1070

= 103 : 107

**Answer c**

In 2017

Canara Bank + Indian Bank

= 130 + 290 = 420

UCO Bank + Andra Bank

= 260 + 50 = 310

Required percentage

= 420/310 × 100

= 135%

**Answer d**

Area of the square = 196 sq cm

Side of the square = 14 cm

:. Radius of the larger circle = 28 cm

Radius of the smaller circle = 28 × (3/7) = 12 cm

Circumference of the smaller circle = 2 ×π× 12 = 24 π cm

**Answer a**

Sum of angle = (3x + 4x + 6x + 7x) = 3600 or, 20x = 360°

x = 18°

Second largest angle = 6 x 18° = 108°

Smaller angle of parallelogram = 1/2 x108° = 54°

Value of adjacent angle = 180° — 54° = 126°

**Answer a**

Required value = (27)^{2} x 5 x 4/9 x 24/100 = 388.8

**Answer d**

Speed along the stream = 25 kmph

And speed against the stream = 10 kmph

Now, the speed of boat in still water = (25+10)/2

And the speed of stream = (25-10)/2

Required ratio = 35/2 : 15/2= 7 :3

**Answer b**

Manisha’s share = Rs. 3570

Naina’s share = 3570 x 4/5 = Rs. 2856

Total profit = [(3570+2856) / 85] x100

= (6426/85) x100 = Rs. 7560

**Click Here for 20-20 Aptitude Questions for SBI Clerk 2018**