IBPS Clerk Prelims Quantitative Aptitude Questions 2019 (Day-08)

Dear Aspirants, Our IBPS Guide team is providing new series of Quantitative Aptitude Questions for IBPS Clerk Prelims 2019 so the aspirants can practice it on a daily basis. These questions are framed by our skilled experts after understanding your needs thoroughly. Aspirants can practice these new series questions daily to familiarize with the exact exam pattern and make your preparation effective.

Check here for IBPS Clerk Prelims Mock Test 2019

IBPS Clerk Prelims Quantitative Aptitude Questions 2019 (Day-08)

Quadratic Equations

Directions (1 – 5): Following question contains two equations as I and II. You have to solve both equations and determine the relationship between them and give answer as,

a) If x > y

b) If x ≥ y

c) If x = y or relationship cannot be determined

d) If x < y

e) If x ≤ y

1)

I) x2 + 12x + 20 = 0

II) y2 + 13y + 22 = 0

2)

I) x2 + 23x + 120 = 0

II) y2 + 13y + 42 = 0

3)

I) x2 – 21x + 90 = 0

II) y2 – y –20 = 0

4)

I) x2 – 2x – 48 = 0

II) y2 + 14y + 48 = 0

5)

I) x2 + 234 = 718

II) y2 = √484

Caselet

Directions (6 – 10): Study the following information carefully and answer the questions given below.

In company A, the ratio of number of employees in IT, HR and Sales department is 5: 4: 7. The ratio of the number of employees in Sales to IT department from B is 9: 5. Total number of employees from A is 50% of the total number of employees from B and the number of IT employees from B is 140. The ratio of number of sales department employees from A to B is 1: 2.

6) What is the difference between the number of HR department employees from A and B?

a) 110

b) 112

c) 115

d) 118

e) None of these

7) What is the total number of employees from A?

a) 288

b) 292

c) 312

d) 310

e) None of these

8) The number of Sales department employees from B is approximately what percent of the total number of employees from B?

a) 43.75%

b) 42.80%

c) 41.85%

d) 40.50%

e) None of these

9) What is the ratio of the number of IT employees from A to B?

a) 11: 7

b) 9: 14

c) 5: 7

d) 1: 2

e) None of these

10) What is the difference between the total number of sales department employees from A and B together and the total number of HR department employees from A and B together?

a) 122

b) 128

c) 132

d) 138

e) None of these

Answers :

Directions (1-5) :

1) Answer: c)

x2 + 12x + 20 = 0

x2 + 10x + 2x + 20 = 0

x(x + 10) + 2(x + 10) = 0

(x + 2)(x + 10) = 0

x= -2, -10

y2 + 13y + 22 = 0

y2 + 11y + 2y + 22 = 0

y(y + 11) + 2(y + 11) = 0

(y + 2)(y + 11) = 0

y = -2, -11

Relationship between x and y cannot be established.

2) Answer: d)

x2 + 23x + 120 = 0

x2 + 8x + 15x + 120 = 0

x(x + 8) + 15(x + 8) = 0

(x + 15)(x + 8) = 0

x = -15, -8

y2 + 13y + 42 = 0

y2 + 7y + 6y + 42 = 0

y(y + 7) + 6(y + 7) = 0

(y + 6)(y + 7) = 0

y = -6, -7

Hence x < y

3) Answer: a)

x2 – 21x + 90 = 0

x2 – 15x – 6x + 90 = 0

x(x – 15) – 6(x – 15) = 0

(x – 6)(x – 15) = 0

x = 6, 15

y2 – y – 20 = 0

y2 – 5y + 4y – 20 = 0

y(y – 5) + 4(y – 5) = 0

(y + 4)(y – 5) = 0

y = -4, 5

Hence x > y

4) Answer: b)

x2 – 2x – 48 = 0

x2 – 8x + 6x – 48 = 0

x(x – 8) + 6(x – 8) = 0

(x + 6)(x – 8) = 0

x = -6, 8

y2 +14y + 48 = 0

y2 + 8y + 6y + 48 = 0

y(y + 8) + 6(y + 8) = 0

(y + 6)(y + 8) = 0

y = -6, -8

Hence x ≥ y

5) Answer: e)

x2 + 234 = 718

x2 = 718 – 234 = 484

x = -22, 22

y2 = √484

y = 22

Hence x ≤ y

Directions (6 – 10):

Number of IT department employees from B = 140

Number of sales department employees from B = 9/5 * 140 = 252

Number of sales department employees from A = ½ * 252 = 126

Number of IT department employees from A = 5/7 * 126 = 90

Number of HR department employees from A = 4/7 * 126 = 72

Total number of employees from A = 126 + 90 + 72 = 288

Total number of employees from B = 100/50 * 288 = 576

Number of HR department employees from B = 576 – 140 – 252 = 184

6) Answer: b)

Difference = 184 – 72 = 112

7) Answer: a)

Total number of employees from A = 126 + 90 + 72 = 288

8) Answer: a)

Number of sales department employees from B = (9/5) * 140 = 252

Total number of employees from B = (100/50) * 288 = 576

Required percentage = (252/576) * 100 = 43.75%

9) Answer: b)

Number of IT department employees from B = 140

Number of IT department employees from A = 5/7 * 126 = 90

Required ratio = 90: 140

=9: 14

10) Answer: a)

Number of sales department employees from B = 9/5 * 140 = 252

Number of sales department employees from A = ½ * 252 = 126

Number of HR department employees from B = 576 – 140 – 252 = 184

Number of HR department employees from A = 4/7 * 126 = 72

Required ratio = (252 + 126) – (184 + 72)

= 122

IBPSGuide Recommends Affairs Cloud Current affairs PDF

Free Online Mock Tests