Quantitative Aptitude Scoring Part (Day76):
One Time Offer @ Rs.349 Yearly Platinum Pack with 1 Year Validity
 IBPS Clerk Previous Year Question Paper PDF
 Free IBPS Clerk Mock Test 2019 – Take Test Now
 Free IBPS PO Mains Mock Test 2019 – Take Test Now
 Free LIC Assistant Mains Mock Test 2019 – Take Test Now
Dear Readers, Nowadays most of the aspirants were facing huge trouble to increase the overall marks. You could practice quantitative test online here and learn new tricks. To score high you need to practice more and more standard questions daily.“Practice does not make perfect, Only Perfect Practice makes perfect”.
Here in Scoring Part we are providing 10 Questions in simplification, 10 Questions in Approximation, 5 Questions in number Series and 5 Questions in Quadratic Equations, total 30 questions in 20 Minutes. By practising these questions regularly you can increase you calculation speed and it will help you to increase you score.
Quizsummary
0 of 30 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
Information
Quantitative Aptitude Scoring Part Day76
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 30 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score 

Your score 

Categories
 Not categorized 0%
Pos.  Name  Entered on  Points  Result 

Table is loading  
No data available  
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
 Answered
 Review

Question 1 of 30
1. Question
Directions(110): What approximate value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?(You are not expected to calculate the exact value.)
1524.79 * 19.92 + 495.26 = ?
Correct
Correct Answer is: A
1525 * 20 + 495 = 30995
Incorrect
Correct Answer is: A
1525 * 20 + 495 = 30995

Question 2 of 30
2. Question
Directions(110): What approximate value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?(You are not expected to calculate the exact value.)
1548.45 + 3065.15 ÷ 15.058 = ?
Correct
Correct Answer is: B
3065 ÷ 15 = 204
? = 204 + 1548 = 1752
Incorrect
Correct Answer is: B
3065 ÷ 15 = 204
? = 204 + 1548 = 1752

Question 3 of 30
3. Question
Directions(110): What approximate value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?(You are not expected to calculate the exact value.)
25*3.25 + 50.4 ÷ 24 = ?
Correct
Correct Answer is: A
25 * 3 = 75; 75 + 2 = 77
Incorrect
Correct Answer is: A
25 * 3 = 75; 75 + 2 = 77

Question 4 of 30
4. Question
Directions(110): What approximate value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?(You are not expected to calculate the exact value.)
(833.25 – 384.45) ÷ 24 = ?
Correct
Correct Answer is: C
(833.25 – 384.45) = 448.48
448.48 ÷ 24 = 18.68Incorrect
Correct Answer is: C
(833.25 – 384.45) = 448.48
448.48 ÷ 24 = 18.68 
Question 5 of 30
5. Question
Directions(110): What approximate value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?(You are not expected to calculate the exact value.)
5907 – 1296 ÷ 144 = ? * 8
Correct
Correct Answer is: D
1296 / 144 = 9
(5907 – 9) / 8 = 737.25Incorrect
Correct Answer is: D
1296 / 144 = 9
(5907 – 9) / 8 = 737.25 
Question 6 of 30
6. Question
Directions(110): What approximate value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?(You are not expected to calculate the exact value.)
3237 ÷ 31 * 15 = ? * 17
Correct
Correct Answer is: C
3237 ÷ 31 = 104
104 * 15 / 17 = 91Incorrect
Correct Answer is: C
3237 ÷ 31 = 104
104 * 15 / 17 = 91 
Question 7 of 30
7. Question
Directions(110): What approximate value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?(You are not expected to calculate the exact value.)
√7378 * √1330 ÷ √660 = ?
Correct
Correct Answer is: C
√7378 = 86 ; √1330 = 36; √660 = 26 86 *1.4 = 120.4
Incorrect
Correct Answer is: C
√7378 = 86 ; √1330 = 36; √660 = 26 86 *1.4 = 120.4

Question 8 of 30
8. Question
Directions(110): What approximate value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?(You are not expected to calculate the exact value.)
(32.13)^{2} + (23.96)^{2} – (17.11)^{2}= ?
Correct
Correct Answer is: B
(32.13)^{2} = 1024
(23.96)^{2} = 576; (17.11)^{2} = 289; 576 – 289 = 287; 1024 + 287 = 1311Incorrect
Correct Answer is: B
(32.13)^{2} = 1024
(23.96)^{2} = 576; (17.11)^{2} = 289; 576 – 289 = 287; 1024 + 287 = 1311 
Question 9 of 30
9. Question
Directions(110): What approximate value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?(You are not expected to calculate the exact value.)
67% of 801 – 231.17 = ? – 23% of 789
Correct
Correct Answer is: B
67*8 = 536; 536 – 231 + 181 =486
Incorrect
Correct Answer is: B
67*8 = 536; 536 – 231 + 181 =486

Question 10 of 30
10. Question
Directions(110): What approximate value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?(You are not expected to calculate the exact value.)
(989/34) ÷ (65/869) * (515/207) = ?
Correct
Correct Answer is: C
29 * 13 * 2.5 = 945
Incorrect
Correct Answer is: C
29 * 13 * 2.5 = 945

Question 11 of 30
11. Question
Directions(1120): What value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?
(4438 – 2874 – 559) ÷ (269 – 106 – 83) = ?
Correct
Correct Answer is: B
4438 – 2874 – 559 = 1005 ; 269 – 106 – 83 = 80; 1005 ÷ 80 = 12.5
Incorrect
Correct Answer is: B
4438 – 2874 – 559 = 1005 ; 269 – 106 – 83 = 80; 1005 ÷ 80 = 12.5

Question 12 of 30
12. Question
Directions(1120): What value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?
(78.95)² – (43.35)² = ?
Correct
Correct Answer is: A
(78.95)² – (43.35)² = 6233.1025 – 1879.2225 = 4353.88
Incorrect
Correct Answer is: A
(78.95)² – (43.35)² = 6233.1025 – 1879.2225 = 4353.88

Question 13 of 30
13. Question
Directions(1120): What value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?
434.43 + 43.34 + 3.44 + 4 + 0.33 = ?
Correct
Correct Answer is: B
434.43 + 43.34 + 3.44 + 4 + 0.33 = 485.54
Incorrect
Correct Answer is: B
434.43 + 43.34 + 3.44 + 4 + 0.33 = 485.54

Question 14 of 30
14. Question
Directions(1120): What value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?
(755% of 523) ÷ 777 = ?
Correct
Correct Answer is: A
(755/100 * 523) = 3948.65
3948.65 ÷ 777 = 5Incorrect
Correct Answer is: A
(755/100 * 523) = 3948.65
3948.65 ÷ 777 = 5 
Question 15 of 30
15. Question
Directions(1120): What value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?
156 + 16 * 1.5 – 21 = ?
Correct
Correct Answer is: D
16 * 1.5 = 24
156 + 24 – 21 = 159Incorrect
Correct Answer is: D
16 * 1.5 = 24
156 + 24 – 21 = 159 
Question 16 of 30
16. Question
Directions(1120): What value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?
783.559 + 49.0937 * 31.679 – 58.591= ?
Correct
Correct Answer is: C
49.0937 * 31.679 = 1555
783 + 1555 – 58 = 2280(approx)Incorrect
Correct Answer is: C
49.0937 * 31.679 = 1555
783 + 1555 – 58 = 2280(approx) 
Question 17 of 30
17. Question
Directions(1120): What value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?
(√7921 – √2070.25) * (1/4) = ?
Correct
Correct Answer is: E
√7921 = 89 ; √2070.25 = 45.5 = 43.5/4 = 10.8 ≈ 11
Incorrect
Correct Answer is: E
√7921 = 89 ; √2070.25 = 45.5 = 43.5/4 = 10.8 ≈ 11

Question 18 of 30
18. Question
Directions(1120): What value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?
(12.25)^{2 }– √625 = ?
Correct
Correct Answer is: B
(12.25)^{2} = 150.0625
150.0625 – 25 = 125.0625Incorrect
Correct Answer is: B
(12.25)^{2} = 150.0625
150.0625 – 25 = 125.0625 
Question 19 of 30
19. Question
Directions(1120): What value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?
8451 + 793 + 620 – ? = 6065 + 713
Correct
Correct Answer is: E
8451 + 793 + 620 = 9864 ; 6065 + 713 = 6778 => 9864 – 6778 = 3086
Incorrect
Correct Answer is: E
8451 + 793 + 620 = 9864 ; 6065 + 713 = 6778 => 9864 – 6778 = 3086

Question 20 of 30
20. Question
Directions(1120): What value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?
22240 ÷ √? = 34 * 12
Correct
Correct Answer is: C
34 * 12 = 408
√? = 22240/408 = 54.5 = 55 => x = 3025Incorrect
Correct Answer is: C
34 * 12 = 408
√? = 22240/408 = 54.5 = 55 => x = 3025 
Question 21 of 30
21. Question
Directions (2125): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and give answer
A) if x < y
B) if x > y
C) if x ≤ y
D) if x≥ y
E) if x = y, or relationship between x and y can’t be established.
I. 6x^249x+99=0
II.5y^2+17y+14=0
Correct
Correct Answer is: B
6x^249x+99=0
(3x11) (2x9)=0
x=11/3, 9/2
5^2+17y+14=>
(5y+7) (y+2)=>
y= 2,7/5
x>y
Incorrect
Correct Answer is: B
6x^249x+99=0
(3x11) (2x9)=0
x=11/3, 9/2
5^2+17y+14=>
(5y+7) (y+2)=>
y= 2,7/5
x>y

Question 22 of 30
22. Question
Directions (2125): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and give answer
A) if x < y
B) if x > y
C) if x ≤ y
D) if x≥ y
E) if x = y, or relationship between x and y can’t be established.
I. 5x^2=19x12
II.5y^2+11y=12
Correct
Correct Answer is: D
5x^219x+12=0
x=3,4/5
5y^2+11y=12
y = 4/5 ,3
Incorrect
Correct Answer is: D
5x^219x+12=0
x=3,4/5
5y^2+11y=12
y = 4/5 ,3

Question 23 of 30
23. Question
Directions (2125): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and give answer
A) if x < y
B) if x > y
C) if x ≤ y
D) if x≥ y
E) if x = y, or relationship between x and y can’t be established.
I. x^3=(1331)^1/3
II. 2y^221y+55=0
Correct
Correct Answer is: B
x=11
2y^221y+55= 0
(2y11) (y5)= 0
y=5,11/2
x>y
Incorrect
Correct Answer is: B
x=11
2y^221y+55= 0
(2y11) (y5)= 0
y=5,11/2
x>y

Question 24 of 30
24. Question
Directions (2125): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and give answer
A) if x < y
B) if x > y
C) if x ≤ y
D) if x≥ y
E) if x = y, or relationship between x and y can’t be established.
I. 5x=7y+21
II. 11x+4y+109=0
Correct
Correct Answer is: B
From given equation
x=7
y=8
x>Y
Incorrect
Correct Answer is: B
From given equation
x=7
y=8
x>Y

Question 25 of 30
25. Question
Directions (2125): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and give answer
A) if x < y
B) if x > y
C) if x ≤ y
D) if x≥ y
E) if x = y, or relationship between x and y can’t be established.
I. 2x^211x+12=0
II. 2y^217y+36=0
Correct
Correct Answer is: C
2x^211x+12=>
x=3/2,4
2y^217y+36=>
y=4,9/2
Incorrect
Correct Answer is: C
2x^211x+12=>
x=3/2,4
2y^217y+36=>
y=4,9/2

Question 26 of 30
26. Question
Directions (2630): what should come in place of question mark (?) in the following questions?
2, 2, 4, 16, ?, 2048
Correct
Correct Answer is: B)
The series is
Incorrect
Correct Answer is: B)
The series is

Question 27 of 30
27. Question
Directions (2630): what should come in place of question mark (?) in the following questions?
2, ?, 27, 113, 561, 3369
Correct
Correct Answer is: A)
The series is 2 x 2 + 7 = 11,
11 x 3 – 6 = 27, 27 x 4 + 5 = 113, 113 x 5 – 4 = 561, 561 x 6 + 3 = 3369,
Incorrect
Correct Answer is: A)
The series is 2 x 2 + 7 = 11,
11 x 3 – 6 = 27, 27 x 4 + 5 = 113, 113 x 5 – 4 = 561, 561 x 6 + 3 = 3369,

Question 28 of 30
28. Question
Directions (2630): what should come in place of question mark (?) in the following questions?
4, 14, ?, 149, 295, 293
Correct
Correct Answer is: D)
The series is 4 x 5 – 6 = 14,
14 x 4 – 5 = 51, 51 x 3 – 4 = 149, 149 x 2 – 3 = 295, 295 x 1 – 2 = 293, …
Incorrect
Correct Answer is: D)
The series is 4 x 5 – 6 = 14,
14 x 4 – 5 = 51, 51 x 3 – 4 = 149, 149 x 2 – 3 = 295, 295 x 1 – 2 = 293, …

Question 29 of 30
29. Question
Directions (2630): what should come in place of question mark (?) in the following questions?
5, 12, 38, ?, 772, 4634
Correct
Correct Answer is: E)
The series is 5 x 2 + 2 = 12,
12 x 3 + 2 = 38, 38 x 4 + 2 = 154, 154 x 5 + 2 = 772, 772 x 6 + 2 = 4634, …
Incorrect
Correct Answer is: E)
The series is 5 x 2 + 2 = 12,
12 x 3 + 2 = 38, 38 x 4 + 2 = 154, 154 x 5 + 2 = 772, 772 x 6 + 2 = 4634, …

Question 30 of 30
30. Question
Directions (2630): what should come in place of question mark (?) in the following questions?
37, ?, 222, 666, 1332, 3996
Correct
Correct Answer is: C)
The series is
Incorrect
Correct Answer is: C)
The series is