SBI Clerk/ IDBI and South Indian Bank Mains Quantitative Aptitude Questions 2019 (Day-03)
Dear Aspirants, Our IBPS Guide team is providing a new series of Quantitative Aptitude Questions for SBI Clerk/IDBI and South Indian Bank Mains 2019 so the aspirants can practice it on a daily basis. These questions are framed by our skilled experts after understanding your needs thoroughly. Aspirants can practice these new series questions daily to familiarize with the exact exam pattern and make your preparation effective.
Are You preparing for Bank exams 2019? Start your preparation with Free Mock test Series.
SBI Clerk/ IDBI and South Indian Bank Mains Quantitative Aptitude Questions 2019 (Day-03)
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score
Your score
Categories
Not categorized0%
maximum of 10 points
Pos.
Name
Entered on
Points
Result
Table is loading
No data available
Your result has been entered into leaderboard
Loading
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Answered
Review
Question 1 of 10
1. Question
Sum of the distances travelled by train C on Sunday and Monday together is what percent of the sum of the distances travelled by train B on the same days?
Correct
Answer: d)
Distance travelled by train C on Sunday = 15/17 x 680 = 600 Km
Distance travelled by train C on Monday = 6/5 x 400 = 480 Km
Sum of the distances travelled by train C on Sunday and Monday together
= 600 + 480 = 1080 Km
Sum of the distances travelled by train B on Sunday and Monday together
= 500 + 580 = 1080 Km
Required percentage = 1080/1080 x 100 = 100%
Incorrect
Answer: d)
Distance travelled by train C on Sunday = 15/17 x 680 = 600 Km
Distance travelled by train C on Monday = 6/5 x 400 = 480 Km
Sum of the distances travelled by train C on Sunday and Monday together
= 600 + 480 = 1080 Km
Sum of the distances travelled by train B on Sunday and Monday together
= 500 + 580 = 1080 Km
Required percentage = 1080/1080 x 100 = 100%
Question 2 of 10
2. Question
If the speed of train B on Wednesday is 39 Km/h and speed of train C on Thursday is 33 Km/h, find the respective ratio of the time taken by them to cover respective distances.
Correct
Answer: c)
Time taken by train B on Wednesday to cover the distance = 520/39
= 40/3 hours
Distance travelled by train C on Thursday = 11/13 x 650 = 550 Km
Time taken by train C on Thursday to cover the distance = 550/33 = 50/3 hours
Required ratio = 40/3: 50/3 = 4: 5
Incorrect
Answer: c)
Time taken by train B on Wednesday to cover the distance = 520/39
= 40/3 hours
Distance travelled by train C on Thursday = 11/13 x 650 = 550 Km
Time taken by train C on Thursday to cover the distance = 550/33 = 50/3 hours
Required ratio = 40/3: 50/3 = 4: 5
Question 3 of 10
3. Question
Find the difference between the distances travelled by train A on Monday, Tuesday and Wednesday together and distance travelled by train B on Thursday, Friday and Saturday together.
Correct
Answer: a)
Distances travelled by train A on Monday, Tuesday and Wednesday together
= 400 + 540 + 480
= 1420 Km
Distance travelled by train B on Thursday, Friday and Saturday together
= 640 + 480 + 620
= 1740 Km
Required difference = 1740 â€“ 1420 = 320 Km
Incorrect
Answer: a)
Distances travelled by train A on Monday, Tuesday and Wednesday together
= 400 + 540 + 480
= 1420 Km
Distance travelled by train B on Thursday, Friday and Saturday together
= 640 + 480 + 620
= 1740 Km
Required difference = 1740 â€“ 1420 = 320 Km
Question 4 of 10
4. Question
Time taken by train B to travel the distance on Tuesday is 11 hours and time taken by train A to travel the distance on Saturday is 10 hours. Speed of train B on Tuesday is what percent of the speed of train A on Saturday?
Correct
Answer: a)
We know that
Speed = Distance/Time
Speed of train B on Tuesday = 440/11 = 40 Km/h
Speed of train A on Saturday = 420/10 = 42 Km/h
Required percentage = 40/42 x 100 = 95.23%
Incorrect
Answer: a)
We know that
Speed = Distance/Time
Speed of train B on Tuesday = 440/11 = 40 Km/h
Speed of train A on Saturday = 420/10 = 42 Km/h
Required percentage = 40/42 x 100 = 95.23%
Question 5 of 10
5. Question
Find the sum of the distances travelled by train C throughout the week.
Correct
Answer: b)
Distance travelled by train C on Monday = 6/5 x 400 = 480 Km
Distance travelled by train C on Tuesday = 8/9 x 540 = 480 Km
Distance travelled by train C on Wednesday = 9/8 x 480 = 540 Km
Distance travelled by train C on Thursday = 11/13 x 650 = 550 Km
Distance travelled by train C on Friday = 5/4 x 520 = 650 Km
Distance travelled by train C on Saturday = 5/6 x 420 = 350 Km
Distance travelled by train C on Sunday = 15/17 x 680 = 600 Km
Required sum = 480 + 480 + 540 + 550 + 650 + 350 + 600 = 3650 Km
Incorrect
Answer: b)
Distance travelled by train C on Monday = 6/5 x 400 = 480 Km
Distance travelled by train C on Tuesday = 8/9 x 540 = 480 Km
Distance travelled by train C on Wednesday = 9/8 x 480 = 540 Km
Distance travelled by train C on Thursday = 11/13 x 650 = 550 Km
Distance travelled by train C on Friday = 5/4 x 520 = 650 Km
Distance travelled by train C on Saturday = 5/6 x 420 = 350 Km
Distance travelled by train C on Sunday = 15/17 x 680 = 600 Km
Required sum = 480 + 480 + 540 + 550 + 650 + 350 + 600 = 3650 Km
Question 6 of 10
6. Question
Adult female population of village A is what percent of the illiterate population of that village?
Correct
Answer: b)
Adult female population of village A = (100 â€“ 42 â€“ 24)/100 x 42000
= 34/100 x 42000
= 14280
Illiterate population of village A = 3/7 x 42000
= 18000
Required percentage = 14280/18000 x 100
= 79.33%
Incorrect
Answer: b)
Adult female population of village A = (100 â€“ 42 â€“ 24)/100 x 42000
= 34/100 x 42000
= 14280
Illiterate population of village A = 3/7 x 42000
= 18000
Required percentage = 14280/18000 x 100
= 79.33%
Question 7 of 10
7. Question
If number of literate population of village C is 30000, find the difference between number of children in village C and number of adult females in village D.
Correct
Answer: c)
Total population of village C = 5/3 x 30000 = 50000
Number of children in village C = (100 â€“ 30 â€“ 28)/100 x 50000
= 42/100 x 50000
= 21000
Number of adult females in village D = (100 â€“ 20 â€“ 40)/100 x 60000
= 40/100 x 60000
= 24000
Required difference = 24000 â€“ 21000 = 3000
Incorrect
Answer: c)
Total population of village C = 5/3 x 30000 = 50000
Number of children in village C = (100 â€“ 30 â€“ 28)/100 x 50000
= 42/100 x 50000
= 21000
Number of adult females in village D = (100 â€“ 20 â€“ 40)/100 x 60000
= 40/100 x 60000
= 24000
Required difference = 24000 â€“ 21000 = 3000
Question 8 of 10
8. Question
Ratio of number of adult males and number of children in village B is 10:7 respectively. Find the respective ratio of number of adult males and number of illiterates in village B.
Correct
Answer: d)
Number of adult males in village B = 10/17 x (100 â€“ 32)/100 x 56000
= 10/17 x 68/100 x 56000
= 22400
Number of illiterates in village B = 5/8 x 56000
= 35000
Required ratio = 22400: 35000
= 112: 175
Incorrect
Answer: d)
Number of adult males in village B = 10/17 x (100 â€“ 32)/100 x 56000
= 10/17 x 68/100 x 56000
= 22400
Number of illiterates in village B = 5/8 x 56000
= 35000
Required ratio = 22400: 35000
= 112: 175
Question 9 of 10
9. Question
Number of adult females in village E is what percent more/less than the number of children in village F?
Correct
Answer: b)
Number of adult females in village E = 25/100 x 48000 = 12000
Number of children in village F = (100 â€“ 25 â€“ 20)/100 x 40000
= 55/100 x 40000
= 22000
Required percentage = (22000 â€“ 12000)/22000 x 100
= 10000/22000 x 100
= 45.45% less
Incorrect
Answer: b)
Number of adult females in village E = 25/100 x 48000 = 12000
Number of children in village F = (100 â€“ 25 â€“ 20)/100 x 40000
= 55/100 x 40000
= 22000
Required percentage = (22000 â€“ 12000)/22000 x 100
= 10000/22000 x 100
= 45.45% less
Question 10 of 10
10. Question
Population of village C and village F is 50000 and 40000 respectively. Find the total number of adult females in all the villages.
Correct
Answer: c)
Number of adult females in village A = (100 â€“ 42 â€“ 24)/100 x 42000
= 34/100 x 42000
= 14280
Number of adult females in village B = 32/100 x 56000 = 17920
Number of adult females in village C = 28/100 x 50000 = 14000
Number of adult females in village D = (100 â€“ 20 â€“ 40)/100 x 60000
= 40/100 x 60000
= 24000
Number of adult females in village E = 25/100 x 48000 = 12000
Number of adult females in village F = 20/100 x 40000 = 8000
Directions (1 – 5): Study the following information carefully and answer the questions given below:
The following line graph shows the distance (in Km) travel by two trains on different days of a week.
The following table shows the ratio of the distance travelled by train A and train C on different days of the week.
1) Sum of the distances travelled by train C on Sunday and Monday together is what percent of the sum of the distances travelled by train B on the same days?
a) 50%
b) 68%
c) 75%
d) 100%
e) None of these
2) If the speed of train B on Wednesday is 39 Km/h and speed of train C on Thursday is 33 Km/h, find the respective ratio of the time taken by them to cover respective distances.
a) 2: 3
b) 3: 4
c) 4: 5
d) 3: 5
e) None of these
3) Find the difference between the distances travelled by train A on Monday, Tuesday and Wednesday together and distance travelled by train B on Thursday, Friday and Saturday together.
a) 320 Km
b) 410 Km
c) 530 Km
d) 380 Km
e) None of these
4) Time taken by train B to travel the distance on Tuesday is 11 hours and time taken by train A to travel the distance on Saturday is 10 hours. Speed of train B on Tuesday is what percent of the speed of train A on Saturday?
a) 95.23%
b) 66.67%
c) 86.67%
d) 83.33%
e) 93.33%
5) Find the sum of the distances travelled by train C throughout the week.
a) 4560 Km
b) 3650 Km
c) 4220 Km
d) 3820 Km
e) None of these
Directions (6 – 10): Study the following information carefully and answer the questions given below:
The following table represents Population of six different villages, percentage of adult males, adult females and children and ratio of literates and illiterates. Some data in the following table are missing.
6) Adult female population of village A is what percent of the illiterate population of that village?
a) 91.11%
b) 79.33%
c) 86.67%
d) 53.33%
e) None of these
7) If number of literate population of village C is 30000, find the difference between number of children in village C and number of adult females in village D.
a) 1000
b) 2000
c) 3000
d) 1500
e) None of these
8) Ratio of number of adult males and number of children in village B is 10:7 respectively. Find the respective ratio of number of adult males and number of illiterates in village B.
a) 107: 175
b) 109: 113
c) 111: 139
d) 112: 175
e) None of these
9) Number of adult females in village E is what percent more/less than the number of children in village F?
a) 54.54% less
b) 45.45% less
c) 54.54% more
d) 45.45% more
e) None of these
10) Population of village C and village F is 50000 and 40000 respectively. Find the total number of adult females in all the villages.
a) 84200
b) 88400
c) 90200
d) 78600
e) None of these
Answers :
Direction (1 – 5) :
1) Answer: d)
Distance travelled by train C on Sunday = 15/17 x 680 = 600 Km
Distance travelled by train C on Monday = 6/5 x 400 = 480 Km
Sum of the distances travelled by train C on Sunday and Monday together
= 600 + 480 = 1080 Km
Sum of the distances travelled by train B on Sunday and Monday together
= 500 + 580 = 1080 Km
Required percentage = 1080/1080 x 100 = 100%
2) Answer: c)
Time taken by train B on Wednesday to cover the distance = 520/39
= 40/3 hours
Distance travelled by train C on Thursday = 11/13 x 650 = 550 Km
Time taken by train C on Thursday to cover the distance = 550/33 = 50/3 hours
Required ratio = 40/3: 50/3 = 4: 5
3) Answer: a)
Distances travelled by train A on Monday, Tuesday and Wednesday together
= 400 + 540 + 480
= 1420 Km
Distance travelled by train B on Thursday, Friday and Saturday together
= 640 + 480 + 620
= 1740 Km
Required difference = 1740 â€“ 1420 = 320 Km
4) Answer: a)
We know that
Speed = Distance/Time
Speed of train B on Tuesday = 440/11 = 40 Km/h
Speed of train A on Saturday = 420/10 = 42 Km/h
Required percentage = 40/42 x 100 = 95.23%
5) Answer: b)
Distance travelled by train C on Monday = 6/5 x 400 = 480 Km
Distance travelled by train C on Tuesday = 8/9 x 540 = 480 Km
Distance travelled by train C on Wednesday = 9/8 x 480 = 540 Km
Distance travelled by train C on Thursday = 11/13 x 650 = 550 Km
Distance travelled by train C on Friday = 5/4 x 520 = 650 Km
Distance travelled by train C on Saturday = 5/6 x 420 = 350 Km
Distance travelled by train C on Sunday = 15/17 x 680 = 600 Km
Required sum = 480 + 480 + 540 + 550 + 650 + 350 + 600 = 3650 Km
Direction (6-10) :
6) Answer: b)
Adult female population of village A = (100 â€“ 42 â€“ 24)/100 x 42000
= 34/100 x 42000
= 14280
Illiterate population of village A = 3/7 x 42000
= 18000
Required percentage = 14280/18000 x 100
= 79.33%
7) Answer: c)
Total population of village C = 5/3 x 30000 = 50000
Number of children in village C = (100 â€“ 30 â€“ 28)/100 x 50000
= 42/100 x 50000
= 21000
Number of adult females in village D = (100 â€“ 20 â€“ 40)/100 x 60000
= 40/100 x 60000
= 24000
Required difference = 24000 â€“ 21000 = 3000
8) Answer: d)
Number of adult males in village B = 10/17 x (100 â€“ 32)/100 x 56000
= 10/17 x 68/100 x 56000
= 22400
Number of illiterates in village B = 5/8 x 56000
= 35000
Required ratio = 22400: 35000
= 112: 175
9) Answer: b)
Number of adult females in village E = 25/100 x 48000 = 12000
Number of children in village F = (100 â€“ 25 â€“ 20)/100 x 40000
= 55/100 x 40000
= 22000
Required percentage = (22000 â€“ 12000)/22000 x 100
= 10000/22000 x 100
= 45.45% less
10) Answer: c)
Number of adult females in village A = (100 â€“ 42 â€“ 24)/100 x 42000
= 34/100 x 42000
= 14280
Number of adult females in village B = 32/100 x 56000 = 17920
Number of adult females in village C = 28/100 x 50000 = 14000
Number of adult females in village D = (100 â€“ 20 â€“ 40)/100 x 60000
= 40/100 x 60000
= 24000
Number of adult females in village E = 25/100 x 48000 = 12000
Number of adult females in village F = 20/100 x 40000 = 8000