Dear Readers, Bank Exam Race for the Year 2018 is already started, To **enrich** your preparation here we have providing new series of Practice Questions on Quantitative Aptitude – Section. Candidates those who are preparing for **IBPS PO Mains 2018** Exams can practice these questions daily and make your preparation effective.

**IBPS PO Mains 2018- Quantitative Aptitude Questions Day – 28**

**Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions. **

The bar chart shows the price of land per sq. m in different years from two different cities.

**1) If total amount spent by Hari to buy certain sq. m of land in city P in the year 2014 is same as the amount spent to buy certain sq. m of land in city Q in the year 2010 which is Rs.1504800, sq. m of land bought by Hari in the city P in the year 2014 is what percentage of the sq. m of land bought in city Q in the year 2010? **

a) 40%

b) 60%

c) 50%

d) 30%

e) 70%

**2) Total amount spent by Karthi to buy certain sq. m of land in city Q in the year 2013 is Rs. 1180800. Certain sq. m land bought by Karthi in city Q in the year 2013 is one-fourth of the certain sq. m of land bought in city P at the same amount. In which of the following year Karthi bought certain sq. m of land in city P, if the sq. m per land in city P is half the sq. m per land in city Q in the same year?**

a) 2012

b) 2011

c) 2013

d) 2014

e) 2015

**3) Saran bought certain sq. m of land in city P in the year 2012, 2014 and 2015 is in the ratio 2: 3: 1 and spent total amount of Rs. 7.2 lakhs, find the total amount if she bought same sq. m of land in the city Q in the same years**

a) 7.2 lakhs

b) 6.4 lakhs

c) 5.6 lakhs

d) 4.8 lakhs

e) 5.4 lakhs

**4) Total amount of sq. m of land in city P for all the given years together is approximately what percentage of the total amount of sq. m of land in city Q for all the given years together?**

a) 72%

b) 96%

c) 56%

d) 48%

e) 64%

**5) Find the average amount of the difference between the sq. m per land in city P and Q**

a) Rs.1500

b) Rs.1200

c) Rs.1600

d) Rs.1250

e) Rs.1800

**Directions (6-10): In each of the following questions, a question is followed by two/three statements I, II and III. Read all the statements to find the answer to given question and then answer accordingly that which statement/s can give the answer alone/together.**

**6) What is the monthly income of Suman?**

**Statement I:** Suman spends four-fifth of his income on family requirements and remaining amount is saved.

**Statement II:** Out of the total money spent by Suman in a month, 40% is spent on child education and the remaining on family requirements.

a) Neither I nor II

b) Only II

c) Only I

d) Either I or II

e) None of the above

**7) What is A’s share in the profit of Rs.21000 earned in the business run by in the partnership with B for one year?**

**Statement I:** Amount invested by B is 75% of the amount invested by A.

**Statement II:** A invested an amount 80% of the amount invested by B.

a) Both I and II

b) Only II

c) Only I

d) Either I or II

e) None of the above

**8) What is a two-digit number?**

**Statement I:** The difference of the digit is 4.

**Statement II:** The digit in the ten’s place is double the digit in the unit’s place.

a) Both I and II

b) Only II

c) Only I

d) Either I or II

e) None of the above

**9) A shopkeeper sells rice at the rate of Rs.36 per kg to customers. How much profit was earned on every kg of rice sold?**

**Statement I: **The profit was one-third of the cost price.

**Statement II:** 8% of the profit would be earned, if selling price of the rice was decrease by 25%.

a) Both I and II

b) Only II

c) Only I

d) Either I or II

e) None of the above

**10) What is the rate of interest per annum?**

**Statement I: **The difference between the compound interest and the simple interest on an amount of Rs 32000 in two years is Rs 320.

**Statement II: **An amount triples itself at simple interest in 14 years.

a) Both I and II

b) Only II

c) Only I

d) Either I or II

e) None of the above

**Answers :**

**Direction (1-5) :**

**1) Answer: c)**

Sq. m of land bought by Hari in the city P in the year 2014

= 1504800/1200 = 1254 sq. m

Sq. m of land bought by Hari in the city Q in the year 2010

= 1504800/600 = 2508

Required percentage = 1254/2508 * 100

= 50%

**2) Answer: d)**

Sq. m of land bought by Karthi in the city Q in the year 2013 = 1180800/4800

= 246 sq. m

Sq. m of land bought by Karthi in the city P = 246*4 = 984

Total amount spent by Karthi to buy certain sq. m of land in city P = 1180800

Sq. m per land bought by Karthi in the city Q = 1180800/984

= 1200

According to the question,

In the year 2014 only satisfies the given condition, (i.e. sq. m per land in city P is half the sq. m per land in city Q in the same year)

**3) Answer: a)**

Sq. m per land in city P in the year 2012 = 2400

Sq. m per land in city P in the year 2014 = 1200

Sq. m per land in city P in the year 2015 = 3600

Total amount spent by saran = 7.2 lakhs

Ratio of the certain sq. m of land bought in the year 2012, 2014 and 2015 in city P = 2: 3: 1

According to the question,

7,20,000 = (2400*2x+1200*3x+3600*x)

720000 = 4800x+3600x+3600x

720000 = 12000x

X = 60 sq. m

Sq. m per land in city Q in the year 2012 = 1200

Sq. m per land in city Q in the year 2014 = 2400

Sq. m per land in city Q in the year 2015 = 2400

Required total amount = (1200*120)+(2400*180)+(2400*60)

= 144000+432000+144000

= 720000

**4) Answer: b)**

Required percentage

= [(1200+4800+2400+1200+ 1200+3600)/(600+3600+1200+4800+2400+2400)]*100

= 14400/15000 * 100

= 96%

**5) Answer: a)**

Difference between the sq. m per land in the year 2010 in city P and Q

= 1200 – 600 = 600

Difference between the sq. m per land in the year 2011 in city P and Q

= 4800 – 3600 = 1200

Difference between the sq. m per land in the year 2012 in city P and Q

= 2400 – 1200 = 1200

Difference between the sq. m per land in the year 2013 in city P and Q

=4800 – 1200 = 3600

Difference between the sq. m per land in the year 2014 in city P and Q

=2400 – 1200 = 1200

Difference between the sq. m per land in the year 2015 in city P and Q

=3600 – 2400 = 1200

Required average = (600+1200+1200+3600+1200+1200)/6

= 9000/6

= Rs.1500 per land

**Direction (6-10) :**

**6) Answer: a)**

From statement I,

Suman spends his income on family requirements=4x/5

Savings=x/5

So, Statement I alone is not sufficient to answer the question.

From Statement II,

Suman spends child education=40/100*x=2x/5

Family requirements=60/100*x=3x/5

So, Statement II alone is not sufficient to the answer the question.

**7) Answer: d)**

From Statement I,

Lets A invested the amount=x

B invested the amount=75/100*x=3x/4

From question,

Profit ratio=12x:3x/4*12

=1:3/4=4:3

A’s share=4/7*21000=12000

So, Statement I alone is sufficient to the answer the question.

From statement II,

A invested an amount 80% of the amount invested by B.

Lets B invested the amount =y

A invested the amount=80/100*y=4y/5

From question,

Profit ratio=4y/5*12:y*12=4:5

A’s share=4/9*21000=9333.33

So, Statement II alone is sufficient to the answer the question.

**8) Answer: a)**

Unit’s digit is y and ten’s digit is x

Number=10x+y

From Statement I,

x-y=4

From statement II,

x=2y

From Statement I and Statement II,

2y-y=4

y=4

x=4(2)=8.

Number=84

**9) Answer: d) **

From Statement I,

Let cost price of rice=x

SP=CP+profit

x+(x/3)=36

4x/3=36

x=27

Profit=x/3=27/3=9

So, Statement I alone is sufficient to the answer the question.

From statement II,

SP=36*75/100=27

Cost price=27*100/108=25

Profit=36-25=11

So, Statement II alone is sufficient to the answer the question.

**10) Answer: d)**

**Statement I:**

We know that, difference between the compound interest and the simple interest

= (PR^{2})/100^{2}

320 = (32000* R^{2})/100*100

R= 10%

**Statement II:**

Let P=100 and SI =(3 *100) – 100

n=14

We know that, SI= pnr/100

If we substitute these values we can find the rate of interest per annum.

Hence Either Statement I or statement II is sufficient to answer the question.

**Daily Practice Test Schedule | Good Luck**

Topic | Daily Publishing Time |

Daily News Papers & Editorials | 8.00 AM |

Current Affairs Quiz | 9.00 AM |

Current Affairs Quiz (Hindi) | 9.30 AM |

IBPS Clerk Prelims – Reasoning | 10.00 AM |

IBPS Clerk Prelims – Reasoning (Hindi) | 10.30 AM |

IBPS Clerk Prelims – Quantitative Aptitude | 11.00 AM |

IBPS Clerk Prelims – Quantitative Aptitude (Hindi) | 11.30 AM |

Vocabulary (Based on The Hindu) | 12.00 PM |

IBPS Clerk Prelims – English Language | 1.00 PM |

SSC Practice Questions (Reasoning/Quantitative aptitude) | 2.00 PM |

IBPS PO/Clerk – GK Questions | 3.00 PM |

SSC Practice Questions (English/General Knowledge) | 4.00 PM |

Daily Current Affairs Updates | 5.00 PM |

IBPS PO Mains – Reasoning | 6.00 PM |

IBPS PO Mains – Quantitative Aptitude | 7.00 PM |

IBPS PO Mains – English Language | 8.00 PM |