Dear Aspirants, Our IBPS Guide team is providing new series of Reasoning Questions for IBPS RRB Clerk Mains 2019 so the aspirants can practice it on a daily basis. These questions are framed by our skilled experts after understanding your needs thoroughly. Aspirants can practice these new series questions daily to familiarize with the exact exam pattern and make your preparation effective.
Are You preparing for Bank exams 2019? Start your preparation with Free Mock test Series.
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score
Your score
Categories
Not categorized0%
maximum of 10 points
Pos.
Name
Entered on
Points
Result
Table is loading
No data available
Your result has been entered into leaderboard
Loading
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Answered
Review
Question 1 of 10
1. Question
Directions (1 â€“ 5): Study the following information carefully and answer the questions given below:
There are five different busses A, B, C, D and E that are travelling between two cities P and Q. Pie chart given below shows the distribution (in degree) of number of total passengers travelling in those two busses respectively.
Note: Ratio per male passenger fare to the per female passenger fare is same for all the busses which is equal to 5: 3.
Sum of pie chart = 1260 passengers
If total amount of fare collected from the passengers in bus A is Rs.9300 and number of male passengers in bus A and bus D is 180 and 52 more than the female passengers respectively. What is the total amount of fare collected from the passengers in bus D if ratio of per male passenger fare in bus A to that in bus D is 5: 4?
Correct
Answer: c)
Letper male passenger fare and per female passenger fare for all the busses is 5x and 3x respectively.
Total passengers in bus A = 1260 * (120/360) = 420
Total passengers in bus D = 1260 * (72/360) = 252
Let male and female passengers in bus A is â€˜aâ€™ and â€˜a â€“ 180â€™ respectively.
a + (a â€“ 180) = 420
a = 300
Male and female passengers in bus A is 300 and 120 respectively.
According to the question:
(300 * 5x) + (120 * 3x) = 9300
1860x = 9300
x = 5
Let male and female passengers in bus D is â€˜dâ€™ and â€˜d â€“ 180â€™ respectively.
d + (d â€“ 52) = 252
d = 152
Male and female passengers in bus D is 152 and 100 respectively.
Per male passenger fare for bus D = 5x * (4/5) = 4x = Rs.20
Per female passenger fare for bus D = 20 * (3/5) = Rs.12
Total amount of fare collected from the passengers in bus D = (152 * 20) + (100 * 12) = Rs.4240
Incorrect
Answer: c)
Letper male passenger fare and per female passenger fare for all the busses is 5x and 3x respectively.
Total passengers in bus A = 1260 * (120/360) = 420
Total passengers in bus D = 1260 * (72/360) = 252
Let male and female passengers in bus A is â€˜aâ€™ and â€˜a â€“ 180â€™ respectively.
a + (a â€“ 180) = 420
a = 300
Male and female passengers in bus A is 300 and 120 respectively.
According to the question:
(300 * 5x) + (120 * 3x) = 9300
1860x = 9300
x = 5
Let male and female passengers in bus D is â€˜dâ€™ and â€˜d â€“ 180â€™ respectively.
d + (d â€“ 52) = 252
d = 152
Male and female passengers in bus D is 152 and 100 respectively.
Per male passenger fare for bus D = 5x * (4/5) = 4x = Rs.20
Per female passenger fare for bus D = 20 * (3/5) = Rs.12
Total amount of fare collected from the passengers in bus D = (152 * 20) + (100 * 12) = Rs.4240
Question 2 of 10
2. Question
Directions (1 â€“ 5): Study the following information carefully and answer the questions given below:
There are five different busses A, B, C, D and E that are travelling between two cities P and Q. Pie chart given below shows the distribution (in degree) of number of total passengers travelling in those two busses respectively.
Note: Ratio per male passenger fare to the per female passenger fare is same for all the busses which is equal to 5: 3.
Sum of pie chart = 1260 passengers
If the ratio of number of male passengers to female passengers travelling in bus D is 5: 4 and the ratio of male passengers to female passengers travelling in bus E is6: 5, then what is the ratio of sum of male passengers travelling in bus D and number of female passengersÂ travelling in bus E together to the sum of number of female passengers travelling in bus D and number of male passengers travelling in bus E together?
Correct
Answer: a)
Total passengers in bus D = 1260 * (72/360) = 252
Male passengers in bus D = 252 * (5/9) = 140
Female passengers in bus D = 252 * (4/9) = 112
Total passengers in bus E = 1260 * (66/360) = 231
Male passengers in bus E = 231 * (6/11) = 126
Female passengers in bus E = 231 * (5/11) = 105
Sum of male passengers travelling in bus D and number of female passengers travelling in bus E together = 140 + 105 = 245
Sum of female passengers travelling in bus D and number of male passengers travelling in bus E together = 112 + 126 = 238
Required ratio = 245: 238 = 35: 34
Incorrect
Answer: a)
Total passengers in bus D = 1260 * (72/360) = 252
Male passengers in bus D = 252 * (5/9) = 140
Female passengers in bus D = 252 * (4/9) = 112
Total passengers in bus E = 1260 * (66/360) = 231
Male passengers in bus E = 231 * (6/11) = 126
Female passengers in bus E = 231 * (5/11) = 105
Sum of male passengers travelling in bus D and number of female passengers travelling in bus E together = 140 + 105 = 245
Sum of female passengers travelling in bus D and number of male passengers travelling in bus E together = 112 + 126 = 238
Required ratio = 245: 238 = 35: 34
Question 3 of 10
3. Question
Directions (1 â€“ 5): Study the following information carefully and answer the questions given below:
There are five different busses A, B, C, D and E that are travelling between two cities P and Q. Pie chart given below shows the distribution (in degree) of number of total passengers travelling in those two busses respectively.
Note: Ratio per male passenger fare to the per female passenger fare is same for all the busses which is equal to 5: 3.
Sum of pie chart = 1260 passengers
If number of male passengers travelling in another bus F is 25% more than the total number of passengers travelling in bus B. Ratio of male passengers to female passengers travelling in bus F is 4: 3, then what is the difference between total number of passengers travelling in bus F and that travelling in bus A?
Correct
Answer: c)
Total passengers in bus A = 1260 * (120/360) = 420
Total passengers in bus B = 1260 * (48/360) = 168
Total male passengers in bus F = 125% of 168 = 210
Total female passengers in bus F = 210 * (4/5) = 168
Total passengers in bus F = 210 + 168 = 378
Required difference = 420 â€“ 378 = 42
Incorrect
Answer: c)
Total passengers in bus A = 1260 * (120/360) = 420
Total passengers in bus B = 1260 * (48/360) = 168
Total male passengers in bus F = 125% of 168 = 210
Total female passengers in bus F = 210 * (4/5) = 168
Total passengers in bus F = 210 + 168 = 378
Required difference = 420 â€“ 378 = 42
Question 4 of 10
4. Question
Directions (1 â€“ 5): Study the following information carefully and answer the questions given below:
There are five different busses A, B, C, D and E that are travelling between two cities P and Q. Pie chart given below shows the distribution (in degree) of number of total passengers travelling in those two busses respectively.
Note: Ratio per male passenger fare to the per female passenger fare is same for all the busses which is equal to 5: 3.
Sum of pie chart = 1260 passengers
If total number of passengers travelling in all the five busses when all the busses are travelling between cities X and Y together is 1080 and out of which 15% are travelling in bus C and out of remaining passengers, (2/9)th are travelling in bus E, then what is the difference between total number of passengers travelling in buses C and E together when travelling between cities P and Q and total number of passengers travelling in buses C and E together when travelling between cities X and Y?
Correct
Answer: c)
Total number of passengers in buses C and E together when travelling between cities P and Q = 1260 * [(54 + 66)/360] = 420
Total number of passengers in bus C when travelling between cities X and Y = 15% of 1080 = 162
Total number of passengers in bus E when travelling between cities X and Y = (2/9) of (1080 â€“ 162) = 204
Total number of passengers in buses C and E together when travelling between cities X and Y = 162 + 204 = 366
Required difference = 420 â€“ 366 = 54
Incorrect
Answer: c)
Total number of passengers in buses C and E together when travelling between cities P and Q = 1260 * [(54 + 66)/360] = 420
Total number of passengers in bus C when travelling between cities X and Y = 15% of 1080 = 162
Total number of passengers in bus E when travelling between cities X and Y = (2/9) of (1080 â€“ 162) = 204
Total number of passengers in buses C and E together when travelling between cities X and Y = 162 + 204 = 366
Required difference = 420 â€“ 366 = 54
Question 5 of 10
5. Question
Directions (1 â€“ 5): Study the following information carefully and answer the questions given below:
There are five different busses A, B, C, D and E that are travelling between two cities P and Q. Pie chart given below shows the distribution (in degree) of number of total passengers travelling in those two busses respectively.
Note: Ratio per male passenger fare to the per female passenger fare is same for all the busses which is equal to 5: 3.
Sum of pie chart = 1260 passengers
Table given below shows the ratio of male passengers to female passengers travelling in the five different busses, then what is the difference between the total number of male passengers travelling in busses A and B together and total number of female passengers travelling in busses C, D and E together?
Correct
Answer: b)
Male passengers in buss A = 1260 * (120/360) * (3/5) = 252
Male passengers in buss B = 1260 * (48/360) * (5/8) = 105
Female passengers in buss C = 1260 * (54/360) * (5/9) = 105
Female passengers in buss D = 1260 * (72/360) * (2/9) = 56
Female passengers in buss E = 1260 * (66/360) * (5/7) = 165
Total number of male passengers travelling in busses A and B together = 252 + 105 = 357
Total number of female passengers travelling in busses C, D and E together = 105 + 56 + 165 = 326
Required difference = 357 â€“ 326 = 31
Incorrect
Answer: b)
Male passengers in buss A = 1260 * (120/360) * (3/5) = 252
Male passengers in buss B = 1260 * (48/360) * (5/8) = 105
Female passengers in buss C = 1260 * (54/360) * (5/9) = 105
Female passengers in buss D = 1260 * (72/360) * (2/9) = 56
Female passengers in buss E = 1260 * (66/360) * (5/7) = 165
Total number of male passengers travelling in busses A and B together = 252 + 105 = 357
Total number of female passengers travelling in busses C, D and E together = 105 + 56 + 165 = 326
Required difference = 357 â€“ 326 = 31
Question 6 of 10
6. Question
Direction (6 – 10): What value should come in the place of question mark in the given series?
2209, 1849, 1681, 1369, 961, 841, ?
Correct
Answer: a)
Square of prime numbers
2209 = 47 * 47
1849 = 43 * 43
1681 = 41 * 41
1369 = 37 * 37
961 = 31 * 31
841 = 29 * 29
529 = 23 * 23
Incorrect
Answer: a)
Square of prime numbers
2209 = 47 * 47
1849 = 43 * 43
1681 = 41 * 41
1369 = 37 * 37
961 = 31 * 31
841 = 29 * 29
529 = 23 * 23
Question 7 of 10
7. Question
Direction (6 – 10): What value should come in the place of question mark in the given series?
19, 23, 32, 48, 73, 109, ?
Correct
Answer: b)
19 + 2^{2 }= 23
23 + 3^{2 }= 32
32 + 4^{2 }= 48
48 + 5^{2 }= 73
73 + 6^{2 }= 109
109 + 7^{2 }= 158
Incorrect
Answer: b)
19 + 2^{2 }= 23
23 + 3^{2 }= 32
32 + 4^{2 }= 48
48 + 5^{2 }= 73
73 + 6^{2 }= 109
109 + 7^{2 }= 158
Question 8 of 10
8. Question
Direction (6 – 10): What value should come in the place of question mark in the given series?
23, 34.5, 69, 172.5, 517.5, 1811.25, ?
Correct
Answer: c)
23 * 1.5 = 34.5
34.5 * 2 = 69
69 * 2.5 = 172.5
172.5 * 3 = 517.5
517.5 * 3.5 = 1811.25
1811.25 * 4 = 7245
Incorrect
Answer: c)
23 * 1.5 = 34.5
34.5 * 2 = 69
69 * 2.5 = 172.5
172.5 * 3 = 517.5
517.5 * 3.5 = 1811.25
1811.25 * 4 = 7245
Question 9 of 10
9. Question
Direction (6 – 10): What value should come in the place of question mark in the given series?
599, 722, 968, 1337, 1829, 2444, ?
Correct
Answer: a)
599 + (1 * 123) = 722
722 + (2 * 123) = 968
968 + (3 * 123) = 1337
1337 + (4 * 123) = 1829
1829 + (5 * 123) = 2444
2444 + (6 * 123) = 3182
Incorrect
Answer: a)
599 + (1 * 123) = 722
722 + (2 * 123) = 968
968 + (3 * 123) = 1337
1337 + (4 * 123) = 1829
1829 + (5 * 123) = 2444
2444 + (6 * 123) = 3182
Question 10 of 10
10. Question
Direction (6 – 10): What value should come in the place of question mark in the given series?
11, 43, 170, 677, 2704, 10811, ?
Correct
Answer: d)
11 * 4 â€“ 1 = 43
43 * 4 â€“ 2 = 170
170 * 4 â€“ 3 = 677
677 * 4 â€“ 4 = 2704
2704 * 4 â€“ 5 = 10811
10811 * 4 â€“ 6 = 43238
Incorrect
Answer: d)
11 * 4 â€“ 1 = 43
43 * 4 â€“ 2 = 170
170 * 4 â€“ 3 = 677
677 * 4 â€“ 4 = 2704
2704 * 4 â€“ 5 = 10811
10811 * 4 â€“ 6 = 43238
Directions (1 â€“ 5): Study the following information carefully and answer the questions given below:
There are five different busses A, B, C, D and E that are travelling between two cities P and Q. Pie chart given below shows the distribution (in degree) of number of total passengers travelling in those two busses respectively.
Note: Ratio per male passenger fare to the per female passenger fare is same for all the busses which is equal to 5: 3.
Sum of pie chart = 1260 passengers
1) If total amount of fare collected from the passengers in bus A is Rs.9300 and number of male passengers in bus A and bus D is 180 and 52 more than the female passengers respectively. What is the total amount of fare collected from the passengers in bus D if ratio of per male passenger fare in bus A to that in bus D is 5: 4?
a) Rs.3620
b) Rs.2750
c) Rs.4240
d) Rs.3850
e) None of these
2) If the ratio of number of male passengers to female passengers travelling in bus D is 5: 4 and the ratio of male passengers to female passengers travelling in bus E is6: 5, then what is the ratio of sum of male passengers travelling in bus D and number of female passengersÂ travelling in bus E together to the sum of number of female passengers travelling in bus D and number of male passengers travelling in bus E together?
a) 35: 34
b) 5: 4
c) 15: 14
d) 25: 24
e) None of these
3) If number of male passengers travelling in another bus F is 25% more than the total number of passengers travelling in bus B. Ratio of male passengers to female passengers travelling in bus F is 4: 3, then what is the difference between total number of passengers travelling in bus F and that travelling in bus A?
a) 48
b) 36
c) 42
d) 32
e) None of these
4) If total number of passengers travelling in all the five busses when all the busses are travelling between cities X and Y together is 1080 and out of which 15% are travelling in bus C and out of remaining passengers, (2/9)th are travelling in bus E, then what is the difference between total number of passengers travelling in buses C and E together when travelling between cities P and Q and total number of passengers travelling in buses C and E together when travelling between cities X and Y?
a) 66
b) 84
c) 54
d) 24
e) None of these
5) Table given below shows the ratio of male passengers to female passengers travelling in the five different busses, then what is the difference between the total number of male passengers travelling in busses A and B together and total number of female passengers travelling in busses C, D and E together?
a) 23
b) 31
c) 26
d) 18
e) None of these
Direction (6 – 10): What value should come in the place of question mark in the given series?
6) 2209, 1849, 1681, 1369, 961, 841, ?
a) 529
b) 729
c) 625
d) 441
e) 576
7) 19, 23, 32, 48, 73, 109, ?
a) 162
b) 158
c) 170
d) 148
e) 126
8) 23, 34.5, 69, 172.5, 517.5, 1811.25, ?
a) 7250
b) 7234
c) 7245
d) 7256
e) 7124
9) 599, 722, 968, 1337, 1829, 2444, ?
a) 3182
b) 2896
c) 3459
d) 2997
e) 4256
10) 11, 43, 170, 677, 2704, 10811, ?
a) 43838
b) 45238
c) 43278
d) 43238
e) 41278
Answers :
Directions (1-5) :
1) Answer: c)
Letper male passenger fare and per female passenger fare for all the busses is 5x and 3x respectively.
Total passengers in bus A = 1260 * (120/360) = 420
Total passengers in bus D = 1260 * (72/360) = 252
Let male and female passengers in bus A is â€˜aâ€™ and â€˜a â€“ 180â€™ respectively.
a + (a â€“ 180) = 420
a = 300
Male and female passengers in bus A is 300 and 120 respectively.
According to the question:
(300 * 5x) + (120 * 3x) = 9300
1860x = 9300
x = 5
Let male and female passengers in bus D is â€˜dâ€™ and â€˜d â€“ 180â€™ respectively.
d + (d â€“ 52) = 252
d = 152
Male and female passengers in bus D is 152 and 100 respectively.
Per male passenger fare for bus D = 5x * (4/5) = 4x = Rs.20
Per female passenger fare for bus D = 20 * (3/5) = Rs.12
Total amount of fare collected from the passengers in bus D = (152 * 20) + (100 * 12) = Rs.4240
2) Answer: a)
Total passengers in bus D = 1260 * (72/360) = 252
Male passengers in bus D = 252 * (5/9) = 140
Female passengers in bus D = 252 * (4/9) = 112
Total passengers in bus E = 1260 * (66/360) = 231
Male passengers in bus E = 231 * (6/11) = 126
Female passengers in bus E = 231 * (5/11) = 105
Sum of male passengers travelling in bus D and number of female passengers travelling in bus E together = 140 + 105 = 245
Sum of female passengers travelling in bus D and number of male passengers travelling in bus E together = 112 + 126 = 238
Required ratio = 245: 238 = 35: 34
3) Answer: c)
Total passengers in bus A = 1260 * (120/360) = 420
Total passengers in bus B = 1260 * (48/360) = 168
Total male passengers in bus F = 125% of 168 = 210
Total female passengers in bus F = 210 * (4/5) = 168
Total passengers in bus F = 210 + 168 = 378
Required difference = 420 â€“ 378 = 42
4) Answer: c)
Total number of passengers in buses C and E together when travelling between cities P and Q = 1260 * [(54 + 66)/360] = 420
Total number of passengers in bus C when travelling between cities X and Y = 15% of 1080 = 162
Total number of passengers in bus E when travelling between cities X and Y = (2/9) of (1080 â€“ 162) = 204
Total number of passengers in buses C and E together when travelling between cities X and Y = 162 + 204 = 366
Required difference = 420 â€“ 366 = 54
5) Answer: b)
Male passengers in buss A = 1260 * (120/360) * (3/5) = 252
Male passengers in buss B = 1260 * (48/360) * (5/8) = 105
Female passengers in buss C = 1260 * (54/360) * (5/9) = 105
Female passengers in buss D = 1260 * (72/360) * (2/9) = 56
Female passengers in buss E = 1260 * (66/360) * (5/7) = 165
Total number of male passengers travelling in busses A and B together = 252 + 105 = 357
Total number of female passengers travelling in busses C, D and E together = 105 + 56 + 165 = 326
Required difference = 357 â€“ 326 = 31
Directions (6-10) :
6) Answer: a)
Square of prime numbers
2209 = 47 * 47
1849 = 43 * 43
1681 = 41 * 41
1369 = 37 * 37
961 = 31 * 31
841 = 29 * 29
529 = 23 * 23
7) Answer: b)
19 + 2^{2 }= 23
23 + 3^{2 }= 32
32 + 4^{2 }= 48
48 + 5^{2 }= 73
73 + 6^{2 }= 109
109 + 7^{2 }= 158
8) Answer: c)
23 * 1.5 = 34.5
34.5 * 2 = 69
69 * 2.5 = 172.5
172.5 * 3 = 517.5
517.5 * 3.5 = 1811.25
1811.25 * 4 = 7245
9) Answer: a)
599 + (1 * 123) = 722
722 + (2 * 123) = 968
968 + (3 * 123) = 1337
1337 + (4 * 123) = 1829
1829 + (5 * 123) = 2444
2444 + (6 * 123) = 3182
10) Answer: d)
11 * 4 â€“ 1 = 43
43 * 4 â€“ 2 = 170
170 * 4 â€“ 3 = 677
677 * 4 â€“ 4 = 2704
2704 * 4 â€“ 5 = 10811
10811 * 4 â€“ 6 = 43238
IBPSGuide Recommends Affairs Cloud Current affairs PDF