IBPS SO / NIACL AO Prelims – Quantitative Aptitude Questions Day- 56
Dear Readers, Bank Exam Race for theÂ Year 2018 is already started, ToÂ enrichÂ your preparation here we have providing new series of Practice Questions onÂ Quantitative Aptitude – Section. Candidates those who are preparing forÂ IBPS SO / NIACL AO Prelims 2018 Exams can practice these questions daily and make your preparation effective.
Are You preparing for Bank exams 2019? Start your preparation with Free Mock test Series.
Directions (Q. 1 – 5): What value should come in the place of question mark (?) in the following questions?
38 % of 350 + 400 % of 16 =? % of 50
Correct
Answer: a)
38 % of 350 + 400 % of 16 = x % of 50
(38/100)*350 + (400/100)*16 = (x/100)*50
133 + 64 = x/2
197*2 = x
X = 394
Incorrect
Answer: a)
38 % of 350 + 400 % of 16 = x % of 50
(38/100)*350 + (400/100)*16 = (x/100)*50
133 + 64 = x/2
197*2 = x
X = 394
Question 3 of 10
3. Question
Directions (Q. 1 – 5): What value should come in the place of question mark (?) in the following questions?
(1560 Ã· 40) + (4/7) of (5/8) of 56 = 24 +?
Correct
Answer: d)
(1560 Ã· 40) + (4/7) of (5/8) of 56 = 24 + x
(1560/40) + (4/7)*(5/8)*56 = 24 + x
39 + 20 â€“ 24 = x
X = 35
Incorrect
Answer: d)
(1560 Ã· 40) + (4/7) of (5/8) of 56 = 24 + x
(1560/40) + (4/7)*(5/8)*56 = 24 + x
39 + 20 â€“ 24 = x
X = 35
Question 4 of 10
4. Question
Directions (Q. 1 – 5): What value should come in the place of question mark (?) in the following questions?
âˆšx Ã— 120 = (23481 â€“ 22761) Ã— 11
Correct
Answer: b)
âˆšx Ã— 120 = (23481 â€“ 22761) Ã— 11
âˆšx Ã— 120 = 720*11
âˆšx = (720*11)/120 = 66
= > x = 4356
Incorrect
Answer: b)
âˆšx Ã— 120 = (23481 â€“ 22761) Ã— 11
âˆšx Ã— 120 = 720*11
âˆšx = (720*11)/120 = 66
= > x = 4356
Question 5 of 10
5. Question
Directions (Q. 1 – 5): What value should come in the place of question mark (?) in the following questions?
(8/3) of [908 + 1279] + 38 =? + 350
Correct
Answer: c)
(8/3) of [908 + 1279] + 38 = x + 350
(8/3)*(2187) + 38 = x + 350
X = 5832 + 38 â€“ 350 = 5520
Incorrect
Answer: c)
(8/3) of [908 + 1279] + 38 = x + 350
(8/3)*(2187) + 38 = x + 350
X = 5832 + 38 â€“ 350 = 5520
Question 6 of 10
6. Question
Directions (Q. 6 â€“ 10) Study the following information carefully and answer the given questions:
The following bar graph shows the total number of students playing different games from various schools.
Find the difference between the total students playing all the given games together in school P to that of school R?
Correct
Answer: a)
The total students playing all the given games together in school P
= > 120 + 150 + 90 = 360
The total students playing all the given games together in school R
= > 80 + 100 + 90 = 270
Required difference = 360 â€“ 270 = 90
Incorrect
Answer: a)
The total students playing all the given games together in school P
= > 120 + 150 + 90 = 360
The total students playing all the given games together in school R
= > 80 + 100 + 90 = 270
Required difference = 360 â€“ 270 = 90
Question 7 of 10
7. Question
Directions (Q. 6 â€“ 10) Study the following information carefully and answer the given questions:
The following bar graph shows the total number of students playing different games from various schools.
Find the ratio between the total number of students playing Football in School Q, R and S together to that of total number of students playing Kabaddi in School P, T and U together?
Correct
Answer: d)
The total number of students playing Football in School Q, R and S together
= > 130 + 80 + 120 = 330
The total number of students playing Kabaddi in School P, T and U together
= > 90 + 120 + 140 = 350
Required ratio = 330: 350 = 33: 35
Incorrect
Answer: d)
The total number of students playing Football in School Q, R and S together
= > 130 + 80 + 120 = 330
The total number of students playing Kabaddi in School P, T and U together
= > 90 + 120 + 140 = 350
Required ratio = 330: 350 = 33: 35
Question 8 of 10
8. Question
Directions (Q. 6 â€“ 10) Study the following information carefully and answer the given questions:
The following bar graph shows the total number of students playing different games from various schools.
Find the average number of students playing Cricket in all the given schools together except U?
Correct
Answer: b)
The total number of students playing Cricket in all the given schools together except U
= > 150 + 110 + 100 + 140 + 100 = 600
Required average = 600/5 = 120
Incorrect
Answer: b)
The total number of students playing Cricket in all the given schools together except U
= > 150 + 110 + 100 + 140 + 100 = 600
Required average = 600/5 = 120
Question 9 of 10
9. Question
Directions (Q. 6 â€“ 10) Study the following information carefully and answer the given questions:
The following bar graph shows the total number of students playing different games from various schools.
The total number of students playing all the given games together in school S is approximately what percentage more than the total number of students playing all the given games together in school R?
Correct
Answer: a)
The total number of students playing all the given games together in school S
= > 120 + 140 + 150 = 410
The total number of students playing all the given games together in school R
= > 80 + 100 + 90 = 270
Required % = [(410 â€“ 270)/270]*100 = 52 %
Incorrect
Answer: a)
The total number of students playing all the given games together in school S
= > 120 + 140 + 150 = 410
The total number of students playing all the given games together in school R
= > 80 + 100 + 90 = 270
Required % = [(410 â€“ 270)/270]*100 = 52 %
Question 10 of 10
10. Question
Directions (Q. 6 â€“ 10) Study the following information carefully and answer the given questions:
The following bar graph shows the total number of students playing different games from various schools.
Total number of students playing football in all the given schools together is approximately what percentage of total number of students playing Cricket in all the given schools together?
Correct
Answer: c)
Total number of students playing football in all the given schools together
= > 120 + 130 + 80 + 120 + 70 + 130 = 650
Total number of students playing Cricket in all the given schools together
= > 150 + 110 + 100 + 140 + 100 + 110 = 710
Required % = (650/710)*100 = 92 %
Incorrect
Answer: c)
Total number of students playing football in all the given schools together
= > 120 + 130 + 80 + 120 + 70 + 130 = 650
Total number of students playing Cricket in all the given schools together
Directions (Q. 6 â€“ 10) Study the following information carefully and answer the given questions:
The following bar graph shows the total number of students playing different games from various schools.
6) Find the difference between the total students playing all the given games together in school P to that of school R?
a) 90
b) 110
c) 130
d) 75
e) None of these
7) Find the ratio between the total number of students playing Football in School Q, R and S together to that of total number of students playing Kabaddi in School P, T and U together?
a) 12: 17
b) 21: 29
c) 15: 23
d) 33: 35
e) None of these
8) Find the average number of students playing Cricket in all the given schools together except U?
a) 135
b) 120
c) 125
d) 115
e) None of these
9) The total number of students playing all the given games together in school S is approximately what percentage more than the total number of students playing all the given games together in school R?
a) 52 %
b) 66 %
c) 44 %
d) 38 %
e) 26 %
10) Total number of students playing football in all the given schools together is approximately what percentage of total number of students playing Cricket in all the given schools together?
a) 106 %
b) 124 %
c) 92 %
d) 135 %
e) 80 %
Answers:
Directions (Q. 1 – 5):
1) Answer: c)
Â (754 + 432 + 556 + 818) Ã· (21 + 33 â€“ x + 40) = 32
2560/(94 â€“ x) = 32
2560/32 = 94 â€“ x
80 = 94 â€“ x
X = 94 â€“ 80 = 14
2) Answer: a)
38 % of 350 + 400 % of 16 = x % of 50
(38/100)*350 + (400/100)*16 = (x/100)*50
133 + 64 = x/2
197*2 = x
X = 394
3) Answer: d)
Â (1560 Ã· 40) + (4/7) of (5/8) of 56 = 24 + x
(1560/40) + (4/7)*(5/8)*56 = 24 + x
39 + 20 â€“ 24 = x
X = 35
4) Answer: b)
âˆšx Ã— 120 = (23481 â€“ 22761) Ã— 11
âˆšx Ã— 120 = 720*11
âˆšx = (720*11)/120 = 66
= > x = 4356
5) Answer: c)
Â (8/3) of [908 + 1279] + 38 = x + 350
(8/3)*(2187) + 38 = x + 350
X = 5832 + 38 â€“ 350 = 5520
Directions (Q. 6 -10):
6) Answer: a)
The total students playing all the given games together in school P
= > 120 + 150 + 90 = 360
The total students playing all the given games together in school R
= > 80 + 100 + 90 = 270
Required difference = 360 â€“ 270 = 90
7) Answer: d)
The total number of students playing Football in School Q, R and S together
= > 130 + 80 + 120 = 330
The total number of students playing Kabaddi in School P, T and U together
= > 90 + 120 + 140 = 350
Required ratio = 330: 350 = 33: 35
8) Answer: b)
The total number of students playing Cricket in all the given schools together except U
= > 150 + 110 + 100 + 140 + 100 = 600
Required average = 600/5 = 120
9) Answer: a)
The total number of students playing all the given games together in school S
= > 120 + 140 + 150 = 410
The total number of students playing all the given games together in school R
= > 80 + 100 + 90 = 270
Required % = [(410 â€“ 270)/270]*100 = 52 %
10) Answer: c)
Total number of students playing football in all the given schools together
= > 120 + 130 + 80 + 120 + 70 + 130 = 650
Total number of students playing Cricket in all the given schools together
= > 150 + 110 + 100 + 140 + 100 + 110 = 710
Required % = (650/710)*100 = 92 %
Daily Practice Test Schedule | Good Luck
Topic
Daily Publishing Time
Daily News Papers & Editorials
8.00 AM
Current Affairs Quiz
9.00 AM
Current Affairs Quiz (Hindi)
9.30 AM
IBPS SO/NIACL AO Prelims – Reasoning
10.00 AM
IBPS SO/NIACL AO Prelims â€“ Reasoning (Hindi)
10.30 AM
IBPS SO/NIACL AO Prelims â€“ Quantitative Aptitude
11.00 AM
IBPS SO/NIACL AO Prelims â€“ Quantitative Aptitude (Hindi)
11.30 AM
Vocabulary (Based on The Hindu)
12.00 PM
IBPS SO/NIACL AO Prelims â€“ English Language
1.00 PM
SSC Practice Questions (Reasoning/Quantitative aptitude)
2.00 PM
IBPS Clerk â€“ GK Questions
3.00 PM
SSC Practice Questions (English/General Knowledge)
4.00 PM
Daily Current Affairs Updates
5.00 PM
SBI PO/IBPS Clerk Mains – Reasoning
6.00 PM
SBI PO/IBPS Clerk Mains â€“ Quantitative Aptitude
7.00 PM
SBI PO/IBPS Clerk Mains â€“ English Language
8.00 PM
IBPSGuide Recommends Affairs Cloud Current affairs PDF