Quantitative Aptitude Questions – Number Series & DI

Practice Quantitative Aptitude Questions For SBI PO Prelims& NIACL 2017 (Number Series& Data Interpretation):

Dear Readers, Important Practice Aptitude Questions for Upcoming Exams was given here with Solutions. Aspirants those who are preparing for the Bank Examination and other Competitive Examination can use this.

 
Directions (Q. 1-5): what will come in place of question mark (?) in the given number series?
1). 476,   472,   462,   434,   352,   ?
a)192
b)164
c)108
d)112
e)176
 
2). 45000,   1800,   90,   6,   0.6,   ?
a)0.012
b)1.2
c)0.03
d)0.024
e)0.12
 
3). 9,   8,   14,   39,   152,   ?
a)755
b)628
c)772
d)720
e)684
 
4). 192,   108,   64,   40,   26,   ?
a)21
b)17
c)13
d)19
e)15
 
5). 18,   8,   7,   9.5,   18,   ?
a)50.5
b)46
c)48.25
d)44
e)52
 

Directions (Q. 6-10): study the following information carefully and answer the questions given below:

6). What is the ratio of the total number of male students learning Kathakali in school A and D together to the total number of female students learning Kathakali in the same schools together?

a)30:37
b)31:38
c)31:44
d)36:37
e)36:39
 
7). In school B, out of the total number of students (both male and female) learning Kathakali, 1/19 are below 15 years of age. If out of the total students who are below 15 years of age, 50% are females, then what is the number of female students learning Kathakali Who are 15 years or above?
a)34
b)29
c)36
d)25
e)38
 
8). What is the difference between the total number of male students learning Kathakali in schools B and C together and the total number of female students learning the same in the same schools together?
a)65
b)74
c)88
d)66
e)84
 
9). What is the average number of students learning dance forms (other than Kathakali) in school A, B and C?
a)289
b)297
c)285
d)283
e)273
 
10). The number of students (both male and female) who are learning Kathakali in school B and D together is approximately what per cent less than the number ofstudents (both male and female) who are learning the same dance in school A and C together?
a)18
b)42
c)22
d)51
e)33

 

 
Explanation With Answers Key:
 
1). C)The series is -4, -10, -28, -82, -244,
476 – (31 + 1) = 472, 472 – (32 + 1) = 462, 462 – (33+ 1) = 434, 434 – (34 + 1) = 352, 352 – (35 + 1) = 108, …
 
2). E)The series is ÷25, ÷20, ÷15, ÷10, ÷5, •••
 ie 45000 ÷ 25 = 1800, 1800 ÷ 20 = 90, 90 ÷ 15 = 6, 6 ÷ 10 = 0.6, 0.6 ÷ 5 = 0.12,
 
3). A)The series is x1 – 1, x2 – 2, x3 – 3, x4 – 4, x5 – 5, …
ie 9 x 1 – 1 = 8, 8 x 2 – 2 = 14, 14 x 3 – 3 =39, 39 x 4 – 4 = 152, 152 x 5 – 5 = 755, …
 
4). B) The series is ÷2 + 12, ÷2 + 10, ÷2 + 8, ÷2+6, …
192 ÷ 2 +12 = 108, 108 ÷ 2 + 10 = 64, 64 ÷ 2 + 8 = 40, 40 ÷ 2 + 6 = 26, 26 ÷ 2 + 4 = 17, …
 
5). D)The series is x0.5 — 1, x1 — 1, x1.5 — 1, x2 — 1, x2.5 — 1, …
ie 18 x 0.5 — 1 = 8, 8 x 1 — 1 = 7, 7 x 1.5 — 1 = 9.5, 9.5 x 2 — 1 = 18, 18 x 2.5 — 1 = 44, …
 
6). B) Reqd ratio
= Kathakali (A + D) males / Kathakali (A + D) females
= [450 × (30/100) × (7/15)] + [400 × (18/100) × (5/12)] / [450 × (30/100) × (8/15)] + [400 × (18/100) × (7/12)]
= (63+30)/(72+42) = 93/114 = 31/38 = 31 : 38
 
7). E)Total number of students who are learning Kathakali in School B 200 x (38/100)  = 76
Number of male students who are learning Kathakali = 76 x (9/19) = 36 19
Number of female students who are learning Kathakali = 76 x (10/19) = 40
Both males and females below 15 years = 76 × (1/19) = 4
Number of females below 15 years = 4 × (50/100) = 2
Number of female students learning kathakali who are 15 years or above = 40 – 2 = 38
 
8). B)Total number of male students learning kathakali in school B and C together
 = 200 × (38/100) × (9/19) + 500 × (24/100) × (5/24)
= 36 + 25 = 61
Total number of female students learning Kathakali in school B and C together
= 200 × (38/100) × (10/19) + 500 × (24/100) × (19/24)
= 40 + 95 = 135
Reqd difference = 135 — 61 = 74
 
9). E) Reqd average
={ 450 × (70/100) + 200 × (62/100) + (500 × 76) /100} / 3
= (315+124+380) / 3 = 819/3 = 273
 
10). B)The number of students (both male and female) who are learning Kathakali in School B and D together
= 200 x (38/100) + 400 × (18/100) = 76 + 72 = 148
The number of students (both males and females) who are learning Kathakali in School A and C together
= 450 × (30/100) + (500 × 24)/100 = 135 + 120 = 255
Difference = 255 -148 = 107

 

Reqd %=(107/255) × 100 = 42
0 0 votes
Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments