Quantitative Aptitude Questions (Application Sums) for SBI Clerk 2018 Day-4

Quantitative Aptitude Questions (Application Sums) for SBI Clerk 2018 Day-4:

Dear Readers, SBI is conducting Online preliminary Examination for the recruitment of Clerical Cadre. preliminary Examination of SBI Clerk was scheduled from March 2018. To enrich your preparation here we have providing new series of Application Sums – Quantitative Aptitude Questions. Candidates those who are appearing in SBI Clerk Prelims Exam can practice these Quantitative Aptitude average questions daily and make your preparation effective.

[WpProQuiz 1164]

Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Solutions

  1. The average age of 30 students in a class is 16 years. If the age of the teacher is included then the average increases by 1 then find the age of the teacher’s wife who is 4 years younger than the teacher?
  1. 25
  2. 38
  3. 36
  4. 40
  5. None of these
  1. The total annual income of Rohit is 240000.He spends 20% of his monthly income in his son’s education, 30% of the remaining in his household expense and rest is saved find his savings in a year?
  1. 124400
  2. 134400
  3. 144400
  4. 140000
  5. None of these
  1. A and B started a business with Rs 60000 and Rs 40000 respectively. After 4 months B withdrew 30% of his investment , after another 2 months C joined them with half of A’s investment the find the total profit if C’s share is 4500?
  1. 42139
  2. 31143
  3. 32100
  4. 52100
  5. None of these

 

Direction (4-5): In an examination there were certain number of candidates (Male+ Female).The number of candidates qualifying the examination is 20% less than candidates appeared. The ratio of qualified male to female candidates is 7:9.

  1. If the number of qualified female candidate in the examination is 1080 then find the total no of candidates appeared in the examination?
  1. 2500
  2. 3400
  3. 2400
  4. 3420
  5. None of these
  1. Find the difference between the qualified male candidates and failed female candidates if the ratio of male and female appearing in the examination is 5:7.
  1. 720
  2. 520
  3. 960
  4. 440
  5. None of these
  1. A,B and C started a business in the ratio 3:2:5. If 20% of total profit goes to the charity and C’share is 15,500, find the share of A if there was no charity?
  1. 11625
  2. 34129
  3. 68432
  4. 67212
  5. None of these
  1. A can complete 2/3 of the work in 8 days. While A and B together the complete the work in 10 days, find the time required by C who is twice efficient than B?
  1. 25
  2. 29
  3. 46
  4. 30
  5. None of these
  1. 8 men can complete a work in 12 days,4 women can complete it in 48 days and 10 children can complete the same work in 24 days. In how many days can 10 men 4 women and 10 children complete the same work?
  1. 8
  2. 7
  3. 6
  4. 9
  5. None of these
  1. Amit sells a car to Rohit at a profit of 30% and Rohit sells it to Vivek at a profit of 20%.How much profit% Amit would have got if he had sold the car directly to Vivek at the price Vivek brought?
  1. 26
  2. 56
  3. 29
  4. 52
  5. None of these
  1. Pipe A can fill a tank in 20 hours while pipe B can fill a tank 30 hours. They were used to fill a empty tank but when the tank was 50% full pipe A was closed then find the additional time required by B to fill the tank?
  1. 31
  2. 28
  3. 21
  4. 9
  5. None of these

Answers: 

1)Answer: c)

Total age of 30 students= 16*30= 480

Including teacher total weight= 31* 17= 527

Age of teacher = 527- 480

= 40

Age of teacher’s wife= 36

2) Answer: b)

Salary per month= 240000/12= 20000

Money spent child’s education= 20/100*20000

= 4000

Household expenses= 16000*30/100= 4800

So, Savings per month= 11200

Savings in a year= 11200 *12

= Rs 134400.

3) Answer: c)

A= 60000*12= 720000

B= 40000*4 + 28000*8 = 384000

C= 30000*6= 180000

Ratio of investment= 60:32:15

Total profit= 4500/15*107

= Rs 32100.

4) Answer: c)

Qualified males= 1080/9*7

= 840

Total qualified= 840+ 1080= 1920

Appeared= 1920/8*100

= 2400 candidates

5) Answer: b)

Males candidates appeared= 5/12*2400= 1000

Females appeared = 1400

Females failed = 1400- 1080= 320

Diffrence= 840-320= 520

6) Answer: a)

C’s share= 15500

Profit distributed among A,B,C

=15500/5*10= 31000

Total profit= 31000/80*100= 38750

A’s share if no charity was given= 38750*3/10= Rs 11625

7) Answer: d)

let the time required by A be x

Time required by A= 2/3*x=8

= x= 12 days

A=12

A+B=10

Unit of work done by A in one day= 5

Unit of work done by B in one day=1

Unit of work done by C in one day= 2( twice of B)

Time required by C= 60/2=30 days.

8) Answer: c)

1 man’s 1 day’s work= 1/96

1 woman’s 1 day’s work= 1/192

1 child’s 1day’s work= 1/240

So,

Required days= (10/96+4/192+10/240)

= 5+1+2/48

= 8/48=1/6

Required days= 6

9) Answer: b)

Let the C.P of the car be 100

Selling Price of Amit to Rohit= 100*130/100

= 130

Selling price of Rohit to Vivek= 130*120/100

= 156

Profit % of Amit sold directly to Vivek

= 56/100*100= 56%

10) Answer: d)

Total unit of work = 60units

Unit of work done by A in 1 hour= 3

Unit of work done by B in 1 hour= 2

Time required to fill 50% of the tank= 50/100*60

= 30/5= 6 hours

Time required to fill remaining tank by B alone= 30/2=15 hours

Total time taken= 6+15=21hours

Standard time required= 60/5=12 hours

Additional time taken= 9 hours.

Click Here for More Quantitative Aptitude Questions

 

 

0 0 votes
Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments