Quantitative Aptitude Questions (Data Interpretation) for SBI Clerk/PO Prelims 2018 Day-139

Dear Readers, SBI is conducting Online Examination for the recruitment of Clerical Cadre and probationary officer. To enrich your preparation here we have providing new series of Data Interpretation – Quantitative Aptitude Questions. Candidates those who are appearing in SBI Clerk/PO Prelims Exams can practice these Quantitative Aptitude average questions daily and make your preparation effective.

[WpProQuiz 2458]

Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Solutions

Click here to view Quantitative Aptitude Questions in Hindi

Directions (Q. 1 – 5) Study the following information carefully and answer the given questions:

Following pie chart – 1 shows the percentage distribution of total number of students (Boys + Girls) enrolled for different activities in School A and the pie chart -2 shows the percentage distribution of total number of girl students enrolled for different activities in School A

  1. Total number of boy students enrolled for Dancing and Singing together is approximately what percentage of total number of girl students enrolled for same activities?
  1. 86 %
  2. 124 %
  3. 102 %
  4. 68 %
  5. 74 %
  1. Find the difference between the total number of students enrolled for Drawing and Karathe together to that of total number of girl students enrolled for Karathe and Swimming together?
  1. 560
  2. 700
  3. 850
  4. 920
  5. None of these
  1. Find the ratio between the total number of boy students enrolled for Dancing and Swimming together to that of total number of girl students enrolled for Drawing and Karathe together?
  1. 143 : 212
  2. 125 : 198
  3. 133 : 248
  4. 161 : 264
  5. None of these
  1. Find the average number of boy students enrolled for Singing, Drawing and Karathe together?
  1. 326
  2. 378
  3. 412
  4. 434
  5. None of these
  1. The total number of girl students enrolled for Dancing, Drawing and Karathe together is approximately what percentage more/less than the total number of students enrolled for Singing and Swimming together?
  1. 16 % less
  2. 45 % more
  3. 4 % more
  4. 25 % less
  5. 32 % more

 

Directions (Q. 6 – 10) Study the following information carefully and answer the given questions:

The table shows the total sales value (in lakhs) of five famous books P, Q, R, S and T in six different cities. Some values are missing.

  Mumbai Delhi Kolkata Chennai Lucknow Patna
P 124 98 112 106 84
Q 150 102 132 116 78
R 136 144 124 110
S 142 118 96 120 132
T 98 84 135 140 123

 

  1. If the average sales value for all the given famous books in Mumbai is 136 lakhs, then find the ratio of total sales value of book T in Mumbai to that of total sales value of for all the given famous books together in Kolkata?
  1. 25 : 68
  2. 16 : 71
  3. 32 : 93
  4. 45 : 121
  5. None of these 
  1. If the average sales value of the book R for all the given cities together is 130 lakhs and the total sales value of book R in Delhi is 10 lakhs less than the total sales value of book R in Chennai, then the total sales value of book R in Delhi is
  1. 128 lakhs
  2. 136 lakhs
  3. 145 lakhs
  4. 112 lakhs
  5. None of these
  1. If total sales value of all the given books in Patna is 547 lakhs and the total sales value of book S in Patna is 32 lakhs more than the total sales value of book P in Patna, then find the difference between the total sales value of book P to that of book S in all the given cities together?
  1. 134 lakhs
  2. 92 lakhs
  3. 116 lakhs
  4. 122 lakhs
  5. None of these
  1. The total sales value in Kolkata is approximately what percentage of the total sales value in Lucknow of all the given famous books together?
  1. 82 %
  2. 95 %
  3. 108 %
  4. 123 %
  5. 74 %
  1. The average sales values of book Q, R and S together in Delhi is 116 lakhs, then find the total sales value of book R in Delhi?
  1. 128 lakhs
  2. 110 lakhs
  3. 86 lakhs
  4. 72 lakhs
  5. None of these

 

Answers:

Directions (Q. 1 – 5)

  1. Answer c

Total number of students enrolled for Dancing = 2500*(18/100) = 450Total number of students enrolled for Singing = 2500*(14/100) = 350Total number of girl students enrolled for Dancing =1200*(21/100) = 252

Total number of girl students enrolled for Singing = 1200*(12/100) = 144

Total number of boy students enrolled for Dancing = 450 – 252 = 198

Total number of boy students enrolled for Singing = 350 – 144 = 206

Required % = [(198 + 206)/(252 + 144)]*100

= > (404/396)*100 = 102.02 % = 102 %

2. Answer b

The total number of students enrolled for Drawing and Karathe together= > 2500*(52/100) = 1300The total number of girl students enrolled for Karathe and Swimming together

= > 1200*(50/100) = 600

Required difference = 1300 – 600 = 700

3. Answer d

Total number of students enrolled for Dancing = 2500*(18/100) = 450Total number of girl students enrolled for Dancing =1200*(21/100) = 252Total number of boy students enrolled for Dancing = 450 – 252 = 198

Total number of students enrolled for Swimming = 2500*(16/100) = 400

Total number of girl students enrolled for Swimming = 1200*(23/100) = 276

Total number of boy students enrolled for Swimming = 400 – 276 = 124

The total number of boy students enrolled for Dancing and Swimming together

= > 198 + 124 = 322

The total number of girl students enrolled for Drawing and Karathe together

= > 1200*(44/100) = 528

Required ratio = 322: 528 = 161: 264

4. Answer a

Total number of students enrolled for Singing = 2500*(14/100) = 350Total number of girl students enrolled for Singing= 1200*(12/100) = 144Total number of boy students enrolled for Singing = 350 – 144 = 206

Total number of students enrolled for Drawing = 2500*(24/100) = 600

Total number of girl students enrolled for Drawing = 1200*(17/100) = 204

Total number of boy students enrolled for Drawing = 600 – 204 = 396

Total number of students enrolled for Karathe = 2500*(28/100) = 700

Total number of girl students enrolled for Karathe = 1200*(27/100) = 324

Total number of boy students enrolled for Karathe = 700 – 324 = 376

Total number of boy students enrolled for Singing, Drawing and Karathe together

= > 206 + 396 + 376 = 978

Required average = 978/3 = 326

5. Answer c

Total number of girl students enrolled for Dancing, Drawing and Karathe together

= > 1200*(65/100) = 780

Total number of students enrolled for Singing and Swimming together= > 2500*(30/100) = 750

Required % = [(780 – 750)/750]*100 = (30/750)*100 = 4 % more

Directions (Q. 6 – 10)

6. Answer b

The average sales value for all the given famous books in Mumbai = 136 lakhs

The total sales value for all the given famous books in Mumbai = 136*5 = 680 lakhs

Total sales value of book T in Mumbai

= > 680 – (124 + 150 + 136 + 142) = 128 lakhs

The total sales value of for all the given famous books together in Kolkata

= > 112 + 132 + 144 + 96 + 84 = 568 lakhs

Required ratio = 128: 568 = 16: 71

7. Answer a

The average sales value of the book R for all the given cities together = 130 lakhs

Total sales value of the book R for all the given cities together = 130*6 = 780 lakhs

Total sales value of book R in Delhi = Total sales value of book R in Chennai – 10 lakhs

C – D = 10 — > (1)

Total sales value of book R in Delhi and Chennai

= > 780 – (136 + 144 + 124 + 110)

= > 266 lakhs

C + D = 266 —- > (2)

By solving the equation (1) and (2), we get,

Total sales value of book R in Chennai = 138 lakhs

Total sales value of book R in Delhi = 128 lakhs

8. Answer c

Total sales value of all the given books in Patna = 547 lakhs

The total sales value of book P and S in Patna

= > 547 – (78 + 110 + 123)

= > 236 lakhs

S + P = 236 –> (1)

The total sales value of book S in Patna = 32 lakhs + The total sales value of book P in Patna

S – P = 32 –> (2)

By solving the equation (1) and (2),

The total sales value of book S in Patna = 134 lakhs

The total sales value of book P in Patna = 102 lakhs

The total sales value of book P in all the given cities together

= > (124 + 98 + 112 + 106 + 84 + 102) = 626 lakhs

The total sales value of book S in all the given cities together

= > (142 + 118 + 96 + 120 + 132 + 134) = 742 lakhs

Required difference = 742 – 626 = 116 lakhs

9. Answer b

The total sales value in Kolkata of all the given famous books together

= > 112 + 132 + 144 + 96 + 84 = 568 lakhs

The total sales value in Lucknow of all the given famous books together

= > 84 + 116 + 124 + 132 + 140 = 596 lakhs

Required % = (568/596)*100 = 95.3 % = 95 %

10. Answer a

The average sales values of book Q, R and S together in Delhi = 116 lakhs

The total sales values of book Q, R and S together in Delhi = 116*3 = 348 lakhs

The total sales value of book R in Delhi = 348 – (102 + 118) = 128 lakhs

 

Daily Practice Test Schedule | Good Luck

Topic Daily Publishing Time
Daily News Papers & Editorials 8.00 AM
Current Affairs Quiz 9.00 AM
Quantitative Aptitude “20-20” 11.00 AM
Vocabulary (Based on The Hindu) 12.00 PM
General Awareness “20-20” 1.00 PM
English Language “20-20” 2.00 PM
Reasoning Puzzles & Seating 4.00 PM
Daily Current Affairs Updates 5.00 PM
Data Interpretation / Application Sums (Topic Wise) 6.00 PM
Reasoning Ability “20-20” 7.00 PM
English Language (New Pattern Questions) 8.00 PM

Click Here for More Quantitative Aptitude Questions

0 0 votes
Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments