Quantitative Aptitude Questions (Data Interpretation) for SBI Clerk 2018 Day-26

Quantitative Aptitude Questions (Data Interpretation) for SBI Clerk 2018 Day-26:

Dear Readers, SBI is conducting Online preliminary Examination for the recruitment of Clerical Cadre. preliminary Examination of SBI Clerk was scheduled from March 2018. To enrich your preparation here we have providing new series of Data Interpretation – Quantitative Aptitude Questions. Candidates those who are appearing in SBI Clerk Prelims Exam can practice these Quantitative Aptitude average questions daily and make your preparation effective.

Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Solutions

Daily Practice Test Schedule | Good Luck

Topic Daily Publishing Time
Daily News Papers & Editorials 8.00 AM
Current Affairs Quiz 9.00 AM
Logical Reasoning 10.00 AM
Quantitative Aptitude “20-20” 11.00 AM
Vocabulary (Based on The Hindu) 12.00 PM
Static GK Quiz 1.00 PM
English Language “20-20” 2.00 PM
Banking Awareness Quiz 3.00 PM
Reasoning Puzzles & Seating 4.00 PM
Daily Current Affairs Updates 5.00 PM
Data Interpretation / Application Sums (Topic Wise) 6.00 PM
Reasoning Ability “20-20” 7.00 PM
English Language (New Pattern Questions) 8.00 PM
General / Financial Awareness Quiz 9.00 PM

Directions (Q. 1 – 5) Read the following information carefully and answer the question given below:

Distribution of candidates who were enrolled for MBA entrance exam and the candidates (out of those enrolled) who passed the exam in different Institutes:

The table below shows percentage of male candidate out of total candidates who passes the exam from different Institutes.

Institutes Percentage of male candidates
P

40

Q 60
R 35
S 75
T 30
U 80
V 60
  1. If 2500 candidates passed the exam from institute R then what is the ratio between the number of male candidates passed the exam from institute T and V?
  1. 2:3
  2. 5:14
  3. 8:17
  4. 4:5
  5. 9:10
  1. If 2080 male candidates from institute U passed the exam then find the average number of candidate enrolled from institute P, Q, R and S if passed candidate from all the institute is 25% of the enrolled candidates from all the institute?
  1. 30000
  2. 15000
  3. 19000
  4. 25000
  5. 11600
  1. If the number of candidates who passed the exam from institute T is 2800 more than the number of candidates who passed the exam from Institute S then find the percentage of male candidate who passed the exam from Institute S out of total candidates who enrolled from institute S?
  1. 10%
  2. 5%
  3. 19%
  4. Can’t be determined
  5. None of these
  1. If 50000 candidates passed the exam from all the institute then find the percentage by which passed male candidates from Institute Q is more or less than the passed female candidates from Institute V?
  1. 6 % more
  2. 15 % more
  3. 12% less
  4. 13% less
  5. 10% more
  1. What is the total number of female candidates passed from institute R, S and T if the total passed candidate from Institute V is 3400?
  1. 4640
  2. 5620
  3. 2450
  4. 3460
  5. 4870

Directions (6-10) Read the information carefully and answer the following question. The Table below shows data related to sales of different companies of mobile by a dealer:

Companies Cost price Selling price Profit % Loss%
Redmi 8000 20
Micromax 12000 20
Apple 15000 30
Samsung 18000 10
Nokia 20000 15
  1. The selling price of Redmi is how much percent more/ less than the selling price of Nokia?
  1. 60%
  2. 50%
  3. 40%
  4. 72.50%
  5. 58.26%
  1. Find the difference between the cost price of Micromax and Samsung.
  1. Rs 5000
  2. Rs 10000
  3. Rs 16000
  4. Rs 3000
  5. Rs 1000
  1. Find the average Cost Price of all the Mobile companies.
  1. Rs 16000
  2. Rs 20000
  3. Rs. 18000
  4. Rs 25000
  5. Rs. 15600
  1. The Apple Company announces a discount of 35% on the Marked price for each mobile. Find the marked price of the Apple mobile phone?
  1. Rs. 42000
  2. Rs. 28000
  3. Rs. 37000
  4. Rs. 30000
  5. None of these
  1. The profit earned by Apple phone is how much percent more than the profit earned in Redmi phone?
  1. 200%
  2. 181.25%
  3. 175%
  4. 167.33%
  5. 123.55%

Answers:

Directions (Q. 1 – 5)

  1. Answer: (c)

Number of males candidate passed from institute T

= 2500/15*16*30/100 = 800

Number of male candidate passed from institute V

= 2500/15*17*60/100

= 1700

Required Ratio= 800:1700= 8:17

  1. Answer: (e)

Total number of candidates passed from institute U

= 2080/80*100 = 2600

Total number of candidate passed from all the institute

= 2600/13*100= 20000

Total number of candidates enrolled from all the institute

= 20000/25*100 = 80000

Total number of candidates enrolled from P, Q, R and S

= 80000*58/100= 46400

Required average = 46400/4= 11600

  1. Answer: (d)

The number of candidates who passed the exam from institute T is 2800 more than the number of candidates who passed the exam from Institute S

T=2800+S

T-S= 2800

7’s = 2800

1’s =400

Total no of candidates passed from all the institute=40000

We can’t find the total no of candidates enrolled the exam.

  1. Answer: (a)

Number of male candidates passed from institute Q

= 50000*12/100*60/100= 3600

Number of female candidates passed female candidate from institute V

= 50000*17/100*40/100= 3400

Required percentage= 3600-3400/3400*100 = 6% more

  1. Answer: (a)

Total number of candidates passed= 3400/17*100= 20000

Number of female candidate passed from R

= 20000*15/100*65/100

= 1950

Number of female candidate passed from S

= 20000*9/100*25/100

= 450

Number of female candidate passed from T

= 20000*16/100*70/100

= 2240

Required average= 1950+450+2240= 4640

 

Directions (6-10)

  1. Answer: (e)

Selling price of Redmi = 8000*120/100= Rs 9600

Selling price of Nokia= 20000*115/100= Rs 23000

Required percentage= (23000-9600)/23000* 100= 58.26%

  1. Answer: (a)

Cost price of Micromax= 12000/80*100= Rs 15000

Cost price of Samsung= 18000/90*100= Rs 20000

Required difference= 20000- 15000= Rs 5000

  1. Answer: (e)

Cost price of Micromax= 12000/80*100= Rs 15000

Cost price of Samsung= 18000/90*100= Rs 20000

So, Average price of all the mobile companies

= (15000+20000+8000+15000+20000)/5

= 78000/5

= Rs 15600

  1. Answer: (d)

Cost price of each Apple mobile = 15000

Selling price of each Apple mobile= 15000*130/100 = 19500

The Apple Company announces a discount of 35% on the marked price for each mobile.

Marked price*65/100 = Selling price

MP *(65/100) = 19500

MP = 19500*100/65= 30000

  1. Answer: (b)

Profit earned in Apple= 15000*30/100= Rs 4500

Profit earned in Redmi = 8000* 20 /100= 1600

Required percentage= (4500-1600)/1600*100= 181.25%

Click Here for More Quantitative Aptitude Questions

0 0 votes
Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments