# Quantitative Aptitude Questions (Data Interpretation) for SBI Clerk 2018 Day-28

## Quantitative Aptitude Questions (Data Interpretation) for SBI Clerk 2018 Day-28:

Dear Readers, SBI is conducting Online preliminary Examination for the recruitment of Clerical Cadre. preliminary Examination of SBI Clerk was scheduled from June/July 2018. To enrich your preparation here we have providing new series of Data Interpretation – Quantitative Aptitude Questions. Candidates those who are appearing in SBI Clerk Prelims Exam can practice these Quantitative Aptitude average questions daily and make your preparation effective.

Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Solutions

## Daily Practice Test Schedule | Good Luck

 Topic Daily Publishing Time Daily News Papers & Editorials 8.00 AM Current Affairs Quiz 9.00 AM Logical Reasoning 10.00 AM Quantitative Aptitude “20-20” 11.00 AM Vocabulary (Based on The Hindu) 12.00 PM Static GK Quiz 1.00 PM English Language “20-20” 2.00 PM Banking Awareness Quiz 3.00 PM Reasoning Puzzles & Seating 4.00 PM Daily Current Affairs Updates 5.00 PM Data Interpretation / Application Sums (Topic Wise) 6.00 PM Reasoning Ability “20-20” 7.00 PM English Language (New Pattern Questions) 8.00 PM General / Financial Awareness Quiz 9.00 PM

Direction (1-5): The table below shows number of three kinds of balls in 5 different bags:

 Bags Yellow Balls Green Balls Red Balls A 18 B 15 C 12 D 24 E 10 25
1. If the probability of drawing a red ball from bag A is 3/10 and the number of yellow and green balls present in bag A is in the ratio of 3:4 then find the probability of drawing a yellow balls if two balls are drawn from bag A at random?
1. 132/225
2. 147/295
3. 68/225
4. 126/295
5. None of these
1. If the number of total balls in bag C is 60 while the ratio of yellow and red balls in the bag is 3:5 then find the probability of getting one red ball and one green ball if 2 balls are drawn from bag C at random?
1. 13/59
2. 11/34
3. 12/59
4. 10/17
5. 10/19
1. If the number of yellow balls is 4 more than the green balls in bag D and the probability of drawing a red ball is ¾ if one ball is picked at random then find the total number of balls in bag D?
1. 70
2. 60
3. 36
4. 18
5. 32
1. What is the probability of getting at least one green ball from Bag B when 3 balls are picked at random if there are total 50 balls in bag B and number of red ball in bag B is 2 more than yellow ball in bag E?
1. 667/784
2. 877/1225
3. 107/189
4. 106/193
5. 104/189
1. If the number of green balls and red balls in bag E is in the ratio of 4:5 then find the probability of getting either a red or a green ball if one ball is picked at random from bag E?
1. 10/19
2. 9/11
3. 13/19
4. 15/17
5. 15/19

Directions (Q. 6-10): Study the following table and answer the following questions given below.

 Year Apple Microsoft IBM Total Senior Total Senior Total Senior 2014 600 45% 520 55% 620 – 2015 900 65% – 70% 740 60% 2016 850 80% 1020 25% – 70% 2017 718 – 530 40% 564 25% 2018 1000 66% 610 50% 450 60%

6) The total no of employees from Microsoft increased by 50% from 2014 to 2015 then what is the number of Senior employees in 2015 in the same Company?

1. 251
2. 546
3. 598
4. 472
5. None of these

7) The no of senior employees from IBM in 2016 is 490, then what is the ratio of Senior employees and other employees in the same year in IBM?

1. 7 : 3
2. 5 : 9
3. 6 : 3
4. 9 : 5
5. None of these

8) If the senior employees in 2017 in all the Companies together is 712, then the no of senior employees in Company Apple is what % of total no of employees in APPLE?

1. 50%
2. 24%
3. 35%
4. 28%
5. None of these

9) Find the average number of senior employees from Microsoft in all the years together, if the total no of employees from Microsoft in 2017 is 700?

1. 223
2. 115
3. 309
4. 392
5. None of these

10) What is the difference between the no senior employees in 2018 and 2016 in all the Companies together, if the total no of employees from IBM in 2016 is 700?

1. 180
2. 120
3. 152
4. 142
5. None of these

Direction (1-5):

The probability of drawing a red ball from bag A is 3/10,

18C1/(18+y+g)C1 = 3/10

18/(18+y+g) = 3/10

60 = 18+y+g

Yellow + green = 42 balls

The number of yellow and green balls present in bag A is in the ratio of 3:4

7’s = 42=> 1’s= 6

Yellow balls= 18

Green balls= 24

Total balls in bag A= 18+24+18 = 60

The probability of drawing one yellow balls if two balls are drawn from bag A at random

= > 18C1 and 42C1 / 60C2

= > (18*42)/ 60C2

= > 126/295

Total number of yellow and red balls = 60-12= 48

Number of yellow balls= 48*3/8= 18

Number of red balls = 48*5/8= 30

Required probability= 30C1*12C1/60C2

= 12/59

Let the number of green balls in bag D be x

Yellow balls = x+4

Probability of drawing one red ball= ¾

24C1/ x+x+4+24C1 = ¾

24/2x+28= ¾

32= 2x+28

4= 2x

x= 2

Total number of balls= 24+2+ (2+4) = 32

Number of green balls in bag B = 50- (15+12)= 23

Probability of not getting green ball= 27C3/50C3

= 117/784

Probability of getting atleast one green ball

= 1- (117/784)

= 667/784

Number of green balls in bag E = 25*4/5= 20

Probability of getting either a red or green ball

= (25C1 + 20C1)/55C1

= (25+20)/55

= 45/55

= 9/11

Directions (Q. 6-10):

Total number of employees from Microsoft in 2015,

520*150/100 = 780

Senior employees in Microsoft = 780*70/100 = 546

The no of senior employees from IBM in 2016 is 490,

70% of total employees = 490

Total employees = 700

The ratio of Senior employees and other employees in the same year in IBM,

= > 490: 210

= > 7 : 3

718*x% + 530*40% + 564*25% = 712

718*x/100 + 212 +141 = 712

718*x/100 = 359

X = 359*100/718 = 50%

Average = [520*55% + 700*70% + 1020*25% + 530*40% + 610*50%]/5

= (286+255+212+302+490)/5

= 1545/5

= 309

2016: 680+255+490 = 1425

2018: 660 + 305 + 270 = 1235

Diff = 1425 – 1235 =190 