Quantitative Aptitude Questions (Inequality) for SBI Clerk/PO Mains 2018 Day- 93

Dear Readers, SBI is conducting Online Examination for the recruitment of Clerical Cadre and  Probationary Officers. Examination of SBI Clerk/PO Mains was scheduled from August 2018. To enrich your preparation here we have providing new series of Inequality- Quantitative Aptitude Questions. Candidates those who are appearing in SBI Clerk/PO Mains Exam can practice these Quantitative Aptitude average questions daily and make your preparation effective.

[WpProQuiz 2331]

Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Solutions

Click here to view Quantitative Aptitude Questions in Hindi

Directions (Q. 1 – 10): Each question contains a statement followed by Quantity I and Quantity II. Read the contents clearly and answer your questions accordingly.

  1. Quantity I: The area of rectangular garden is 1715 Sq m. The length of the rectangular garden is 40 % more than the breadth. Find the perimeter of the garden?

Quantity II: The area of a square park is 1936 Sq m.  Find the perimeter of the park?

  1. Quantity I > Quantity II
  2. Quantity I ≥ Quantity II
  3. Quantity II > Quantity I
  4. Quantity II ≥ Quantity I
  5. Quantity I = Quantity II or Relation cannot be established
  1. Quantity I: The present age of Mano is 42 years. After 4 years, the age of Julee, if Julee is 3 years younger than Mano?

Quantity II: The difference between the age of Ravi and Banu is 20 years. 16 years hence, the ratio of their ages is 2: 1. After 8 years, the age of Ravi is?

  1. Quantity I > Quantity II
  2. Quantity I ≥ Quantity II
  3. Quantity II > Quantity I
  4. Quantity II ≥ Quantity I
  5. Quantity I = Quantity II or Relation cannot be established
  1. Quantity I: Find the simple interest on Rs. 26000 for 2 years at 13 % per annum?

Quantity II: Find the compound interest on Rs. 26000 for 2 years at 12 % per annum?

  1. Quantity I > Quantity II
  2. Quantity I ≥ Quantity II
  3. Quantity II > Quantity I
  4. Quantity II ≥ Quantity I
  5. Quantity I = Quantity II or Relation cannot be established
  1. Quantity I: The shopkeeper sold an article at 10 % discount on marked price and he gains 20 %. If the marked price of the article is Rs. 450, then the cost price is?

Quantity II: The shopkeeper marks the price of the book Rs. 250 and his profit % is 25 %. Find the cost price of the book, if he allows a discount 15 %?

  1. Quantity I > Quantity II
  2. Quantity I ≥ Quantity II
  3. Quantity II > Quantity I
  4. Quantity II ≥ Quantity I
  5. Quantity I = Quantity II or Relation cannot be established
  1. Quantity I: A man rows to a place 48 km apart and back in 16 hours. He finds that he can row 6 km downstream and 4 km upstream in the same time. The speed of the stream is?

Quantity II: A man can row a boat at a speed of 10 km/hr in still water. He goes to a certain point upstream and back to the starting point in a river. The speed of the flowing water is 4 km/hr. What is the average speed of the boat for that journey?

  1. Quantity I > Quantity II
  2. Quantity I ≥ Quantity II
  3. Quantity II > Quantity I
  4. Quantity II ≥ Quantity I
  5. Quantity I = Quantity II or Relation cannot be established
  1. Quantity I: If (x1/4 / 16)2 = 144 / x3/2, then find the value of x?

Quantity II: If y1/3 × y2/3  × 3104 = 16 × y2, then find the value of y?

  1. Quantity I > Quantity II
  2. Quantity I ≥ Quantity II
  3. Quantity II > Quantity I
  4. Quantity II ≥ Quantity I
  5. Quantity I = Quantity II or Relation cannot be established
  1. Quantity I: 200 m long train can crosses a pole in 8 sec. The speed of the train is,

Quantity II: 175 m long train can crosses a platform of length 250 m in 25 sec. The speed of the train is,

  1. Quantity I > Quantity II
  2. Quantity I ≥ Quantity II
  3. Quantity II > Quantity I
  4. Quantity II ≥ Quantity I
  5. Quantity I = Quantity II or Relation cannot be established
  1. Quantity I: 4 years ago, the average age of A, B, C and D was 46 years. With E joining them now, the average age of all the 5 is 45 years. The age of E is?

Quantity II: The average age of 10 persons increased by 2 years, When 2 of them whose ages are 20 and 22 years, are replaced by 2 girls. The average age of the girls is?

  1. Quantity I > Quantity II
  2. Quantity I ≥ Quantity II
  3. Quantity II > Quantity I
  4. Quantity II ≥ Quantity I
  5. Quantity I = Quantity II or Relation cannot be established
  1. A bag contains, 5 white, 6 yellow and 3 black balls.

Quantity I: If 3 balls are drawn randomly, then find the probability of getting at least one yellow ball?

Quantity II: If 2 balls are drawn randomly, then find the probability of getting both the balls are either white or black?

  1. Quantity I > Quantity II
  2. Quantity I ≥ Quantity II
  3. Quantity II > Quantity I
  4. Quantity II ≥ Quantity I
  5. Quantity I = Quantity II or Relation cannot be established
  1. Quantity I: The diagonal of the square is 24√2 cm. The area of the square is?

Quantity II: The perimeter of the square is 96 cm. Then the area of the square is?

  1. Quantity I > Quantity II
  2. Quantity I ≥ Quantity II
  3. Quantity II > Quantity I
  4. Quantity II ≥ Quantity I
  5. Quantity I = Quantity II or Relation cannot be established

Answers:

1). Answer c

Quantity I:

The area of rectangular garden= 1715 Sq m

Length = (140/100)*breadth

l/b = 7/5 = > l : b = 7 : 5

7x*5x = 1715

35x2 = 1715

X2 = (1715/35) = 49

X = 7

Length = 49 m, Breadth = 35 m

Perimeter of the garden = 2*(l + b) = 2*(49 + 35) =2*84 = 168 m

Quantity II:

The area of a square park = 1936 Sq m

Area (a2) = 1936

Side (a) = 44

Perimeter of the park = 4a = 4*44 = 176 m

Quantity II > Quantity I

2). Answer a

Quantity I:

The present age of Mano = 42 years

Julee = Mano – 3 = 42 – 3 = 39 years

After 4 years, the age of Julee = 39 + 4 = 43 years

Quantity II:

16 years ago, the ratio of their ages = 2 : 1(2x, x)

According to the question,

X = 20

16 years hence, the age of Ravi and Banu = 40 and 20

Present age of Ravi and Banu = 24 and 4

After 8 years the age of Ravi = 32 years

Quantity I > Quantity II

3). Answer a

Quantity I:

S.I = P*n*r/100

S.I = (26000*2*13)/100 = Rs. 6760

Quantity II:

C.I:

26000*(12/100) = 3120

29120*(12/100) = 3494.4

C.I = 3120 + 3494.4 = Rs. 6614.4

Quantity I > Quantity II

4). Answer a

Quantity I:

Selling price of the article = 450*(90/100) = Rs. 405

Cost price of the article

= > CP*(120/100) = 405

= > CP = 405*(100/120)

= > CP = 337.50

Quantity II:

Selling price of the book = 250*(85/100) = Rs. 212.50

Cost price of the book = 212.50*(100/125) = Rs. 170

Quantity I > Quantity II

5). Answer c

Quantity I:

Let the time of downstream and upstream x.

Speed of downstream= 6/x km/hr

Speed of upstream= 4/x km/hr

48/(6/x) + 48/(4/x) = 16

=>20x=16

=> x= 4/5 =0.8

Speed of downstream= 6/x = 6/0.8 =7.5 km/hr

Speed of upstream= 4/x = 4/0.8 = 5 km/hr

The speed of the stream is,

= > ½ (7.5- 5)

= > 2.5/2 = 1.25 km/hr

Quantity II:

Speed of still water = 10 km/hr

Speed of the flowing water = 4 km/hr

The average speed of the boat for that journey is,

=> Total Distance/ Time

=> 2x/ (x/(10+4) + (x/ (10-4))

=> 2x/ (x/14 + x/6)

=> 84/10

=> 8.4 km/hr

Quantity II > Quantity I

6). Answer c

Quantity I:

(x1/4 / 16)2 = (144 / x3/2 )  = (x1/2 / 256) = (144 / x3/2 )

(x1/2)  × (x3/2) = 256 × 144

x2 = (256 × 144)

x = √(256 × 144)

x = ± (16 × 12) = ±192

Quantity II:

y1/3 × y2/3 × 3104 = 16y2

y × 3104 = 16y2

3104 = 16y

Y = 3104 / 16 = 194

x < y

Quantity II > Quantity I

7). Answer a

Quantity I:

Speed = Distance/Time

= > 200/8

= > 25 m/sec

The speed of the train = 25 m/sec

Quantity II:

Distance = Length of train + Platform length = 175 + 250 = 425 m

Speed = 425/25 = 17 m/sec

Quantity I > Quantity II

8). Answer c

Quantity I:

4 years ago, Total age of four members (A+B+C+D) =46*4=184

Present age of 4 members=184+16=200

E joining with them, total members are five.

Total age = 45*5=225

The age of E = 225 – 200 =25 years

Quantity II:

The average age of 10 persons increased by 2 years,

=> Increased age = 10*2 =20 years

When 2 of them whose ages are 20 and 22 years, are replaced by 2 girls

=> 20 + 22 = 42 years

Girls age = 42 + 20 = 62 years

The average age of the girls

=> 62/2 = 31 years

Quantity II > Quantity I

9). Answer a

Total no of balls = 5 + 6 + 3 = 14 balls

Quantity I:

n(S) = 14C3 = (14*13*12)/(1*2*3)

The probability of getting at least one yellow ball = 1- P (None is yellow ball)

P (None is yellow ball)

n(E) = 8C3 = (8*7*6)/(1*2*3)

P(E) = n(E)/n(S) = 8C3 /14C3

= > [(8*7*6)/(1*2*3)] / [(14*13*12)/(1*2*3)]

= > 2/13

Required probability = 1- (2/13) = 11/13

Quantity II:

n(S) = 14C2 = (14*13)/(1*2)

n(E) = Probability that both the balls are either white or black

n(E) = 5C2 or 3C2

P(E) = n(E)/n(S)

= > [5C2 or 3C2] / 14C2

= > [10 + 3] / [(14*13)/(1*2)]

= > (13*2)/(14*13) = 1/7

Quantity I > Quantity II

10). Answer e

Quantity I:

The diagonal of the square = 24√2 cm

The area of the square = (1/2)*(diagonal)2

= > (1/2)*(24√2)2

= > (1/2)*24*24*2

= > 576 Sq cm.

Quantity II:

The perimeter of the square = 96 cm

4a = 96

Side (a) = 96/4 = 24 cm

The area of the square = a2 = 242 = 576 Sq cm.

Quantity I = Quantity II

Daily Practice Test Schedule | Good Luck

Topic Daily Publishing Time
Daily News Papers & Editorials 8.00 AM
Current Affairs Quiz 9.00 AM
Quantitative Aptitude “20-20” 11.00 AM
Vocabulary (Based on The Hindu) 12.00 PM
General Awareness “20-20” 1.00 PM
English Language “20-20” 2.00 PM
Reasoning Puzzles & Seating 4.00 PM
Daily Current Affairs Updates 5.00 PM
Data Interpretation / Application Sums (Topic Wise) 6.00 PM
Reasoning Ability “20-20” 7.00 PM
English Language (New Pattern Questions) 8.00 PM

Click Here for More Quantitative Aptitude Questions

0 0 votes
Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments