Dear Friends, **SBI Clerk 2018** Notification has been released we hope you all have started your preparation. Here we have started New Series of Practice Materials specially for SBI Clerk 2018. Aspirants those who are preparing for the exams can use this **“20-20” Quantitative Aptitude Questions.**

**Are You preparing for Bank exams 2019? Start your preparation with Free Mock test Series.**

One Time Offer @ Rs.345 Yearly Platinum Pack with 1 Year Validity

- Free IBPS Clerk Mains Mock Test 2019 – Take Test Now
- Free LIC Assistant Mains Mock Test 2019 – Take Test Now
- Free IBPS SO Mock Test 2019 – Take Test Now

**Daily Practice Test Schedule | Good Luck**

Topic |
Daily Publishing Time |

Daily News Papers & Editorials |
8.00 AM |

Current Affairs Quiz |
9.00 AM |

Logical Reasoning |
10.00 AM |

Quantitative Aptitude “20-20” |
11.00 AM |

Vocabulary (Based on The Hindu) |
12.00 PM |

Static GK Quiz |
1.00 PM |

English Language “20-20” |
2.00 PM |

Banking Awareness Quiz |
3.00 PM |

Reasoning Puzzles & Seating |
4.00 PM |

Daily Current Affairs Updates |
5.00 PM |

Data Interpretation / Application Sums (Topic Wise) |
6.00 PM |

Reasoning Ability “20-20” |
7.00 PM |

English Language (New Pattern Questions) |
8.00 PM |

General / Financial Awareness Quiz |
9.00 PM |

** **

**“20-20” Aptitude Questions | Crack SBI Clerk 2018 Day-20**

**Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Explanation**

**Click Here for SBI Clerk Prelims and Mains 2018 – Full Length Mock Test**

**Directions (Q. 1-5): what should come in place of question mark in the following number series?**

**1). 3, 14, 50, ?, 1534, 10747**

- 260
- 458
- 257
- 267
- 268

**2). 543, 668, 704, 1047, ?, 1840**

- 1110
- 1111
- 1115
- 1121
- 1112

**3). 71, 78, 149, 227, 376, 603, ?**

- 779
- 879
- 980
- 979
- 880

**4). 88, 44, ?, 165, 577.5, 2598.75**

- 60
- 62
- 64
- 68
- 66

**5) . 3, 9, 31, 129, ?, 3913**

- 651
- 650
- 550
- 551
- 457

**Directions (Q. 6-10): What should come in place of question mark in the following questions?**

**6). 1 2/3 of 1440 + 40% of 3550 – ? = 61 ^{2}**

- 99
- 129
- 81
- 121
- 119

**7). ? ÷ [25% of 289 – 32 3/4 ] = 0.2**

- 6.5
- 7.9
- 6.7
- 3.8
- 8.5

**8). (12.5 x 14) ÷ 20 + 41.25 = ? ^{3} ÷ 2.5**

- 6
- 5
- 3
- 4
- 7

**9). [(15.5 × 30) ÷15 – 1250 ÷ 50] = ? × 2**

- 3
- 2
- 5
- 1
- None of these

**10). 1/4 of 3832 + 150% of x = 2500**

- 1028
- 1020
- 1026
- 1120
- None of these

**Directions (Q. 11-15): Study the table carefully to answer the questions that follow.**

The pie chart shows the percentage of government employees in different cities and the bar graph shows the Total percentage of females and males

Note: (In percentage distribution some data missing find them by calculating other data)

**Females in Chennai are what per cent of the males in Kochi? (Rounded off to two digits after decimal)**

- 86.23
- 96.43
- 77.65
- 90.27
- 81.98

**What is respective ratio of the number of males in Bangalore and females in Hyderabad together to the number of males in Chennai and females in Delhi together?**

- 123 : 175
- 114 : 163
- 104 : 145
- 205 : 259
- 106 : 147

**What is the respective ratio of the total males in Mumbai and Delhi cities together to the total number of females in the same cities together?**

- 98 : 23
- 63 :139
- 23 : 98
- 43:117
- 117 : 43

**The total number of employees in Delhi is what per cent of the total number of employees in Hyderabad?**

- 87.5
- 82.5
- 90
- 85
- 93.5

**What is the total number of males from all the cities together?**

- 13456
- 10786
- 12348
- 13567
- 12234

**A, B and C started a business by investing Rs. 40500, Rs. 45000 and Rs. 60000 respectively. After 6 months C withdrew Rs. 15000 while A invested Rs. 4500 more. In annual profit of Rs. 56100, the share of C will exceed that of A by?**

- Rs. 900
- Rs. 1100
- Rs. 3000
- Rs. 3900
- None of the Above

**A bag contains 5 red balls, 4 green balls and 3 blue balls. If two balls are picked at random what is the probability that either both are red or both are blue in colour?**

- 13/66
- 5/33
- 13/28
- 5/726
- None of these

**The simple interest accrued on an amount of Rs. 17,000 at the end of four years is Rs. 6.800. What would be the compound interest accrued on the same amount at the same rate in the same period?**

- Rs. 7889.7
- Rs. 8324
- Rs. 6990.5
- Rs. 7129.3
- Rs. 7558.6

**The average monthly income of a family of four earning members was Rs.15230. One of the sons stopped contributing, so the average monthly income of the family came down to Rs.13260. What is the monthly income of the son who stopped contributing?**

- Rs.20340
- Rs.25580
- Rs.21140
- Rs.19350
- None of these

**Smallest angle of a triangle is equal to two-third of the smallest angle of a quadrilateral. The ratio between the angles of the quadrilateral is 3:4:5:6. Largest angle of the triangle is twice its smallest angle. What is the sum of second largest angle of the triangle and largest angle of the quadrilateral?**

- 160°
- 180°
- 190°
- 170°
- 150°

**Answers:**

**Directions (Q. 1-5): **

**1). Answer c**

The series is 3 x3 + 5 = 14, 14 x 4 – 6 = 50,

50 x 5 + 7 =**257**, 257 x 6 — 8 = 1534, 1534 x 7 + 9 = 10747,

**2). Answer b**

The series is

543 + (5)^3 = 668, 668 + (6)^2 = 704, 704 + (7)^3 = 1047, 1047 + (8)^2 =**1111**

1111 + (9)^3 = 1840

**3). Answer d**

Add the previous number to get the next number.

ie 71 + 78 = 149, 149 + 78 = 227, 227 + 149 = 376, 376 + 227 = 603, 603 + 376 =**979.**

**4). Answer e**

The series is

88×0.5 = 44, 44×1.5 =**66**, 66×2.5 = 165, 165×3.5 = 577.5, 577.5×4.5 = 2598.75

**5) . Answer a**

The series is

3 x 2 + 3 =9, 9 x 3 + 4 = 31, 31 x 4 + 5 = 129, 129 x 5 +6 = **651**, 651 x 6+ 7 = 3913.

**Directions (Q. 6-10): **

**6). Answer a**

5/3 of 1440 + 40% of 3550 – ? = 612

or, 5/3 x 1440 + 2/5 x 3550 – 612 = ?

or, 5 x 480 + 2 x 710 – 3721 = ?

or, ? = 2400 + 1420 – 3721 = 99

**7). Answer b**

÷ (25% of 289 – 32 3/4 ) = 0.2

or, ? ÷ [(1/4) × 289 – (131/4)] = 0.2

or, ? ÷ (289-131)/4 = 0.2

or, ? x (4/158)= 0.2

? = (0.2 x158)/4 = 0.2 x 39.5 = 7.9

**8). Answer b**

12.5 x 14) ÷ 20 + 41.25 = (?)^{3} ÷ 2.5

or, 8.75+41.25 = ?^{3} / 2.5

or, 50 × 2.5 = ?^{3}

? = 5×5×5 = 5

**9). Answer a**

=> 31- 25=2x

=> x= 6/2 =3

**10). Answer a**

1/4 of 3832 + 150% of x = 2500

958+ (3x/2) = 2500

3x/2 = 2500-958

3x/2 = 1542

X=1028

**Directions (Q. 11-15): **

**Answer is: b)**

Number of females in Chennai

= 24500 × 18/100 × 30/100

= 1323

Number of males in Kochi = 1372

Required percentage = 1323/1372 × 100

= 96.43%

**Answer is: e)**

Number of males in Bangalore = 2548

Number of females in Hyderabad = 24500 × 24/100 × 45/100 = 2646

Total = 2548 + 2646 = 5194

Number of males in Chennai = 3087

Number of females in Delhi = 4116

Total = 3087 + 4116 = 7203

Required ratio

= 5194 : 7203

= 106 : 147

**Answer is: d)**

Number of employees in Mumbai

= 24500 × 11/100

= 2695

Number of males = 2695 × 40/100

= 1078

Number of females = 2695 – 1078

= 1617

Number of employees in Delhi

= 24500 × 21/100

= 5145

Number of males = 5145 × 1/5

= 1029

Number of females = 5145 – 1029 = 4116

Required ratio = (1078 + 1029) : (1617 + 4116)

= 2107 : 5733

= 43 : 117

**Answer is: a)**

Number of employees in Delhi = 5145

Number of employees in Hyderabad

= 24500 × 24/100

= 5880

Required percentage = 5145/5880 × 100

= 87.5

**Answer is: c)**

Number of males:

Mumbai = 1078

Chennai = 24500 × 18/100 × 70/100 = 3087

Hyderabad = 24500 × 24/100 × 55/100 = 3234

Delhi Bank = 1029

Bangalore = 24500 × 16/100 × 65/100 = 2548

Kochi Bank = 24500 × 10/100 × 56/100 = 1372

Total number of males

= 1078 + 3087 + 3234 + 1029 + 2548 + 1372

= 12348

**Answer is: d**

Ratio of equivalent capitals of A. B and C for 1 month

= (40500 x 6 + 45000 x 6) : (45000 x 12) : (60000 x 6 + 45000 x 6)

=(405 + 450): (450 x 2): (600 + 450)

= 855 : 900: 1050

=57 : 60 : 70

Sum of the ratios = 57 + 60 + 70 = 187

Required difference = (70-57)1187 x 56100

= 13/187 x 56100

= Rs. 3900

**Answer is: a**

Total no. of balls= 12

The required probability= 5C2/12C2 + 3C2/12C2 = 13/66

**Answer is: a**

R = (SI x 100/( Sum x T)) = 6800×100/(17000×4) = 10%

CI = P((1+R)/100)^T) – P

= 17000[(1.1)^4 -1]

= 17000 x (1.4641 – 1)

= 17000 x 0.4641 = 7889.7

**Answer is: c**

The sum of the incomes of the four members = 4 X 15230 = Rs.60920

The sum of the incomes of the family except the son who stopped contributing

= 3 X 13260 = 39780

Therefore, the income of that son = Rs. 60920 – Rs. 39780 = Rs.21140.

Hence, option c.

**Answer is: b**

Let angles of quadrilateral be 3x,4x,5x and 6x

3x+4x+5x+6x = 360

=> 18x = 360

=> x=20

Smallest angle of triangle = 2/3 x 3 x 20 = 40

Largest angle of the triangle = 2×40 = 80

Second largest angle of the triangle = 180 – 40 – 80 = 60

Required sum = 60 + 120 = 180°

**Click Here for 20-20 Aptitude Questions for SBI Clerk 2018**