Dear Friends, SBI Clerk 2018 Notification has been released we hope you all have started your preparation. Here we have started New Series of Practice Materials specially for SBI Clerk 2018. Aspirants those who are preparing for the exams can use this “20-20” Quantitative Aptitude Questions.
Are You preparing for Bank exams 2019? Start your preparation with Free Mock test Series.
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 20 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score
Your score
Categories
Not categorized0%
maximum of 20 points
Pos.
Name
Entered on
Points
Result
Table is loading
No data available
Your result has been entered into leaderboard
Loading
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Answered
Review
Question 1 of 20
1. Question
A basket contains 6 red, 5 blue and 4 green marbles. If four marbles picked up random what is the probability that either all are blue or all are red?
Correct
Correct Answer is : d
n(E)=6C4+5C4=15+5=20
n(S)=15C4 =15*14*13*12/(4*3*2)=1365
p(E)=20/1365=4/273
Incorrect
Correct Answer is : d
n(E)=6C4+5C4=15+5=20
n(S)=15C4 =15*14*13*12/(4*3*2)=1365
p(E)=20/1365=4/273
Question 2 of 20
2. Question
Latha and Githa together can complete a piece of work in 6 days. If Latha alone can complete the same work in 18 days, in how many days can Githa alone can complete the same work?
Correct
Correct Answer is: b
Latha and Githa’s together 1 day’s work = 1/6 days
Latha’s 1 day’s work = 1 /18 days
Therefore, Githa’s 1 day’s work = (1/6 – 1/18) days
= (3-1/18) days
= 2/18 days
= 1/9 days
Hence, Githa alone can complete the work in 9 days.
Incorrect
Correct Answer is: b
Latha and Githa’s together 1 day’s work = 1/6 days
Latha’s 1 day’s work = 1 /18 days
Therefore, Githa’s 1 day’s work = (1/6 – 1/18) days
= (3-1/18) days
= 2/18 days
= 1/9 days
Hence, Githa alone can complete the work in 9 days.
Question 3 of 20
3. Question
The compound interest on a certain sum for 2 years at 20% per annum is Rs. 1100. The simple interest on the same sum for double the time at half the rate percent per annum is:
Correct
Correct Answer is: b
Let Principal = P
Compound interest at 20% per annum for 2 years = P(1+20/100)^{2} – P
44% of P = 1100
P = 2500
Simple Interest for 4 years at 10% per annum = 40% of 2500 = 1000
Incorrect
Correct Answer is: b
Let Principal = P
Compound interest at 20% per annum for 2 years = P(1+20/100)^{2} – P
44% of P = 1100
P = 2500
Simple Interest for 4 years at 10% per annum = 40% of 2500 = 1000
Question 4 of 20
4. Question
The circumference of a circle is equal to the perimeter of a square whose area is 484 sq cm. what is the area of the circle?
Correct
Correct Answer is: b
Area of the square = 484 Sq.cm
side of the square = √484 = 22 cm
perimeter of the square = 22 x 4 = 88 cm
Now, circumference of the circle = 2r
2r = 88 cm
2 x (22/7) x r = 88
r = 14 cm
Area of the circle = (22/7) x14 x 14
= 616 Sq. cm
Incorrect
Correct Answer is: b
Area of the square = 484 Sq.cm
side of the square = √484 = 22 cm
perimeter of the square = 22 x 4 = 88 cm
Now, circumference of the circle = 2r
2r = 88 cm
2 x (22/7) x r = 88
r = 14 cm
Area of the circle = (22/7) x14 x 14
= 616 Sq. cm
Question 5 of 20
5. Question
Nirmala started a business by investing Rs. 45000. Neeta joined the business after six months with Rs. 75000 and Nikki joined them with Rs. 120000 after one year. At the end of two years what will be the ratio of Nirmala’s, Neeta’s and Nikki’s share in profit?
Correct
Correct Answer is: d
Required ratio = (45 × 24 : 75 x 18 : 120 x 12 ) = 12 :15 : 16
Incorrect
Correct Answer is: d
Required ratio = (45 × 24 : 75 x 18 : 120 x 12 ) = 12 :15 : 16
Question 6 of 20
6. Question
Directions (Q. 6-10): Study the following information carefully and answer the given questions.
Number of staffs (in thousands) in two different banks in six different years
The number of staffs in Reserve Bank of India in the year 2015 is what Percentage increased as compared to the previous year?
Correct
Correct Answer is: b)
Number of staffs in Reserve Bank of India in 2015 = 25000
Number of staffs in Reserve Bank of India in 2014 = 20000
Increase = 25000 – 20000 = 5000
Increase % = 5000/20000 × 100 = 25%
Incorrect
Correct Answer is: b)
Number of staffs in Reserve Bank of India in 2015 = 25000
Number of staffs in Reserve Bank of India in 2014 = 20000
Increase = 25000 – 20000 = 5000
Increase % = 5000/20000 × 100 = 25%
Question 7 of 20
7. Question
Directions (Q. 6-10): Study the following information carefully and answer the given questions.
Number of staffs (in thousands) in two different banks in six different years
If 25% of the staffs in State Bank of India in the year 2014 were females, what was the number of male staffs in the State Bank of India in the same year?
Correct
Correct Answer is: a)
Total number of staffs in State Bank of India in 2014 = 15000
Number of females staffs = 25% of 15000
= 25/100 × 15000 = 3750
Number of male staffs = 15000 – 3750
= 11250
Incorrect
Correct Answer is: a)
Total number of staffs in State Bank of India in 2014 = 15000
Number of females staffs = 25% of 15000
= 25/100 × 15000 = 3750
Number of male staffs = 15000 – 3750
= 11250
Question 8 of 20
8. Question
Directions (Q. 6-10): Study the following information carefully and answer the given questions.
Number of staffs (in thousands) in two different banks in six different years
In which year, the difference between the number of staffs in Reserve Bank of India and the number of staffs in State Bank of India is highest?
Correct
Correct Answer is: c)
Difference between the numbers of staffs in Reserve Bank of India & Number of staffs in State Bank of India for the year
2011 – (20000 – 10000) = 10000
2012 – (25000 – 15000) = 10000
2013 – (35000 – 25000) = 10000
2014 – (20000 – 15000) = 5000
2015 – (30000 – 25000) = 5000
2016 – (35000 – 20000) = 15000
Difference was highest in year 2016.
Incorrect
Correct Answer is: c)
Difference between the numbers of staffs in Reserve Bank of India & Number of staffs in State Bank of India for the year
2011 – (20000 – 10000) = 10000
2012 – (25000 – 15000) = 10000
2013 – (35000 – 25000) = 10000
2014 – (20000 – 15000) = 5000
2015 – (30000 – 25000) = 5000
2016 – (35000 – 20000) = 15000
Difference was highest in year 2016.
Question 9 of 20
9. Question
Directions (Q. 6-10): Study the following information carefully and answer the given questions.
Number of staffs (in thousands) in two different banks in six different years
What was the difference between the average number of staffs in Reserve Bank of India and State Bank of India in all the years together?
Correct
Correct Answer is: d)
Average number of staffs in Reserve Bank of India = (10 + 15 + 25 + 20 + 25 + 35)/6
= 130/6
Average number of staffs in State Bank of India = (20 + 25 + 35 + 15 + 30 + 20)/6
= 145/6
Difference = (145/6) – (130/6)
= 15/6= 2.5*1000
= 2500
Incorrect
Correct Answer is: d)
Average number of staffs in Reserve Bank of India = (10 + 15 + 25 + 20 + 25 + 35)/6
= 130/6
Average number of staffs in State Bank of India = (20 + 25 + 35 + 15 + 30 + 20)/6
= 145/6
Difference = (145/6) – (130/6)
= 15/6= 2.5*1000
= 2500
Question 10 of 20
10. Question
Directions (Q. 6-10): Study the following information carefully and answer the given questions.
Number of staffs (in thousands) in two different banks in six different years
What is the sum of the number of staffs in Reserve Bank of India in the year 2011, 2013 and 2015 together and the number of staffs in State Bank of India in the year 2012, 2014 and 2016 together?
Correct
Correct Answer is: e)
Number of staffs in Reserve Bank of India in 2011, 2013 and 2015
= 10000 + 25000 + 25000
= 60000
Number of staffs in State Bank of India in 2012, 2014 and 2016
= 25000 + 15000 + 20000
= 60000
Total staffs = 60000 + 60000
= 120000
Incorrect
Correct Answer is: e)
Number of staffs in Reserve Bank of India in 2011, 2013 and 2015
= 10000 + 25000 + 25000
= 60000
Number of staffs in State Bank of India in 2012, 2014 and 2016
= 25000 + 15000 + 20000
= 60000
Total staffs = 60000 + 60000
= 120000
Question 11 of 20
11. Question
Directions (Q. 11–15): What approximate value should come in the place of question mark (?).
(31.9)^{2} ÷ 4 + √361 =?^{2 }+ 50.5
Correct
Correct Answer is: a)
32*32 = 1024
?^{2 } = 1024/4 + 19 = 256 + 19= 275 – 50 = 225
? = 15
Incorrect
Correct Answer is: a)
32*32 = 1024
?^{2 } = 1024/4 + 19 = 256 + 19= 275 – 50 = 225
? = 15
Question 12 of 20
12. Question
Directions (Q. 11–15): What approximate value should come in the place of question mark (?).
5742 ÷ 22 × √ ? – 1290.76 = 536.24
Correct
Correct Answer is: d)
5742÷22× √ ? – 1290.76 = 536.24
261* √? -1291= 536.24
261* √? = 1827
√? = 7
? = 49
Incorrect
Correct Answer is: d)
5742÷22× √ ? – 1290.76 = 536.24
261* √? -1291= 536.24
261* √? = 1827
√? = 7
? = 49
Question 13 of 20
13. Question
Directions (Q. 11–15): What approximate value should come in the place of question mark (?).
54 % 7865.8 + 17 % 532.1 – 39 % 4269.5 = ?
Correct
Correct Answer is: c)
? = 54 % 7865.8 + 17 % 532.1 – 39 % 4269.5
? = 54 * 79 + 17 * 5 – 39 * 43
? = 4266 + 85 – 1677 = 2674
Incorrect
Correct Answer is: c)
? = 54 % 7865.8 + 17 % 532.1 – 39 % 4269.5
? = 54 * 79 + 17 * 5 – 39 * 43
? = 4266 + 85 – 1677 = 2674
Question 14 of 20
14. Question
Directions (Q. 11–15): What approximate value should come in the place of question mark (?).
A basket contains 6 red, 5 blue and 4 green marbles. If four marbles picked up random what is the probability that either all are blue or all are red?
5/267
9/284
7/279
4/273
3/286
Latha and Githa together can complete a piece of work in 6 days. If Latha alone can complete the same work in 18 days, in how many days can Githa alone can complete the same work?
14 days
9 days
10 days
8 days
None of these
The compound interest on a certain sum for 2 years at 20% per annum is Rs. 1100. The simple interest on the same sum for double the time at half the rate percent per annum is:
Rs. 800
Rs.1000
Rs. 1200
Rs. 1600
None of these
The circumference of a circle is equal to the perimeter of a square whose area is 484 sq cm. what is the area of the circle?
676 Sq. cm
616 Sq. cm
656 Sq. cm
760 Sq. cm
None of these
Nirmala started a business by investing Rs. 45000. Neeta joined the business after six months with Rs. 75000 and Nikki joined them with Rs. 120000 after one year. At the end of two years what will be the ratio of Nirmala’s, Neeta’s and Nikki’s share in profit?
3:4:5
3:5:4
12:16:15
12:15:16
None of these
Directions (Q. 6-10): Study the following information carefully and answer the given questions.
Number of staffs (in thousands) in two different banks in six different years
The number of staffs in Reserve Bank of India in the year 2015 is what Percentage increased as compared to the previous year?
55
25
15
45
35
If 25% of the staffs in State Bank of India in the year 2014 were females, what was the number of male staffs in the State Bank of India in the same year?
11250
10750
12650
13250
14950
In which year, the difference between the number of staffs in Reserve Bank of India and the number of staffs in State Bank of India is highest?
2013
2014
2016
2015
2012
What was the difference between the average number of staffs in Reserve Bank of India and State Bank of India in all the years together?
3000
3500
1500
2500
2000
What is the sum of the number of staffs in Reserve Bank of India in the year 2011, 2013 and 2015 together and the number of staffs in State Bank of India in the year 2012, 2014 and 2016 together?
130000
90000
110000
150000
120000
Directions (Q. 11–15): What approximate value should come in the place of question mark (?).