# “20-20” Quantitative Aptitude | Crack SBI Clerk 2018 Day-26

0
(0)

Dear Friends, SBI Clerk 2018 Notification has been released we hope you all have started your preparation. Here we have started New Series of Practice Materials specially for SBI Clerk 2018. Aspirants those who are preparing for the exams can use this “20-20” Quantitative Aptitude Questions.

## Daily Practice Test Schedule | Good Luck

 Topic Daily Publishing Time Daily News Papers & Editorials 8.00 AM Current Affairs Quiz 9.00 AM Logical Reasoning 10.00 AM Quantitative Aptitude “20-20” 11.00 AM Vocabulary (Based on The Hindu) 12.00 PM Static GK Quiz 1.00 PM English Language “20-20” 2.00 PM Banking Awareness Quiz 3.00 PM Reasoning Puzzles & Seating 4.00 PM Daily Current Affairs Updates 5.00 PM Data Interpretation / Application Sums (Topic Wise) 6.00 PM Reasoning Ability “20-20” 7.00 PM English Language (New Pattern Questions) 8.00 PM General / Financial Awareness Quiz 9.00 PM

“20-20” Aptitude Questions | Crack SBI Clerk 2018 Day-26

Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Explanation

### Click Here for SBI Clerk Prelims and Mains 2018 – Full Length Mock Test

1. A basket contains 6 red, 5 blue and 4 green marbles. If four marbles picked up random what is the probability that either all are blue or all are red?
1. 5/267
2. 9/284
3. 7/279
4. 4/273
5. 3/286
1. Latha and Githa together can complete a piece of work in 6 days. If Latha alone can complete the same work in 18 days, in how many days can Githa alone can complete the same work?
1. 14 days
2. 9 days
3. 10 days
4. 8 days
5. None of these
1. The compound interest on a certain sum for 2 years at 20% per annum is Rs. 1100. The simple interest on the same sum for double the time at half the rate percent per annum is:
1. Rs. 800
2. Rs.1000
3. Rs. 1200
4. Rs. 1600
5. None of these
1. The circumference of a circle is equal to the perimeter of a square whose area is 484 sq cm. what is the area of the circle?
1. 676 Sq. cm
2. 616 Sq. cm
3. 656 Sq. cm
4. 760 Sq. cm
5. None of these
1. Nirmala started a business by investing Rs. 45000. Neeta joined the business after six months with Rs. 75000 and Nikki joined them with Rs. 120000 after one year. At the end of two years what will be the ratio of Nirmala’s, Neeta’s and Nikki’s share in profit?
1. 3:4:5
2. 3:5:4
3. 12:16:15
4. 12:15:16
5. None of these

Directions (Q. 6-10): Study the following information carefully and answer the given questions.

Number of staffs (in thousands) in two different banks in six different years 1. The number of staffs in Reserve Bank of India in the year 2015 is what Percentage increased as compared to the previous year?
1. 55
2. 25
3. 15
4. 45
5. 35
1. If 25% of the staffs in State Bank of India in the year 2014 were females, what was the number of male staffs in the State Bank of India in the same year?
1. 11250
2. 10750
3. 12650
4. 13250
5. 14950
1. In which year, the difference between the number of staffs in Reserve Bank of India and the number of staffs in State Bank of India is highest?
1. 2013
2. 2014
3. 2016
4. 2015
5. 2012
1. What was the difference between the average number of staffs in Reserve Bank of India and State Bank of India in all the years together?
1. 3000
2. 3500
3. 1500
4. 2500
5. 2000
1. What is the sum of the number of staffs in Reserve Bank of India in the year 2011, 2013 and 2015 together and the number of staffs in State Bank of India in the year 2012, 2014 and 2016 together?
1. 130000
2. 90000
3. 110000
4. 150000
5. 120000

Directions (Q. 11–15): What approximate value should come in the place of question mark (?).

1. (31.9)2 ÷ 4 + √361 =?2 + 50.5
1. 15
2. 13
3. 11
4. 17
5. None of these
1. 5742 ÷ 22 × √ ? – 1290.76 = 536.24
1. 121
2. 25
3. 36
4. 49
5. None of these
1. 54 % 7865.8 + 17 % 532.1 – 39 % 4269.5 = ?
1. 2072
2. 2420
3. 2674
4. 2570
5. None of these
1. 1/(728.9)2/3 * 1/ (1295)1/4 ÷ 1/(2188)2/7 = ?
1. 1/45
2. 1/54
3. 2/61
4. 3/75
5. None of these
1. 256.25 × 256.78 + 173.67 × 173.89 = ?
1. 96432
2. 94465
3. 96068
4. 90510
5. None of these

Directions (Q. 16-20): The following series are based on a specific pattern. Find the next number following the pattern.

1. 6, 7, 16, ? , 208, 1045
1. 88
2. 64
3. 51
4. 24
5. 44
1. 3, 2, 14, 35, 107, ?
1. 232
2. 218
3. 222
4. 225
5. 242
1. 2, 9, 48, 235, ?, 5901
1. 1175
2. 1182
3. 1165
4. 1183
5. 1155
1. 25, 36, 54, 81, ? , 162
1. 117
2. 108
3. 98
4. 125
5. None of these
1. 180 90       88         44         ?          21         19
1. 48
2. 44
3. 42
4. 21
5. None of these

1. Correct Answer is : d

n(E)=6C4+5C4=15+5=20

n(S)=15C4 =15*14*13*12/(4*3*2)=1365

p(E)=20/1365=4/273

Latha and Githa’s together 1 day’s work = 1/6 days

Latha’s 1 day’s work = 1 /18 days

Therefore, Githa’s 1 day’s work = (1/6 – 1/18) days

= (3-1/18) days

= 2/18 days

= 1/9 days

Hence, Githa alone can complete the work in 9 days.

Let Principal = P

Compound interest at 20% per annum for 2 years = P(1+20/100)2 – P

44% of P = 1100

P = 2500

Simple Interest for 4 years at 10% per annum = 40% of 2500 = 1000

Area of the square = 484 Sq.cm

side of the square = √484 = 22 cm

perimeter of the square = 22 x 4 = 88 cm

Now, circumference of the circle = 2r

2r = 88 cm

2 x (22/7) x r = 88

r = 14 cm

Area of the circle = (22/7) x14 x 14

= 616 Sq. cm

Required ratio = (45 × 24 : 75 x 18 : 120 x 12 ) = 12 :15 : 16

Directions (Q. 6-10):

Number of staffs in Reserve Bank of India in 2015 = 25000

Number of staffs in Reserve Bank of India in 2014 = 20000

Increase = 25000 – 20000 = 5000

Increase % = 5000/20000 × 100 = 25%

Total number of staffs in State Bank of India in 2014 = 15000

Number of females staffs = 25% of 15000

= 25/100 × 15000 = 3750

Number of male staffs = 15000 – 3750

= 11250

Difference between the numbers of staffs in Reserve Bank of India & Number of staffs in State Bank of India for the year

2011 – (20000 – 10000) = 10000

2012 – (25000 – 15000) = 10000

2013 – (35000 – 25000) = 10000

2014 – (20000 – 15000) = 5000

2015 – (30000 – 25000) = 5000

2016 – (35000 – 20000) = 15000

Difference was highest in year 2016.

Average number of staffs in Reserve Bank of India = (10 + 15 + 25 + 20 + 25 + 35)/6

= 130/6

Average number of staffs in State Bank of India = (20 + 25 + 35 + 15 + 30 + 20)/6

= 145/6

Difference = (145/6) – (130/6)

= 15/6= 2.5*1000

= 2500

Number of staffs in Reserve Bank of India in 2011, 2013 and 2015

= 10000 + 25000 + 25000

= 60000

Number of staffs in State Bank of India in 2012, 2014 and 2016

= 25000 + 15000 + 20000

= 60000

Total staffs = 60000 + 60000

= 120000

Directions (Q. 11–15):

32*32 = 1024

?2  = 1024/4 + 19 = 256 + 19= 275 – 50 = 225

? = 15

5742÷22× √ ? – 1290.76 = 536.24

261* √? -1291= 536.24

261* √? = 1827

√? = 7

? = 49

? = 54 % 7865.8 + 17 % 532.1 – 39 % 4269.5

? = 54 * 79 + 17 * 5 – 39 * 43

? = 4266 + 85 – 1677 = 2674

? = 1/(728.9)^2/3 * 1/ (1295)^1/4 ÷ 1/(2188)^2/7

1/81 * 1/6 ÷  1/9 = 9/81*6 = 1/54

? = 256×257 + 174 × 174 = 65792 + 30276

? = 95812

Directions (Q. 16-20):

6*1 + 1 = 7

7*2 + 2 = 16

16*3 + 3 = 51

51*4 + 4 = 208

208*5 + 5 = 1045

3 + 1³ – 2 = 2

2 + 2³ + 4 = 14

14 + 3³ – 6 = 35

35 + 4³ + 8 = 107

107 + 53 -10 = 222

2 * 5 – 1 = 9

9 * 5 + 3 = 48

48 * 5 – 5 = 235

235 * 5 + 7 = 1182

1182 * 5 – 9 = 5901

The differences are, 9, 18, 27, 36, 45,…