Quantitative Aptitude Scoring Part (Day81):
One Time Offer @ Rs.349 Yearly Platinum Pack with 1 Year Validity
 IBPS Clerk Previous Year Question Paper PDF
 Free IBPS Clerk Mock Test 2019 – Take Test Now
 Free IBPS PO Mains Mock Test 2019 – Take Test Now
 Free LIC Assistant Mains Mock Test 2019 – Take Test Now
Dear Readers, Nowadays most of the aspirants were facing huge trouble to increase the overall marks. You could practice quantitative test online here and learn new tricks. To score high you need to practice more and more standard questions daily.“Practice does not make perfect, Only Perfect Practice makes perfect”.
Here in Scoring Part we are providing 10 Questions in simplification, 10 Questions in Approximation, 5 Questions in number Series and 5 Questions in Quadratic Equations, total 30 questions in 20 Minutes. By practicing these questions regularly you can increase you calculation speed and it will help you to increase you score.
Quizsummary
0 of 30 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
Information
Quantitative Aptitude Scoring Part Day81
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 30 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score 

Your score 

Categories
 Not categorized 0%
Pos.  Name  Entered on  Points  Result 

Table is loading  
No data available  
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 11
 12
 13
 14
 15
 16
 17
 18
 19
 20
 21
 22
 23
 24
 25
 26
 27
 28
 29
 30
 Answered
 Review

Question 1 of 30
1. Question
Directions (Q. 110): What approximate value should come in place of the question mark (?) in the following Questions?
8537 2416.005 – 221.996 =?
Correct
Correct Answer is: B)
? = 8537 – 2416 – 222
? = 5899 ≈ 5900
Incorrect
Correct Answer is: B)
? = 8537 – 2416 – 222
? = 5899 ≈ 5900

Question 2 of 30
2. Question
Directions (Q. 110): What approximate value should come in place of the question mark (?) in the following Questions?
1019.99 ÷60.007 =?
Correct
Correct Answer is: C)
? ≈1020 / 60 = 17
Incorrect
Correct Answer is: C)
? ≈1020 / 60 = 17

Question 3 of 30
3. Question
Directions (Q. 110): What approximate value should come in place of the question mark (?) in the following Questions?
111111÷ 1111÷ 11 = ?
Correct
Correct Answer is: D)
? = 111111/1111 = 100 / 11 = 9. 09
Incorrect
Correct Answer is: D)
? = 111111/1111 = 100 / 11 = 9. 09

Question 4 of 30
4. Question
Directions (Q. 110): What approximate value should come in place of the question mark (?) in the following Questions?
^{3}√5000 = ?
Correct
Correct Answer is: E)
? = ^{3}√5000 ≈ 17
Incorrect
Correct Answer is: E)
? = ^{3}√5000 ≈ 17

Question 5 of 30
5. Question
Directions (Q. 110): What approximate value should come in place of the question mark (?) in the following Questions?
16.001 x 30.999 x 8.998=?
Correct
Correct Answer is: A)
? ≈ 16 x 31 x 9 = 4464
? ≈ 4450
Incorrect
Correct Answer is: A)
? ≈ 16 x 31 x 9 = 4464
? ≈ 4450

Question 6 of 30
6. Question
Directions (Q. 110): What approximate value should come in place of the question mark (?) in the following Questions?
15÷12.5×35+42.8×2.5=?²+10²
Correct
Correct Answer is: E)
?²+10² = 15/12.5 × 35 + 42.5 × 2.5
?² = 42 + 106.25 – 100 = 48
? = √48 = 6.9 ≈ 7
Incorrect
Correct Answer is: E)
?²+10² = 15/12.5 × 35 + 42.5 × 2.5
?² = 42 + 106.25 – 100 = 48
? = √48 = 6.9 ≈ 7

Question 7 of 30
7. Question
Directions (Q. 110): What approximate value should come in place of the question mark (?) in the following Questions?
(7702 / 43.96) + 25.11 × 45.88 = ? × 15
Correct
Correct Answer is: A)
175 + 1150 = ? × 15
? = 1325/15 = 88.33
? ≈ 88
Incorrect
Correct Answer is: A)
175 + 1150 = ? × 15
? = 1325/15 = 88.33
? ≈ 88

Question 8 of 30
8. Question
Directions (Q. 110): What approximate value should come in place of the question mark (?) in the following Questions?
71.98% of 1200 + 35.06% of 270 = ?% of 600
Correct
Correct Answer is: E)
72/100 × 1200 + 35/100 × 270 = ?/100 × 600
? × 6 = 72 × 12 + 35 × 2.7
? = (864 + 105)/6 = 969/6 = 161.5 ≈ 160
Incorrect
Correct Answer is: E)
72/100 × 1200 + 35/100 × 270 = ?/100 × 600
? × 6 = 72 × 12 + 35 × 2.7
? = (864 + 105)/6 = 969/6 = 161.5 ≈ 160

Question 9 of 30
9. Question
Directions (Q. 110): What approximate value should come in place of the question mark (?) in the following Questions?
24.98^{2} × [16.02^{2} / (7.98 × 15.04)] × 38.93 = 130 × ?^{2}
Correct
Correct Answer is: E)
25^{2} × [16^{2} / (8 × 15)] × 39 = 130 × ?^{2}
?^{2} = 25 × 16 = 400
? = 20
Incorrect
Correct Answer is: E)
25^{2} × [16^{2} / (8 × 15)] × 39 = 130 × ?^{2}
?^{2} = 25 × 16 = 400
? = 20

Question 10 of 30
10. Question
Directions (Q. 110): What approximate value should come in place of the question mark (?) in the following Questions?
2775 × 160/√? = 5550
Correct
Correct Answer is: A)
√? = (2775 × 160) / 5550
? = 80 × 80 = 6400
Incorrect
Correct Answer is: A)
√? = (2775 × 160) / 5550
? = 80 × 80 = 6400

Question 11 of 30
11. Question
Directions (1120): What value should come in place of the x in the following questions?
2.6× 1.5+3.4 ×1.2 – 1.8 ×2.5 = ?
Correct
Correct Answer is: D)
? = 2.6 × 1.5 + 3.4 × 1.2 – 1.8 × 2.5
? = 3.9 + 4.08 – 4.5
? = 3.48
Incorrect
Correct Answer is: D)
? = 2.6 × 1.5 + 3.4 × 1.2 – 1.8 × 2.5
? = 3.9 + 4.08 – 4.5
? = 3.48

Question 12 of 30
12. Question
Directions (1120): What value should come in place of the x in the following questions?
156% of 850 – 3/5 of 280 + 85% of 440 =?
Correct
Correct Answer is: D)
?= 156/100 × 850 – 3/5×280 + 85/100 × 440
?= 156 × 8.5 – 3×56 + 85×4.4
? = 1326 – 168 + 374
? = 1532
Incorrect
Correct Answer is: D)
?= 156/100 × 850 – 3/5×280 + 85/100 × 440
?= 156 × 8.5 – 3×56 + 85×4.4
? = 1326 – 168 + 374
? = 1532

Question 13 of 30
13. Question
Directions (1120): What value should come in place of the x in the following questions?
11880 ÷44÷ 18 = ?
Correct
Correct Answer is: B)
? = 11880 / 44 / 18
? = 270 / 18 = 15
Incorrect
Correct Answer is: B)
? = 11880 / 44 / 18
? = 270 / 18 = 15

Question 14 of 30
14. Question
Directions (1120): What value should come in place of the x in the following questions?
4/9 of 3/16 of 6/13 of ? = 155
Correct
Correct Answer is: D)
4/9 × 3/16 × 6/13 × ? = 155
? = 155 × 26 = 4030
Incorrect
Correct Answer is: D)
4/9 × 3/16 × 6/13 × ? = 155
? = 155 × 26 = 4030

Question 15 of 30
15. Question
Directions (1120): What value should come in place of the x in the following questions?
(27)^{2} × 6 / 9 + (7)^{3} + 71 = (?)^{3} – 431
Correct
Correct Answer is: A)
(729 × 6 / 9) + 343+71+431 = ?^{3}
Or, 486 +343+71+431 = ?^{3} à or, ?^{3} = 1331 = (11)^{3}
? = 11
Incorrect
Correct Answer is: A)
(729 × 6 / 9) + 343+71+431 = ?^{3}
Or, 486 +343+71+431 = ?^{3} à or, ?^{3} = 1331 = (11)^{3}
? = 11

Question 16 of 30
16. Question
Directions (1120): What value should come in place of the x in the following questions?
321×9/0.8 = √? × 11.25
Correct
Correct Answer is: C)
√? = (321×9) / (0.8 × 11.25) = 321
? =( 321)^{2}
= 103041
Incorrect
Correct Answer is: C)
√? = (321×9) / (0.8 × 11.25) = 321
? =( 321)^{2}
= 103041

Question 17 of 30
17. Question
Directions (1120): What value should come in place of the x in the following questions?
78.54/0.03+22.8/0.81470×1.25 = ?
Correct
Correct Answer is: A)
? = 2618+28.51837.5
= 809
Incorrect
Correct Answer is: A)
? = 2618+28.51837.5
= 809

Question 18 of 30
18. Question
Directions (1120): What value should come in place of the x in the following questions?
44% of 475+72% of 55 = 12.5% of ?
Correct
Correct Answer is: C)
(12.5×?)/100 = [(44×475)/100] + [(72×55)/100]
= 209+36.9 = 248.6
? = (24860/12.5) = 1988.8
Incorrect
Correct Answer is: C)
(12.5×?)/100 = [(44×475)/100] + [(72×55)/100]
= 209+36.9 = 248.6
? = (24860/12.5) = 1988.8

Question 19 of 30
19. Question
Directions (1120): What value should come in place of the x in the following questions?
(_{3}√7)^{1/2} / (343)^{1/2} ×(_{3}√7)^{2} = (_{3}√7)^{?}
Correct
Correct Answer is: B)
(7)^{1/6} / (7)^{3/2} ×(7)^{2/3} = (7)^{1/6+3/2+2/3} = (7)^{7/3}
= (_{3}√7)^{7 }
? = 7
Incorrect
Correct Answer is: B)
(7)^{1/6} / (7)^{3/2} ×(7)^{2/3} = (7)^{1/6+3/2+2/3} = (7)^{7/3}
= (_{3}√7)^{7 }
? = 7

Question 20 of 30
20. Question
Directions (1120): What value should come in place of the x in the following questions?
8 5/8× 3 3/23 + 7 1/5 × 4 2/9 = ?
Correct
Correct Answer is: E)
? = (69/8) × (72/23) + (36/5) × (38/9)
= 27+(152/5) = (135 +152)/5 = 287/5 = 57 2/5
Incorrect
Correct Answer is: E)
? = (69/8) × (72/23) + (36/5) × (38/9)
= 27+(152/5) = (135 +152)/5 = 287/5 = 57 2/5

Question 21 of 30
21. Question
Directions: (21 25): In each of these questions a number series is given. In each series stand out number isn’t right. Discover the wrong number.
847, 7629, 68667, 618008, 5562087
Correct
Correct Answer is: E)
847×9+(2×3)=7629
7629×9+(2×3)=68667
68667×9+(2×3)=618009≠618008
618009×9+(2×3)=5562087
Incorrect
Correct Answer is: E)
847×9+(2×3)=7629
7629×9+(2×3)=68667
68667×9+(2×3)=618009≠618008
618009×9+(2×3)=5562087

Question 22 of 30
22. Question
Directions: (21 25): In each of these questions a number series is given. In each series stand out number isn’t right. Discover the wrong number.
7, 104, 1366, 17758, 230867
Correct
Correct Answer is: B)
7×13+13=104
104×13+13=1365≠1366
1365×13+13=17758
17758×13+13=230867
Incorrect
Correct Answer is: B)
7×13+13=104
104×13+13=1365≠1366
1365×13+13=17758
17758×13+13=230867

Question 23 of 30
23. Question
Directions: (21 25): In each of these questions a number series is given. In each series stand out number isn’t right. Discover the wrong number.
3, 68, 1174, 19958, 339303
Correct
Correct Answer is: C)
3×17+17=68
68×17+17=1173≠1174
1173×17+17=19958
19958×17+17=339303
Incorrect
Correct Answer is: C)
3×17+17=68
68×17+17=1173≠1174
1173×17+17=19958
19958×17+17=339303

Question 24 of 30
24. Question
Directions: (21 25): In each of these questions a number series is given. In each series stand out number isn’t right. Discover the wrong number.
8, 99, 1101, 12111, 133232
Correct
Correct Answer is: C)
8×11+11=99
99×11+11=1100≠1101
1100×11+11=12111
12111×11+11=133232
Incorrect
Correct Answer is: C)
8×11+11=99
99×11+11=1100≠1101
1100×11+11=12111
12111×11+11=133232

Question 25 of 30
25. Question
Directions: (21 25): In each of these questions a number series is given. In each series stand out number isn’t right. Discover the wrong number.
543, 577, 627, 696, 781
Correct
Correct Answer is: C)
543+(17×2)=577
577+(17×3)=628≠627
628+(17×4)=696
696+(17×5)=781
Incorrect
Correct Answer is: C)
543+(17×2)=577
577+(17×3)=628≠627
628+(17×4)=696
696+(17×5)=781

Question 26 of 30
26. Question
Directions (26 – 30): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and give answer
a) if x > y
b) if x < y
c) if x ≥ y
d) if x ≤ y
e) if x = y or relation cannot be established between ‘x’ and ‘y’.
I. 8x+y=10
II. 4x+2y=13
Correct
Correct Answer is: B
from both equation
x=7/12, y=16/3
y>x
Incorrect
Correct Answer is: B
from both equation
x=7/12, y=16/3
y>x

Question 27 of 30
27. Question
Directions (26 – 30): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and give answer
a) if x > y
b) if x < y
c) if x ≥ y
d) if x ≤ y
e) if x = y or relation cannot be established between ‘x’ and ‘y’.
I. (x+3) (y+2)=12
II. 2xy+4x+5y=11
Correct
Correct Answer is: E
xy+3y+2x +6 =12
2xy+6y+4x=12—(i)
2xy+5y+4x=11 — (ii)
From eq. (i) — (ii)
Y = 1
From eq. (i)
x=1
x = y
Incorrect
Correct Answer is: E
xy+3y+2x +6 =12
2xy+6y+4x=12—(i)
2xy+5y+4x=11 — (ii)
From eq. (i) — (ii)
Y = 1
From eq. (i)
x=1
x = y

Question 28 of 30
28. Question
Directions (26 – 30): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and give answer
a) if x > y
b) if x < y
c) if x ≥ y
d) if x ≤ y
e) if x = y or relation cannot be established between ‘x’ and ‘y’.
I. (3x2)/y = (3x+6)/(y+16)
II.(x+2)/(y+4) = (x+5)/(Y+10)
Correct
Correct Answer is: B
(3x2)/y = (3x+6)/(y+16)
48x8y = 32 — (i)
(x+2)/(y+4) = (x+5)/(y+10)
y = 2x — (i)
From Equation (i) & (ii)
x=1, y=2
y>x
Incorrect
Correct Answer is: B
(3x2)/y = (3x+6)/(y+16)
48x8y = 32 — (i)
(x+2)/(y+4) = (x+5)/(y+10)
y = 2x — (i)
From Equation (i) & (ii)
x=1, y=2
y>x

Question 29 of 30
29. Question
Directions (26 – 30): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and give answer
a) if x > y
b) if x < y
c) if x ≥ y
d) if x ≤ y
e) if x = y or relation cannot be established between ‘x’ and ‘y’.
I. x^2+20x+4=5025x
II. y^210y24=0
Correct
Correct Answer is: E
From the given Equation
x=1, 46
& y=2,12
The relation cannot be established between ‘x’ and ‘y’.
Incorrect
Correct Answer is: E
From the given Equation
x=1, 46
& y=2,12
The relation cannot be established between ‘x’ and ‘y’.

Question 30 of 30
30. Question
Directions (26 – 30): In each of these questions, two equations (I) and (II) are given. You have to solve both the equations and give answer
a) if x > y
b) if x < y
c) if x ≥ y
d) if x ≤ y
e) if x = y or relation cannot be established between ‘x’ and ‘y’.
I. (x^210x+16)/(x^2 12x +24) = 2/3
II. y^2y20=0
Correct
Correct Answer is: E
From 1st equation
x^26x=0
x=0,6
From 2nd equation
(y+4) (y5)
y=4,5
The relation cannot be established between ‘x’ and ‘y’.
Incorrect
Correct Answer is: E
From 1st equation
x^26x=0
x=0,6
From 2nd equation
(y+4) (y5)
y=4,5
The relation cannot be established between ‘x’ and ‘y’.