RRB ALP 2018 Practice Test Papers | Arithmetic Questions (Day-47)

Dear Aspirants, Here we have given the Important RRB ALP & Technicians Exam 2018 Practice Test Papers. Candidates those who are preparing for RRB ALP 2018 can practice these Arithmetic Questions to get more confidence to Crack RRB 2018 Examination.

[WpProQuiz 2614]

Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Explanation

1). The small boxes separated of a big box is 24 cm deep, 12 cm high and 4 cm wide, then how many small boxes will it hold, if each box is 4 cm as its edge?

  1. 14
  2. 16
  3. c 18
  4. 20

2). What will come in place of question mark (?) in the following question?

7/5 ×2/6×6/5×3050 = ?

  1. 1078
  2. 1708
  3. 1087
  4. 1908

3). 

  1. 1
  2. 0
  3. – 1
  4. 2

4). If x tan 45° cos 30° = sin 30° cot 30°, then x is equal to

  1. 0
  2. 1/2
  3. 1
  4. −1

5). If the angles of triangle are in the ratio of 3 : 5 : 7, the find the value of smallest angle?

  1. 36
  2. 60
  3. c 12
  4. 45

6). In a Library, Average number of visitors in weekend days is 250. In other days the average number of visitors is 355. What is theAverage number of visitors had visit the library in a week?

  1. 350
  2. 325
  3. 350
  4. 375

7). The ratio of area Square and rectangle is 4:5. Side of the Square is equals to Breathe of the Rectangle. If the side is of square is 4 cm2, then what is the length of rectangle?

  1. 4 cm
  2. 5 cm
  3. 6 cm
  4. 8 cm

8). 10 years ago a family consists of 4 members have an average age of 15 year. At present the family has blessed with a child on 5 years ago. What is the present ratio of that child’s age and sum of family member’s age at present?

  1. 21: 1
  2. 1: 21
  3. 11: 1
  4. 1: 11

9). A can do a piece of work in 6 days. B can do the same work in 12 days. C can do the same work in 4 days. If all they work together when the work finishes by them?

  1. 4 days
  2. 3 days
  3. 2 days
  4. 1 day

10). Gokul bought a iphone for Rs.60,000. He wants to exchange that phone after one month. He exchange a new iphone for the price of 80,000 and get a offer of 10 % cashback and his old mobile taken at the rate of 50,000. How much more amount Gokul have to pay?

  1. 25,000
  2. 26,000
  3. 22,000
  4. 24,000

Answers:

1). Answer: C

Formula: volume of solid cube = (side)3

Volume of cuboid = length × breadth × depth

Volume of a single small box = (4cm)3 = 64cm3

Volume of the whole box = l×b×h = 24cm × 12cm × 4cm = 1152 cm3

No. of small box = Volume of Box/Volume of single Small Box

= 1152/64

= 18

2). Answer: B

7/5 ×2/6×6/5×3050 = 122 ×14 = 1708

3). Answer: A

4). Answer: C

5). Answer: A

Sum of the angles in a triangle = 180°

3x+5x+7x = 180°

15x=180°

X = 180° / 15 = 12°

Smallest Angle is 12 °×3 = 36°

6). Answer: B

Total number of visitors in weekend = 250×2= 500

Total number of visitors in other days = 355×5=1775

Total number of visitors for a week = 1775+500 = 2275

Average number of visitors for a week = 2275/7   = 325

7). Answer: B

8). Answer: B

10 years ago a total age of that family = 15×4= 60

At present total age of that 4 members = 60 + 40 = 100

At present total age of whole family is = 100 + 5= 105

Now the child age = 5

Ratio of child’s present age: ratio of whole family’s age

= 5: 105

=1: 21

9). Answer: C

A = 1/ 6

B = 1/12

C = 1/ 4

Total work of A + B + C= 1/ 6 + 1/ 12 + 1/4  = 6 / 12 = 1/ 2

A, B, and C can together finish that work in 2 days

10). Answer: C

Old mobile taken for Rs. 50,000

Cashback Price = 10/100 × 80,000 = 8000

Reduction amount = 50,000 + 8000 = 58000

Gokul have to pay = 80,000 – 58000= 22,000

RRB ALP 2018 – “All in One” Study Materials and Practice Sets

0 0 votes
Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments