Dear Aspirants, the most awaited notification of **SBI PO – 2019** has been released. We all know that new pattern questions are introducing every year in the SBI PO exam. Further, the questions are getting tougher and beyond the level of the candidate’s expectations.

**Are You preparing for Bank exams 2019? Start your preparation with Free Mock test Series.**

One Time Offer @ Rs.345 Yearly Platinum Pack with 1 Year Validity

- Free IBPS Clerk Mains Mock Test 2019 – Take Test Now
- Free LIC Assistant Mains Mock Test 2019 – Take Test Now
- Free IBPS SO Mock Test 2019 – Take Test Now

Our **IBPS Guide** is providing **High-Level New Pattern Quantitative Aptitude Questions** for **SBI PO 2019** so the aspirants can practice it on a daily basis. These questions are framed by our skilled experts after understanding your needs thoroughly. Aspirants can practice these high-level questions daily to familiarize with the exact exam pattern. We wish that your rigorous preparation leads you to a successful target of becoming SBI PO.

**“Be not afraid of growing slowly; be afraid only of standing still”**

**SBI PO Quantitative Aptitude Questions 2019 (Day-37) High Level New Pattern**

**Click Here for SBI PO Pre 2019 High-Quality Mocks Exactly on SBI Standard**

**Click Here to View Quantitative Aptitude Questions in Hindi**

**Directions (1 – 5): Study the following information carefully and answer the questions given below:**

There are 10 mixtures A, B, C, D, E, F, G, H, I and J of Petrol and Diesel. Read the data given in the graphs.

Bar graph given below shows the amount of Petrol in first 5 mixtures A, B, C, D and E as a per cent of amount of Diesel in these mixtures.

Line graph given below shows the amount of Diesel in last 5 mixtures F, G, H, I and J as a per cent of amount of Petrol in these mixtures.

**1) If mixtures A and C are mixed in the ratio 1: 9 to form mixture P and mixtures B and D are mixed in the ratio 7: 48 to form mixture Q. Finally, mixtures P and Q are mixed in the ratio 3: 11 to form a final mixture, then total amount of Diesel in the final mixture is what per cent of total amount of Petrol in it?**

a) 166(2/3)%

b) 150%

c) 87(1/3)%

d) 75%

e) None of these

**2) If the total quantity of mixtures F, G and H is 45 litres, 80 litres and 130 litres respectively. If all the three mixtures F, G and H are poured into a large container and ‘x’ litres of Petrol is added to this large container, then what is the value of ‘x’ so that amount of Diesel in large container becomes 45% of total volume?**

a) 60 litres

b) 30 litres

c) 90 litres

d) 45 litres

e) None of these

**3)If the difference between the quantity of Petrol and Diesel in the mixture E is 40 litres and ‘x’ litres of mixture J is mixed with the total quantity of this mixture E to form a final mixture. Now, the ratio of Petrol to Diesel in the final mixture becomes 15: 11. Then what is the difference between the quantity of Petrol and Diesel in the mixture J?**

a) 48 litres

b) 40litres

c) 30 litres

d) 45 litres

e) None of these

**4) If the ratio of total amount of mixtures E, F and G is 6: 9: 8 respectively and total amount of Petrol in mixture G is 70 litres more than the amount of Diesel in mixture E. If all the three mixtures are poured into a large cubical tank of length 230 cm, width 150 cm and height 25 cm, then find the height of empty part of the tank?**

a) 6 cm

b) 8 cm

c) 10 cm

d) 5 cm

e) 15 cm

**5) If the ratio of quantity of Petrol in mixture D to that in mixture H is 9: 5 and difference between quantity of Petrol and Diesel in mixture D is 30 litres. What is the difference between the total quantity of Petrol and total quantity of Diesel in the final mixture if mixtures D and H are mixed together to form final mixture?**

a) 60 litres

b) 30 litres

c) 50 litres

d) 75 litres

e) None of these

**Directions (6 – 10):** **The questions below are based on the given Series-I. The series-I satisfy a certain pattern, follow the same pattern in Series-II and answer the questions given below.**

**6) I. 3256, 3260, 3251, 3276, 3227, 3348**

**II. 1089 …… 1301. If 1301 is the n ^{th} term, then find the value of n?**

a) 5

b) 6

c) 7

d) 9

e) 8

**7) I. 184, 356, 969, 2207, 4286, 7454**

**II. 42, 211 …. 4132. If 4132 is the n ^{th} term, what value should come in the place of (n+1)^{th} term?**

a) 2207

b) 8117

c) 9207

d) 7297

e) 7587

**8) I. 179, 195, 212, 248, 359, 807**

**II. 192, 211…… 922. If 922 is the n ^{th} term, then find the value of n?**

a) 11

b) 10

c) 9

d) 7

e) 6

**9) I. 64, 33, 34, 52, 105, 263.5**

**II. 72 ….. 881.5. If 881.5 is the n ^{th} term, then what value should come in the place of (n-2)^{th} term?**

a) 117

b) 38

c) 58

d) 293.5

e) 457.5

**10) I. 722, 850, 994, 1202, 1538, 2386**

**II. 84, 256, 446 ….. 4230. If 4230 is the n ^{th} term, find the value of (n+1)?**

a) 11

b) 10

c) 9

d) 8

e) 7

**Answers : **

**Directions (1 – 5) **

Bar graph shows the amount of Petrol as a per cent of amount of diesel. Let consider amount of diesel in first 5 mixtures A, B, C, D and E is 100 each.

Line graph shows the amount of Diesel as a per cent of amount of petrol. Let consider amount of petrol in last 5 mixtures F, G, H, I and J is 100 each.

Mixtures |
Ratio (Petrol: Diesel) |
Mixtures |
Ratio (Petrol: Diesel) |
||

A |
200: 100 | 2: 1 | F |
100: 125 | 4: 5 |

B |
75: 100 | 3: 4 | G |
100: 60 | 5: 3 |

C |
80: 100 | 4: 5 | H |
100: 160 | 5: 8 |

D |
60: 100 | 3: 5 | I |
100: 120 | 5: 6 |

E |
125: 100 | 5: 4 | J |
100: 60 | 5: 3 |

**1) Answer: b)**

Let part of Petrol in mixture P and Q is ‘P’ and ‘Q’ respectively.

Mixtures A and C are mixed in the ratio 1: 9 to form mixture P:

By the rule of alligation:

[(4/9) – P]: [P – (2/3)] = 1: 94 – 9P = P – (2/3)

10P = (14/3)

P = 14/30 = 7/15

Mixtures B and D are mixed in the ratio 7: 48 to form mixture Q:

By the rule of alligation:

[(3/8) – Q]: [Q – (3/7)] = 7: 4818 – 48Q = 7Q – 3

55Q = 21

Q = 21/55

Let part of Petrol in final mixture = Z

Mixtures P and Q are mixed in the ratio 3: 11 to form mixture Q:

By the rule of alligation:

[(21/55) – Z]: [Z – (7/15)] = 3: 114.2 – 11Z = 3Z – 1.4

14Z = 5.6

Z = 5.6/14 = 2/5

Ratio of Petrol to Diesel in the final mixture = 2: (5 – 2) = 2: 3

Required per cent = (3/2) * 100 = 150%

**2) Answer: d)**

In 45 litres of mixture F,

Petrol = 45 * (4/9) = 20 litres

Diesel = 45 – 20 = 25 litres

In 80 litres of mixture G,

Petrol = 80 * (5/8) = 50 litres

Diesel = 80 – 50 = 30 litres

In 130 litres of mixture H,

Petrol = 130 * (5/13) = 50 litres

Diesel = 130 – 50 = 80 litres

Total amount of Petrol in large container = 20 + 50 + 50 + x = (120 + x)

Total amount of Diesel in large container = 25 + 30 + 80 = 135

Total volume of mixture in the large container = (120 + x) + 135 = (255 + x)

According to the question:

[135/(255 + x)] = 45/100 = 9/202700 = 2295 + 9x

9x = 405

x = 45 litres

**3) Answer: b)**

Let quantity of Petrol and Diesel in mixture E is 5a and 4a respectively.

According to the question:

5a – 4a = 40

a = 40

Quantity of Petrol in mixture E = 5a = 200 litres

Quantity of Diesel in mixture E = 4a =160 litres

Total quantity of mixture E = 200 + 160 = 360 litres

By the rule of alligation:

[(5/8) – (15/26)]: [(15/26) – (5/9)] = 360: x9: 4 = 360: x

x = (360 * 4)/9

x = 160

Quantity of Petrol in mixture J = 160 * (5/8) = 100 litres

Quantity of Diesel in mixture J = 160 – 100 = 60 litres

Required difference = 100 – 60 = 40 litres

**4) Answer: d)**

Volume of the cubical tank = (23 * 15 * 5) cm^{3}

Let total mixture E, F and G is 6x, 9x and 8x respectively.

Amount of Diesel in mixture E = 6x * (4/9) = 8x/3

Amount of Petrol in mixture G = 8x * (5/8) = 5x

According to the question:

5x – (8x/3) = 70

7x/3 = 70

x = 30

Total amount of mixture in the cubical tank = 6x + 9x + 8x = 23x = 690 litres = 0.69 m^{3}

Now, divide the volume of mixture with base area of the tank to find the level of mixture in the tank = 0.69/(2.3 * 1.5) = 0.2 m = 20 cm

Height of empty part of the tank = 25 – 20 = 5 cm

**5) Answer: e)**

Let the quantity of Petrol and Diesel in mixture D is 3x and 5x respectively.

According to the question:

5x – 3x = 30

x = 15

Quantity of Petrol in mixture D = 3x = 45 litres

Quantity of Diesel in mixture D = 5x = 75 litres

Quantity of Petrol in mixture H = 45 * (5/9) = 25 litres

Quantity of Diesel in mixture D = 25 * (8/5) = 40 litres

Amount of petrol in the final mixture = 45 + 25 = 70 litres

Amount of diesel in the final mixture = 75 + 40 = 115 litres

Required difference = 115 – 70 = 45 litres

**6) Answer: e)**

**Series –I pattern: **

3256 is the 1^{st} term

3256 + 2^{2} = 3260

3260 – 3^{2} = 3251

3251 + 5^{2} = 3276

3276 – 7^{2} = 3227

3227 + 11^{2} = 3348 = 6^{th} term

**Series –II pattern: **

1089 is the 1^{st} term

1089 + 2^{2} = 1093

1093 – 3^{2} = 1084

1084 + 5^{2} = 1109

1109 – 7^{2} = 1060

1060 + 11^{2} = 1181

1181 – 13^{2} = 1012

1012 + 17^{2} = 1301 = 8^{th} term

**7) Answer: d) **

**Series – I pattern: **

**Series –II pattern: **

**8) Answer: e)**

**Series –I pattern: **

Pattern of the difference in the above series is:

16 * 1 + 1 = 17

17 * 2 +2 = 36

36 * 3 + 3 = 111

111 * 4+ 4 = 448

807 is 6^{th} term

Pattern of the difference in the above series is:

19 * 1 + 1 = 20

20 * 2 + 2 = 42

42 * 3+ 3 = 129

129 * 4 + 4 = 520

922 is 6^{th} term

**9) Answer: a)**

**Series –I pattern: **

64 is the 1^{st} term

64 * 0.5 + 1 = 33

33 * 1 + 1 = 34

34 * 1.5 + 1 = 52

52 * 2 + 1 = 105

105 * 2.5 + 1 = 263.5 = 6^{th} term

**Series –II pattern: **

72 is the 1^{st} term

72 * 0.5 + 1 = 37

37 * 1 + 1 = 38

38 * 1.5 + 1 = 58

58 * 2 + 1 = 117 = 5^{th} term = (n-2)^{th} term

117 * 2.5 + 1 = 293.5 = 6^{th} term = (n-1)^{th} term

293.5 * 3 + 1 = 881.5 = 7^{th} term = n^{th} term

**10) Answer: d) **

**Series – I pattern: **

Pattern of the difference of difference in the above series is:

16 * 4 = 64

64 * 2 = 128

128 * 4 = 512

2386 is the 6^{th} term

**Series –II pattern: **

Pattern of the difference of difference in the above series is:

18 * 4 = 72

72 * 2 = 144

144 * 4 = 576

576 * 2 = 1152

4230 is the 7^{th} term = n^{th} term

(n +1) = 7 +1 = 8