Dear Aspirants, the most awaited notification of **SBI PO – 2019** has been released. We all know that new pattern questions are introducing every year in the SBI PO exam. Further, the questions are getting tougher and beyond the level of the candidate’s expectations.

**Are You preparing for Bank exams 2019? Start your preparation with Free Mock test Series.**

One Time Offer @ Rs.345 Yearly Platinum Pack with 1 Year Validity

- Free IBPS Clerk Mains Mock Test 2019 – Take Test Now
- Free LIC Assistant Mains Mock Test 2019 – Take Test Now
- Free IBPS SO Mock Test 2019 – Take Test Now

Our **IBPS Guide** is providing **High-Level New Pattern Quantitative Aptitude Questions** for **SBI PO 2019** so the aspirants can practice it on a daily basis. These questions are framed by our skilled experts after understanding your needs thoroughly. Aspirants can practice these high-level questions daily to familiarize with the exact exam pattern. We wish that your rigorous preparation leads you to a successful target of becoming SBI PO.

**“Be not afraid of growing slowly; be afraid only of standing still”**

**SBI PO Quantitative Aptitude Questions 2019 (Day-44) High Level New Pattern**

**Click Here to Take Free Mock Test For SBI PO Mains**

**Directions (Q. 1 – 5) Study the following information carefully and answer the given questions.**

The following table shows the number of 4 different color balls in 6 different bags.

** **

**1) If 3 balls are taken out randomly from bag A, then find the probability of getting at least one pink ball from bag A?**

a) 247/425

b) 78/217

c) 199/364

d) 123/289

e) None of these

**2) If 4 balls are taken out randomly from bag C, then find the probability of getting different color balls from bag C?**

a) 12/91

b) 45/77

c) 33/125

d) 127/245

e) None of these

**3) If 4 balls are taken out randomly from bag D, then find the probability of getting 2 pink balls from bag D?**

a) 56/121

b) 123/285

c) 92/157

d) 70/323

e) None of these

**4) Find the ratio between the total number of balls in bag B to that of bag E?**

a) 5 : 6

b) 4 : 3

c) 7 : 8

d) 5 : 4

e) None of these

**5) Total number of pink balls in all the bags together is what percentage of total number of yellow balls in all the bags together?**

a) 120 %

b) 80 %

c) 150 %

d) 100 %

e) 90 %

**Directions (Q. 6 – 10) Study the following information carefully and answer the given questions:**

The following table shows the number of working days of various companies in 6 different years.

**6) Find the difference between the number of working days of all the given companies in the year 2012 to that of 2015, if the average working days of company B in the year 2012 and 2013 is 310 days and the number of working days of company E in the year 2015 is 17 days less than the previous year?**

a) 40 days

b) 20 days

c) 60 days

d) 80 days

e) None of these

**7) Find the average number working days of all the given companies in the year 2014, if the ratio between the number of working days of C to that of D is 63 : 61 and the number of working days of C in the year 2014 is 5 less than that of the number of working days of C in the year 2015?**

a) 325 days

b) 294 days

c) 288 days

d) 310 days

e) None of these

**8) The number of working days of all the given companies in the year 2016 is approximately what percentage of the number of working days of all the given companies in the year 2017, if the ratio of number of working days of company D in the year 2013 to that of company A in the year 2017 is 9 : 10?**

a) 125 %

b) 88 %

c) 102 %

d) 116 %

e) 134 %

**9) Find the ratio between the number of working days of company D in the year 2014 to that of the company E in the year 2013, if the average number of working days of company D in all the given years together is 309 days and the total number of working days of company B and E in the year 2013 is 628 days?**

a) 61 : 64

b) 55 : 57

c) 43 : 49

d) 22 : 25

e) None of these

**10) The number of working days of company A and C in the year 2015 is approximately what percentage more/less than the number of working days of company B and E in the year 2017?**

a) 20 % less

b) 7 % more

c) 20 % more

d) 7 % less

e) 30 % more

**Answers :**

**Direction (1-5) :**

**1) Answer: c)**

Let the yellow ball be x,

Probability of getting one yellow ball = 1/7

xC_{1}/(12 + x)C_{1} = 1/7

x/(12 + x) = 1/7

7x = 12 + x

6x = 12

x = 2

Yellow balls in bag A = 2 balls

Total probability = 14C_{3}

The probability of getting at least one pink ball

= > 1 – P(none is pink ball)

Probability of getting none is pink ball

= >11C_{3} /14C_{3} = 165/364

The probability of getting at least one pink ball

= > 1 – (165/364) = 199/364

**2) Answer: a)**

Let the white ball be X,

Probability of getting one yellow ball = 1/3

5C_{1}/(12 + X)C_{1} = 1/3

5/(12 + X) = 1/3

15 = 12 + X

X = 3

The total white balls in bag C = 3

Total probability = 15C_{4}

Required probability = 3C_{1} and 5C_{1} and 4C_{1} and 3C_{1}

The probability of getting different color balls

= > [3C_{1} and 5C_{1} and 4C_{1} and 3C_{1}]/15C_{4}

= > 12/91

**3) Answer: d)**

Let the black ball be X,

Probability of getting one yellow ball = 1/5

4C_{1}/(15 + X)C_{1} = 1/5

4/(15 + X) = 1/5

20 = 15 + X

X = 5

Total number of black balls = 5

Total probability = 20C_{4}

Required probability = 5C_{2} and 15C_{2}

The probability of getting 2 pink balls from bag D

**= > (**5C_{2} and 15C_{2})/20C_{4}

= > 70/323

**4) Answer: b)**

Let the pink ball in bag B be X,

Probability of getting one yellow ball = 3/10

6C_{1}/(13 + X)C_{1} = 3/10

6/(13 + X) = 3/10

13 + X = 20

X = 7

The total number of pink ball in bag B = 7 balls

Total balls in bag B = 5 + 6 + 7 + 2 = 20

Let the yellow ball in bag E be Y,

Probability of getting one yellow ball = 1/5

YC_{1}/(12 + Y)C_{1} = 1/5

Y/(12 + Y) = 1/5

5Y = 12 + Y

4Y = 12

Y = 3

The total number of yellow ball in bag E = 3 balls

Total balls in bag E = 3 + 3 + 5 + 4 = 15

Required ratio = 20 : 15 = 4 : 3

**5) Answer: a)**

Let the pink ball in bag B be X,

Probability of getting one yellow ball = 3/10

6C_{1}/(13 + X)C_{1} = 3/10

6/(13 + X) = 3/10

13 + X = 20

X = 7

The total number of pink ball in bag B = 7 balls

Total number of pink balls in all the bags together

= > 3 + 7 + 4 + 5 + 5 = 24

Let the yellow ball in bag A be Y,

Probability of getting one yellow ball = 1/7

YC_{1}/(12 + Y)C_{1} = 1/7

Y/(12 + Y) = 1/7

7Y = 12 + Y

6Y = 12

Y = 2

Yellow balls in bag A = 2 balls

Let the yellow ball in bag E be Z,

Probability of getting one yellow ball = 1/5

ZC_{1}/(12 +Z)C_{1} = 1/5

Z/(12 + Z) = 1/5

5Z = 12 + Z

4Z = 12

Z = 3

The total number of yellow ball in bag E = 3 balls

Total number of yellow balls in all the bags together

= > 2 + 6 + 5 + 4 + 3 = 20

Required % = (24/20)*100 = 120 %

**Direction (6-10) :**

**6) Answer: a)**

The average working days of company B in the year 2012 and 2013 = 310 days

The total working days of company B in the year 2012 and 2013

= > 310*2 = 620 days

The number of working days of company B in the year 2012 = 620 – 308 = 312

The number of working days of company E in the year 2015

= > The number of working days of company E in the year 2014 – 17

= > 295 – 17 = 278 days

The number of working days of all the given companies in the year 2012

= > 284 + 312 + 328 + 290 + 314 = 1528

The number of working days of all the given companies in the year 2015

= > 328 + 331 + 320 + 311 + 278 = 1568

Required difference = 1568 – 1528 = 40 days

**7) Answer: d)**

The ratio between the number of working days of C to that of D in the year 2014 = 63 : 61

The number of working days of C in the year 2014

= > The number of working days of C in the year 2015 – 5

= > 320 – 5 = 315

63’s = 315

1’s = 5

The number of working days of D in the year 2014 = 61’s = 61*5 = 305 days

Required average = (309 + 326 + 315 + 305 + 295)/5 = 1550/5 = 310 days

**9) Answer: c)**

The ratio of number of working days of company D in the year 2013 to that of company A in the year 2017 = 9 : 10

9’s = 297

1’s = 33

The number of working days of company A in the year 2017 = 10’s = 330 days

The number of working days of all the given companies in the year 2016

= > 312 + 335 + 332 + 315 + 307 = 1601

The number of working days of all the given companies in the year 2017

=> 330 + 296 + 293 + 336 + 312 = 1567

Required % = (1601/1567)*100 = 102 %

**10) Answer: a)**

The average number of working days of company D in all the given years together = 309 days

The total number of working days of company D in all the given years together = 309*6 = 1854

The number of working days of company D in the year 2014

= > 1854 – (290 + 297 + 311 + 315 + 336)

= > 1854 – 1549 = 305 days

The total number of working days of company B and E in the year 2013 = 628

The number of working days of company E in the year 2013

= > 628 – 308 = 320 days

Required ratio = 305 : 320 = 61 : 64

**10) Answer: b)**

The number of working days of company A and C in the year 2015

= > 328 + 320 = 648 days

The number of working days of company B and E in the year 2017

= > 296 + 312 = 608 days

Required % = [(648 – 608)/608]*100 = 7 % more