Quantitative Aptitude Questions (Average) for SBI Clerk 2018 Day- 89

Dear Readers, SBI is conducting Online preliminary Examination for the recruitment of Clerical Cadre. preliminary Examination of SBI Clerk was scheduled from June 2018. To enrich your preparation here we have providing new series of Average – Quantitative Aptitude Questions. Candidates those who are appearing in SBI Clerk Prelims Exam can practice these Quantitative Aptitude average questions daily and make your preparation effective.

[WpProQuiz 2287]

Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Solutions

Click here to view Quantitative Aptitude Questions in Hindi

  1. The average number of sweets distributed in a class of 60 students is 5. If ‘x’ number of students newly joined the class and the average becomes 4, and then find the newly joined students in the class?
  1. 18
  2. 15
  3. 12
  4. 21
  5. None of these
  1. The average age of boys is 24 and the average age of girls is 16. Then the average age of the class (boys + girls) is 22. If the number of girls in the class is 16, then find the number of boys in the class?
  1. 36
  2. 42
  3. 48
  4. 30
  5. None of these
  1. 4 years ago, the average age of the family of 5 members is 23 years. A baby is born now; the average age of the family is same as before. Find the age of the baby?
  1. 6 years
  2. 9 years
  3. 12 years
  4. 3 years
  5. None of these
  1. The average age of 25 students and teacher is 15 years. If the age of the teacher is excluded, then the average is decreased by one year. Find the age of the teacher?
  1. 40 years
  2. 32 years
  3. 36 years
  4. 42 years
  5. None of these
  1. The average marks obtained by 240 candidates in a certain examination is 70. If the average marks of passed candidates is 78 and that of failed candidates is 30, then find the total no of passed candidates in the examination?
  1. 160
  2. 180
  3. 200
  4. 170
  5. None of these
  1. The average marks scored by 12 students is 73. If the scores of Ajay, Akhil and Alok are included, the average becomes 73.6. If Ajay scored 68 marks and Alok scored 6 more marks than Akhil, then find the marks scored by Akhil.
  1. 65
  2. 72
  3. 80
  4. 77
  5. None of these
  1. The average age of five members of a family is 30 years. If the present age of a youngest member of the family is 10 years, what was the average age of the family at the time of birth of the youngest member?
  1. 25 years
  2. 22 years
  3. 20 years
  4. 27 years
  5. None of these
  1. The average cost of three mobiles A, B and C of a certain company is Rs. 30000. The average cost decrease by 20 % when mobile D of the same company is included. What is the cost price of mobile D?
  1. Rs. 3000
  2. Rs. 4000
  3. Rs. 1200
  4. Rs. 6000
  5. Rs. 5000
  1. The average age of 6 members in a family 3 years ago was 40 years. At present, the daughter of the family got married and daughter- in- law came into the family so their average age now decreased by 1 year then find the difference the ages of daughter and daughter-in-law?
  1. 26
  2. 24
  3. 18
  4. 30
  5. None of these
  1. The average score of Sneha, Jothi and Prakash is 48. Sneha is 6 marks less than that of Praveen and 4 marks more than that of Prakash. If Praveen scored 18 marks more than the average of Sneha, Jothi and Prakash, what is the sum of Jothi and Prakash score?
  1. 78
  2. 82
  3. 84
  4. 76
  5. None of these

Answers:

1). Answer b

Let newly joined students be x,

According to the question,

60*5 = (60 + x)*4

300 = 240 + 4x

60 = 4x

X = 15

The newly joined students in the class = 15

2). Answer c

= > 3 : 1

The number of girls in the class = 16

1’s = 16

3’s = 48

The number of boys in the class = 48

3). Answer d

The total present age of the family of 5 members = (23*5) + (4*5) = 135

A baby is born now; the average age of the family is same as before.

The total present age of the family of 6 members (Including the baby)

= > 23*6 = 138

The age of the baby = 138 – 135 = 3 years

4). Answer a

Total age of 25 students and teacher = 26*15 = 390

Total age of 25 students = 25*14 = 350

The age of the teacher = 390 – 350 = 40

Shortcut:

N       Average

26      15

25      14

N is decreased by 1 and at the same time average also decreased by 1.

Then, the shortcut is,

The age of the teacher = (26 + 14) or (25 + 15) = 40 years

5). Answer c

Let passed candidates be x,

So, Failed candidates = 240 – x

Total marks,

(240*70) = 78x + (240 – x)*30

16800 = 78x + 7200 – 30x

9600 = 48x

X= 9600/48 = 200

Total no of passed candidates in the examination is 200.

6). Answer d

The average marks scored by 12 students = 73

Total marks scored by 12 students = (73*12) = 876

If the scores of Ajay, Akhil and Alok are included, the average becomes 73.6

Total marks scored by 15 students = (73.6*15) = 1104

The scores of Ajay, Akhil and Alok = 1104 – 876 = 228

Ajay = 68 marks, Alok = Akhil + 6

Alok – Akhil = 6 –à (1)

Alok + Akhil = 160-à (2)

Solving (1) and (2),

Alok = 83

Akhil = 77 marks

7). Answer a

Total age of all the members of the family= 30*5= 150 years

Total age of the four members at the time of birth of youngest= 150- 10*5= 100 years.

Required average of family= 100/4= 25 years.

8). Answer d

Total cost of mobiles A, B and C= 30000*3 = Rs. 90000

Average cost of A, B, C and D= 30000*(80/100) = Rs. 24000

Total cost four mobile= 24000*4 = Rs. 96000

Cost of mobile D= 96000-90000 = Rs. 6000

9). Answer b

Total ages of 6 family members, 3 years ago

= > 6*40= 240 years

Total ages of the family at present including daughter

= > 240+18= 258

Total ages of the family including daughter-in-law

= > 39*6

= > 234 years

So,

Required difference= 258-234= 24 years.

10). Answer c

Praveen = 18 + 48 = 66

Sneha = 66 – 6 = 60

Prakash = 60 – 4 =56

Jothi = (48*3) – (60 + 56) = 28

So total mark of Jothi + Prakash = 56 + 28 = 84

Daily Practice Test Schedule | Good Luck

Topic Daily Publishing Time
Daily News Papers & Editorials 8.00 AM
Current Affairs Quiz 9.00 AM
Quantitative Aptitude “20-20” 11.00 AM
Vocabulary (Based on The Hindu) 12.00 PM
General Awareness “20-20” 1.00 PM
English Language “20-20” 2.00 PM
Reasoning Puzzles & Seating 4.00 PM
Daily Current Affairs Updates 5.00 PM
Data Interpretation / Application Sums (Topic Wise) 6.00 PM
Reasoning Ability “20-20” 7.00 PM
English Language (New Pattern Questions) 8.00 PM

Click Here for More Quantitative Aptitude Questions

0 0 votes
Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments