Quantitative Aptitude Questions (Mensuration) for SBI Clerk 2018 Day- 113

Dear Readers, SBI is conducting Online preliminary Examination for the recruitment of Clerical Cadre. preliminary Examination of SBI Clerk was scheduled from June 2018. To enrich your preparation here we have providing new series of Mensuration – Quantitative Aptitude Questions. Candidates those who are appearing in SBI Clerk Prelims Exam can practice these Quantitative Aptitude average questions daily and make your preparation effective.

[WpProQuiz 2502]

Click “Start Quiz” to attend these Questions and view Solutions

Click here to view Quantitative Aptitude Questions in Hindi

  1. The area of the rectangular plot is 324 sq cm. The length is 4 times the breadth. If the cost of fencing the plot is Rs. 7 per cm, then find the total cost to fence the plot?
  1. Rs. 630
  2. Rs. 680
  3. Rs. 560
  4. Rs. 590
  5. None of these
  1. If the length of a rectangle is increased by 20% while the breadth of the rectangle is decreased by 10% then find percentage change in area of the rectangle?
  1. 12 % decreased
  2. 8 % decreased
  3. 12 % increased
  4. 8 % increased
  5. 21 % decreased
  1. The circumference of a circle is thrice the perimeter of a rectangle. The area of the circle is 616 sq. m. What is the area of the rectangle if the breadth of the rectangle is 60 m?
  1. 5348 Sq m
  2. 4860 Sq m
  3. 4320 Sq m
  4. 3136 Sq m
  5. None of these
  1. The perimeter of a rectangle is 132 m and the difference between the length and breadth of the rectangle is 14 m then find the perimeter of square whose area is 16 m2 less than the area of the rectangle?
  1. 136 m
  2. 128 m
  3. 114 m
  4. 92 m
  5. None of these
  1. The length and breadth of a rectangular piece of land are in the ratio of 3: 2. The owner spent Rs. 3250 for fencing it from all the sides at the rate of Rs 6.50 per meter. The difference between length and breadth is?
  1. 50 m
  2. 70 m
  3. 90 m
  4. 85 m
  5. 65 m
  1. The length of a rectangle is 12 m more than the side of the square and the breadth of the rectangle is 5 m less than the side of the square. If the area of the square is 784 Sq m. what is the area of the rectangle?
  1. 840 Sq m
  2. 780 Sq m
  3. 920 Sq m
  4. 660 Sq m
  5. None of these
  1. The area of a square is 1296 sq cm. Find the perimeter of the rectangle, if length is (1/3) the side of the square and breadth is 28 cm less than the side of the square?
  1. 40 cm
  2. 52 cm
  3. 64 cm
  4. 78 cm
  5. None of these
  1. The radius of the circle is equal to seven-ninth of the side of the square. The area of the circle is 1386 sq cm. Find the perimeter of a square?
  1. 124 cm
  2. 112 cm
  3. 108 cm
  4. 136 cm
  5. None of these
  1. Find the volume of a cylinder, whose radius is half of the radius of a circle having area 2464 cm2. Height of the cylinder is equal to the radius of the circle?
  1. 21452 cm3
  2. 25786 cm3
  3. 15344 cm3
  4. 17248 cm3
  5. None of these
  1. The perimeter of equilateral triangle is 4 more than the perimeter of square. The diagonal of the square is 14√2 cm. What is the area of the equilateral triangle?
  1. 100√3 sq cm
  2. 64√3 sq cm
  3. 144√3 sq cm
  4. 80√3 sq cm
  5. None of these

Answers:

1). Answer a

The area of the rectangular plot = 324 sq cm

Lb= 324

Length = 4*Breadth

4b*b = 324

4b2 = 324

b2 = 324/4 = 81

b = 9 cm

l = 4*9 = 36 cm

Perimeter of the rectangle = 2(l + b) = 2*(36 + 9) = 90 cm

The cost of fencing the plot = Rs. 7 per cm

Total cost = 90*7 = Rs. 630

2). Answer d

Let the length and breadth of the rectangle is 10 cm and 10cm,

Previous area= 10*10= 100

New length= 10*120/100= 12

New breadth= 10*90/100= 9

New area= 12*9= 108

Required percentage = [(108 – 100)/100]*100 = 8 % increased.

3). Answer c

Area of a circle= πr2

616 = 22r2/7

616*(7/22) = r2

r2 = 196

r = 14 m

Circumference = 2*22/7 * 14= 88 sq. m

Perimeter of the rectangle = 3*88 = 264 sq. m

264 = 2(l + 60)

132 = l + 60

l = 132 – 60

l = 72

Area of the rectangle = 72*60= 4320 sq. m

4). Answer b

The perimeter of a rectangle = 132 m

2(l + b) = 132

l + b = 66 –> (1)

l – b = 14 –> (2)

By solving the equation (1) and (2), we get,

l = 40, b = 26

Area of rectangle = lb = 40*26 = 1040

Area of Square = 1040 – 16 = 1024 = Side2

Side (a) = 32 m

Perimeter of square = 4*32 = 128 m

5). Answer a

Perimeter of the field = 3250/6.50 = 500 m

The ratio of length and breadth of the rectangle = 3: 2(3x, 2x)

According to the question,

2*(3x + 2x) = 500

10x = 500

X = 50

So, length = 150 m & breadth = 100 m

Difference between length & breadth

= > (150 – 100) m = 50 m

6). Answer c

Area of square = 784 Sq m

Side of the square = 28 m

Length of the rectangle = 28 + 12 = 40 m

Breadth of the rectangle = 28 – 5 = 23 m

Area of the rectangle = 40*23 = 920 Sq m

7). Answer a

The area of a square (a2) = 1296 sq cm

Side (a) = √1296 = 36 cm

Length of the rectangle = 36*(1/3) = 12 cm

Breadth of the rectangle = 36 – 28 = 8 cm

Perimeter of the rectangle = 2(l + b)

= > 2*(12 + 8)

= > 40 cm

8). Answer c

Radius = (7/9)*side

Area of circle = πr 2 = 1386

(22/7)*r2 = 1386

r2 = 1386*(7/22)

Radius (r) = 21 cm

Side = Radius*(9/7) = 21*(9/7) = 27 cm

Perimeter of the square = 4a

= > 27*4

= > 108 cm

9). Answer d

Area of circle

= > πr2 = 2464

=> (22/7)* r2 = 2464

=> r2 = 2464 x (7/22)

=> r2 = 784

=> r = 28 cm

Radius of the cylinder = 28/2 = 14 cm

Height of the cylinder = 28 cm

Volume of the cylinder = πr2h = (22/7)*14*14*28 = 17248 cm3

10). Answer a

The diagonal of the square is 14√2 cm

=> d = 14√2

Area of square = ½ d2= ½*196*2 =196

a2=196 = > a=14

Perimeter of square = 4a = 56 cm

Perimeter of equilateral triangle = 56 + 4 = 60 cm

= > 3a = 60

= > a = 20

Area of equilateral triangle = √3/4 a2

= > √3/4 *20*20

= > 100√3 sq cm

Daily Practice Test Schedule | Good Luck

Topic Daily Publishing Time
Daily News Papers & Editorials 8.00 AM
Current Affairs Quiz 9.00 AM
Quantitative Aptitude “20-20” 11.00 AM
Vocabulary (Based on The Hindu) 12.00 PM
General Awareness “20-20” 1.00 PM
English Language “20-20” 2.00 PM
Reasoning Puzzles & Seating 4.00 PM
Daily Current Affairs Updates 5.00 PM
Data Interpretation / Application Sums (Topic Wise) 6.00 PM
Reasoning Ability “20-20” 7.00 PM
English Language (New Pattern Questions) 8.00 PM

Click Here for More Quantitative Aptitude Questions

0 0 vote
Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments