Dear Aspirants, Our IBPS Guide team is providing new series of Quantitative Aptitude Questions for **LIC AAO/SBI PO 2019** so the aspirants can practice it on a daily basis. These questions are framed by our skilled experts after understanding your needs thoroughly. Aspirants can practice these new series questions daily to familiarize with the exact exam pattern and make your preparation effective.

**Quantitative Aptitude Questions For LIC AAO/SBI PO Prelims (Day-18)**

**Click Here to Take LIC A****AO Prelims Mock Test**

**Click Here for SBI PO Pre 2019 High-Quality Mocks Exactly on SBI Standard**

**Click Here to View Quantitative aptitude Questions in Hindi**

**1) Find the difference between the simple interest and compound interest on Rs. 60000 for 3 years at 8 % per annum?**

a) Rs. 1284.56

b) Rs. 1038.34

c) Rs. 1306.28

d) Rs. 1182.72

e) None of these

**2) A can complete a piece of work in 12 days while B can complete the same work in 15 days. They work together for 5 days and then B quits the work. In how many days will A alone to finish the remaining work?**

a) 4 days

b) 3 days

c) 2 days

d) 5 days

e) None of these

**3) A jar contains 92 litres of mixture of milk and water in the ratio of 19: 4. 46 litres of mixture is taken out and 4 litres of water is added to the jar. Find the percentage of water in the mixture?**

a) 24 %

b) 20 %

c) 32 %

d) 18 %

e) None of these

**4) ****A box contains 4 red balls, 3 white balls and 6 black balls. If two balls are drawn out random, then the probability that both balls are either red or black balls?**

a) 7/26

b) 15/37

c) 29/52

d) 33/175

e) None of these

**5) The length and breadth of a rectangular piece of land are in the ratio of 3: 2. The owner spent Rs. 5700 for surrounding it from all the sides at the rate of Rs 9.50 per meter. Find the area of the rectangular land?**

a) 19500 Sq m

b) 16800 Sq m

c) 21600 Sq m

d) 28400 Sq m

e) None of these

**Directions (Q. 6 – 10): Study the following information carefully and answer the given questions:**

There are two companies A and B. Both the companies produced some items in three different years. The total production of A and B together is 356 lakhs. The ratio between the production of company A in the year 2016 to that of 2018 is 3: 4. The total production of company A is 30 lakhs less than the total production of company B. 85 % of the produced items sold by company A in the year 2018, which is equal to 47.6 lakhs. The ratio between the sold to that of unsold items by company A in the year 2017 is 9: 4. The percentage of sold items of company A in the year 2016 is 75 %.

Total production of company B in the year 2016 is 64 lakhs. The ratio between the sold to that of unsold items of company B in the year 2016 and 2017 is 3: 1 and 10: 3 respectively. The total production of company B in the year 2017 is 81.25 % of total production of company B in the year 2016. The percentage of unsold items of company B in the year 2018 is 20 %.

**6) Total production of company A in the year 2016 and 2017 together is approximately what percentage of total production of company B in the year 2017 and 2018 together? **

a) 116 %

b) 105 %

c) 83 %

d) 72 %

e) 54 %

**7) Find the difference between the average sold items of company A in the year 2016 and 2017 together to that of the average unsold items of company A in the year 2017 and 2018 together?**

a) 24.05 lakhs

b) 28.92 lakhs

c) 20.16 lakhs

d) 26.34 lakhs

e) None of these

**8) Find the ratio between the total sold items to that of unsold items of company B in the year 2016 and 2017 together?**

a) 17: 9

b) 35: 23

c) 72: 55

d) 22: 7

e) None of these

**9) Total production of unsold items of company A is approximately what percentage more/less than the total production of unsold items of company B in all the given years together?**

a) 25 % more

b) 10 % less

c) 25 % less

d) 10 % more

e) 5 % less

**10) Find the ratio between the sold items of company A to that of company B in all the given years together?**

a) 1241: 1496

b) 524: 657

c) 113: 215

d) 65: 77

e) None of these

**Answers :**

**1) Answer: d)**

The difference between the simple interest and compound interest on 3 years is,

Diff = Sum*[r^{2}*(r + 300)]/100^{3}

= > 60000*[8^{2} * (8 + 300)]/1000000

= > Rs. 1182.72

**2) Answer: b)**

A’s one day work = 1/12

B’s one day work = 1/15

(A + B)’s one day work = (1/12) + (1/15) = 9/60 = 3/20

(A + B)’s 5 day work = (3/20)*5 = 3/4

Remaining work = 1 – (3/4) = 1/4

A can finish the remaining work in = (1/4)*12 = 3 days

**3) Answer: a)**

Quantity of water in the mixture = 46 * (4/23) = 8 litres

Quantity of milk in the mixture = 46 * (19/23) = 38 litres

Remaining mixture = 92 – 46 = 46 litres

Now, 4 litres of water is added,

= > 8 + 4 = 12 litres

Percentage of water = (12/50)*100 = 24 %

**4) Answer: a)**

P(E) = n(E)/n(S)

n(S) = ^{13}C_{2}

n(E) = ^{4}C_{2} or ^{6}C_{2}

P(E) = ^{4}C_{2} or ^{6}C_{2} / ^{13}C_{2}

P(E) = (6 + 15)/78 = 21/78

P(E) = 7/26

**5) Answer: c)**

Perimeter of the field = 5700/9.50 = 600 m

2*(3x + 2x) = 600 = > x = 60

So, length = 180 m and breadth = 120 m

The area of the rectangular land = lb = 180*120 = 21600 Sq m

**Directions (Q. 6 – 10):**

The total production of A and B together = 356 lakhs

B + A = 356 –> (1)

The total production of company A = The total production of company B – 30

B – A = 30 –> (2)

By solving the equation (1) and (2), we get,

B = 193 lakhs, A = 163 lakhs

The ratio between the production of company A in the year 2016 to that of 2018 = 3: 4 (3x, 4x)

85 % of the produced items sold by company A in the year 2018, which is equal to 47.6 lakhs

(85/100)*Total production of company A in the year 2018 = 47.6

Total production of company A in the year 2018 = 47.6*(100/85) = 56 lakhs

Total production of company A in the year 2016 = (56/4)*3 = 42 lakhs

Total production of company A in the year 2017 = 163 – (56 + 42) = 65 lakhs

The ratio between the sold to that of unsold items by company A in the year 2017 = 9: 4

13’s = 65

1’s = 5

The total number of sold items of company A in the year 2017 = 45 lakhs

The total number of unsold items of company A in the year 2017 = 20 lakhs

The percentage of sold items of company A in the year 2016 = 75 %

The total number of sold items of company A in the year 2016

= > 42*(75/100) = 31.5 lakhs

The total number of sold items of company A in the year 2016

= > 42 – 31.5 = 10.5 lakhs

The total number of unsold items of company A in the year 2018

= > 56 – 47.6 = 8.4 lakhs

Total production of company B in the year 2016 = 64 lakhs

The total production of company B in the year 2017

= > 81.25 % of total production of company B in the year 2016

= > 64*(81.25/100) = 52 lakhs

The total production of company B in the year 2018

= > 193 – (64 + 52) = 77 lakhs

The ratio between the sold to that of unsold items of company B in the year 2016 = 3: 1

The total sold items of company B in the year 2016 = 64*(3/4) = 48 lakhs

The total unsold items of company B in the year 2016 = 64 – 48 = 16 lakhs

The ratio between the sold to that of unsold items of company B in the year 2017 = 10: 3

The total sold items of company B in the year 2017 = 52*(10/13) = 40 lakhs

The total sold items of company B in the year 2017 = 52 – 40 = 12 lakhs

The percentage of unsold items of company B in the year 2018 = 20 %

The total unsold items of company B in the year 2018

= > 77*(20/100) = 15.4 lakhs

The total sold items of company B in the year 2018 = 77 – 15.4 = 61.6 lakhs

**6) Answer: c)**

Total production of company A in the year 2016 and 2017 together

= > 42 + 65 = 107 lakhs

Total production of company B in the year 2017 and 2018 together

= > 52 + 77 = 129 lakhs

Required % = (107/129)*100 = 82.94 % = 83 %

**7) Answer: a)**

The average sold items of company A in the year 2016 and 2017 together

= > (31.5 + 45)/2 = 76.5/2

The average unsold items of company A in the year 2017 and 2018 together

= > (20 + 8.4)/2 = 28.4/2

Required difference = (76.5/2) – (28.4/2) = 48.1/2 = 24.05 lakhs

**8) Answer: d)**

The total sold items company B in the year 2016 and 2017 together

= > 48 + 40 = 88 lakhs

The total unsold items of company B in the year 2016 and 2017 together

= > 16 + 12 = 28 lakhs

Required ratio = 88: 28 = 22: 7

**9) Answer: b)**

Total production of unsold items of company A in all the given years together

= > 10.5 + 20 + 8.4 = 38.9 lakhs

Total production of unsold items of company B in all the given years together

= > 16 + 12 + 15.4 = 43.4 lakhs

Required % = [(43.4 – 38.9)/43.4]*100 = 10 % less

**10) Answer: a)**

The sold items of company A in all the given years together

= > 31.5 + 45 + 47.6 = 124.1 lakhs

The sold items of company B in all the given years together

= > 48 + 40 + 61.6 = 149.6 lakhs

Required ratio = 124.1: 149.6 = 1241: 1496